2018 Sunriver Half Marathon



Division Results for the F0114

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 153 1070 Jane Harig F 13 F0114 Issaquah WA 2:28:22.1 2:27:52.5 11:18 82 165 4
2 162 1224 Taylor Webb F 14 F0114 Bend OR 2:38:43.8 2:38:14.5 12:05 89 165 4
3 164 1259 Siri Lindsey F 11 F0114 Portland OR 2:39:00.2 2:38:42.0 12:07 90 165 4
4 169 1252 Jess Knickrem F 13 F0114 Lewiston ID 2:40:07.0 2:39:44.8 12:12 95 165 4

Division Results for the F1519

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 60 1198 Emma Smith F 15 F1519 Portland OR 1:57:51.2 1:57:31.8 8:59 23 165 4
2 112 1064 Violet Goodman F 15 F1519 Portland OR 2:10:14.9 2:09:40.8 9:54 54 165 4
3 128 1167 Ellie Pierce F 16 F1519 Bend OR 2:15:08.0 2:14:51.9 10:18 63 165 4
4 166 1048 Victoria Dover F 17 F1519 Eagle ID 2:40:05.5 2:39:43.2 12:12 92 165 4

Division Results for the F2024

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 4 1193 Alexandra Sciocchetti F 23 F2024 Bend OR 1:20:04.7 1:20:01.7 6:07 1 165 6
2 25 1028 Cecilie Carlsson F 23 F2024 Bend OR 1:42:27.7 1:42:16.6 7:49 8 165 6
3 28 1129 Jordyn Mawell F 23 F2024 Bend OR 1:43:53.5 1:43:44.0 7:56 10 165 6
4 85 1103 Madeline Keudell F 23 F2024 Beaverton OR 2:03:08.2 2:02:58.0 9:24 36 165 6
5 127 1179 Kylee Reinwald F 20 F2024 Bend OR 2:15:07.0 2:14:51.1 10:18 62 165 6
6 206 1046 Marianne Dolan F 22 F2024 Portland OR 3:24:14.2 3:23:31.5 15:33 125 165 6

Division Results for the F2529

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 10 1260 Camelia Mayfield F 26 F2529 Bend OR 1:28:40.4 1:28:37.5 6:46 2 165 15
2 12 1243 Gracie Schenkel F 28 F2529 Rhododendron OR 1:34:23.4 1:34:16.3 7:12 3 165 15
3 37 1195 Kimberly Sheffield F 25 F2529 Beaverton OR 1:48:35.5 1:48:22.5 8:17 14 165 15
4 43 1051 Sayya Dushanbieva F 28 F2529 Seattle WA 1:50:51.8 1:50:36.8 8:27 18 165 15
5 68 1162 Ashley Perkins F 28 F2529 Medford OR 1:59:17.2 1:58:57.9 9:05 25 165 15
6 80 1078 Mallory Herzberg F 27 F2529 Bend OR 2:01:01.3 2:00:47.4 9:14 33 165 15
7 87 1246 Mykensie Halily F 29 F2529 Reno NV 2:03:51.5 2:03:30.4 9:26 38 165 15
8 96 1060 Shelby Gernhart F 26 F2529 Sandy OR 2:05:25.9 2:05:17.0 9:34 44 165 15
9 109 1183 Pilar Robbins F 29 F2529 Vancouver WA 2:08:39.3 2:08:25.8 9:49 51 165 15
10 117 1117 Priscila Lopez F 26 F2529 Bend OR 2:11:44.9 2:11:37.5 10:03 58 165 15
11 140 1112 Brittania Leja F 25 F2529 Bend OR 2:19:10.2 2:18:52.7 10:37 73 165 15
12 146 1143 Danielle Morton F 25 F2529 Corvallis OR 2:25:12.1 2:24:51.5 11:04 78 165 15
13 149 1120 Kathryn Maitas F 28 F2529 Medford OR 2:25:57.3 2:25:48.8 11:08 80 165 15

