2019 Scandia Run



Division Results for the F1119

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 16 451 Anika Thompson F 16 F1119 Junction City OR 38:23.2 38:20.3 6:11 1 96 14 81.82
2 46 595 Amanda Fox F 19 F1119 Junction City OR 46:15.0 46:11.3 7:26 5 96 14 65.91
3 53 358 Samara Park F 17 F1119 Eugene OR 47:37.4 47:18.3 7:37 9 96 14 65.50
4 54 51 Kate Bouse F 16 F1119 Eugene OR 47:37.7 47:18.7 7:37 10 96 14 66.31
5 89 459 Catherine Touchette F 15 F1119 Eugene OR 52:53.6 52:35.5 8:28 19 96 14 60.41
6 92 88 Sydney Crabbe F 16 F1119 Eugene OR 53:41.2 53:22.5 8:36 21 96 14 58.78
7 93 220 Erin Keeney F 16 F1119 Eugene OR 53:41.1 53:23.4 8:36 22 96 14 58.76
8 100 333 Jessica Neal F 18 F1119 Brownsville OR 54:40.6 54:36.7 8:48 24 96 14 56.15
9 108 464 Emma Trojan F 14 F1119 Eugene OR 55:34.9 55:27.2 8:56 28 96 14 58.09
10 131 627 Hope Duhaime F 17 F1119 Eugene OR 58:18.0 58:02.6 9:21 45 96 14 53.39
11 142 401 Abby Reynolds F 19 F1119 Eugene OR 1:00:35.2 1:00:10.4 9:42 50 96 14 50.60
12 189 212 Dylan Johnson F 15 F1119 Eugene OR 1:09:42.9 1:09:20.5 11:10 71 96 14 45.82
13 193 59 Eva Buenau F 11 F1119 Junction City OR 1:12:17.6 1:12:01.7 11:36 74 96 14 47.39

Division Results for the F2029

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 43 327 Colleen Mumford F 25 F2029 Junction City OR 46:22.1 46:04.2 7:25 4 96 11 65.82
2 62 330 Sierra Myers F 25 F2029 Puyallup WA 48:26.0 48:20.5 7:47 13 96 11 62.74
3 110 69 McKayla Carman F 26 F2029 Eugene OR 55:57.8 55:35.3 8:57 30 96 11 54.56
4 116 486 Tiffany Weikel F 24 F2029 Springfield OR 56:09.9 55:46.5 8:59 35 96 11 54.38
5 118 301 Kiley Mehlbrech F 22 F2029 Junction City OR 56:10.7 55:57.1 9:01 37 96 11 54.20
6 119 456 Samantha Tilley F 21 F2029 Sutherlin OR 56:10.4 55:57.8 9:01 38 96 11 54.20
7 127 596 Brittany Beyer F 29 F2029 Junction City OR 57:12.8 56:55.8 9:10 43 96 11 53.28
8 175 14 Elizabeth Adams F 26 F2029 Eugene OR 1:05:31.1 1:04:55.6 10:27 66 96 11 46.72
9 187 652 Odessa Bell F 28 F2029 Veneta OR 1:09:01.1 1:08:32.7 11:02 70 96 11 44.25

