2019 Twilight 5K



Division Results for the F0114

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 33 721 Lauren Willard F 10 F0114 Bend OR 21:00.3 21:00.3 6:46 3 145 8 81.18
2 62 759 Louisa Lamarne F 13 F0114 Bend OR 24:57.4 24:57.4 8:02 13 145 8 63.98
3 113 726 Katie McKenna F 10 F0114 Portland OR 29:50.1 29:50.1 9:37 38 145 8 57.15
4 151 629 Vivian Nelson F 9 F0114 Battle Ground WA 33:24.9 33:24.9 10:46 59 145 8 52.51
5 169 659 Maliyah Stachowski F 12 F0114 Terrebonne OR 35:29.7 35:29.7 11:26 72 145 8 45.86
6 191 530 Zoey Davies F 14 F0114 Redmond OR 39:23.3 39:23.3 12:41 85 145 8 39.88
7 197 754 Zoey Clark F 9 F0114 Bend OR 40:51.8 40:51.8 13:10 91 145 8 42.94

Division Results for the F1519

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 69 698 Delaney Bright F 15 F1519 Hightstown NJ 25:43.1 25:43.1 8:17 17 145 9 60.22
2 104 747 Elsa Hammer F 15 F1519 Bend OR 28:44.1 28:44.1 9:15 33 145 9 53.90
3 105 746 Emma Murillo F 16 F1519 Bend OR 28:45.5 28:45.5 9:16 34 145 9 53.20
4 111 717 Lillian Propst F 19 F1519 Bellingham WA 29:43.6 29:43.6 9:35 37 145 9 49.97
5 143 762 Elizabeth Roti F 18 F1519 Bend OR 32:50.9 32:50.9 10:35 57 145 9 45.54
6 170 739 Allyn Bright F 19 F1519 Bend OR 35:41.9 35:41.9 11:30 73 145 9 41.62
7 188 516 Alba Cabrera F 19 F1519 Sisters OR 39:15.2 39:15.2 12:39 82 145 9 37.84
8 244 512 Jasmine Brock F 15 F1519 Sisters OR 1:06:06.6 1:06:06.6 21:17 127 145 9 23.44

Division Results for the F2029

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 21 559 Kaitlin Greene F 29 F2029 Bend OR 19:51.7 19:51.7 6:24 1 145 22 74.50
2 24 549 Grace Ferguson F 22 F2029 Bend OR 19:59.1 19:59.1 6:26 2 145 22 74.00
3 52 585 Jessica Jensen F 24 F2029 Saint George UT 23:14.6 23:14.6 7:29 8 145 22 63.66
4 72 685 Courtney Willis F 29 F2029 Bend OR 25:52.0 25:52.0 8:20 18 145 22 57.22
5 75 635 Allison Oehler F 29 F2029 Bend OR 26:04.9 26:04.9 8:24 19 145 22 56.74
6 79 553 Emily Gannon F 27 F2029 Redmond OR 26:28.9 26:28.9 8:32 21 145 22 55.88
7 89 769 Brittany Park F 29 F2029 Bend OR 27:39.3 27:39.3 8:55 26 145 22 53.49
8 91 684 Aubrey White F 29 F2029 Bend OR 27:41.3 27:41.3 8:55 27 145 22 53.43
9 95 768 Miranda Raper F 25 F2029 Bend OR 28:08.9 28:08.9 9:04 30 145 22 52.58
10 106 741 India Alexander F 24 F2029 Bend OR 28:49.5 28:49.5 9:17 35 145 22 51.33
11 127 524 Katie Clair F 28 F2029 Bend OR 30:34.8 30:34.8 9:51 47 145 22 48.39
12 131 718 Tyra Tobiason F 21 F2029 Bend OR 31:01.7 31:01.7 10:00 51 145 22 47.69
13 167 533 Morgan Douthit F 25 F2029 Bend OR 35:14.6 35:14.6 11:21 70 145 22 41.99
14 168 571 Olivia Harris F 28 F2029 McKinney TX 35:28.9 35:28.9 11:26 71 145 22 41.71
15 174 624 Claire Mutchler F 29 F2029 Sisters OR 35:53.9 35:53.9 11:34 77 145 22 41.23
16 184 574 Cara Headrick F 29 F2029 Sisters OR 37:03.3 37:03.3 11:56 80 145 22 39.93
17 195 630 Chelsea Nennig F 27 F2029 Prineville OR 40:20.1 40:20.1 12:59 89 145 22 36.68
18 201 611 Megan Messerle F 27 F2029 Bend OR 43:17.5 43:17.5 13:57 95 145 22 34.18
19 220 691 Kelsey Abbott F 28 F2029 Bend OR 49:25.1 49:25.1 15:55 109 145 22 29.94
20 233 518 Julie Carnahan F 28 F2029 University Place WA 53:12.3 53:12.3 17:08 118 145 22 27.81

