2019 WVYL XC Championships



Division Results for the F3

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 65 102 Addie May Sullivan F 3 Monroe 4 F3 1 2 16:07.6 8:40
2 84 91 Madison Holman F 3 Monroe 6 F3 2 2 18:46.7 10:05

Division Results for the F4

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 48 100 Anamae Shepard F 4 Monroe 3 F4 1 4 15:07.2 8:07
2 64 4 Alyse Glenn F 4 Central Linn 6 F4 2 4 16:04.7 8:38

Division Results for the F5

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 26 133 Lizzy Teel F 5 Oaklea 7 F5 1 16 13:50.6 7:26
2 41 128 Chloe Schmalz F 5 Oaklea 9 F5 2 16 14:38.9 7:52
3 46 101 Hannah Smith F 5 Monroe 2 F5 3 16 15:05.5 8:06
4 57 117 Alexandria Farrald F 5 Oaklea 12 F5 4 16 15:31.5 8:20
5 66 153 Lily Wolowicz F 5 Oakridge 3 F5 5 16 16:11.0 8:41
6 69 137 Brooklyn Anderson F 5 Oakridge 6 F5 6 16 16:15.0 8:43
7 70 125 Alondra Renteria F 5 Oaklea 13 F5 7 16 16:21.7 8:47
8 71 130 Lilianna Smith F 5 Oaklea 14 F5 8 16 16:23.0 8:48
9 72 114 Autumn Deeds F 5 Oaklea 15 F5 9 16 16:23.2 8:48
10 78 120 Jaya Hermens F 5 Oaklea 17 F5 10 16 17:32.2 9:25
11 79 142 Leeara Douglas-Andreasson F 5 Oakridge 7 F5 11 16 17:32.4 9:25
12 80 139 Kaylee Brewer F 5 Oakridge 8 F5 12 16 17:39.3 9:29
13 81 140 Emmalee Brissette F 5 Oakridge 9 F5 13 16 17:51.2 9:35
14 82 103 Gracie Anne Sullivan F 5 Monroe 5 F5 14 16 18:15.2 9:48

Division Results for the F6

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 5 79 Addison Voelkel F 6 Lincoln 2 F6 1 33 12:51.5 6:54
2 9 116 Lola Esplin F 6 Oaklea 2 F6 2 33 12:59.0 6:58
3 13 10 Jayne Neal F 6 Central Linn 2 F6 3 33 13:09.3 7:04
4 14 70 Jordynn Owens F 6 Lincoln 4 F6 4 33 13:09.7 7:04
5 18 24 Kylie Leonard F 6 Creswell 2 F6 5 33 13:21.0 7:10
6 28 162 Soleis Jones F 6 Pleasant Hill 6 F6 6 33 13:58.4 7:30
7 32 183 Jessica Bottensek F 6 Triangle Lake 3 F6 7 33 14:11.2 7:37
8 34 193 Bella Simons F 6 Triangle Lake 5 F6 8 33 14:15.5 7:39
9 36 19 Kaylee Gardner F 6 Creswell 5 F6 9 33 14:23.5 7:44
10 40 84 Myra Dion F 6 McKenzie 1 F6 10 33 14:38.0 7:51
11 45 184 Madaline Brewster F 6 Triangle Lake 6 F6 11 33 14:59.7 8:03
12 49 174 Phoebe Larson F 6 St Paul/o'hara 1 F6 12 33 15:09.1 8:08
13 50 155 Luci Brady F 6 Pleasant Hill 9 F6 13 33 15:10.7 8:09
14 51 150 Abby Slocumb F 6 Oakridge 1 F6 14 33 15:11.0 8:09
15 53 35 Grace Hill F 6 Harrisburg 1 F6 15 33 15:18.5 8:13
16 54 161 Piper Jeremiah F 6 Pleasant Hill 11 F6 16 33 15:21.6 8:15
17 56 166 Jessica Norton F 6 Pleasant Hill 12 F6 17 33 15:29.8 8:19
18 58 40 Madde McKibben F 6 Harrisburg 2 F6 18 33 15:33.7 8:21
19 59 152 Kali Williams F 6 Oakridge 2 F6 19 33 15:35.1 8:22
20 60 36 Lucy Hill F 6 Harrisburg 3 F6 20 33 15:46.1 8:28
21 61 11 Natalia White F 6 Central Linn 5 F6 21 33 15:51.8 8:31
22 62 175 Stella Larson F 6 St Paul/o'hara 2 F6 22 33 15:57.8 8:34
23 67 146 Vanesssa Keller F 6 Oakridge 4 F6 23 33 16:13.5 8:43
24 74 110 Eva Buenau F 6 Oaklea 16 F6 24 33 16:34.9 8:54
25 85 188 Aiyana Gonzales F 6 Triangle Lake 7 F6 25 33 19:06.1 10:15
26 87 143 Alexa Hawkins F 6 Oakridge 10 F6 26 33 20:20.5 10:55
27 88 190 Natalie Gustafson F 6 Triangle Lake 8 F6 27 33 20:39.6 11:05

