2019 Sunriver Half Marathon



Division Results for the F1519

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 111 1209 Ellie Pierce F 17 F1519 Bend OR 2:09:43.0 2:09:14.9 9:52 51 196 3 52.49
2 192 1058 Sophia Estrada F 19 F1519 Gresham OR 2:40:47.4 2:40:39.3 12:16 110 196 3 41.20
3 226 1086 Hailey Hagerty F 15 F1519 Klamath Falls OR 3:07:29.0 3:06:01.3 14:13 139 196 3 37.80

Division Results for the F2024

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 29 1249 Francesca Smith F 23 F2024 Corvallis OR 1:47:10.6 1:47:09.4 8:11 8 196 13 61.43
2 56 1061 Grace Ferguson F 22 F2024 Bend OR 1:54:03.7 1:53:34.2 8:41 16 196 13 57.96
3 65 1193 Crystal Oliva F 23 F2024 Salem OR 1:56:17.2 1:56:04.4 8:52 20 196 13 56.71
4 66 1239 Breanna Schafer F 24 F2024 Vacaville CA 1:56:40.4 1:56:29.4 8:54 21 196 13 56.51
5 69 1057 Margaret Estrada F 24 F2024 Portland OR 1:57:23.1 1:57:14.9 8:58 22 196 13 56.15
6 75 1226 Anna Rischitelli F 24 F2024 Tempe AZ 1:58:53.8 1:58:47.8 9:05 26 196 13 55.41
7 121 1066 Atalie Frank F 24 F2024 Salem OR 2:11:12.3 2:10:58.5 10:00 58 196 13 50.26
8 154 1222 Kylee Reinwald F 21 F2024 Bend OR 2:22:05.1 2:21:36.3 10:49 82 196 13 46.49
9 159 1232 Abigail Rogers F 23 F2024 Bend OR 2:23:09.5 2:22:39.1 10:54 85 196 13 46.15
10 206 1192 Katie O Flannigan F 21 F2024 Bend OR 2:48:54.6 2:48:38.8 12:53 121 196 13 39.03
11 211 1285 Kaitlyn Young F 24 F2024 Prineville OR 2:52:30.0 2:51:59.6 13:08 125 196 13 38.27

Division Results for the F2529

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 3 354 Camelia Mayfield F 27 F2529 Bend OR 1:24:03.5 1:24:03.0 6:25 2 196 18 78.33
2 44 1242 Kimberly Sheffield F 26 F2529 Beaverton OR 1:50:59.7 1:50:45.1 8:28 13 196 18 59.43
3 62 1199 Alyssa Parazoo F 29 F2529 Bend OR 1:55:56.1 1:55:43.5 8:51 19 196 18 56.88
4 77 1262 Chelsea Territo F 25 F2529 Bend OR 1:59:07.9 1:58:57.9 9:05 27 196 18 55.34
5 80 1136 Priscila Lopez F 27 F2529 Bend OR 1:59:38.3 1:59:38.3 9:08 29 196 18 55.02
6 84 1182 Heidi Neumann F 28 F2529 Bend OR 2:03:01.3 2:02:49.9 9:23 32 196 18 53.60
7 107 1029 Keely Cashman-Caceres F 26 F2529 Bend OR 2:08:28.3 2:08:21.4 9:48 47 196 18 51.28
8 117 1256 Lindsey Stoltz F 26 F2529 Bend OR 2:10:07.3 2:09:43.9 9:55 55 196 18 50.74
9 130 1064 Danielle Frack F 28 F2529 Portland OR 2:15:01.5 2:14:33.8 10:17 65 196 18 48.92
10 168 1080 Mirella Gonzalez F 29 F2529 Vancouver WA 2:28:13.8 2:28:00.1 11:18 93 196 18 44.48
11 169 1155 Ciara McGhie F 26 F2529 Redmond OR 2:28:37.6 2:28:26.1 11:20 94 196 18 44.35
12 214 1194 Hannah Olson F 28 F2529 Bend OR 2:55:05.3 2:54:40.0 13:20 127 196 18 37.69
13 231 1138 Danica Lowry F 29 F2529 Salem OR 3:12:14.5 3:11:52.8 14:39 144 196 18 34.31
14 256 1062 Mollie Finke F 28 F2529 Wilsonville OR 4:12:29.0 4:11:47.1 19:14 167 196 18 26.14