Division Results for the F3034

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 17 1139 Emily Mock F 30 F3034 Renton WA 1:37:28.1 1:37:22.3 7:26 5 165 22
2 27 1253 Rachel Mortimer F 34 F3034 Eugene OR 1:42:36.4 1:42:25.0 7:50 9 165 22
3 29 1148 Shelbi Nealy F 34 F3034 Bend OR 1:44:03.4 1:43:59.6 7:57 11 165 22
4 51 1174 Jennifer Ramos F 34 F3034 Vacaville CA 1:53:09.7 1:52:48.2 8:37 20 165 22
5 70 1065 Alysha Goodwin F 33 F3034 Camas WA 1:59:28.0 1:59:06.7 9:06 26 165 22
6 83 1123 Kristin Marceau F 31 F3034 Bend OR 2:02:43.9 2:02:24.4 9:21 35 165 22
7 86 1058 Cecily Gaudinski F 34 F3034 Klamath Falls OR 2:03:38.3 2:03:20.2 9:25 37 165 22
8 92 1235 Christina Menze F 34 F3034 Davis CA 2:05:31.4 2:04:53.6 9:33 41 165 22
9 111 1150 Angelica Nelsen F 30 F3034 Silverton OR 2:09:44.5 2:09:32.6 9:54 53 165 22
10 115 1020 Kristen Buwalda F 31 F3034 Bend OR 2:10:37.5 2:10:21.8 9:58 56 165 22
11 148 1158 Maria Pappas F 34 F3034 Klamath Falls OR 2:25:38.8 2:25:14.5 11:06 79 165 22
12 151 1098 Nicole Jones F 31 F3034 Blue River OR 2:26:53.5 2:26:23.2 11:11 81 165 22
13 160 1027 Rhea Cardwell F 31 F3034 Prineville OR 2:37:32.5 2:37:11.2 12:00 87 165 22
14 177 1035 Lindsey Coldren F 32 F3034 Klamath Falls OR 2:49:09.8 2:48:46.0 12:53 102 165 22
15 195 1166 Tiffany Pieper F 33 F3034 Bend OR 3:01:23.7 3:01:17.8 13:51 115 165 22
16 200 1221 Vanessa Warren F 31 F3034 Keizer OR 3:09:38.3 3:09:12.9 14:27 119 165 22

Division Results for the F3539

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 16 1261 Stella Barker F 36 F3539 Portland OR 1:37:12.6 1:37:07.8 7:25 4 165 21
2 20 1086 Kari Huang F 38 F3539 Bend OR 1:39:10.9 1:39:06.7 7:34 6 165 21
3 35 1227 Lindsey Wilde F 37 F3539 Canby OR 1:47:51.6 1:47:33.0 8:13 13 165 21
4 40 1204 Heather Stadnisky F 36 F3539 Ashland OR 1:49:46.0 1:49:38.1 8:23 15 165 21
5 50 1244 Rea Meyer F 36 F3539 Hillsboro OR 1:53:08.6 1:52:44.9 8:37 19 165 21
6 72 1127 Jessica Masten F 37 F3539 Corvallis OR 1:59:28.8 1:59:08.5 9:06 27 165 21
7 77 1133 Beth McKoy F 39 F3539 Redmond OR 2:00:39.2 2:00:28.1 9:12 31 165 21
8 79 1022 Kristin Camacho F 35 F3539 Bend OR 2:00:57.1 2:00:44.1 9:13 32 165 21
9 81 1118 Jessica Loukonen F 39 F3539 Bend OR 2:01:45.0 2:01:25.8 9:17 34 165 21
10 107 1187 Gina Samuel F 37 F3539 Bend OR 2:08:24.4 2:08:17.4 9:48 50 165 21
11 110 1228 Cindy Wood F 36 F3539 Camas WA 2:09:11.9 2:08:55.2 9:51 52 165 21
12 119 1194 Rachel Seitz F 37 F3539 Bend OR 2:12:57.3 2:12:40.3 10:08 59 165 21
13 136 1184 Renee Roumagoux F 35 F3539 Corvallis OR 2:18:02.3 2:17:35.8 10:31 69 165 21
14 142 1171 Lucie Pronold F 37 F3539 Sisters OR 2:20:35.0 2:20:15.3 10:43 74 165 21
15 144 1097 Jenny Johnston F 39 F3539 Bend OR 2:22:14.5 2:22:05.9 10:51 76 165 21
16 145 1084 Emily Howe F 38 F3539 Bend OR 2:23:57.7 2:23:33.8 10:58 77 165 21
17 157 1073 Laura Heinlein F 35 F3539 Portland OR 2:33:51.6 2:33:27.4 11:43 85 165 21
18 202 1201 Katie Smith-Adair F 39 F3539 Los Alamos CA 3:22:06.7 3:21:49.4 15:25 121 165 21