Division Results for the F3039

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 20 134 Lindsay Funch F 33 F3039 Springfield OR 40:58.8 40:54.6 6:36 2 96 30 74.45
2 57 552 Anne Wright F 32 F3039 Eugene OR 48:12.8 48:05.5 7:45 11 96 30 63.22
3 58 182 Julie Herring F 35 F3039 Lebanon OR 48:14.1 48:07.9 7:45 12 96 30 63.63
4 63 643 Cady Kintner F 36 F3039 Springfield OR 49:07.8 48:35.2 7:50 14 96 30 63.24
5 70 173 Patricia Hayward F 34 F3039 Eugene OR 49:26.4 49:10.1 7:55 16 96 30 62.08
6 98 94 Stephanie Crownover F 33 F3039 Harrisburg OR 54:27.4 54:20.7 8:45 23 96 30 56.05
7 104 115 Rachel Eliasen F 36 F3039 Junction City OR 55:10.2 54:59.0 8:51 26 96 30 55.90
8 114 157 Kayla Gottfried F 32 F3039 Springfield OR 55:59.8 55:45.2 8:59 33 96 30 54.52
9 115 496 Jessica Wolpe F 33 F3039 Pleasant Hill OR 55:59.7 55:45.8 8:59 34 96 30 54.63
10 121 196 Kristina Holton F 37 F3039 Junction City OR 56:19.9 55:58.9 9:01 40 96 30 55.12
11 125 33 Alicia Baker F 32 F3039 Eugene OR 56:50.9 56:17.3 9:04 41 96 30 54.01
12 135 250 Teresa Lemoigne F 33 F3039 Eugene OR 59:13.5 59:01.1 9:30 47 96 30 51.60
13 145 242 Paula Lafferty F 35 F3039 Eugene OR 1:00:46.9 1:00:31.0 9:45 52 96 30 50.61
14 147 254 Heather Lewis Amabisca F 35 F3039 Eugene OR 1:01:08.9 1:00:38.5 9:46 53 96 30 50.50
15 156 295 Leslie McNamar F 38 F3039 Junction City OR 1:01:26.4 1:01:14.5 9:52 58 96 30 50.61
16 158 270 Lindsey Maher F 32 F3039 Medford OR 1:01:52.1 1:01:25.8 9:54 59 96 30 49.49
17 161 642 Anna Duncan F 39 F3039 Eugene OR 1:02:08.9 1:01:43.9 9:57 60 96 30 50.48
18 167 90 Kristi Cramer F 34 F3039 Eugene OR 1:03:49.9 1:03:31.4 10:14 62 96 30 48.06
19 171 190 Jammie Hoberg F 31 F3039 Veneta OR 1:04:32.6 1:04:01.7 10:19 64 96 30 47.42
20 180 415 Stephanie Sather F 36 F3039 Eugene OR 1:05:44.9 1:05:28.0 10:33 68 96 30 46.94
21 192 651 Stacie Chaghatzbanian F 32 F3039 Eugene OR 1:12:09.5 1:11:41.1 11:33 73 96 30 42.41
22 195 47 Kris Birr F 32 F3039 Eugene OR 1:12:40.1 1:12:23.6 11:40 76 96 30 42.00
23 196 39 Kristen Beaudet F 32 F3039 Springfield OR 1:12:40.0 1:12:23.7 11:40 77 96 30 42.00
24 203 12 Theresa Abel F 38 F3039 Portland OR 1:15:38.2 1:15:13.0 12:07 82 96 30 41.21
25 207 600 Bryn Thorsen F 39 F3039 Portland OR 1:18:56.2 1:18:28.6 12:38 83 96 30 39.70
26 213 396 Rosa Ramirez F 37 F3039 Harrisburg OR 1:22:23.8 1:22:03.8 13:13 87 96 30 37.60
27 218 185 Blair Hickok F 37 F3039 Eugene OR 1:31:25.2 1:31:08.0 14:40 89 96 30 33.86
28 219 89 Jessica Crabtree F 36 F3039 Junction City OR 1:34:02.0 1:33:26.4 15:03 90 96 30 32.89
29 220 171 Sara Hawkins F 36 F3039 Junction City OR 1:34:02.2 1:33:26.8 15:03 91 96 30 32.89