Division Results for the F3034

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 35 1126 Hayley Kutsch F 32 F3034 Albany OR 1:48:44.9 1:48:33.2 8:18 9 196 23 60.78
2 41 1043 Stephanie Cummings F 34 F3034 Bend OR 1:50:15.4 1:50:13.8 8:25 12 196 23 60.12
3 48 1267 Holly Troiani F 34 F3034 Gig Harbor WA 1:51:54.5 1:51:28.9 8:31 14 196 23 59.44
4 85 1260 Lindsey Talerico-Hedren F 31 F3034 Bend OR 2:03:17.6 2:03:05.3 9:24 33 196 23 53.54
5 89 1084 Morgana Guerreiro F 31 F3034 Fortaleza CE 2:03:37.4 2:03:35.8 9:27 35 196 23 53.32
6 94 1197 Sarah Page F 31 F3034 Portland OR 2:05:29.5 2:05:17.9 9:34 38 196 23 52.60
7 97 1070 Mara Frederick F 31 F3034 Atlanta GA 2:06:11.4 2:06:08.0 9:38 40 196 23 52.25
8 99 1081 Alysha Goodwin F 34 F3034 Camas WA 2:06:49.7 2:06:40.7 9:41 41 196 23 52.31
9 110 1244 Laura Simmons F 34 F3034 Klamath Falls OR 2:09:18.4 2:09:02.3 9:52 50 196 23 51.35
10 141 1027 Debra Carlson F 30 F3034 Bend OR 2:18:43.0 2:18:35.0 10:35 73 196 23 47.52
11 186 1052 Deborah Dull F 33 F3034 Seattle WA 2:36:36.6 2:36:20.6 11:57 106 196 23 42.29
12 191 1078 Roseann Getchell F 32 F3034 Portland OR 2:40:46.2 2:40:28.4 12:15 109 196 23 41.12
13 200 1205 Kim Pendergrass F 30 F3034 Portland OR 2:43:30.3 2:43:11.6 12:28 115 196 23 40.35
14 203 1189 Jillian O Block F 34 F3034 Gig Harbor WA 2:47:50.6 2:47:16.3 12:47 118 196 23 39.62
15 204 1147 Kayla Marvin F 31 F3034 Lake Oswego OR 2:47:50.5 2:47:21.7 12:47 119 196 23 39.38
16 219 1028 Fabiola Cashman-Caceres F 32 F3034 Bend OR 2:59:32.9 2:59:25.6 13:42 132 196 23 36.78
17 224 1208 Tiffany Pieper F 34 F3034 Bend OR 3:05:38.3 3:05:12.2 14:09 137 196 23 35.78
18 225 1015 Danae Blythe F 30 F3034 Klamath Falls OR 3:07:29.0 3:06:01.0 14:12 138 196 23 35.40
19 236 1264 Kimberly Thompson F 30 F3034 Mountlake Terrace WA 3:19:51.9 3:19:22.2 15:14 148 196 23 33.03
20 238 1164 Alexi Mewissen F 31 F3034 Clackamas OR 3:24:35.4 3:24:08.8 15:36 150 196 23 32.28

Division Results for the F3539

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 2 1082 Allison Grace Morgan F 36 F3539 Bend OR 1:20:49.0 1:20:48.4 6:11 1 196 31 82.53
2 7 1106 Kari Huang F 39 F3539 Bend OR 1:35:09.4 1:35:06.9 7:16 3 196 31 71.11
3 36 1036 Lorie Coiner F 38 F3539 Corvallis OR 1:48:45.0 1:48:33.4 8:18 10 196 31 61.97
4 60 1217 Jennifer Ramos F 35 F3539 Vacaville CA 1:54:35.0 1:54:23.8 8:44 17 196 31 58.10
5 82 1104 Andreanna Holmberg F 36 F3539 Bend OR 2:00:16.5 2:00:01.9 9:10 30 196 31 55.57
6 88 1175 Andrea Morris F 38 F3539 Eugene OR 2:03:35.9 2:03:30.5 9:26 34 196 31 54.47
7 109 1184 Emillie Niblack F 37 F3539 Clackamas OR 2:09:06.5 2:08:47.5 9:50 49 196 31 52.00
8 122 1176 Hang Munsayac F 37 F3539 Houston TX 2:11:56.8 2:11:47.7 10:04 59 196 31 50.81
9 128 1286 Nicole Young F 35 F3539 Troutdale OR 2:14:21.9 2:14:11.8 10:15 63 196 31 49.53
10 131 1183 Rita Nguyen F 37 F3539 Houston TX 2:14:58.1 2:14:49.9 10:18 66 196 31 49.67
11 134 1146 Liz Martin F 36 F3539 Bend OR 2:16:37.3 2:16:16.8 10:25 68 196 31 48.94
12 135 1159 Jamie McPherson F 38 F3539 Alameda CA 2:17:02.0 2:16:26.6 10:25 69 196 31 49.31
13 145 1287 Anh Dinh F 37 F3539 Houston TX 2:19:53.9 2:19:44.6 10:41 77 196 31 47.92
14 161 1178 Georgia Neale F 39 F3539 Oakland CA 2:24:20.4 2:23:45.7 10:59 86 196 31 47.04
15 164 1046 Krista Davis F 39 F3539 Portland OR 2:25:28.3 2:24:54.4 11:04 89 196 31 46.67
16 165 1094 Elizabeth Heinlein F 36 F3539 Portland OR 2:25:59.1 2:25:30.8 11:07 90 196 31 45.84
17 170 1191 Stephanie Ockerman F 36 F3539 Dallas OR 2:28:56.7 2:28:33.1 11:21 95 196 31 44.90
18 173 1235 Thereasa Roy F 39 F3539 Bend OR 2:30:34.1 2:30:19.9 11:29 96 196 31 44.99
19 176 1162 Emily Meagher F 36 F3539 Bend OR 2:32:35.9 2:31:46.4 11:36 98 196 31 43.95
20 181 1018 Patricia Bowman F 37 F3539 Eugene OR 2:33:29.5 2:33:07.9 11:42 101 196 31 43.73
21 183 1213 Kelly Plunkett F 39 F3539 Bend OR 2:34:28.2 2:34:13.9 11:47 103 196 31 43.85
22 188 1149 Amy Mast-Morris F 38 F3539 Tigard OR 2:36:54.6 2:36:33.0 11:58 107 196 31 42.98
23 244 356 Maria Simons F 38 F3539 Bend OR 3:28:20.0 3:27:45.6 15:52 156 196 31 32.38
24 254 1098 Alicia Hess F 36 F3539 Bonanza OR 4:09:54.0 4:08:26.9 18:58 165 196 31 26.85
25 255 1085 Danielle Hagerty F 35 F3539 Klamath Falls OR 4:09:54.0 4:09:36.1 19:04 166 196 31 26.63