Division Results for the F3039

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 36 702 Meaghan McCluskey F 31 F3039 Bend OR 21:25.2 21:25.2 6:54 4 145 40 69.13
2 37 697 Amy Bohokian F 32 F3039 Bend OR 21:48.8 21:48.8 7:02 5 145 40 68.00
3 59 642 Becky Potvin F 34 F3039 Bend OR 24:17.7 24:17.7 7:50 12 145 40 61.31
4 66 679 Meagan Waltosz F 34 F3039 Bend OR 25:32.7 25:32.7 8:14 16 145 40 58.31
5 76 599 Katherine Lew F 39 F3039 Bend OR 26:06.0 26:06.0 8:25 20 145 40 58.26
6 83 732 Emily Abreu F 37 F3039 Bend OR 26:49.6 26:49.6 8:39 22 145 40 56.11
7 87 631 Amber Newton F 37 F3039 Bend OR 27:37.9 27:37.9 8:54 24 145 40 54.48
8 88 618 Melissa Mills F 39 F3039 Bend OR 27:38.8 27:38.8 8:54 25 145 40 54.99
9 93 623 Kelly Moulton F 31 F3039 Bend OR 27:50.1 27:50.1 8:58 29 145 40 53.20
10 110 683 Lindsay Wengloski F 30 F3039 Bend OR 29:31.8 29:31.8 9:31 36 145 40 50.13
11 118 719 Carly McFarland F 38 F3039 Bend OR 30:02.8 30:02.8 9:41 41 145 40 50.33
12 125 504 Liz Barany F 37 F3039 Bend OR 30:33.4 30:33.4 9:51 46 145 40 49.26
13 129 596 Katherine Kwaterski F 36 F3039 Bend OR 30:46.3 30:46.3 9:55 49 145 40 48.71
14 130 556 Hermelinda Garcia F 38 F3039 Sisters OR 30:57.7 30:57.7 9:58 50 145 40 48.84
15 141 730 Kendra Hubbard F 38 F3039 Portland OR 32:39.2 32:39.2 10:31 56 145 40 46.30
16 146 649 Corey Rucker F 30 F3039 Bend OR 33:06.0 33:06.0 10:40 58 145 40 44.73
17 158 566 Meagan Haas F 35 F3039 Bend OR 33:50.2 33:50.2 10:54 62 145 40 44.15
18 163 605 Heather Martin F 32 F3039 Redmond OR 34:07.4 34:07.4 10:59 67 145 40 43.46
19 172 615 Jen Miller F 35 F3039 Redmond OR 35:49.5 35:49.5 11:32 75 145 40 41.70
20 183 670 Susan Sweatman F 31 F3039 Bend OR 37:02.0 37:02.0 11:56 79 145 40 40.01
21 189 638 Elisabeth Orozco F 32 F3039 Sisters OR 39:19.3 39:19.3 12:40 83 145 40 37.72
22 190 551 Briana Francisco F 30 F3039 Bend OR 39:22.6 39:22.6 12:41 84 145 40 37.59
23 192 536 Kristina Ebner F 36 F3039 La Pine OR 39:54.0 39:54.0 12:51 86 145 40 37.58
24 196 661 Michelle Stephenson F 31 F3039 Redmond OR 40:23.2 40:23.2 13:00 90 145 40 36.67
25 199 588 Brittney Johnston F 34 F3039 Redmond OR 42:14.0 42:14.0 13:36 93 145 40 35.28
26 200 535 Emily Duchateau F 35 F3039 Redmond OR 42:14.2 42:14.2 13:36 94 145 40 35.37
27 215 577 Denise Higgins F 39 F3039 Bend OR 46:37.9 46:37.9 15:01 106 145 40 32.60
28 225 656 Natalie Smucker F 34 F3039 Sisters OR 49:46.6 49:46.6 16:02 113 145 40 29.93
29 226 555 Beverly Garcia F 35 F3039 Sisters OR 49:48.1 49:48.1 16:02 114 145 40 30.00
30 227 598 Leslie Lane F 33 F3039 Sisters OR 49:52.5 49:52.5 16:04 115 145 40 29.80
31 228 639 Elvia Padilla Alvarado F 34 F3039 Bend OR 49:58.5 49:58.5 16:06 116 145 40 29.81
32 232 562 Kathleen Greiner F 31 F3039 Bend OR 51:04.5 51:04.5 16:27 117 145 40 29.00
33 241 532 Jennifer Dent F 35 F3039 Sisters OR 57:08.7 57:08.7 18:24 124 145 40 26.15