Division Results for the F4044

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 42 1231 Danielle Diller F 40 F4044 Bainbridge WA 1:50:24.7 1:50:17.1 8:26 17 165 25
2 56 1217 Erica Viger F 40 F4044 Bend OR 1:54:29.5 1:54:22.7 8:44 22 165 25
3 74 1165 Stephanie Phillips F 42 F4044 Issaquah WA 1:59:38.3 1:59:22.8 9:07 28 165 25
4 75 1219 Tabitha Ward F 40 F4044 Bend OR 1:59:57.2 1:59:50.3 9:09 29 165 25
5 94 1107 Heidi Lammers F 40 F4044 Vancouver WA 2:05:32.6 2:05:00.7 9:33 42 165 25
6 101 1159 Nina Pascua F 41 F4044 Lake Oswego OR 2:07:11.4 2:06:53.0 9:42 47 165 25
7 116 1138 Cynthia Miskowiec F 40 F4044 Bend OR 2:10:48.1 2:10:27.9 9:58 57 165 25
8 124 1238 Christina Baxter F 41 F4044 Bend OR 2:14:50.1 2:14:28.3 10:16 61 165 25
9 135 1083 Nancy Hoffman F 44 F4044 Bend OR 2:17:24.1 2:17:11.2 10:29 68 165 25
10 143 1013 Shannon Beutler F 42 F4044 Sisters OR 2:20:36.0 2:20:16.5 10:43 75 165 25
11 165 1115 Ami Lindsey F 42 F4044 Portland OR 2:39:02.3 2:38:44.1 12:08 91 165 25
12 176 1039 Dawn Coulter F 44 F4044 Salem OR 2:47:55.7 2:47:30.2 12:48 101 165 25
13 182 1223 Melissa Webb F 41 F4044 Bend OR 2:50:26.1 2:49:56.6 12:59 105 165 25
14 186 1239 Taylor Kaminski F 42 F4044 Bend OR 2:55:15.5 2:54:51.6 13:21 108 165 25
15 192 1196 Mistie Slauson F 43 F4044 Salem OR 2:59:27.6 2:59:01.3 13:40 113 165 25
16 201 1192 Mary-Jo Schultz F 42 F4044 Corvallis OR 3:21:42.2 3:21:19.5 15:23 120 165 25
17 211 1016 Shelley Brucker F 42 F4044 Clackamas OR 3:40:05.4 3:39:30.0 16:46 130 165 25
18 215 1068 Kamila Hanson F 43 F4044 Ocean Park WA 3:59:01.0 3:58:31.5 18:13 132 165 25