Division Results for the F4049

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 26 426 Pam Smith F 44 F4049 Salem OR 43:20.6 43:16.8 6:58 3 96 20 74.54
2 48 406 Jennifer Ringo F 48 F4049 Corvallis OR 46:25.2 46:20.1 7:28 6 96 20 72.39
3 50 589 Amy Lane F 41 F4049 Junction City OR 46:38.0 46:30.0 7:29 7 96 20 67.83
4 81 384 Kim Price F 49 F4049 Creswell OR 51:57.1 51:47.9 8:21 17 96 20 65.52
5 91 228 Jennifer Kirkwood F 41 F4049 Eugene OR 53:17.6 52:53.3 8:31 20 96 20 59.62
6 103 430 Johnie Souza F 45 F4049 Gleneden Beach OR 54:59.3 54:52.4 8:50 25 96 20 59.31
7 106 655 Lyndee Prill F 42 F4049 Eugene OR 55:38.5 55:19.0 8:55 27 96 20 57.41
8 109 162 Stephanie Gray F 44 F4049 Eugene OR 55:56.7 55:29.0 8:56 29 96 20 58.15
9 129 131 Lisa Frey F 48 F4049 Eugene OR 57:43.6 57:24.7 9:15 44 96 20 58.44
10 132 414 Kelly Sanderson F 43 F4049 Woodside CA 58:42.1 58:19.1 9:24 46 96 20 54.86
11 136 56 Maryann Broughton F 41 F4049 Albany OR 59:38.5 59:04.9 9:31 48 96 20 53.38
12 151 46 Annabel Birchak F 40 F4049 Eugene OR 1:00:56.9 1:00:50.9 9:48 55 96 20 51.51
13 152 263 Cheri Long F 48 F4049 Eugene OR 1:01:16.2 1:00:51.1 9:48 56 96 20 55.13
14 154 417 Erin Schroeder F 41 F4049 Eugene OR 1:01:25.6 1:00:54.3 9:49 57 96 20 51.78
15 165 402 Jennifer Reynolds F 48 F4049 Eugene OR 1:03:54.7 1:03:30.8 10:14 61 96 20 52.83
16 173 233 Julie Knope F 43 F4049 Junction City OR 1:04:58.9 1:04:27.6 10:23 65 96 20 49.64
17 179 592 Marta Conant F 44 F4049 Eugene OR 1:05:47.3 1:05:24.3 10:32 67 96 20 49.32
18 184 135 Kristina Gale F 46 F4049 Roseburg OR 1:07:13.0 1:06:38.6 10:44 69 96 20 49.30
19 190 213 Joyce Johnson F 49 F4049 Eugene OR 1:09:49.1 1:09:26.5 11:11 72 96 20 48.87
20 200 410 Heather Romito F 45 F4049 Eugene OR 1:15:30.6 1:14:58.1 12:04 80 96 20 43.41

Division Results for the F5059

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 52 128 Charlie Fox F 56 F5059 Junction City OR 46:50.4 46:47.2 7:32 8 96 14 79.29
2 85 343 Lisa Nienstaedt F 56 F5059 Vancouver WA 52:30.1 52:26.4 8:27 18 96 14 70.75
3 112 312 Lori Miller F 53 F5059 Eugene OR 55:58.7 55:36.6 8:57 31 96 14 64.16
4 113 283 Liane McClure F 53 F5059 Junction City OR 56:08.3 55:39.7 8:58 32 96 14 64.10
5 117 217 Theresa Kauffman F 57 F5059 Landenberg PA 56:06.8 55:51.4 9:00 36 96 14 67.32
6 120 244 Tracy Lampman F 53 F5059 Eugene OR 56:07.0 55:58.1 9:01 39 96 14 63.74
7 126 52 Teresa Bowen F 56 F5059 Eugene OR 56:48.6 56:26.0 9:05 42 96 14 65.76
8 140 391 Kelly Putnam F 54 F5059 Eugene OR 1:00:15.3 59:49.1 9:38 49 96 14 60.41
9 168 309 Leeann Mikkelson F 52 F5059 Albany OR 1:04:09.7 1:03:36.0 10:15 63 96 14 55.39
10 194 158 Suzanne Graf F 52 F5059 Springfield OR 1:12:39.3 1:12:05.0 11:37 75 96 14 48.87
11 199 412 Deborah Sanders F 51 F5059 Harrisburg OR 1:15:03.4 1:14:46.0 12:02 79 96 14 46.53
12 201 586 Malisa Kroeqer F 53 F5059 Eugene OR 1:15:35.5 1:15:00.6 12:05 81 96 14 47.56
13 208 180 Karen Heinicke-Motsch F 59 F5059 Eugene OR 1:19:31.0 1:19:10.2 12:45 84 96 14 48.82
14 211 498 Sin May Wong F 50 F5059 Corvallis OR 1:21:21.8 1:20:47.8 13:01 86 96 14 42.52

