2019 OTC Monthly Run/Walk Series #8



Division Results for the F0110

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 56 92 Kendall Collins F 10 F0110 Springfield OR 31:20.0 31:08.6 10:02 23 43 3 54.80
2 63 188 Lauren Banks F 8 F0110 Eugene OR 36:12.4 36:03.3 11:37 29 43 3 50.25
3 69 46 Gabriella Bowman F 3 F0110 Eugene OR 48:39.1 48:27.6 15:36 33 43 3 30.54

Division Results for the F1114

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 50 189 Annaka Baker F 12 F1114 Lowell OR 28:22.2 28:14.7 9:06 17 43 2 57.65
2 71 206 Bethany Cochran F 13 F1114 Eugene OR 51:48.7 51:39.6 16:38 34 43 2 30.91

Division Results for the F2024

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 7 193 Mary Beth Hamilton F 24 F2024 Eugene OR 19:11.1 19:08.0 6:10 2 43 2 77.35
2 27 103 Sarah Hovet F 22 F2024 Springfield OR 24:53.5 23:20.7 7:31 8 43 2 63.40

Division Results for the F2529

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 6 145 Sarah Mayer F 27 F2529 Eugene OR 18:39.8 18:37.0 6:00 1 43 6 79.50
2 17 150 Jennifer Riportella F 28 F2529 Eugene OR 21:37.3 21:31.3 6:56 3 43 6 68.77
3 32 227 Lillie Schrock F 27 F2529 Eugene OR 24:50.7 24:40.5 7:57 10 43 6 59.98
4 53 214 Amber Rolland F 25 F2529 Eugene OR 29:15.4 29:04.9 9:22 20 43 6 50.89
5 54 215 Laken Woods F 28 F2529 Eugene OR 29:15.4 29:05.5 9:22 21 43 6 50.88
6 60 182 Victoria Yznaga F 28 F2529 Eugene OR 32:01.6 31:54.0 10:17 26 43 6 46.40

Division Results for the F3034

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 45 216 Keri Seery F 33 F3034 Eugene OR 27:10.1 27:01.5 8:42 14 43 3 55.01
2 51 218 Kimberly Eng F 33 F3034 Eugene OR 28:30.8 28:22.8 9:09 18 43 3 52.39
3 61 190 Natalie Chery F 31 F3034 Eugene OR 32:02.4 31:54.8 10:17 27 43 3 46.43

Division Results for the F3539

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 20 147 Kris Pearce F 36 F3539 Eugene OR 22:08.4 21:55.8 7:04 5 43 7 68.40
2 25 226 Lauren Moe F 36 F3539 Eugene OR 22:57.4 22:52.3 7:22 7 43 7 65.59
3 49 17 Robyn Anderson F 35 F3539 Springfield OR 28:06.4 27:56.6 9:00 16 43 7 53.50
4 52 233 Megan Murphy F 39 F3539 Eugene OR 28:55.5 28:45.3 9:16 19 43 7 52.86
5 57 94 Megan Collins F 38 F3539 Springfield OR 31:20.4 31:09.3 10:02 24 43 7 48.58

Division Results for the F4044

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 58 175 Kristin Schoenberg F 41 F4044 Springfield OR 31:18.9 31:14.3 10:04 25 43 3 49.25
2 67 34 Erica Bowman F 40 F4044 Eugene OR 48:40.5 48:24.9 15:35 32 43 3 31.60

Division Results for the F4549

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 78 232 Jennifer McMullen F 48 F4549 Springfield OR 1:02:44.7 1:02:25.6 20:06 36 43 2 26.22

Division Results for the F5054

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 22 47 Jen Brennan F 52 F5054 Eugene OR 22:05.6 22:03.3 7:06 6 43 2 77.91

Division Results for the F5559

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 19 202 Charlie Fox F 56 F5559 Junction City OR 21:42.2 21:39.9 6:59 4 43 9 83.55
2 38 139 Kate Lange F 56 F5559 Eugene OR 26:18.9 26:10.5 8:26 11 43 9 69.15
3 39 100 Tammy Hines F 59 F5559 Eugene OR 26:29.9 26:21.1 8:29 12 43 9 71.60
4 42 32 Teresa Bowen F 56 F5559 Eugene OR 26:31.4 26:23.4 8:30 13 43 9 68.59
5 46 224 Beki Ries-Montgomery F 58 F5559 Eugene OR 27:32.1 27:22.4 8:49 15 43 9 67.95
6 55 144 Teresa Mason F 59 F5559 Eugene OR 29:55.2 29:43.9 9:35 22 43 9 63.46
7 62 148 Carolyn Petersen F 56 F5559 Springfield OR 34:49.4 34:35.4 11:08 28 43 9 52.33
8 77 217 Leisha Wharfield F 57 F5559 Eugene OR 1:02:45.5 1:02:25.0 20:06 35 43 9 29.40

Division Results for the F6064

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 30 212 Mari Hammon F 61 F6064 Eugene OR 23:55.4 23:51.2 7:41 9 43 1 81.33

Division Results for the F6569

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 66 210 Louise Hughes F 67 F6569 Eugene OR 47:34.2 47:17.6 15:14 31 43 2 44.86

Division Results for the F7579

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 64 178 Molly Stafford F 75 F7579 Eugene OR 37:30.0 37:18.3 12:01 30 43 1 65.01

Division Results for the M0110

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 73 203 Thomas Cochran M 7 M0110 Eugene OR 51:48.9 51:40.2 16:38 39 45 1 34.45

Division Results for the M1114

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 72 205 Kai Xue Land M 13 M1114 Eugene OR 51:49.2 51:40.2 16:38 38 45 1 28.06