Division Results for the F4549

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 88 1164 Jennifer Petraglia F 45 F4549 Portland OR 2:04:06.5 2:03:47.3 9:27 39 165 17
2 113 1066 Vicki Hall F 49 F4549 Fairview OR 2:09:57.6 2:09:42.6 9:55 55 165 17
3 121 1034 Sharon Cohen F 48 F4549 Atlanta GA 2:14:02.6 2:13:50.3 10:13 60 165 17
4 129 1180 Michelle Reinwald F 45 F4549 Bend OR 2:15:24.7 2:15:08.2 10:19 64 165 17
5 130 1163 Cindy Perkins F 48 F4549 Bend OR 2:15:46.9 2:15:22.3 10:21 65 165 17
6 134 1090 Jodi Husband F 47 F4549 Powell Butte OR 2:17:23.3 2:17:10.4 10:29 67 165 17
7 154 1069 Carol Harig F 46 F4549 Issaquah WA 2:28:24.3 2:27:55.9 11:18 83 165 17
8 155 1002 Ej Asbury F 46 F4549 Eugene OR 2:29:10.2 2:29:05.1 11:23 84 165 17
9 168 1006 Melissa Bandy F 48 F4549 Eagle ID 2:40:07.2 2:39:44.8 12:12 94 165 17
10 179 1199 Jenniffer Smith F 46 F4549 Bend OR 2:49:56.0 2:49:37.6 12:57 103 165 17
11 180 1134 Kalay McNamee F 47 F4549 Portland OR 2:50:04.8 2:49:47.7 12:58 104 165 17
12 193 1116 Sherrie Lockwood F 47 F4549 Madras OR 3:00:58.4 3:00:47.2 13:49 114 165 17
13 210 1222 Cynthia Watson F 46 F4549 Portland OR 3:40:04.7 3:39:29.2 16:46 129 165 17

Division Results for the F5054

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 31 1072 Leanne Hays F 51 F5054 McMinnville OR 1:45:38.8 1:45:23.3 8:03 12 165 17
2 41 1241 Amy Houchens F 50 F5054 Bend OR 1:50:01.4 1:49:52.1 8:24 16 165 17
3 54 1247 Cindy Brosnahan F 50 F5054 Rocklin CA 1:54:17.7 1:54:13.0 8:44 21 165 17
4 76 1212 Anne Tiger-Days F 50 F5054 Bend OR 2:00:36.8 2:00:20.3 9:12 30 165 17
5 102 1062 Patty Glick F 54 F5054 Sunriver OR 2:07:31.7 2:07:10.6 9:43 48 165 17
6 132 1093 Laura James F 53 F5054 Bend OR 2:16:40.9 2:16:29.2 10:26 66 165 17
7 137 1189 Julie Schlendo0rf F 50 F5054 Lake Oswego OR 2:18:33.2 2:18:13.8 10:34 70 165 17
8 138 1213 Ariel Tindolph F 53 F5054 Portland OR 2:19:20.8 2:18:46.0 10:36 71 165 17
9 139 1063 Jennifer Goodman F 52 F5054 Portland OR 2:19:21.1 2:18:46.7 10:36 72 165 17
10 158 1190 Anna Schmitt F 50 F5054 Bend OR 2:35:46.0 2:35:20.3 11:52 86 165 17
11 161 1053 Mary Fister F 53 F5054 Bend OR 2:38:17.0 2:38:02.4 12:04 88 165 17
12 167 1047 Twila Dover F 53 F5054 Eagle ID 2:40:07.1 2:39:44.4 12:12 93 165 17
13 170 1170 Toula Poletti F 52 F5054 Edmonds WA 2:40:04.2 2:39:56.7 12:13 96 165 17
14 185 1088 Shelley Huckins F 52 F5054 Bend OR 2:53:51.7 2:53:30.8 13:15 107 165 17