Division Results for the F6069

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 67 618 Kathy Ward F 61 F6069 Eugene OR 49:10.1 49:00.3 7:54 15 96 6 81.12
2 143 260 Esther Locke F 66 F6069 Eugene OR 1:00:22.5 1:00:11.6 9:42 51 96 6 71.13
3 197 38 Jannette Bausch F 68 F6069 Eugene OR 1:13:20.4 1:12:53.7 11:44 78 96 6 60.60
4 210 555 Marjean Yates F 63 F6069 Eugene OR 1:21:14.1 1:20:44.4 13:00 85 96 6 50.69
5 217 323 Dorene Morris F 65 F6069 Eugene OR 1:28:18.3 1:27:51.4 14:09 88 96 6 47.99

Division Results for the F7079

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 150 174 Barbara Hazen F 74 F7079 Eugene OR 1:00:59.6 1:00:50.6 9:48 54 96 1 80.25

Division Results for the M1119

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 9 280 Conner McAdams M 17 M1119 Cheshire OR 36:21.3 36:19.7 5:51 9 136 13 77.38
2 12 636 Asher McKinnon M 15 M1119 Eugene OR 36:57.2 36:50.1 5:56 12 136 13 78.64
3 17 170 Tyler Hart M 16 M1119 Junction City OR 38:29.2 38:20.8 6:11 16 136 13 74.33
4 31 216 Liam Kauffman M 15 M1119 Landenberg PA 43:57.8 43:53.4 7:04 28 136 13 66.01
5 35 45 Logan Bierly M 16 M1119 Junction City OR 45:35.5 45:25.8 7:19 32 136 13 62.74
6 37 582 Isaac Peters M 14 M1119 Eugene OR 45:43.1 45:35.6 7:21 34 136 13 64.77
7 40 632 Cody Brooks M 19 M1119 Mapleton OR 45:57.3 45:53.4 7:24 37 136 13 59.75
8 41 268 Schade Maghan M 18 M1119 Junction City OR 46:01.7 45:56.0 7:24 38 136 13 60.45
9 68 359 Joe Parmigiani M 13 M1119 Corvallis OR 49:06.8 49:02.3 7:54 53 136 13 61.55
10 69 492 Josh White M 16 M1119 Eugene OR 49:16.3 49:04.6 7:54 54 136 13 58.08
11 148 411 Josiah Romito M 13 M1119 Eugene OR 1:01:11.1 1:00:39.0 9:46 95 136 13 49.77
12 155 218 William Keathley M 17 M1119 Junction City OR 1:01:04.7 1:00:55.7 9:49 98 136 13 46.14
13 214 176 Max Heck M 14 M1119 Eugene OR 1:22:44.2 1:22:09.6 13:14 127 136 13 35.95