Division Results for the F4049

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 39 595 Ellen Kramer F 44 F4049 Bend OR 21:56.4 21:56.4 7:04 6 145 36 71.72
2 54 586 Nicole Johnson F 43 F4049 Bend OR 23:28.7 23:28.7 7:34 9 145 36 66.49
3 58 758 Katie Lamarne F 48 F4049 Bend OR 24:15.9 24:15.9 7:49 11 145 36 67.47
4 92 651 Tanya Saltzman F 42 F4049 Bend OR 27:41.6 27:41.6 8:55 28 145 36 55.94
5 116 593 Erin Klein F 43 F4049 Bend OR 29:52.3 29:52.3 9:37 39 145 36 52.25
6 117 655 Lisa Smith F 48 F4049 Bend OR 29:55.9 29:55.9 9:39 40 145 36 54.69
7 123 522 Tonya Caylor F 48 F4049 Anchorage AK 30:28.9 30:28.9 9:49 44 145 36 53.71
8 124 722 Jon Lindsday F 48 F4049 Bend OR 30:31.0 30:31.0 9:50 45 145 36 53.65
9 128 568 Josie Hanneman F 41 F4049 Bend OR 30:41.4 30:41.4 9:53 48 145 36 50.13
10 132 690 Jenniffer Smith F 47 F4049 Bend OR 31:11.6 31:11.6 10:03 52 145 36 51.91
11 138 600 Angelique Loscar F 48 F4049 Bend OR 32:02.1 32:02.1 10:19 54 145 36 51.08
12 140 743 Kristina Smith F 47 F4049 Bend OR 32:30.5 32:30.5 10:28 55 145 36 49.80
13 152 677 Rachel Tuller F 44 F4049 Bend OR 33:25.3 33:25.3 10:46 60 145 36 47.08
14 159 641 Diane Peschka F 49 F4049 Bend OR 33:50.9 33:50.9 10:54 63 145 36 48.92
15 162 576 Laura Herrera F 43 F4049 Clackamas OR 34:06.0 34:06.0 10:59 66 145 36 45.79
16 165 767 Shilo Tippett F 45 F4049 Bend OR 34:49.4 34:49.4 11:13 69 145 36 45.59
17 173 686 Debbie Willitts F 49 F4049 Sisters OR 35:50.5 35:50.5 11:33 76 145 36 46.19
18 179 673 Misty Taylor F 41 F4049 Bend OR 36:19.7 36:19.7 11:42 78 145 36 42.36
19 193 713 Kate Tillery F 42 F4049 Bend OR 39:57.2 39:57.2 12:52 87 145 36 38.77
20 194 529 Stacey Davies F 41 F4049 Redmond OR 39:57.3 39:57.3 12:52 88 145 36 38.51
21 198 753 Amy Clark F 43 F4049 Bend OR 40:55.3 40:55.3 13:11 92 145 36 38.14
22 204 725 Karla McKenna F 44 F4049 Portland OR 44:31.4 44:31.4 14:20 97 145 36 35.35
23 208 735 Michelle Oliver F 49 F4049 Bend OR 45:52.5 45:52.5 14:46 99 145 36 36.09
24 209 557 Isabel Garcia F 41 F4049 Sisters OR 46:19.6 46:19.6 14:55 100 145 36 33.21
25 213 648 Jayme Reese F 47 F4049 Bend OR 46:35.9 46:35.9 15:00 104 145 36 34.75
26 214 647 Teresa Reed F 47 F4049 Bend OR 46:37.2 46:37.2 15:01 105 145 36 34.73
27 221 590 Trish Jones F 46 F4049 Bend OR 49:34.4 49:34.4 15:58 110 145 36 32.33
28 222 738 Wendy Penra F 47 F4049 Black Butte Ranch OR 49:35.3 49:35.3 15:58 111 145 36 32.65
29 223 580 Marcella Howard F 46 F4049 Bend OR 49:35.4 49:35.4 15:58 112 145 36 32.32
30 235 770 Shannon Busack F 40 F4049 Sunriver OR 55:56.9 55:56.9 18:01 119 145 36 27.33
31 236 564 Marci Griffiths F 45 F4049 Bend OR 55:57.8 55:57.8 18:01 120 145 36 28.38
32 237 621 Angelan Moore F 45 F4049 Bend OR 55:57.9 55:57.9 18:01 121 145 36 28.38
33 240 545 Patty Evans F 42 F4049 Redmond OR 57:06.7 57:06.7 18:23 123 145 36 27.13