Division Results for the F5559

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 65 1075 Maureen Heintz F 58 F5559 Bend OR 1:58:29.2 1:58:10.5 9:02 24 165 12
2 95 1077 Sue Henderson F 55 F5559 Bend OR 2:05:22.4 2:05:04.1 9:33 43 165 12
3 99 1080 Pamela Hobson F 56 F5559 Bend OR 2:07:00.8 2:06:39.7 9:41 45 165 12
4 100 1173 Kathleen Rafish F 56 F5559 Portland OR 2:07:05.1 2:06:40.7 9:41 46 165 12
5 172 1149 Patricia Neet F 58 F5559 Corvallis OR 2:44:23.2 2:44:10.6 12:32 98 165 12
6 183 1055 Ann Frischkorn F 57 F5559 Bend OR 2:51:15.0 2:51:09.0 13:04 106 165 12
7 187 1141 Sandra Montgomery F 59 F5559 Bend OR 2:57:35.0 2:57:08.5 13:32 109 165 12
8 188 1188 Amy Sandrin F 57 F5559 Redmond OR 2:58:04.1 2:57:58.5 13:36 110 165 12
9 190 1211 Kelly Taylor F 59 F5559 Lake Oswego OR 2:58:33.0 2:58:33.0 13:38 111 165 12
10 191 1154 Carol Northrop F 59 F5559 Bend OR 2:58:33.4 2:58:33.4 13:38 112 165 12

Division Results for the F6064

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 90 1216 Dyxie Van Bruggen F 63 F6064 Bend OR 2:04:13.3 2:04:04.1 9:29 40 165 13
2 104 1104 Pauline Kinneman F 64 F6064 Bend OR 2:07:55.3 2:07:35.0 9:45 49 165 13
3 173 1049 Claire Duchemin F 62 F6064 Miccosukee Cpo FL 2:45:03.0 2:44:42.9 12:35 99 165 13
4 197 1038 Victoria Corno F 64 F6064 Bend OR 3:06:36.4 3:06:10.1 14:13 116 165 13
5 198 1230 Gayle Yanez F 62 F6064 Fredericksburg VA 3:07:57.3 3:07:30.2 14:19 117 165 13
6 203 1119 Jill Mahler F 60 F6064 Bend OR 3:22:07.7 3:21:50.5 15:25 122 165 13
7 205 1033 Joan Clapper F 60 F6064 Corvallis OR 3:22:03.3 3:22:03.3 15:26 124 165 13
8 209 1136 Vikki Mee F 63 F6064 Bend OR 3:35:19.7 3:35:19.7 16:27 128 165 13

Division Results for the F6569

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 24 1178 Suzanne Ray F 66 F6569 Jacksonville OR 1:42:17.9 1:42:13.7 7:49 7 165 7
2 174 1137 Dani Miller F 69 F6569 Bend OR 2:46:03.3 2:45:47.2 12:40 100 165 7
3 199 1146 Linda Murphy F 68 F6569 Bend OR 3:07:58.2 3:07:30.7 14:19 118 165 7
4 204 1197 Deborah Smith F 65 F6569 Portland OR 3:22:09.0 3:21:51.5 15:25 123 165 7
5 207 1031 Jackie Castle F 67 F6569 Bend OR 3:23:59.3 3:23:32.7 15:33 126 165 7
6 212 1042 Barbara Davis F 68 F6569 Philomath OR 3:52:17.0 3:51:45.7 17:42 131 165 7
7 216 1176 Gloria Rasmussen F 69 F6569 Corvallis OR 3:59:01.0 3:58:32.7 18:13 133 165 7

Division Results for the F7074

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 171 1054 Sharon Frantz F 74 F7074 Sunriver OR 2:42:01.5 2:41:44.5 12:21 97 165 2
2 208 1168 Gloria Ploss F 72 F7074 Bend OR 3:26:17.0 3:26:06.3 15:44 127 165 2

Division Results for the M0114

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 11 1108 Luke Larsen M 13 M0114 Bend OR 1:34:02.0 1:33:59.2 7:11 9 95 2
2 181 1135 Quinn McNamee M 13 M0114 Portland OR 2:50:05.1 2:49:47.9 12:58 77 95 2