Division Results for the F4044

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 10 1296 Cambria Gilsdorf F 43 F4044 Bend OR 1:37:52.7 1:37:47.6 7:28 4 196 21 71.01
2 13 1060 Melissa Federspiel F 42 F4044 Portland OR 1:39:41.5 1:39:39.7 7:37 5 196 21 69.16
3 61 1042 Stacia Cruz F 40 F4044 Bend OR 1:54:57.7 1:54:36.3 8:45 18 196 21 59.35
4 72 1160 Sara McRae F 40 F4044 Eugene OR 1:58:40.6 1:58:38.0 9:04 25 196 21 57.34
5 83 1107 Kristin Hull F 42 F4044 Portland OR 2:01:01.7 2:00:46.0 9:14 31 196 21 57.08
6 96 1204 Meghan Pearson F 40 F4044 Redmond OR 2:06:06.9 2:05:53.1 9:37 39 196 21 54.03
7 105 1233 Grace Rosanes F 41 F4044 Houston TX 2:07:56.9 2:07:48.2 9:46 46 196 21 53.56
8 124 1225 Katie Riggs F 40 F4044 Bend OR 2:12:47.2 2:12:40.2 10:08 60 196 21 51.27
9 138 1119 Carrie Kehrein F 41 F4044 Eugene OR 2:17:57.5 2:17:45.1 10:31 70 196 21 49.69
10 140 1167 Cindy Miskowiec F 41 F4044 Sisters OR 2:18:25.8 2:18:12.4 10:33 72 196 21 49.53
11 162 1293 Aimee Haynes F 43 F4044 Lakewood WA 2:24:55.7 2:24:33.1 11:03 87 196 21 48.04
12 163 1290 Heather Strahle F 41 F4044 McMinnville OR 2:25:27.1 2:24:53.5 11:04 88 196 21 47.24
13 202 1116 Taylor Kaminski F 43 F4044 Bend OR 2:47:27.5 2:47:00.7 12:45 117 196 21 41.58
14 205 359 Lellai Sherzoi F 43 F4044 Kirkland WA 2:48:28.3 2:48:09.1 12:51 120 196 21 41.30
15 208 1122 Sara Kessler F 40 F4044 Stayton OR 2:52:01.2 2:51:45.8 13:07 122 196 21 39.60
16 223 1128 Judy Lee F 42 F4044 Beaverton OR 3:03:43.0 3:03:11.4 14:00 136 196 21 37.63