Division Results for the F5059

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 42 625 Karly Nash F 53 F5059 Bend OR 22:05.1 22:05.1 7:07 7 145 25 78.78
2 56 534 Julie Downing F 52 F5059 Bend OR 24:02.1 24:02.1 7:45 10 145 25 71.47
3 63 502 Candy Aumack-Freiboth F 50 F5059 Bend OR 25:08.1 25:08.1 8:06 14 145 25 66.66
4 65 696 Missy Steinhaus F 52 F5059 Bend OR 25:18.8 25:18.8 8:09 15 145 25 67.90
5 85 500 Kerry Abbott F 59 F5059 Chehalis WA 27:20.7 27:20.7 8:49 23 145 25 68.96
6 98 634 Debra O'Shea F 50 F5059 Bend OR 28:21.6 28:21.6 9:08 31 145 25 59.10
7 119 737 Carol Clair F 52 F5059 Bend OR 30:11.9 30:11.9 9:44 42 145 25 56.92
8 122 526 Carrie Coe F 55 F5059 Bend OR 30:23.2 30:23.2 9:47 43 145 25 58.78
9 136 723 Donna Lindsay F 52 F5059 Bend OR 31:34.3 31:34.3 10:10 53 145 25 54.42
10 160 756 Kim Rychlick F 55 F5059 Bend OR 34:03.3 34:03.3 10:58 64 145 25 52.45
11 161 757 Penny Watkins F 52 F5059 Bend OR 34:04.5 34:04.5 10:59 65 145 25 50.43
12 171 699 Beth Bright F 50 F5059 Hightstown NJ 35:41.9 35:41.9 11:30 74 145 25 46.96
13 187 554 Robin Gannon F 50 F5059 Redmond OR 38:18.1 38:18.1 12:20 81 145 25 43.75
14 203 515 Sheila Burnum F 56 F5059 Canby OR 43:44.7 43:44.7 14:05 96 145 25 41.39
15 205 657 Karen Squires F 54 F5059 Bend OR 44:39.6 44:39.6 14:23 98 145 25 39.48
16 212 520 Maria Castaneda Moran F 52 F5059 Sisters OR 46:31.0 46:31.0 14:59 103 145 25 36.95
17 217 662 Julie Stiers F 57 F5059 Canby OR 48:36.9 48:36.9 15:39 107 145 25 37.75
18 218 674 Jennifer Thies F 58 F5059 Gearhart OR 49:19.0 49:19.0 15:53 108 145 25 37.72
19 239 622 Joan Morris F 59 F5059 Redmond OR 57:05.4 57:05.4 18:23 122 145 25 33.03
20 242 663 Charlene Stockero F 56 F5059 Bend OR 57:50.7 57:50.7 18:38 125 145 25 31.30
21 243 666 Lanaya Strouse F 55 F5059 Redmond OR 58:05.7 58:05.7 18:42 126 145 25 30.75
22 245 503 Silvia Ayala F 50 F5059 Sisters OR 1:06:08.7 1:06:08.7 21:18 128 145 25 25.34