Division Results for the M1519

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 26 1225 Aj Weichman M 19 M1519 Bend OR 1:42:28.4 1:42:23.5 7:49 18 95 1

Division Results for the M2024

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 1 1023 Trevor Capra M 23 M2024 Lakeville MN 1:11:32.5 1:11:29.3 5:28 1 95 3
2 73 1152 Jonah Netland M 23 M2024 Salem OR 1:59:26.0 1:59:10.1 9:06 46 95 3
3 98 1248 Garrick Frank M 20 M2024 Junction City OR 2:06:00.0 2:05:49.2 9:37 54 95 3

Division Results for the M2529

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 6 1255 Sven Basquiat M 25 M2529 Poplarville MS 1:23:58.2 1:23:54.9 6:25 5 95 9
2 8 1128 Jake Matthews M 29 M2529 New York NY 1:24:49.8 1:24:46.4 6:29 7 95 9
3 34 1214 Ben Tjaden M 27 M2529 Seattle WA 1:47:42.1 1:47:28.9 8:13 22 95 9
4 45 1056 Robin Fry M 26 M2529 Seattle WA 1:51:43.5 1:51:31.4 8:31 27 95 9
5 49 1009 Mark Bayman M 28 M2529 Richardson TX 1:52:55.8 1:52:43.5 8:37 31 95 9
6 62 1102 Jake Keudell M 26 M2529 Portland OR 1:57:50.9 1:57:40.5 8:59 39 95 9
7 184 1087 Justin Huckins M 26 M2529 Bend OR 2:53:49.8 2:53:28.6 13:15 78 95 9

Division Results for the M3034

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 9 1140 Matthew Mock M 34 M3034 Renton WA 1:27:23.2 1:27:17.8 6:40 8 95 12
2 22 1157 Mike Olson M 33 M3034 Tualatin OR 1:40:13.7 1:40:05.7 7:39 16 95 12
3 36 1057 Jonathan Fukuzato M 30 M3034 Bend OR 1:47:54.9 1:47:36.7 8:13 23 95 12
4 48 1050 Daniel Duddy M 33 M3034 Bend OR 1:52:11.2 1:51:56.9 8:33 30 95 12
5 61 1125 Tim Martin M 33 M3034 Portland OR 1:58:09.2 1:57:38.7 8:59 38 95 12
6 78 1182 Mark Robbins M 31 M3034 Vancouver WA 2:00:47.7 2:00:34.6 9:13 47 95 12
7 91 1099 Kyle Joyner M 33 M3034 Salem OR 2:05:14.1 2:04:42.7 9:32 51 95 12
8 93 1024 Joseph Capria M 34 M3034 Bend OR 2:05:09.8 2:04:57.2 9:33 52 95 12
9 114 1144 Scott Mottarella M 30 M3034 Palo Alto CA 2:10:32.7 2:10:17.2 9:57 59 95 12
10 141 1220 Dan Warren M 33 M3034 Keizer OR 2:20:12.0 2:19:40.7 10:40 68 95 12

Division Results for the M3539

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 2 1007 Justin Banks M 37 M3539 Eugene OR 1:11:38.9 1:11:35.9 5:28 2 95 9
2 3 1258 Thomas Morgan M 37 M3539 Bend OR 1:14:28.6 1:14:26.2 5:41 3 95 9
3 14 1036 David Cork M 39 M3539 Encinitas CA 1:37:04.1 1:36:52.2 7:24 11 95 9
4 15 1206 Rich Stephens M 39 M3539 Eugene OR 1:37:08.1 1:36:58.4 7:25 12 95 9
5 30 1092 Chris Jacobs M 38 M3539 Bend OR 1:44:14.3 1:44:07.5 7:57 19 95 9
6 64 1210 Oliver Tatom M 39 M3539 Bend OR 1:58:20.9 1:58:09.6 9:02 41 95 9
7 97 1234 Alex Menze M 38 M3539 Davis CA 2:05:57.5 2:05:19.8 9:35 53 95 9
8 150 1121 Oscar Maitas M 38 M3539 Medford OR 2:25:57.9 2:25:49.9 11:08 70 95 9

