2019 Horse Butte 10M Trail Run



Division Results for the F2529

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 22 540 Kaitlin Greene F 29 F2529 Bend OR 1:14:09.8 1:14:09.8 7:25 2 60 12
2 32 560 Jess Lawro F 28 F2529 Bend OR 1:21:07.3 1:21:07.3 8:07 7 60 12
3 41 505 Elizabeth Bassett F 29 F2529 Bend OR 1:24:30.4 1:24:30.4 8:28 11 60 12
4 46 550 Ava Hiller F 26 F2529 Bend OR 1:25:42.7 1:25:42.7 8:35 14 60 12
5 49 633 Victoria Martin F 25 F2529 Portland OR 1:26:18.0 1:26:18.0 8:38 17 60 12
6 61 529 Julie Evert F 29 F2529 Bend OR 1:30:47.1 1:30:47.1 9:05 23 60 12
7 69 502 Rose Averbeck F 28 F2529 Springfield OR 1:34:51.4 1:34:51.4 9:30 26 60 12
8 84 616 Courtney Willis F 28 F2529 Bend OR 1:38:26.3 1:38:26.3 9:51 33 60 12
9 87 523 Sarah Delaney F 29 F2529 Portland OR 1:39:34.3 1:39:34.3 9:58 35 60 12
10 102 542 Kelly Hall F 28 F2529 Bend OR 1:47:58.0 1:47:58.0 10:48 44 60 12
11 111 621 Libby Wilson F 27 F2529 Bend OR 2:08:17.3 2:08:17.3 12:50 49 60 12

Division Results for the F3034

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 16 637 Zoe Roy F 31 F3034 Bend OR 1:11:24.8 1:11:24.8 7:09 1 60 9
2 25 556 Amanda Johnson F 30 F3034 Clovis CA 1:17:14.2 1:17:14.2 7:44 3 60 9
3 37 531 Emily Feenstra F 31 F3034 Bend OR 1:22:45.0 1:22:45.0 8:17 10 60 9
4 42 586 Kristin Robinson F 31 F3034 Bend OR 1:24:33.4 1:24:33.4 8:28 12 60 9
5 45 580 Lelah O'Shaughnessy F 31 F3034 Portland OR 1:25:41.7 1:25:41.7 8:35 13 60 9
6 58 590 Kirsten Romney F 30 F3034 Bend OR 1:30:09.1 1:30:09.1 9:01 20 60 9
7 91 578 Chassen Ortiz F 30 F3034 Bend OR 1:41:35.3 1:41:35.3 10:10 38 60 9
8 92 507 Katie Bearden F 33 F3034 Bend OR 1:41:50.2 1:41:50.2 10:12 39 60 9
9 97 516 Kayla Collins F 30 F3034 Bend OR 1:44:05.4 1:44:05.4 10:25 41 60 9

Division Results for the F3539

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 27 593 Amy Schmitz F 38 F3539 Bainbridge Island WA 1:18:20.6 1:18:20.6 7:51 4 60 12
2 47 522 Meriel Darzen F 36 F3539 Portland OR 1:25:42.9 1:25:42.9 8:35 15 60 12
3 48 548 Sarah Hash F 36 F3539 Bend OR 1:25:49.4 1:25:49.4 8:35 16 60 12
4 57 534 Katie Frank F 38 F3539 Bend OR 1:29:04.7 1:29:04.7 8:55 19 60 12
5 63 503 Claire Bagdanoff F 38 F3539 Bend OR 1:33:20.5 1:33:20.5 9:21 24 60 12
6 78 627 Heidi Timms F 39 F3539 Vancouver WA 1:36:35.8 1:36:35.8 9:40 29 60 12
7 85 564 Lauren Magalska F 38 F3539 Olympia WA 1:38:26.7 1:38:26.7 9:51 34 60 12
8 107 607 Betsy Tucker F 38 F3539 Bend OR 1:55:45.0 1:55:45.0 11:35 47 60 12