Division Results for the F6069

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 103 652 Maureen Schlerf F 61 F6069 Bend OR 28:43.5 28:43.5 9:15 32 145 3 67.52
2 164 671 Jeanne Swensen Darby F 65 F6069 Bend OR 34:31.2 34:31.2 11:07 68 145 3 59.58
3 210 547 Sheryl Facer F 63 F6069 Bend OR 46:21.3 46:21.3 14:56 101 145 3 43.07

Division Results for the F7099

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 154 613 Dani Miller F 70 F7099 Sunriver OR 33:28.2 33:28.2 10:47 61 145 2 66.49
2 211 548 Sylvia Facer F 82 F7099 Bend OR 46:21.6 46:21.6 14:56 102 145 2 60.38

Division Results for the M0114

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 13 583 Hunter Hurl M 10 M0114 McMinnville OR 19:21.0 19:21.0 6:14 13 127 9 81.59
2 50 506 Wynter Barlow M 14 M0114 Bend OR 22:59.5 22:59.5 7:25 43 127 9 61.70
3 53 764 Brock Anspach M 8 M0114 Crooked River Ranc OR 23:28.5 23:28.5 7:34 45 127 9 72.48
4 96 664 Graysen Stom M 9 M0114 Bend OR 28:12.4 28:12.4 9:05 66 127 9 57.97
5 97 612 Ari Miller M 8 M0114 Bend OR 28:12.4 28:12.4 9:05 67 127 9 60.32
6 120 755 Boden Clark M 9 M0114 Bend OR 30:15.1 30:15.1 9:45 78 127 9 54.05
7 144 614 Evan Miller M 12 M0114 Bend OR 32:54.0 32:54.0 10:36 87 127 9 45.20
8 145 628 Max Nelson M 10 M0114 Battle Ground WA 32:56.9 32:56.9 10:37 88 127 9 47.91
9 176 714 Jacksen Tillery M 13 M0114 Bend OR 36:01.2 36:01.2 11:36 99 127 9 40.25

Division Results for the M1519

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 6 704 Wyatt Goff M 18 M1519 Bend OR 17:11.7 17:11.7 5:33 6 127 3 77.56
2 19 608 Sam May M 15 M1519 Sisters OR 19:47.9 19:47.9 6:23 19 127 3 70.31
3 219 692 Alexander Zaiser M 19 M1519 Bend OR 49:24.5 49:24.5 15:55 111 127 3 26.66

Division Results for the M2029

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 4 705 Colton Gale M 28 M2029 Bend OR 16:52.2 16:52.2 5:26 4 127 19 76.42
2 9 752 Martin Marquez M 27 M2029 Bend OR 17:47.1 17:47.1 5:44 9 127 19 72.47
3 11 620 Zebediah Millslagle M 22 M2029 Bend OR 18:53.0 18:53.0 6:05 11 127 19 68.34
4 17 701 Brandon Roadman M 28 M2029 Bend OR 19:45.7 19:45.7 6:22 17 127 19 65.27
5 29 619 Max Millslagle M 24 M2029 Bend OR 20:33.2 20:33.2 6:37 27 127 19 62.72
6 32 594 Eric Korzeniowski M 29 M2029 Sugar Grove IL 20:54.8 20:54.8 6:44 30 127 19 61.73
7 34 711 Jordan Edwards M 26 M2029 Bend OR 21:02.1 21:02.1 6:47 31 127 19 61.28
8 40 736 Ben Jensen M 28 M2029 Bend OR 21:57.6 21:57.6 7:05 34 127 19 58.73
9 43 749 Jake Taylor M 26 M2029 Bend OR 22:08.5 22:08.5 7:08 36 127 19 58.24
10 68 592 Josh Kizziar M 20 M2029 Sisters OR 25:41.0 25:41.0 8:16 52 127 19 50.77
11 80 517 Jacob Canter M 29 M2029 Huntington Beach CA 26:30.2 26:30.2 8:32 59 127 19 48.69
12 82 695 Connell Hawkins M 24 M2029 Bend OR 26:49.4 26:49.4 8:39 61 127 19 48.08
13 86 570 Alex Harris M 29 M2029 McKinney TX 27:25.8 27:25.8 8:50 63 127 19 47.07
14 90 552 Wyatt Gaines M 28 M2029 Bend OR 27:39.5 27:39.5 8:55 64 127 19 46.63
15 107 740 Breck Caldwell M 25 M2029 Bend OR 28:51.4 28:51.4 9:18 72 127 19 44.69
16 112 716 Liam Moore-Tobiason M 20 M2029 Bellingham WA 29:43.8 29:43.8 9:35 75 127 19 43.85
17 121 543 Benjamin Ellis M 28 M2029 Redmond OR 30:18.2 30:18.2 9:46 79 127 19 42.55
18 181 665 Dylan Strasser M 20 M2029 Sisters OR 36:21.6 36:21.6 11:43 103 127 19 35.86
19 234 519 Nathan Carnahan M 29 M2029 University Place WA 53:13.3 53:13.3 17:08 116 127 19 24.25