Division Results for the M4044

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 5 1236 Peter Curran M 40 M4044 Bend OR 1:21:19.7 1:21:16.7 6:13 4 95 9
2 7 1114 Joshua Lerner M 43 M4044 San Francisco CA 1:24:18.7 1:24:15.8 6:26 6 95 9
3 21 1019 Ryan Burr M 40 M4044 Eau Claire WI 1:39:49.2 1:39:45.4 7:37 15 95 9
4 32 1026 Brandon Cardwell M 40 M4044 Bend OR 1:46:01.2 1:45:52.2 8:05 20 95 9
5 47 1205 Eligijus Staniulis M 41 M4044 Camas WA 1:51:49.8 1:51:43.8 8:32 29 95 9
6 84 1209 Jeffrey Tarala M 40 M4044 Vail CO 2:02:37.7 2:02:29.9 9:22 49 95 9
7 89 1003 Scott Asbury M 44 M4044 Eugene OR 2:04:06.7 2:04:01.4 9:29 50 95 9
8 122 1200 Lonnie Smith M 43 M4044 Portland OR 2:14:20.0 2:13:57.0 10:14 62 95 9
9 131 1091 Bryan Iverson M 44 M4044 Prineville OR 2:16:10.3 2:15:56.0 10:23 66 95 9

Division Results for the M4549

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 19 1043 Garland Days M 48 M4549 Bend OR 1:38:56.8 1:38:50.4 7:33 14 95 12
2 46 1000 Peter Allenbaugh M 47 M4549 Hillsboro OR 1:52:17.2 1:51:36.0 8:32 28 95 12
3 57 1082 Dan Hoffman M 46 M4549 Seattle WA 1:55:08.2 1:54:54.4 8:47 35 95 12
4 58 1081 Andy Hoffman M 45 M4549 Bend OR 1:55:08.3 1:54:55.9 8:47 36 95 12
5 108 1256 Lee Eckrath M 46 M4549 Corvallis OR 2:08:27.3 2:08:17.4 9:48 58 95 12
6 163 1012 Jonathan Beutler M 46 M4549 Bend OR 2:38:50.3 2:38:17.6 12:06 74 95 12
7 194 1032 Troy Chapla M 48 M4549 Bend OR 3:01:25.6 3:01:15.9 13:51 80 95 12

Division Results for the M5054

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 18 1111 Randy Lee M 53 M5054 Beaverton OR 1:38:15.2 1:38:10.3 7:30 13 95 11
2 38 1257 Jurgen Willis M 51 M5054 Issaquah WA 1:48:56.0 1:48:48.2 8:19 24 95 11
3 59 1106 Ron Krull M 51 M5054 Portland OR 1:56:09.7 1:55:59.7 8:52 37 95 11
4 69 1218 Steve Vuylsteke M 53 M5054 Bend OR 1:59:35.0 1:59:03.6 9:06 44 95 11
5 82 1095 Dale Johannes M 53 M5054 Happy Valley OR 2:02:12.9 2:02:04.0 9:20 48 95 11
6 103 1233 Eric Stelzer M 54 M5054 Lyons OR 2:07:40.4 2:07:33.8 9:45 55 95 11
7 123 1029 Kevin Carpenter M 54 M5054 Happy Valley OR 2:14:33.5 2:14:07.2 10:15 63 95 11
8 125 1001 John Anderson M 53 M5054 Bend OR 2:15:07.4 2:14:31.6 10:17 64 95 11
9 126 1015 Mark Brenner M 54 M5054 Tualatin OR 2:15:08.0 2:14:44.6 10:18 65 95 11
10 147 1052 Jim Fister M 50 M5054 Bend OR 2:25:24.0 2:25:08.1 11:05 69 95 11