Division Results for the F4549

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 19 1190 Cassie O'Brien F 47 F4549 Bend OR 1:44:02.6 1:43:58.7 7:57 6 196 23 69.28
2 25 358 Heather Knapp F 46 F4549 Gladstone OR 1:46:00.1 1:45:52.8 8:05 7 196 23 67.35
3 37 1053 Christine Duy F 47 F4549 Eugene OR 1:48:52.0 1:48:47.8 8:19 11 196 23 66.21
4 78 1270 Alicia Waldron F 47 F4549 Bend OR 1:59:30.2 1:59:26.4 9:08 28 196 23 60.31
5 93 1021 Nicoli Brower F 46 F4549 Bend OR 2:05:20.7 2:05:03.9 9:33 37 196 23 57.02
6 103 1041 Sarah Crowe F 47 F4549 Redmond OR 2:07:34.6 2:07:07.1 9:43 44 196 23 56.66
7 104 1253 Samanth St. Clair F 46 F4549 Springfield OR 2:08:23.8 2:07:35.7 9:45 45 196 23 55.89
8 116 1227 Beth Roach F 46 F4549 Tualatin OR 2:09:49.3 2:09:33.4 9:54 54 196 23 55.04
9 119 1279 Melissa Woodburn F 48 F4549 Sherwood OR 2:10:22.2 2:10:18.0 9:57 57 196 23 55.89
10 127 1215 Melinda Powell F 48 F4549 Sisters OR 2:14:23.2 2:14:05.3 10:15 62 196 23 54.31
11 144 1097 Maria Hendergart F 48 F4549 Bend OR 2:19:42.9 2:19:34.6 10:40 76 196 23 52.17
12 155 1223 Michelle Reinwald F 46 F4549 Bend OR 2:22:14.8 2:21:45.7 10:50 83 196 23 50.30
13 166 1003 Jennifer Anderson F 46 F4549 Steilacoom WA 2:26:12.6 2:25:52.6 11:09 91 196 23 48.88
14 167 1151 Jenny Maxwell F 46 F4549 Steamboat Springs CO 2:27:25.0 2:27:15.0 11:15 92 196 23 48.43
15 182 1250 Jenniffer Smith F 47 F4549 Bend OR 2:33:53.8 2:33:34.8 11:44 102 196 23 46.90
16 194 1005 Ej Asbury F 47 F4549 Eugene OR 2:41:40.9 2:41:38.9 12:21 111 196 23 44.56
17 195 1135 Sherrie Lockwood F 48 F4549 Madras OR 2:42:53.0 2:42:28.2 12:25 112 196 23 44.82
18 215 1048 Stacey Dettling F 48 F4549 Portland OR 2:55:05.0 2:54:58.7 13:22 128 196 23 41.62
19 216 1075 Tina Galloway F 48 F4549 Bend OR 2:56:39.9 2:56:08.4 13:27 129 196 23 41.34
20 227 1037 Rhonda Coltrin F 45 F4549 Boise ID 3:08:37.9 3:08:12.2 14:22 140 196 23 37.53
21 228 1207 Kim Peterson F 47 F4549 Bend OR 3:08:20.7 3:08:15.2 14:23 141 196 23 38.26
22 240 1089 Amy Hargis F 45 F4549 Bend OR 3:27:24.2 3:27:04.0 15:49 152 196 23 34.12

Division Results for the F5054

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 71 1020 Cindy Brosnahan F 51 F5054 Rocklin CA 1:58:13.0 1:58:09.6 9:02 24 196 15 63.90
2 100 1240 Susan Shanks F 53 F5054 Portland OR 2:07:32.3 2:06:40.8 9:41 42 196 15 61.13
3 102 1195 Debra O'Shea F 50 F5054 Bend OR 2:07:04.8 2:06:42.7 9:41 43 196 15 58.85
4 114 1265 Colleen Tigges F 50 F5054 Portland OR 2:10:18.9 2:09:26.5 9:53 53 196 15 57.61
5 129 1087 Karen Hahesy F 54 F5054 Fresno CA 2:14:38.7 2:14:18.9 10:16 64 196 15 58.41
6 133 352 Susan Labeja F 50 F5054 Portland OR 2:16:27.1 2:16:10.0 10:24 67 196 15 54.77
7 142 1292 Julie Schlendorf F 51 F5054 Lake Oswego OR 2:19:13.3 2:18:59.1 10:37 74 196 15 54.32
8 143 1278 Sherry Wonderlick F 54 F5054 Portland OR 2:19:20.1 2:19:03.2 10:37 75 196 15 56.41
9 148 1171 Amy Moor F 54 F5054 Redmond OR 2:20:01.4 2:19:45.3 10:41 78 196 15 56.13
10 152 1083 Kimberle Groh F 53 F5054 Portland OR 2:20:51.8 2:20:34.2 10:44 81 196 15 55.09
11 158 1300 Maribel Eames F 52 F5054 Bend OR 2:22:52.4 2:22:24.6 10:53 84 196 15 53.69
12 222 1110 Heather Jammeh F 50 F5054 Eugene OR 3:03:35.0 3:03:08.7 13:59 135 196 15 40.72