Division Results for the M3039

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 1 761 Max King M 39 M3039 Bend OR 15:24.9 15:24.9 4:58 1 127 33 87.89
2 2 706 Thomas Morgan M 38 M3039 Bend OR 16:02.1 16:02.1 5:10 2 127 33 83.79
3 3 610 Ryan McLaughlin M 30 M3039 Bend OR 16:15.9 16:15.9 5:15 3 127 33 79.50
4 5 748 Andy Young M 36 M3039 Bend OR 16:57.4 16:57.4 5:28 5 127 33 78.15
5 12 604 Ryan Manies M 35 M3039 Bend OR 19:09.4 19:09.4 6:10 12 127 33 68.76
6 14 654 Ian Smith M 30 M3039 Bend OR 19:24.7 19:24.7 6:15 14 127 33 66.60
7 15 567 Erik Hammer M 35 M3039 Bend OR 19:27.9 19:27.9 6:16 15 127 33 67.70
8 23 501 Mark Amondson M 36 M3039 Bend OR 19:53.8 19:53.8 6:25 22 127 33 66.63
9 25 509 Scott Birdwell M 35 M3039 Bend OR 20:19.9 20:19.9 6:33 23 127 33 64.82
10 28 591 Carlin Kersch M 30 M3039 Bend OR 20:32.8 20:32.8 6:37 26 127 33 62.93
11 41 616 Travis Miller M 36 M3039 Redmond OR 21:58.3 21:58.3 7:05 35 127 33 60.31
12 44 578 Ryan Higgins M 35 M3039 Bend OR 22:09.5 22:09.5 7:08 37 127 33 59.46
13 45 560 Jordan Gregory M 37 M3039 Bend OR 22:15.3 22:15.3 7:10 38 127 33 59.96
14 48 643 Joshua Prentice M 32 M3039 Bend OR 22:39.0 22:39.0 7:18 41 127 33 57.40
15 60 581 Jeremy Howell M 39 M3039 Bend OR 24:19.2 24:19.2 7:50 48 127 33 55.68
16 61 731 Brian Abreu M 36 M3039 Bend OR 24:38.3 24:38.3 7:56 49 127 33 53.79
17 64 727 Brad Riordan M 37 M3039 Bend OR 25:11.2 25:11.2 8:07 50 127 33 52.98
18 70 507 Lucas Barrett M 37 M3039 Bend OR 25:48.2 25:48.2 8:19 53 127 33 51.72
19 73 597 Ryan Kwaterski M 37 M3039 Bend OR 25:56.6 25:56.6 8:22 55 127 33 51.45
20 78 750 Dave Parsonson M 33 M3039 Bend OR 26:24.3 26:24.3 8:30 58 127 33 49.40
21 94 720 Garett Mc Farland M 39 M3039 Bend OR 27:54.8 27:54.8 9:00 65 127 33 48.53
22 115 632 Brandon Nickerson M 34 M3039 Bend OR 29:51.8 29:51.8 9:37 77 127 33 43.90
23 126 525 Quinn Clair M 31 M3039 Bend OR 30:34.4 30:34.4 9:51 80 127 33 42.38
24 133 744 Steven Tamaroglio M 36 M3039 Chicago IL 31:15.7 31:15.7 10:04 81 127 33 42.41
25 148 710 Ryan Stillwater M 36 M3039 Bend OR 33:16.9 33:16.9 10:43 90 127 33 39.84
26 149 601 William Lovelace M 34 M3039 Bend OR 33:23.6 33:23.6 10:45 91 127 33 39.25
27 177 760 Michael Grozn M 37 M3039 Bend OR 36:16.8 36:16.8 11:41 100 127 33 36.80
28 186 766 Greg Tippett M 37 M3039 Madras OR 37:48.1 37:48.1 12:11 106 127 33 35.30
29 230 709 Edwin Alvarado M 35 M3039 Bend OR 50:03.2 50:03.2 16:07 114 127 33 26.32