Division Results for the M2029

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 1 615 Luke Puskedra M 29 M2029 Eugene OR 31:01.6 31:00.5 5:00 1 136 15 86.64
2 3 42 Eric Beyerle M 26 M2029 Eugene OR 31:59.9 31:58.0 5:09 3 136 15 83.99
3 4 364 Robert C. Pedersen Jr M 21 M2029 Eugene OR 33:21.1 33:19.7 5:22 4 136 15 80.87
4 8 172 Connor Hayward M 22 M2029 Eugene OR 35:04.2 35:03.2 5:39 8 136 15 76.60
5 11 95 Austin Culver M 24 M2029 Albany OR 36:34.4 36:32.0 5:53 11 136 15 73.50
6 24 370 Weston Petewon M 25 M2029 Eugene OR 42:42.6 42:37.8 6:52 22 136 15 62.98
7 32 130 Paul Frazee M 21 M2029 Harrisburg OR 44:25.5 44:22.8 7:09 29 136 15 60.73
8 42 249 Thomas Lay M 29 M2029 Eugene OR 46:21.6 45:58.2 7:24 39 136 15 58.44
9 45 314 Carlton Mills M 25 M2029 Junction City OR 46:30.5 46:08.6 7:26 41 136 15 58.18
10 59 126 Isate Foshay M 20 M2029 Junction City OR 48:39.7 48:09.3 7:45 47 136 15 56.35
11 97 432 Corey Standeford M 29 M2029 Eugene OR 54:29.9 54:05.9 8:43 75 136 15 49.67
12 122 611 Ben Goodman M 25 M2029 Junction City OR 56:27.6 56:06.6 9:02 82 136 15 47.85
13 133 613 John Gutierrez M 21 M2029 Eugene OR 59:08.8 58:56.3 9:30 87 136 15 45.73
14 198 606 Nathan Chantland M 23 M2029 Junction City OR 1:14:09.7 1:14:08.7 11:56 120 136 15 36.21

Division Results for the M3039

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 2 607 Tony Clement M 32 M3039 Eugene OR 31:32.6 31:31.4 5:05 2 136 29 85.82
2 6 36 Justin Banks M 38 M3039 Eugene OR 34:26.8 34:25.6 5:33 6 136 29 81.29
3 7 133 Chris Funch M 30 M3039 Springfield OR 34:38.6 34:37.1 5:35 7 136 29 77.72
4 15 407 Jason Roberts M 34 M3039 Eugene OR 37:13.9 37:11.6 6:00 15 136 29 73.35
5 22 248 Jonathon Lanning M 31 M3039 Springfield OR 41:40.8 41:36.8 6:42 20 136 29 64.83
6 25 198 Carl Hoogesteger M 38 M3039 Sweet Home OR 43:11.9 42:59.1 6:56 23 136 29 65.10
7 28 53 Dan Bowers M 33 M3039 Springfield OR 43:47.8 43:40.3 7:02 25 136 29 62.18
8 44 227 Andrew Kirchharr M 33 M3039 Springfield OR 46:15.4 46:07.0 7:26 40 136 29 58.90
9 64 125 Mark Florian M 34 M3039 Eugene OR 48:48.1 48:35.2 7:50 50 136 29 56.15
10 65 380 Eric Powell M 38 M3039 Eugene OR 48:46.8 48:39.3 7:50 51 136 29 57.52
11 72 562 Ryan Charboneau M 32 M3039 Springfield OR 49:42.2 49:26.4 7:58 56 136 29 54.72
12 73 225 Christopher King M 36 M3039 Eugene OR 49:42.9 49:27.5 7:58 57 136 29 55.79
13 75 165 Brian Grossmiller M 37 M3039 Cheshire OR 50:32.1 50:21.1 8:07 59 136 29 55.17
14 78 612 Andrew Drake M 31 M3039 Eugene OR 51:47.3 51:25.6 8:17 62 136 29 52.45
15 80 155 Drew Gottfried M 33 M3039 Springfield OR 51:56.8 51:41.6 8:20 64 136 29 52.54
16 84 350 Dniel Nyikos M 34 M3039 Szeged 52:30.7 52:17.0 8:25 67 136 29 52.19
17 95 599 Scott Turnoy M 37 M3039 Portland OR 54:05.9 53:38.3 8:38 73 136 29 51.80
18 102 34 Brandon Baker M 37 M3039 Eugene OR 55:21.4 54:47.5 8:50 78 136 29 50.71
19 111 161 Aaron Gray M 37 M3039 Eugene OR 55:48.0 55:36.3 8:57 81 136 29 49.97
20 123 256 Spenser Lind M 30 M3039 Springfield OR 56:31.5 56:13.9 9:03 83 136 29 47.87
21 130 593 Travis Hughes M 39 M3039 Junction City OR 58:14.5 57:42.3 9:18 86 136 29 48.86
22 137 296 Luke McNamar M 38 M3039 Junction City OR 59:24.4 59:12.1 9:32 89 136 29 47.27
23 139 366 Thomas Perkins M 33 M3039 Eugene OR 1:00:08.7 59:30.8 9:35 91 136 29 45.64
24 146 18 Rian Amabisca M 36 M3039 Eugene OR 1:01:07.8 1:00:35.8 9:46 94 136 29 45.54
25 157 271 Ryan Maher M 33 M3039 Lowell OR 1:01:52.1 1:01:25.5 9:54 99 136 29 44.21
26 166 63 Adam Burner M 35 M3039 Eugene OR 1:03:50.1 1:03:31.3 10:14 105 136 29 43.18
27 172 191 Jordan Hoberg M 33 M3039 Veneta OR 1:04:33.6 1:04:02.4 10:19 108 136 29 42.41
28 216 186 Christopher Hickok M 31 M3039 Eugene OR 1:26:21.7 1:26:04.6 13:52 129 136 29 31.34