Division Results for the F5559

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 54 1095 Maureen Heintz F 59 F5559 Bens OR 1:53:14.0 1:53:14.0 8:39 15 196 19 74.09
2 70 1073 Simone Frei F 57 F5559 Bend OR 1:57:51.9 1:57:34.7 8:59 23 196 19 69.42
3 92 1100 Pamela Hobson F 57 F5559 Bend OR 2:05:00.5 2:04:41.4 9:32 36 196 19 65.46
4 112 1198 Suzanne Page F 57 F5559 Portland OR 2:09:34.3 2:09:22.6 9:53 52 196 19 63.09
5 139 1102 Suzanne Hodge F 57 F5559 Vancouver WA 2:18:16.9 2:18:04.4 10:33 71 196 19 59.12
6 150 1068 Susan Frank F 57 F5559 Newberg OR 2:20:50.2 2:20:19.2 10:43 79 196 19 58.17
7 174 1251 Kathleen Southwick F 59 F5559 Gleneden Beach OR 2:31:47.8 2:31:41.7 11:35 97 196 19 55.30
8 179 1179 Julie Neburka F 56 F5559 Portland OR 2:33:08.1 2:32:44.4 11:40 99 196 19 52.73
9 180 1127 Lisa Lathrop F 59 F5559 Vancouver WA 2:33:13.5 2:32:50.8 11:41 100 196 19 54.89
10 184 1013 Virginia Bethe F 55 F5559 Bend OR 2:35:50.9 2:35:38.8 11:53 104 196 19 51.06
11 185 1117 Mary Lou Keeran F 58 F5559 Gresham OR 2:36:26.2 2:36:06.8 11:56 105 196 19 53.00
12 190 1067 Kathy Frank F 55 F5559 Salem OR 2:40:08.0 2:39:53.8 12:13 108 196 19 49.71
13 198 1047 Sandra De Carolis F 58 F5559 Corvallis OR 2:43:07.3 2:42:52.1 12:26 113 196 19 50.80
14 201 1243 Stephanie Siegel F 59 F5559 Beaverton OR 2:46:12.0 2:45:51.9 12:40 116 196 19 50.58
15 210 1180 Patricia Neet F 59 F5559 Corvallis OR 2:52:18.6 2:51:56.0 13:08 124 196 19 48.80
16 230 1076 Gwendalynn Gamble F 56 F5559 Sunriver OR 3:09:29.9 3:08:59.6 14:26 143 196 19 42.61

Division Results for the F6064

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 108 1032 Vicki Classen F 64 F6064 Clackamas OR 2:09:06.5 2:08:46.4 9:50 48 196 15 70.01
2 151 1016 Julie Bolt F 61 F6064 Bend OR 2:20:32.4 2:20:23.7 10:44 80 196 15 61.46
3 209 1169 Sandra Montgomery F 60 F6064 Bend OR 2:52:18.8 2:51:53.9 13:08 123 196 15 49.49
4 220 1186 Kelly Northrop F 60 F6064 Lake Oswego OR 3:02:55.5 3:02:55.5 13:58 133 196 15 46.51
5 221 1185 Carol Northrop F 60 F6064 Bend OR 3:02:56.0 3:02:56.0 13:58 134 196 15 46.51
6 232 1139 Michaline Lowry F 63 F6064 Saginaw MN 3:12:14.8 3:11:53.8 14:39 145 196 15 46.29
7 237 1263 Joan Thompson F 62 F6064 Mountlake Terrace WA 3:19:52.5 3:19:22.7 15:14 149 196 15 43.91
8 241 1090 Bettina Haugen F 63 F6064 Bend OR 3:27:41.4 3:27:16.6 15:50 153 196 15 42.85
9 242 1130 Mary Legg F 64 F6064 Bend OR 3:28:17.4 3:27:44.4 15:52 154 196 15 43.40
10 243 1268 Kathy Vogel F 62 F6064 Sunriver OR 3:28:18.5 3:27:45.6 15:52 155 196 15 42.14
11 246 1255 Val Stensland F 60 F6064 Sunriver OR 3:32:26.5 3:31:53.2 16:11 158 196 15 40.15
12 247 1284 Sherri Youmans F 63 F6064 Bend OR 3:32:25.8 3:31:53.6 16:11 159 196 15 41.92
13 248 1165 Ronda Mewissen F 62 F6064 Kingwood TX 3:34:38.7 3:34:12.1 16:22 160 196 15 40.87
14 249 1030 Mandi Chestler F 62 F6064 Lake Oswego OR 3:34:37.4 3:34:15.6 16:22 161 196 15 40.86
15 250 1210 Cheryl Pin F 62 F6064 Portland OR 3:45:00.0 3:44:34.2 17:09 162 196 15 38.98

Division Results for the F6569

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 118 1277 Mindy Wolfman F 65 F6569 Sunriver OR 2:10:18.8 2:10:06.5 9:56 56 196 9 70.34
2 126 1120 Nikki Kelley F 65 F6569 Bend OR 2:13:32.6 2:13:12.1 10:11 61 196 9 68.70
3 212 1077 Mary Anne Gard F 68 F6569 Bend OR 2:52:39.5 2:52:06.8 13:09 126 196 9 55.71
4 217 1025 Bette Butler F 66 F6569 Sunriver OR 2:57:42.0 2:57:27.4 13:33 130 196 9 52.37
5 229 1154 Cindy McConnell F 66 F6569 Bend OR 3:09:29.1 3:08:59.0 14:26 142 196 9 49.17
6 245 1004 Jeannie Archibald F 69 F6569 Bend OR 3:28:21.1 3:27:46.5 15:52 157 196 9 46.89
7 251 1045 Barbara Davis F 69 F6569 Philomath OR 3:53:59.6 3:53:32.8 17:50 163 196 9 41.72