Division Results for the M5559

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 13 1251 Paul Hemson M 58 M5559 Wilsonville OR 1:36:47.2 1:36:40.9 7:23 10 95 14
2 33 1232 David Lamb M 58 M5559 Portland OR 1:46:46.5 1:46:18.9 8:07 21 95 14
3 39 1101 Alan Kerker M 57 M5559 Camas WA 1:49:34.1 1:49:29.8 8:22 25 95 14
4 44 1059 Bart Gernhart M 57 M5559 Vancouver WA 1:51:32.7 1:51:23.7 8:31 26 95 14
5 53 1245 Erik Hopkins M 55 M5559 Portland OR 1:53:40.7 1:53:16.0 8:39 33 95 14
6 55 1142 Rick Moon M 57 M5559 Metolius OR 1:54:32.8 1:54:18.6 8:44 34 95 14
7 66 1089 Kurt Huppert M 57 M5559 McMinnville OR 1:59:08.3 1:58:42.8 9:04 42 95 14
8 71 1151 James Netland M 56 M5559 Salem OR 1:59:25.8 1:59:08.1 9:06 45 95 14
9 105 1010 Kevin Behrens M 56 M5559 Portland OR 2:08:45.2 2:08:10.4 9:48 56 95 14
10 106 1109 Randy Lawrence M 57 M5559 Eugene OR 2:08:32.4 2:08:13.6 9:48 57 95 14
11 118 1215 Richard Travis M 58 M5559 Bend OR 2:11:45.5 2:11:38.9 10:03 60 95 14
12 133 1237 Brad Rafish M 59 M5559 Bend OR 2:16:59.5 2:16:34.2 10:26 67 95 14
13 175 1254 John Dudek M 58 M5559 Eagle ID 2:47:12.3 2:46:39.9 12:44 75 95 14

Division Results for the M6064

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 23 1008 Scott Barker M 60 M6064 La Pine OR 1:41:09.3 1:41:03.6 7:43 17 95 4
2 67 1061 David Giersdorf M 62 M6064 Bend OR 1:59:00.8 1:58:52.3 9:05 43 95 4
3 120 1242 Denney Kelley M 61 M6064 Sunriver OR 2:13:46.1 2:13:14.8 10:11 61 95 4
4 156 1155 Paul Northrop M 63 M6064 Lake Oswego OR 2:30:37.2 2:30:21.2 11:29 72 95 4

Division Results for the M6569

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 52 1250 Kevin Gilmartin M 69 M6569 Sunriver OR 1:53:21.0 1:53:08.0 8:39 32 95 4
2 63 1240 Timothy Steege M 65 M6569 Mercer Island WA 1:57:57.8 1:57:52.5 9:00 40 95 4
3 152 1014 Byron Bilteau M 65 M6569 Madras OR 2:27:10.0 2:26:54.6 11:13 71 95 4
4 159 1156 Richard Northrop M 68 M6569 Bend OR 2:37:02.8 2:37:02.8 12:00 73 95 4

Division Results for the M7074

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 178 1169 Norm Ploss M 70 M7074 Bend OR 2:49:29.9 2:49:20.8 12:56 76 95 4
2 189 1175 Philip Randall M 72 M7074 Bend OR 2:58:40.5 2:58:19.0 13:37 79 95 4
3 196 1037 Ron Corno M 70 M7074 Bend OR 3:06:35.1 3:06:08.0 14:13 81 95 4
4 214 1177 Keith Rasmussen M 70 M7074 Corvallis OR 3:59:05.0 3:58:31.2 18:13 83 95 4

Division Results for the M7579

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 213 1126 John Martinsen M 75 M7579 Corvallis OR 3:53:11.0 3:52:41.9 17:46 82 95 1