Division Results for the M4049

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 10 578 Leo Alapont M 43 M4049 Eugene OR 36:26.3 36:24.6 5:52 10 136 29 79.80
2 13 619 Matt Mallet M 44 M4049 Corvallis OR 37:02.7 37:00.6 5:58 13 136 29 79.11
3 14 132 Ian Fuller M 43 M4049 Eugene OR 37:05.8 37:02.7 5:58 14 136 29 78.43
4 18 85 Greg Coughlan M 49 M4049 Salem OR 39:11.4 39:09.4 6:19 17 136 29 77.75
5 23 48 Jeff Blickle M 42 M4049 Eugene OR 42:38.2 42:31.0 6:51 21 136 29 67.83
6 27 377 Brad Powell M 40 M4049 Eugene OR 43:47.6 43:40.2 7:02 24 136 29 65.03
7 30 141 Jason Gast M 46 M4049 Eugene OR 43:54.4 43:50.8 7:04 27 136 29 67.82
8 39 73 Kyle Clarke M 43 M4049 Eugene OR 45:56.6 45:48.3 7:23 36 136 29 63.42
9 47 287 Bryon McGaugh M 46 M4049 Seattle WA 46:27.2 46:16.8 7:27 42 136 29 64.26
10 55 129 Peter Fox M 42 M4049 Junction City OR 47:44.9 47:31.6 7:39 45 136 29 60.67
11 56 374 Jin Plummer M 46 M4049 Springfield OR 47:51.6 47:41.6 7:41 46 136 29 62.35
12 60 127 Jonathon Foshay M 46 M4049 Junction City OR 48:40.3 48:09.9 7:46 48 136 29 61.75
13 82 440 Martin Stoddard M 48 M4049 Eugene OR 52:21.4 52:04.8 8:23 65 136 29 58.00
14 105 108 Benjamin Drongesen M 42 M4049 Albany OR 55:37.2 55:16.5 8:54 79 136 29 52.17
15 134 313 Robert Miller M 40 M4049 Springfield OR 59:13.6 59:01.0 9:30 88 136 29 48.14
16 138 610 Michael Finch M 49 M4049 Eugene OR 59:40.4 59:26.5 9:34 90 136 29 51.22
17 149 285 Eeyan McDuck M 40 M4049 Eugene OR 1:00:56.7 1:00:49.9 9:48 96 136 29 46.70
18 160 594 Chris Christiansen M 40 M4049 Harrisburg OR 1:02:03.0 1:01:34.0 9:55 101 136 29 46.15
19 176 160 Russell Graville M 47 M4049 Junction City OR 1:05:17.9 1:04:56.6 10:28 110 136 29 46.15
20 177 371 Jason Phipps M 44 M4049 Elmira OR 1:05:30.8 1:05:06.7 10:29 111 136 29 44.97
21 178 489 Matt Wenska M 44 M4049 Eugene OR 1:05:46.7 1:05:23.5 10:32 112 136 29 44.78
22 183 349 Jason Norris M 43 M4049 Eugene OR 1:06:43.1 1:06:15.4 10:40 115 136 29 43.85
23 186 427 Scott Smith M 46 M4049 Harrisburg OR 1:08:34.7 1:08:13.5 10:59 117 136 29 43.59
24 191 61 Zach Buenau M 40 M4049 Junction City OR 1:10:56.2 1:10:41.0 11:23 119 136 29 40.19
25 204 11 John Abel M 48 M4049 Portland OR 1:15:38.7 1:15:13.2 12:07 122 136 29 40.15
26 205 310 Adam Miller M 46 M4049 Harrisburg OR 1:16:24.3 1:16:03.3 12:15 123 136 29 39.10
27 209 290 Mark McGee M 44 M4049 Junction City OR 1:19:43.1 1:19:31.3 12:48 125 136 29 36.82