Division Results for the M4049

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 7 569 Dave Harms M 42 M4049 Bend OR 17:26.8 17:26.8 5:37 7 127 39 79.40
2 8 728 Brandon Brasher M 43 M4049 Prineville OR 17:37.7 17:37.7 5:41 8 127 39 79.17
3 10 573 Derek Hayner M 44 M4049 Bend OR 18:03.0 18:03.0 5:49 10 127 39 77.95
4 16 584 Jeremy Hurl M 43 M4049 McMinnville OR 19:39.3 19:39.3 6:20 16 127 39 70.99
5 18 510 James Blanchard M 49 M4049 Prineville OR 19:46.2 19:46.2 6:22 18 127 39 73.95
6 20 751 Jason Adams M 40 M4049 Bend OR 19:50.4 19:50.4 6:24 20 127 39 68.76
7 22 703 Danny Harris M 42 M4049 Bend OR 19:52.7 19:52.7 6:24 21 127 39 69.69
8 26 617 Tyler Miller M 41 M4049 Bend OR 20:24.9 20:24.9 6:35 24 127 39 67.36
9 27 645 Rigo Ramirez M 49 M4049 Redmond OR 20:31.4 20:31.4 6:37 25 127 39 71.25
10 31 745 Justin Groch M 45 M4049 Bend OR 20:37.5 20:37.5 6:39 29 127 39 68.71
11 46 644 Alan Radoulovitch M 43 M4049 Bend OR 22:16.1 22:16.1 7:11 39 127 39 62.65
12 51 589 Adrian Jones M 48 M4049 Bend OR 22:59.7 22:59.7 7:25 44 127 39 63.10
13 71 729 Henry Kim M 44 M4049 Bend OR 25:48.4 25:48.4 8:19 54 127 39 54.50
14 81 742 Matt Horning M 44 M4049 Bend OR 26:32.1 26:32.1 8:33 60 127 39 52.99
15 102 626 Dan Nason M 46 M4049 Sisters OR 28:38.1 28:38.1 9:13 71 127 39 49.87
16 108 544 Nate Evans M 45 M4049 Redmond OR 28:51.9 28:51.9 9:18 73 127 39 49.11
17 114 724 Conor McKenna M 41 M4049 Portland OR 29:51.1 29:51.1 9:37 76 127 39 46.05
18 135 653 Cory Smith M 43 M4049 Bend OR 31:31.4 31:31.4 10:09 83 127 39 44.27
19 137 563 Don Griffiths M 44 M4049 Bend OR 31:48.4 31:48.4 10:15 84 127 39 44.22
20 139 687 Greg Willitts M 48 M4049 Sisters OR 32:08.6 32:08.6 10:21 85 127 39 45.15
21 147 541 Daryl Edwards M 45 M4049 Redmond OR 33:08.1 33:08.1 10:40 89 127 39 42.77
22 150 667 Brock Strunk M 45 M4049 Bend OR 33:23.7 33:23.7 10:45 92 127 39 42.45
23 153 627 Kyle Nelson M 41 M4049 Battle Ground WA 33:26.5 33:26.5 10:46 93 127 39 41.11
24 155 646 Steve Reed M 48 M4049 Bend OR 33:28.7 33:28.7 10:47 94 127 39 43.35
25 156 575 Chris Herrera M 42 M4049 Clackamas OR 33:46.2 33:46.2 10:53 95 127 39 41.01
26 157 565 Lance Haas M 45 M4049 Bend OR 33:50.1 33:50.1 10:54 96 127 39 41.88
27 178 672 Jason Taylor M 42 M4049 Bend OR 36:19.6 36:19.6 11:42 101 127 39 38.14
28 180 528 Joe Davies M 45 M4049 Redmond OR 36:20.6 36:20.6 11:42 102 127 39 39.00
29 182 658 Jeremy Stachowski M 42 M4049 Terrebonne OR 36:23.2 36:23.2 11:43 104 127 39 38.07
30 206 712 Rod Tillery M 45 M4049 Bend OR 45:00.6 45:00.6 14:30 108 127 39 31.49
31 207 734 Gregory Oliver M 48 M4049 Bend OR 45:51.0 45:51.0 14:46 109 127 39 31.66
32 216 694 Jason Massman M 48 M4049 Issaquah WA 47:21.9 47:21.9 15:15 110 127 39 30.64
33 224 579 Josh Howard M 40 M4049 Bend OR 49:36.8 49:36.8 15:59 112 127 39 27.51
34 229 708 Oscar Alvarado M 40 M4049 Bend OR 50:01.1 50:01.1 16:06 113 127 39 27.28
35 246 5002 Dave Thomason M 45 M4049 Bend OR 1:06:21.0 1:06:21.0 21:22 118 127 39 21.37