Division Results for the F7074

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 218 1125 Sharon Krueger F 70 F7074 Sunriver OR 2:57:42.6 2:57:28.0 13:33 131 196 5 55.80
2 234 1211 Gloria Ploss F 73 F7074 Bend OR 3:15:30.9 3:15:13.0 14:55 146 196 5 53.35
3 235 1034 Susan Cline F 72 F7074 Bend OR 3:16:19.1 3:15:59.0 14:58 147 196 5 52.24
4 239 1112 Kay Johnson F 74 F7074 Bend OR 3:27:24.7 3:27:03.5 15:49 151 196 5 51.18
5 252 1007 Joan Ash F 74 F7074 Lake Oswego OR 3:54:10.7 3:53:58.6 17:52 164 196 5 45.29

Division Results for the F7579

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 199 1069 Sharon Frantz F 75 F7579 Sunriver OR 2:43:16.3 2:42:55.1 12:27 114 196 1 66.20

Division Results for the M0114

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 53 1040 Turner Crockett M 12 M0114 Bend OR 1:52:29.4 1:52:28.7 8:36 39 110 2 61.30
2 132 1118 Ben Kehrein M 11 M0114 Eugene OR 2:15:55.8 2:15:42.5 10:22 66 110 2 52.34

Division Results for the M1519

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 6 1012 Brian Betcone M 18 M1519 Portland OR 1:34:56.0 1:34:54.5 7:15 4 110 1 64.70

Division Results for the M2024

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 15 1109 Benjamin Hutchison M 20 M2024 Bend OR 1:40:26.0 1:40:18.0 7:40 10 110 6 59.73
2 21 1231 Alex Roederer M 22 M2024 Seattle WA 1:45:04.7 1:44:58.8 8:01 15 110 6 56.43
3 22 1088 Draiden Hansler M 24 M2024 Seattle WA 1:45:27.1 1:45:21.0 8:03 16 110 6 56.21
4 28 1065 Ryan Francis M 24 M2024 Richland WA 1:47:10.8 1:47:09.2 8:11 21 110 6 55.26

Division Results for the M2529

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 42 355 Alex Corrales M 27 M2529 Bend OR 1:50:21.1 1:50:14.3 8:25 30 110 14 53.71
2 43 1143 Edwin Mantilla M 29 M2529 Bend OR 1:50:21.6 1:50:14.7 8:25 31 110 14 53.71
3 76 1145 Jesse Martin M 25 M2529 Bend OR 1:59:07.8 1:58:57.3 9:05 50 110 14 49.78
4 90 1221 Christopher Reeves M 27 M2529 Bend OR 2:04:16.1 2:03:51.6 9:28 55 110 14 47.81
5 101 1010 Jonathan Bernstein M 27 M2529 San Jose CA 2:06:55.3 2:06:42.7 9:41 59 110 14 46.73
6 113 1156 Kyle McGowan M 28 M2529 Portland OR 2:09:52.9 2:09:26.0 9:53 61 110 14 45.75
7 137 1202 Rob Parness M 28 M2529 Beaverton OR 2:16:55.4 2:16:28.3 10:26 68 110 14 43.39
8 147 1142 Nick Malos M 29 M2529 Portland OR 2:20:02.1 2:19:45.1 10:41 70 110 14 42.37
9 149 1172 Taylor Moor M 28 M2529 Portland OR 2:20:02.1 2:19:45.3 10:41 71 110 14 42.37
10 189 1275 Dallas D Wilson M 26 M2529 Bend OR 2:38:43.1 2:38:36.7 12:07 82 110 14 37.33
11 213 1174 Tim Moor Jr M 28 M2529 Portland OR 2:53:37.1 2:53:19.3 13:14 87 110 14 34.16
12 258 5002 Wilbur Willson M 25 M2529 Eugene OR 4:14:59.0 4:14:59.0 19:28 91 110 14 23.22

Division Results for the M3034

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 17 1294 Kyle Roe M 32 M3034 Bend OR 1:42:40.6 1:42:21.7 7:49 12 110 14 57.86
2 26 1152 Brian May M 34 M3034 Bend OR 1:46:29.1 1:46:18.0 8:07 19 110 14 55.93
3 39 1024 Josh Burwell M 31 M3034 Yakima WA 1:49:54.2 1:49:51.5 8:24 28 110 14 53.90
4 40 1216 Chris Provencher M 32 M3034 West Linn OR 1:50:10.5 1:50:00.6 8:24 29 110 14 53.84
5 52 1056 Sten Erickson M 34 M3034 Grants Pass OR 1:52:23.1 1:52:18.1 8:35 38 110 14 52.94
6 59 1245 Charlie Simons M 31 M3034 Grants Pass OR 1:54:02.4 1:53:56.4 8:42 43 110 14 51.97
7 63 1272 Jeffery West M 34 M3034 Grants Pass OR 1:55:55.9 1:55:50.0 8:51 44 110 14 51.33
8 86 1039 James Cote M 30 M3034 Portland OR 2:04:06.1 2:03:20.7 9:25 53 110 14 48.01
9 91 1017 Tanner Boslau M 33 M3034 Bend OR 2:04:21.1 2:03:58.5 9:28 56 110 14 47.84
10 120 1196 Kyle Ostrander M 32 M3034 Bend OR 2:10:38.6 2:10:27.2 9:58 63 110 14 45.40
11 125 573 Erik Oruoja M 32 M3034 Kirkland WA 2:13:25.3 2:13:01.6 10:10 65 110 14 44.52
12 193 1144 Chris Marshall M 33 M3034 Bend OR 2:41:57.7 2:41:31.7 12:20 83 110 14 36.72