Division Results for the M5059

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 5 147 Craig Godwin M 52 M5059 Eugene OR 33:26.3 33:24.8 5:23 5 136 22 93.36
2 19 392 Rick Putnam M 58 M5059 Eugene OR 40:39.3 40:34.8 6:32 18 136 22 80.84
3 21 202 Michael Hunter M 55 M5059 Springfield OR 41:26.1 41:21.7 6:40 19 136 22 77.32
4 29 80 Ashley Conklin M 50 M5059 Eugene OR 43:52.1 43:49.5 7:04 26 136 22 70.03
5 34 178 Robin Heikes M 55 M5059 Lorane OR 45:34.9 45:25.5 7:19 31 136 22 70.40
6 36 399 Art Renda M 57 M5059 Albany OR 45:34.9 45:31.7 7:20 33 136 22 71.44
7 38 208 Ken Jackson M 57 M5059 Eugene OR 45:54.1 45:45.3 7:22 35 136 22 71.08
8 49 243 Ted Lampke M 56 M5059 Eugene OR 46:39.7 46:27.1 7:29 43 136 22 69.42
9 66 493 Colin Willis M 57 M5059 Eugene OR 49:03.4 48:52.5 7:52 52 136 22 66.55
10 71 86 Shawn Coughlan M 59 M5059 Landenberg PA 49:30.3 49:15.2 7:56 55 136 22 67.17
11 76 614 Mark Ruckwardt M 52 M5059 Eugene OR 50:41.2 50:22.0 8:07 60 136 22 61.94
12 79 497 Roger Wong M 58 M5059 Albany OR 51:47.4 51:35.7 8:19 63 136 22 63.58
13 87 140 Lance Garner M 52 M5059 Eugene OR 52:45.4 52:31.6 8:28 69 136 22 59.39
14 90 626 Brent Woods M 50 M5059 Springfield OR 53:13.9 52:46.8 8:30 71 136 22 58.16
15 99 620 Derek French M 54 M5059 Springfield OR 54:33.6 54:24.0 8:46 76 136 22 58.31
16 162 360 John Parmigiani M 54 M5059 Corvallis OR 1:02:12.8 1:01:52.4 9:58 102 136 22 51.26
17 174 101 Shaun Davis M 51 M5059 Eugene OR 1:05:11.6 1:04:45.0 10:26 109 136 22 47.80
18 181 193 Michael Hoffman M 50 M5059 Eugene OR 1:06:34.4 1:05:50.8 10:36 113 136 22 46.62
19 185 166 David Gustafson M 54 M5059 Eugene OR 1:08:01.2 1:07:41.8 10:54 116 136 22 46.85
20 202 17 Lou Allocco M 55 M5059 Springfield OR 1:15:31.2 1:15:02.7 12:05 121 136 22 42.62
21 212 175 Chris Heck M 58 M5059 Eugene OR 1:21:38.9 1:21:03.3 13:03 126 136 22 40.47