Division Results for the F4044

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 59 528 Amy Erickson F 42 F4044 Bend OR 1:30:11.1 1:30:11.1 9:02 21 60 10
2 60 561 Liz Lefeber F 41 F4044 Bend OR 1:30:41.3 1:30:41.3 9:05 22 60 10
3 75 557 Nicole Johnson F 43 F4044 Bend OR 1:36:02.2 1:36:02.2 9:37 27 60 10
4 80 567 Alexis Martin F 40 F4044 Bend OR 1:37:56.6 1:37:56.6 9:48 31 60 10
5 88 608 Rachel Tuller F 44 F4044 Bend OR 1:39:42.8 1:39:42.8 9:59 36 60 10
6 95 606 Jenessa Thomas F 42 F4044 Bend OR 1:42:58.9 1:42:58.9 10:18 40 60 10
7 101 535 Anne French F 43 F4044 Sisters OR 1:46:09.6 1:46:09.6 10:37 43 60 10
8 105 577 Sydney Olson F 44 F4044 Dufur OR 1:51:17.0 1:51:17.0 11:08 45 60 10

Division Results for the F4549

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 29 570 Heike McNeil F 45 F4549 Eugene OR 1:19:03.4 1:19:03.4 7:55 5 60 7
2 30 624 Angelina Salerno F 45 F4549 Bend OR 1:19:26.8 1:19:26.8 7:57 6 60 7
3 34 626 Lucia Bergamasco F 47 F4549 Bend OR 1:22:00.8 1:22:00.8 8:13 8 60 7
4 55 513 Dana Christensen F 46 F4549 Bend OR 1:28:16.8 1:28:16.8 8:50 18 60 7
5 79 629 Trisha Epple F 46 F4549 Bend OR 1:37:54.3 1:37:54.3 9:48 30 60 7
6 99 610 Stephanie Waritz F 49 F4549 Bend OR 1:45:23.1 1:45:23.1 10:33 42 60 7

Division Results for the F5054

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 36 573 Karly Nash F 53 F5054 Bend OR 1:22:17.6 1:22:17.6 8:14 9 60 7
2 76 514 Leigh Church F 50 F5054 West Linn OR 1:36:31.4 1:36:31.4 9:40 28 60 7
3 83 596 Terri Silliman F 53 F5054 Bend OR 1:38:24.1 1:38:24.1 9:51 32 60 7
4 90 594 Sue Schumacher F 53 F5054 Bend OR 1:41:07.4 1:41:07.4 10:07 37 60 7
5 106 613 Colette Whelan F 53 F5054 Sisters OR 1:54:47.0 1:54:47.0 11:29 46 60 7
6 110 515 Dana Clark-Millar F 51 F5054 Bend OR 2:01:15.4 2:01:15.4 12:08 48 60 7

Division Results for the F5559

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 66 526 Lisa Dewitt F 56 F5559 Bend OR 1:33:56.7 1:33:56.7 9:24 25 60 1

Division Results for the F6569

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 112 601 Wiskie Stout F 65 F6569 Bend OR 2:08:38.2 2:08:38.2 12:52 50 60 2
2 116 546 Kathy Harshburger F 68 F6569 Bend OR 2:13:42.8 2:13:42.8 13:23 51 60 2

Division Results for the M2024

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 51 582 Kenny Parsley M 21 M2024 Corvallis OR 1:26:59.6 1:26:59.6 8:42 34 75 1

Division Results for the M2529

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 11 634 Colton Gale M 28 M2529 Bend OR 1:04:12.5 1:04:12.5 6:26 11 75 10
2 15 622 Tim Wilson M 29 M2529 Bend OR 1:06:54.3 1:06:54.3 6:42 15 75 10
3 17 602 William Strachan M 28 M2529 Terrebonne OR 1:11:32.2 1:11:32.2 7:10 16 75 10
4 19 549 Robert Hershey M 29 M2529 Bend OR 1:12:09.1 1:12:09.1 7:13 18 75 10
5 20 532 Breck Flanagan-Caldwell M 25 M2529 Bend OR 1:12:45.5 1:12:45.5 7:17 19 75 10
6 26 611 Ryan Weald M 28 M2529 Bend OR 1:17:39.7 1:17:39.7 7:46 23 75 10
7 50 568 Alexander Martinez M 29 M2529 Portland OR 1:26:19.2 1:26:19.2 8:38 33 75 10
8 68 623 Derek Hubler M 25 M2529 Bend OR 1:34:33.1 1:34:33.1 9:28 43 75 10
9 98 547 Matthew Hart M 26 M2529 Bend OR 1:44:06.5 1:44:06.5 10:25 57 75 10