Division Results for the M2024

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 44 90 Abraham Castillo M 22 M2024 Eugene OR 26:56.7 26:51.0 8:39 31 45 2 48.05
2 76 185 Jacob Ochler M 23 M2024 Springfield OR 1:01:40.7 1:01:25.4 19:47 42 45 2 21.00

Division Results for the M2529

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 2 228 Myles Horton M 26 M2529 Eugene OR 17:20.5 17:18.0 5:35 2 45 6 74.57
2 5 106 Isaac Klump M 25 M2529 Eugene OR 18:32.1 18:27.3 5:57 5 45 6 69.91
3 9 221 Jake Riportella M 27 M2529 Eugene OR 20:12.8 20:06.0 6:29 7 45 6 64.18
4 11 191 Shane Prohaska M 28 M2529 Springfield OR 20:13.6 20:08.5 6:29 9 45 6 64.05
5 16 135 Nathan Klump M 25 M2529 Eugene OR 21:36.2 21:31.3 6:56 14 45 6 59.94
6 23 223 Jesse Wilson M 28 M2529 Eugene OR 22:16.7 22:10.9 7:09 17 45 6 58.16

Division Results for the M3034

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 1 231 Tony Clement M 32 M3034 Eugene OR 17:17.1 17:13.8 5:33 1 45 3 75.45
2 8 230 Ness Zolan M 32 M3034 Eugene OR 19:29.5 19:27.3 6:16 6 45 3 66.83
3 40 194 Jacob Harner M 30 M3034 Eugene OR 26:33.0 26:22.5 8:30 28 45 3 49.04

Division Results for the M3539

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 10 141 Lucas Lembrick M 36 M3539 Eugene OR 20:10.6 20:07.1 6:29 8 45 4 65.95
2 13 140 Marcus Legrand M 35 M3539 Chaffee MO 20:36.6 20:30.5 6:37 11 45 4 64.28
3 29 222 Rob Rotert M 36 M3539 Springfield OR 23:59.8 23:49.9 7:41 21 45 4 55.67
4 68 33 Danny Bowman M 39 M3539 Eugene OR 48:37.4 48:25.4 15:36 36 45 4 27.98

Division Results for the M4044

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 3 229 Phil Pfanner M 40 M4044 Eugene OR 17:51.0 17:49.3 5:45 3 45 4 76.59
2 15 93 Matthew Collins M 40 M4044 Springfield OR 21:26.8 21:21.9 6:53 13 45 4 63.89
3 18 146 Dustin Pearce M 43 M4044 Eugene OR 21:49.9 21:37.5 6:58 15 45 4 64.59

Division Results for the M4549

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 12 225 Josh Marean M 47 M4549 Eugene OR 20:14.2 20:10.3 6:30 10 45 5 71.39
2 21 187 David D Elliott M 47 M4549 Springfield OR 22:01.7 21:58.7 7:05 16 45 5 65.52
3 31 97 Dan Guzman M 48 M4549 Eugene OR 24:29.9 24:26.1 7:52 22 45 5 59.41
4 33 207 Tim Cochran M 49 M4549 Eugene OR 24:46.0 24:43.3 7:58 23 45 5 59.19

Division Results for the M5054

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 4 213 Thomas Kreuzpeintner M 54 M5054 Eugene OR 18:04.4 18:03.5 5:49 4 45 6 84.36
2 24 99 David Harris M 54 M5054 Eugene OR 22:32.7 22:28.4 7:14 18 45 6 67.78
3 26 208 Sean Hahn M 50 M5054 Springfield OR 22:57.0 22:54.2 7:23 19 45 6 64.40
4 35 138 Jeff Lange M 53 M5054 Eugene OR 25:30.9 25:23.2 8:11 25 45 6 59.55
5 74 184 David Dehler M 54 M5054 Springfield OR 1:01:37.7 1:01:21.9 19:46 40 45 6 24.82
6 75 183 Brian Scott Dean M 54 M5054 Cottage Grove OR 1:01:37.3 1:01:22.6 19:46 41 45 6 24.82

Division Results for the M5559

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 14 95 Ben Coutant M 59 M5559 Eugene OR 21:10.2 21:08.3 6:49 12 45 2 75.22
2 48 219 Jerry Stromme M 58 M5559 Eugene OR 27:57.9 27:50.1 8:58 33 45 2 56.65

Division Results for the M6064

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 37 186 John Bowden M 60 M6064 Eugene OR 26:00.8 25:54.4 8:21 27 45 3 61.89
2 41 98 John Hall M 62 M6064 Eugene OR 26:32.0 26:22.9 8:30 29 45 3 61.91
3 43 220 Eddie Rawlinson M 64 M6064 Veneta OR 26:54.9 26:49.2 8:38 30 45 3 61.96

Division Results for the M6569

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 36 211 Rick Ohlson M 67 M6569 Eugene OR 25:49.9 25:45.0 8:18 26 45 3 66.34
2 47 89 Myron Brown M 67 M6569 Creswell OR 27:32.3 27:26.0 8:50 32 45 3 62.27
3 65 201 Larry Trachtenberg M 65 M6569 Eugene OR 42:35.0 42:27.8 13:41 35 45 3 39.49

Division Results for the M7074

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 28 96 David J. Elliott M 74 M7074 Creswell OR 23:32.8 23:28.8 7:34 20 45 4 79.36
2 34 209 Don McLean M 74 M7074 Eugene OR 24:57.5 24:53.5 8:01 24 45 4 74.86
3 59 192 Joseph Gilg M 72 M7074 Eugene OR 32:03.0 31:51.0 10:16 34 45 4 56.78
4 70 177 Jonathan Stafford M 74 M7074 Eugene OR 49:15.8 49:02.9 15:48 37 45 4 37.99