Division Results for the M3539

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 1 353 Ryan Bak M 37 M3539 Bend OR 1:11:48.7 1:11:48.0 5:29 1 110 11 83.99
2 9 1163 Goncalo Ben Melo Neto M 38 M3539 Fortaleza CE 1:35:42.7 1:35:41.4 7:19 6 110 11 63.46
3 11 357 James Campbell M 35 M3539 Seattle WA 1:38:49.8 1:38:48.7 7:33 7 110 11 60.38
4 27 1049 Ken Diest M 39 M3539 Kirkland WA 1:46:52.9 1:46:34.1 8:09 20 110 11 57.42
5 67 1219 Matt Rasmussen M 35 M3539 Salem OR 1:56:58.0 1:56:47.3 8:55 46 110 11 51.08
6 73 1259 Tim Swoboda M 35 M3539 Bend OR 1:59:10.1 1:58:45.7 9:04 48 110 11 50.24
7 81 1035 Jarrett Coiner M 38 M3539 Corvallis OR 2:00:01.7 1:59:43.5 9:09 52 110 11 50.73
8 136 1158 Courtland McPherson M 39 M3539 Alameda CA 2:17:02.0 2:16:27.0 10:25 67 110 11 44.86
9 157 1134 Ka-Ho Lo M 37 M3539 Portland OR 2:22:50.9 2:22:19.5 10:52 74 110 11 42.37
10 172 1091 Brandon Hays M 35 M3539 Redmond OR 2:30:07.6 2:29:46.2 11:26 77 110 11 39.83

Division Results for the M4044

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 5 1283 David Yeung M 41 M4044 Bend OR 1:28:41.1 1:28:38.4 6:46 3 110 18 70.14
2 8 351 Kenneth Labeja M 42 M4044 Portland OR 1:35:14.3 1:35:11.3 7:16 5 110 18 65.84
3 14 1071 Nathan Freeburg M 40 M4044 Portland OR 1:40:00.3 1:39:49.5 7:38 9 110 18 61.79
4 18 1291 David Gaibler M 43 M4044 Portland OR 1:43:05.7 1:42:59.6 7:52 13 110 18 61.34
5 20 1282 Brent Wynn M 44 M4044 Portland OR 1:45:05.0 1:44:55.9 8:01 14 110 18 60.70
6 23 1026 Brandon Cardwell M 41 M4044 Bend OR 1:45:37.0 1:45:32.4 8:04 17 110 18 58.91
7 31 1074 Joshua Gage M 41 M4044 Redmond OR 1:47:32.4 1:47:17.7 8:12 23 110 18 57.95
8 49 1103 Zak Hoffelt M 43 M4044 Portland OR 1:51:44.5 1:51:39.2 8:32 35 110 18 56.58
9 58 1276 Jake Waits M 42 M4044 Bend OR 1:53:55.1 1:53:50.3 8:42 42 110 18 55.05
10 64 1261 Jeffrey Tarala M 41 M4044 Vail CO 1:55:56.8 1:55:51.9 8:51 45 110 18 53.66
11 123 1224 Grant Riggs M 41 M4044 Burlingame CA 2:12:47.1 2:12:39.9 10:08 64 110 18 46.87
12 160 1168 Bart Monroe M 43 M4044 Portland OR 2:23:13.6 2:22:57.8 10:55 75 110 18 44.19
13 175 1133 Henry Liu M 43 M4044 Happy Valley OR 2:31:52.9 2:31:41.9 11:35 78 110 18 41.65
14 187 1150 Jefferson Mast-Morris M 40 M4044 Tigard OR 2:36:54.8 2:36:31.7 11:57 81 110 18 39.41