Division Results for the M3034

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 3 569 Ryan McLaughlin M 30 M3034 Bend OR 1:00:24.2 1:00:24.2 6:03 3 75 8
2 8 615 Evan Williams M 32 M3034 Seattle WA 1:02:41.7 1:02:41.7 6:17 8 75 8
3 10 584 Stefan Redfield M 30 M3034 Seattle WA 1:03:12.5 1:03:12.5 6:20 10 75 8
4 56 555 Peter Jackson M 34 M3034 Portland OR 1:28:58.3 1:28:58.3 8:54 38 75 8
5 62 539 Lorenzo Gonzalez M 31 M3034 Bend OR 1:32:29.3 1:32:29.3 9:15 39 75 8
6 74 589 Victor Rodriguez M 34 M3034 Redmond OR 1:35:55.2 1:35:55.2 9:36 48 75 8
7 89 614 Peter Whiteman M 30 M3034 Bend OR 1:40:41.4 1:40:41.4 10:05 53 75 8
8 96 581 David Parks M 30 M3034 Prineville OR 1:43:00.5 1:43:00.5 10:19 56 75 8

Division Results for the M3539

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 1 558 Max King M 39 M3539 Bend OR 55:30.8 55:30.8 5:34 1 75 18
2 2 631 Thomas Morgan M 37 M3539 Bend OR 58:31.4 58:31.4 5:52 2 75 18
3 4 519 Joe Creighton M 39 M3539 Seattle WA 1:00:36.8 1:00:36.8 6:04 4 75 18
4 5 630 Byron Pittam M 36 M3539 Bend OR 1:01:29.0 1:01:29.0 6:09 5 75 18
5 6 595 Ian Sharman M 38 M3539 Bend OR 1:01:34.5 1:01:34.5 6:10 6 75 18
6 7 592 Nick Scalfone M 35 M3539 Bend OR 1:02:04.6 1:02:04.6 6:13 7 75 18
7 9 636 Chris Jones M 39 M3539 Bend OR 1:02:55.3 1:02:55.3 6:18 9 75 18
8 14 563 Travis Mack M 35 M3539 Bend OR 1:06:31.3 1:06:31.3 6:40 14 75 18
9 18 587 Mathew Robinson M 36 M3539 Bend OR 1:11:52.5 1:11:52.5 7:12 17 75 18
10 31 618 Ryan Wulff M 39 M3539 Bend OR 1:19:57.3 1:19:57.3 8:00 25 75 18
11 39 635 Barry Wicks M 37 M3539 Bend OR 1:23:19.7 1:23:19.7 8:20 29 75 18
12 44 620 John Zulim M 38 M3539 Bend OR 1:25:41.3 1:25:41.3 8:35 32 75 18
13 53 517 Art Colson M 37 M3539 Portland OR 1:27:00.5 1:27:00.5 8:43 36 75 18
14 54 583 Randy Pyle M 36 M3539 Blue River OR 1:27:27.9 1:27:27.9 8:45 37 75 18
15 81 506 Matthew Baughman M 38 M3539 Bend OR 1:38:17.7 1:38:17.7 9:50 50 75 18
16 93 638 Brandon Coughlin M 37 M3539 Bend OR 1:41:57.5 1:41:57.5 10:12 54 75 18
17 104 541 Jared Hall M 37 M3539 Bend OR 1:51:14.0 1:51:14.0 11:08 60 75 18