Division Results for the M5059

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 35 558 Christopher Gassner M 58 M5059 Bend OR 21:04.6 21:04.6 6:48 32 127 13 74.76
2 38 513 Glenn Browning M 51 M5059 Bend OR 21:52.0 21:52.0 7:03 33 127 13 68.00
3 49 633 Kurt Noonan M 51 M5059 Redmond OR 22:56.4 22:56.4 7:24 42 127 13 64.79
4 55 765 Jeff Anspach M 58 M5059 Crooked River Ranc OR 23:42.1 23:42.1 7:38 46 127 13 66.46
5 67 521 Mark Caylor M 51 M5059 Bend OR 25:32.8 25:32.8 8:14 51 127 13 58.19
6 77 546 Michael Facer M 56 M5059 Bend OR 26:24.1 26:24.1 8:30 57 127 13 58.66
7 84 676 Todd Thornburg M 54 M5059 Chehalis WA 27:20.4 27:20.4 8:48 62 127 13 55.72
8 99 680 Ed Weiland M 58 M5059 Bend OR 28:23.8 28:23.8 9:09 68 127 13 55.50
9 100 540 Dan Edwards M 52 M5059 Redmond OR 28:24.5 28:24.5 9:09 69 127 13 52.75
10 101 675 Billy Thomas M 58 M5059 Bend OR 28:33.9 28:33.9 9:12 70 127 13 55.18
11 109 733 Randy Stutzman M 56 M5059 Redmond OR 28:55.5 28:55.5 9:19 74 127 13 53.56
12 185 682 James Wengler M 50 M5059 Bend OR 37:08.6 37:08.6 11:58 105 127 13 39.70

Division Results for the M6069

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 30 531 Ron Deems M 61 M6069 Bend OR 20:33.9 20:33.9 6:38 28 127 8 78.68
2 57 603 Russ Manies M 62 M6069 Bend OR 24:04.8 24:04.8 7:46 47 127 8 67.78
3 74 550 Radar Fixott M 69 M6069 Redmond OR 26:04.0 26:04.0 8:24 56 127 8 66.86
4 134 715 Jerry Stevens M 63 M6069 Bend OR 31:28.9 31:28.9 10:08 82 127 8 52.32
5 142 763 Steve Roti M 62 M6069 Bend OR 32:50.9 32:50.9 10:35 86 127 8 49.70
6 202 609 Barry McFarland M 68 M6069 Hood River OR 43:34.8 43:34.8 14:02 107 127 8 39.58
7 231 561 David Greiner M 68 M6069 Bend OR 51:04.3 51:04.3 16:27 115 127 8 33.77
8 238 606 Tricia Maxson M 63 M6069 Sisters OR 57:04.6 57:04.6 18:23 117 127 8 28.85

Division Results for the M7099

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 47 693 Rod Thompson M 70 M7099 Bend OR 22:29.2 22:29.2 7:15 40 127 3 78.33
2 166 511 Peter Boehm M 73 M7099 Bend OR 35:06.2 35:06.2 11:18 97 127 3 52.25
3 175 587 William Johnson M 76 M7099 Bend OR 35:54.0 35:54.0 11:34 98 127 3 53.74