Division Results for the M4549

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 4 1297 Justin Loftus M 47 M4549 Ashland OR 1:28:25.2 1:28:23.6 6:45 2 110 9 73.85
2 24 1252 Ken Spruell M 47 M4549 Steamboat Springs CO 1:46:02.2 1:45:52.5 8:05 18 110 9 61.65
3 30 1033 Joel Clements M 49 M4549 Bend OR 1:47:15.7 1:47:11.1 8:11 22 110 9 61.93
4 34 1288 Don Kenney M 46 M4549 Seattle WA 1:48:04.2 1:47:56.9 8:15 26 110 9 59.98
5 57 1050 Christopher Dixon M 46 M4549 Bend OR 1:54:11.1 1:53:39.1 8:41 41 110 9 56.96
6 95 1006 Scott Asbury M 45 M4549 Eugene OR 2:05:33.9 2:05:31.6 9:35 57 110 9 51.15
7 115 1228 Jason Roach M 47 M4549 Tualatin OR 2:09:48.3 2:09:32.5 9:54 62 110 9 50.39
8 207 1001 Mike Allen M 46 M4549 Reno NV 2:49:00.9 2:48:50.5 12:54 86 110 9 38.34

Division Results for the M5054

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 16 1129 Randy Lee M 54 M5054 Beaverton OR 1:41:01.7 1:41:00.0 7:43 11 110 10 68.64
2 38 1055 Mike Edgerton M 51 M5054 Bend OR 1:49:27.9 1:49:23.9 8:22 27 110 10 61.73
3 45 1299 Jeff Archuleta M 53 M5054 West Linn OR 1:51:02.2 1:50:46.7 8:28 32 110 10 62.02
4 46 1289 Rodney Stewart M 50 M5054 Portland OR 1:51:08.3 1:51:01.4 8:29 33 110 10 60.30
5 47 186 Dale Johannes M 54 M5054 Happy Valley OR 1:51:20.8 1:51:10.0 8:30 34 110 10 62.36
6 68 1295 Craig Winetrout M 52 M5054 Eugene OR 1:57:15.2 1:57:12.9 8:57 47 110 10 58.12
7 79 1257 Mike Sullivan M 53 M5054 Bend OR 1:59:51.1 1:59:27.4 9:08 51 110 10 57.52
8 178 1031 Mark Cibula M 52 M5054 Redding CA 2:32:16.7 2:32:14.0 11:38 80 110 10 44.75

Division Results for the M5559

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 12 1101 Ron Hockley M 55 M5559 Gresham OR 1:39:02.5 1:38:59.9 7:34 8 110 13 70.64
2 32 1105 Erik Hopkins M 56 M5559 Portland OR 1:47:55.7 1:47:29.1 8:13 24 110 13 65.64
3 50 1170 Rick Moon M 58 M5559 Metolius OR 1:51:50.1 1:51:40.8 8:32 36 110 13 64.34
4 51 1273 George Williams M 59 M5559 Bend OR 1:52:14.5 1:52:06.0 8:34 37 110 13 64.70
5 74 1108 Kurt Huppert M 58 M5559 McMinnville OR 1:59:11.5 1:58:47.4 9:05 49 110 13 60.48
6 87 1254 Eric Stelzer M 55 M5559 Sublimity OR 2:03:29.3 2:03:25.4 9:26 54 110 13 56.66
7 146 1173 Tim Sr Moor M 55 M5559 Redmond OR 2:20:02.0 2:19:45.0 10:41 69 110 13 50.05
8 171 1298 Larry Rich M 58 M5559 Sunriver OR 2:29:43.4 2:29:15.5 11:24 76 110 13 48.14
9 257 1059 David Farkac M 57 M5559 Monmouth OR 4:12:29.0 4:11:47.6 19:14 90 110 13 28.28

Division Results for the M6064

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 33 1072 Balz Frei M 60 M6064 Bend OR 1:47:56.1 1:47:41.6 8:14 25 110 6 67.96
2 55 1153 Phil May M 60 M6064 Bend OR 1:53:39.2 1:53:21.0 8:40 40 110 6 64.58
3 106 1203 Burnie Pearson M 64 M6064 Salem OR 2:08:36.8 2:08:08.5 9:47 60 110 6 59.33
4 156 1011 Rick Bernstein M 64 M6064 San Jose CA 2:22:21.5 2:22:08.4 10:52 73 110 6 53.49
5 196 1187 Paul Northrop M 64 M6064 Lake Oswego OR 2:42:33.7 2:42:33.7 12:25 84 110 6 46.77

Division Results for the M6569

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 177 1014 Byron Bilteau M 66 M6569 Madras OR 2:32:24.8 2:31:55.5 11:36 79 110 2 51.03
2 197 1188 Richard Northrop M 69 M6569 Bend OR 2:42:34.4 2:42:34.4 12:25 85 110 2 49.15

Division Results for the M7074

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 98 350 Rod Thompson M 70 M7074 Bend OR 2:07:02.0 2:06:39.7 9:41 58 110 3 63.74
2 153 1212 Norm Ploss M 71 M7074 Bend OR 2:20:47.8 2:20:42.9 10:45 72 110 3 58.02
3 233 1218 Philip Randall M 73 M7074 Bend OR 3:19:22.1 3:12:23.1 14:42 88 110 3 43.53

Division Results for the M7579

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 253 1008 Paul Ash M 75 M7579 Lake Oswego OR 3:54:11.8 3:54:00.0 17:52 89 110 1 36.89