Division Results for the M4044

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 12 543 Dave Harms M 41 M4044 Bend OR 1:04:42.3 1:04:42.3 6:29 12 75 8
2 23 533 Matt Fox M 40 M4044 Bend OR 1:14:25.8 1:14:25.8 7:27 21 75 8
3 28 501 Jason Adams M 40 M4044 Bend OR 1:18:38.2 1:18:38.2 7:52 24 75 8
4 35 510 Gerald Bliege M 44 M4044 Yacolt WA 1:22:07.0 1:22:07.0 8:13 27 75 8
5 70 553 Cameron Hursh M 42 M4044 Bend OR 1:35:00.8 1:35:00.8 9:31 44 75 8
6 71 538 Greg Gisi M 43 M4044 Bend OR 1:35:10.4 1:35:10.4 9:32 45 75 8

Division Results for the M4549

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 13 576 Michael Ohare M 45 M4549 Durango CO 1:05:27.0 1:05:27.0 6:33 13 75 11
2 21 571 Sean Meissner M 45 M4549 Durango CO 1:13:33.0 1:13:33.0 7:22 20 75 11
3 24 585 Dirk Renner M 45 M4549 Bend OR 1:15:29.5 1:15:29.5 7:33 22 75 11
4 40 527 Matthew Dimond M 49 M4549 Bend OR 1:24:00.5 1:24:00.5 8:25 30 75 11
5 64 525 Todd Detwiler M 49 M4549 Bend OR 1:33:33.7 1:33:33.7 9:22 40 75 11
6 77 628 Scott Timms M 47 M4549 Vancouver WA 1:36:35.0 1:36:35.0 9:40 49 75 11
7 86 604 Steve Strang M 47 M4549 Bend OR 1:38:54.6 1:38:54.6 9:54 52 75 11
8 94 605 Doug Thomas M 46 M4549 Bend OR 1:42:55.3 1:42:55.3 10:18 55 75 11

Division Results for the M5054

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 33 625 Davide Bergamasco M 51 M5054 Bend OR 1:21:59.1 1:21:59.1 8:12 26 75 7
2 43 530 Paul Faye M 53 M5054 Bend OR 1:25:04.0 1:25:04.0 8:31 31 75 7
3 67 562 Pete Leroy M 51 M5054 Bend OR 1:34:20.8 1:34:20.8 9:27 42 75 7
4 72 552 Mark Hubler M 52 M5054 Bend OR 1:35:10.5 1:35:10.5 9:32 46 75 7
5 82 597 Jeff Simonton M 54 M5054 Bend OR 1:38:19.6 1:38:19.6 9:50 51 75 7
6 100 599 James Sleznick M 51 M5054 Sisters OR 1:45:40.3 1:45:40.3 10:35 58 75 7

Division Results for the M5559

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 52 537 Chris Gassner M 58 M5559 Bend OR 1:26:59.6 1:26:59.6 8:42 35 75 5
2 65 524 Ron Delmendo M 55 M5559 Bend OR 1:33:41.7 1:33:41.7 9:23 41 75 5
3 73 572 Rick Moon M 58 M5559 Metolius OR 1:35:42.7 1:35:42.7 9:35 47 75 5
4 103 508 Pete Beck M 57 M5559 Bend OR 1:51:08.0 1:51:08.0 11:07 59 75 5
5 108 612 Ed Weiland M 58 M5559 Bend OR 1:57:48.2 1:57:48.2 11:47 61 75 5

Division Results for the M6064

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 38 609 Walter Vines M 60 M6064 Bend OR 1:22:51.3 1:22:51.3 8:18 28 75 2
2 114 632 Jim Brynteson M 64 M6064 Bend OR 2:13:07.8 2:13:07.8 13:19 64 75 2

Division Results for the M6569

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 113 509 Byron Bilteau M 66 M6569 Madras OR 2:09:44.0 2:09:44.0 12:59 63 75 2
2 115 511 Gregory Bryant M 69 M6569 Bend OR 2:13:39.7 2:13:39.7 13:22 65 75 2

Division Results for the M7099

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 109 545 Dan Harshburger M 71 M7099 Bend OR 2:01:10.7 2:01:10.7 12:08 62 75 3