Division Results for the F7

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 2 58 Gracee Dizick-Kaleese F 7 Lincoln 1 F7 1 23 12:30.9 6:43
2 6 157 Ellie Epperson F 7 Pleasant Hill 2 F7 2 23 12:52.7 6:55
3 8 65 Bella Keating F 7 Lincoln 3 F7 3 23 12:55.5 6:57
4 15 71 Allison Palluck F 7 Lincoln 5 F7 4 23 13:13.2 7:06
5 17 52 Sophia Motes F 7 Jc Spirit Multi Event 1 F7 5 23 13:16.4 7:08
6 19 62 Edith Gibson Becker F 7 Lincoln 6 F7 6 23 13:23.1 7:11
7 20 132 Calley Starr F 7 Oaklea 4 F7 7 23 13:24.2 7:12
8 22 26 Brooke Moehlmann F 7 Creswell 3 F7 8 23 13:26.2 7:13
9 23 118 Libby Fox F 7 Oaklea 5 F7 9 23 13:30.0 7:15
10 29 192 Lyvia Shortt F 7 Triangle Lake 2 F7 10 23 14:00.4 7:31
11 30 6 Grace Leonard F 7 Central Linn 3 F7 11 23 14:07.6 7:35
12 31 23 Katarina Jakits F 7 Creswell 4 F7 12 23 14:10.4 7:37
13 33 191 Niyla Post F 7 Triangle Lake 4 F7 13 23 14:13.0 7:38
14 35 167 Athena Sprague F 7 Pleasant Hill 7 F7 14 23 14:17.5 7:40
15 37 164 Dixie Marchi F 7 Pleasant Hill 8 F7 15 23 14:23.5 7:44
16 43 20 Audrey Garzanelli F 7 Creswell 6 F7 16 23 14:42.5 7:54
17 63 15 Savannah Bonn F 7 Creswell 7 F7 17 23 15:59.8 8:35
18 68 151 Kenna Slocumb F 7 Oakridge 5 F7 18 23 16:14.4 8:43
19 73 67 Addison Meier F 7 Lincoln 10 F7 19 23 16:24.7 8:49
20 86 168 Ava Woodard F 7 Pleasant Hill 13 F7 20 23 19:35.1 10:31
21 89 27 Freya Norman F 7 Creswell 10 F7 21 23 22:06.3 11:52

Division Results for the F8

Div Place Place Bib First Last Sex Yr School TmPl Div Div Place Div Total Time Pace
1 1 5 Katja Griffith F 8 Central Linn 1 F8 1 24 12:12.3 6:33
2 3 156 Zoey Brott F 8 Pleasant Hill 1 F8 2 24 12:42.1 6:49
3 4 105 Danielle Amacher F 8 Oaklea 1 F8 3 24 12:50.2 6:54
4 7 95 Matilyn Richardson F 8 Monroe 1 F8 4 24 12:53.1 6:55
5 10 135 Gracee Whitaker F 8 Oaklea 3 F8 5 24 12:59.2 6:58
6 11 187 Jenavie Disla F 8 Triangle Lake 1 F8 6 24 13:04.3 7:01
7 12 159 Camille Hicks F 8 Pleasant Hill 3 F8 7 24 13:04.9 7:02
8 16 22 Chloe Halgren F 8 Creswell 1 F8 8 24 13:14.0 7:06
9 21 160 Dakota Hyland F 8 Pleasant Hill 4 F8 9 24 13:24.8 7:12
10 24 134 Malayna Waine F 8 Oaklea 6 F8 10 24 13:31.5 7:16
11 25 66 Summer Lebow F 8 Lincoln 7 F8 11 24 13:42.7 7:22
12 27 165 Hannah Norton F 8 Pleasant Hill 5 F8 12 24 13:56.5 7:29
13 38 55 Payton Bickford F 8 Lincoln 8 F8 13 24 14:25.5 7:45
14 39 109 Simran Basi F 8 Oaklea 8 F8 14 24 14:36.0 7:50
15 42 115 Elaina Deming F 8 Oaklea 10 F8 15 24 14:39.6 7:52
16 44 127 Autumn Rivas F 8 Oaklea 11 F8 16 24 14:52.9 7:59
17 47 9 Sarah Murphy F 8 Central Linn 4 F8 17 24 15:06.9 8:07
18 52 163 Elizabeth Kelly F 8 Pleasant Hill 10 F8 18 24 15:13.6 8:11
19 55 75 Isabella (i Stere F 8 Lincoln 9 F8 19 24 15:26.8 8:18
20 75 56 Natalie Crivello F 8 Lincoln 11 F8 20 24 16:36.1 8:55
21 76 21 Paige Gwaltney F 8 Creswell 8 F8 21 24 17:04.2 9:10
22 77 17 Elliot Buehler F 8 Creswell 9 F8 22 24 17:28.8 9:23
23 83 126 Ashley Reyes F 8 Oaklea 18 F8 23 24 18:33.9 9:58