Division Results for the M6069

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 33 372 Anthony Piccolo M 64 M6069 Nagoya 45:17.3 45:14.5 7:17 30 136 18 76.45
2 51 167 John Gustafson M 61 M6069 Eugene OR 46:44.3 46:37.4 7:31 44 136 18 72.22
3 61 37 Jeffrye Barbisan M 60 M6069 Eugene OR 48:19.6 48:16.3 7:47 49 136 18 69.14
4 77 628 Gerhard Behrens M 60 M6069 Corvallis OR 51:22.6 51:17.4 8:16 61 136 18 65.07
5 83 640 Tim Harris Caceres M 61 M6069 Eugene OR 52:36.8 52:07.5 8:24 66 136 18 64.60
6 88 561 John Hall M 62 M6069 Eugene OR 52:32.7 8:28 70 136 18 64.66
7 94 605 Mike Jones M 63 M6069 Springfield OR 53:46.6 53:34.0 8:38 72 136 18 64.00
8 96 203 Troy Hvass M 65 M6069 Eugene OR 54:02.6 53:44.6 8:39 74 136 18 64.95
9 101 635 Ken Finch M 60 M6069 Aloha OR 54:59.9 54:46.1 8:49 77 136 18 60.94
10 107 286 John McFadden M 63 M6069 Cheshire OR 55:55.0 55:25.6 8:56 80 136 18 61.84
11 124 397 Frank Ratti M 69 M6069 Eugene OR 56:30.3 56:15.7 9:04 84 136 18 64.47
12 144 261 Gordon Locke M 65 M6069 Eugene OR 1:00:22.6 1:00:11.7 9:42 93 136 18 57.99
13 153 571 Jeff Rutherford M 64 M6069 Junction City OR 1:01:20.7 1:00:51.8 9:48 97 136 18 56.84
14 164 388 Martin Pulliam M 60 M6069 Eugene OR 1:02:51.2 1:02:46.8 10:07 104 136 18 53.17
15 170 294 Denny McNally M 64 M6069 Eugene OR 1:04:06.2 1:03:46.2 10:16 107 136 18 54.24
16 182 124 Gregory Finch M 62 M6069 Henderson NV 1:06:06.0 1:05:52.4 10:37 114 136 18 51.57

Division Results for the M7079

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 74 13 Ron Ackerman M 72 M7079 Eugene OR 49:33.4 49:30.0 7:58 58 136 9 76.03
2 86 257 Dennis Littrell M 76 M7079 Coos Bay OR 52:35.7 52:30.0 8:27 68 136 9 76.48
3 128 35 Michael Baker M 70 M7079 Eugene OR 57:27.7 57:11.6 9:13 85 136 9 64.14
4 141 329 Thomas Munkres M 76 M7079 Eugene OR 1:00:13.7 1:00:04.5 9:41 92 136 9 66.83
5 159 568 David Wilkins M 75 M7079 Eugene OR 1:01:43.5 1:01:32.9 9:55 100 136 9 64.08
6 163 60 Peter Buenau M 70 M7079 Lorane OR 1:02:26.5 1:02:09.9 10:01 103 136 9 59.01
7 169 334 David Needham M 79 M7079 Seal Rock OR 1:04:42.6 1:03:36.0 10:15 106 136 9 67.17
8 188 29 Howard Avery M 70 M7079 Memphis TN 1:09:39.6 1:09:16.4 11:09 118 136 9 52.95
9 206 222 Verland Kelly M 74 M7079 Salem OR 1:18:40.2 1:18:13.6 12:36 124 136 9 49.58

Division Results for the M8089

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 215 104 Art Dietz M 85 M8089 Eugene OR 1:25:53.2 1:25:31.3 13:46 128 136 1 59.13