2020 Mountain Shop Teacup Classic



Division Results for the M1/M2-F

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 7 117 Carina Hamel F 35 M1/M2-F Portland OR 52:41.6 52:41.6 3:31 1 24 4
2 10 110 Alison Crocker F 35 M1/M2-F Portland OR 54:44.4 54:44.4 3:39 2 24 4
3 20 125 Cassi Knight F 31 M1/M2-F Portland OR 1:02:53.5 1:02:53.5 4:12 5 24 4
4 48 157 Sara Botelho F 32 M1/M2-F Portland OR 1:36:59.1 1:36:59.1 6:28 19 24 4

Division Results for the M1/M2-M

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 1 106 Matt Briggs M 32 M1/M2-M Bend OR 47:52.0 47:52.0 3:12 1 36 11
2 6 147 Austin Ross M 33 M1/M2-M Portland OR 52:29.2 52:29.2 3:30 6 36 11
3 11 115 Gordon Freeman M 35 M1/M2-M Portland OR 55:09.1 55:09.1 3:41 9 36 11
4 13 105 James Bradley M 38 M1/M2-M Portland OR 58:08.8 58:08.8 3:53 10 36 11
5 16 131 Keith Olsen M 37 M1/M2-M Portland OR 1:00:56.9 1:00:56.9 4:04 13 36 11
6 26 159 Russell Rosenberg M 30 M1/M2-M Portland OR 1:07:01.5 1:07:01.5 4:29 19 36 11
7 30 153 Cory Tolzman M 37 M1/M2-M Vancouver WA 1:09:39.5 1:09:39.5 4:39 21 36 11
8 34 143 Peter Reed M 38 M1/M2-M Portland OR 1:14:57.6 1:14:57.6 5:00 24 36 11
9 35 101 Lars Andersen M 32 M1/M2-M Portland OR 1:15:15.5 1:15:15.5 5:02 25 36 11
10 53 132 Erik Ophaug M 33 M1/M2-M Portland OR 1:46:23.3 1:46:23.3 7:06 31 36 11

Division Results for the M3/M4-F

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 17 121 Karen Jenkins F 46 M3/M4-F White Salmon WA 1:01:16.1 1:01:16.1 4:06 4 24 4
2 22 151 Ellen Sheedy F 40 M3/M4-F Portland OR 1:05:21.0 1:05:21.0 4:22 6 24 4
3 25 146 Kathryn Roberts F 43 M3/M4-F Lake Oswego OR 1:06:38.2 1:06:38.2 4:27 7 24 4
4 42 141 Megan Ramey F 43 M3/M4-F Hood River OR 1:21:56.7 1:21:56.7 5:28 14 24 4

Division Results for the M3/M4-M

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 2 145 Duncan Roberts M 44 M3/M4-M Lake Oswego OR 49:17.3 49:17.3 3:18 2 36 5
2 4 120 Tom Jeanne M 40 M3/M4-M Portland OR 50:48.4 50:48.4 3:24 4 36 5
3 15 148 Kelly Ryan M 40 M3/M4-M Portland OR 59:03.9 59:03.9 3:57 12 36 5
4 21 129 Todd Merkens M 40 M3/M4-M Seattle WA 1:04:43.0 1:04:43.0 4:19 16 36 5
5 33 116 Jay Freyensee M 43 M3/M4-M Portland OR 1:12:38.9 1:12:38.9 4:51 23 36 5

Division Results for the M5/M6-F

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 12 156 Mary Wellington F 49 M5/M6-F Bend OR 56:08.2 56:08.2 3:45 3 24 8
2 29 155 Kathleen Welland F 55 M5/M6-F Mount Hood Parkdal OR 1:09:06.3 1:09:06.3 4:37 9 24 8
3 38 112 Sue Davis F 53 M5/M6-F Underwood WA 1:16:41.0 1:16:41.0 5:07 12 24 8
4 41 102 Kassen Bergstrom F 49 M5/M6-F Hood River OR 1:21:41.6 1:21:41.6 5:27 13 24 8
5 43 103 Ruth Berkowitz F 54 M5/M6-F Hood River OR 1:28:19.9 1:28:19.9 5:54 15 24 8
6 44 124 Amy Klee F 50 M5/M6-F Hood River OR 1:28:21.1 1:28:21.1 5:54 16 24 8
7 46 118 Stephanie Irving F 57 M5/M6-F Trout Lake WA 1:32:37.4 1:32:37.4 6:11 17 24 8

Division Results for the M5/M6-M

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 3 133 Dan Packman M 55 M5/M6-M Bend OR 50:17.4 50:17.4 3:22 3 36 6
2 18 109 Doug Corkran M 51 M5/M6-M Portland OR 1:01:38.1 1:01:38.1 4:07 14 36 6
3 23 104 Kai Bjerkness M 58 M5/M6-M Portland OR 1:06:02.9 1:06:02.9 4:25 17 36 6
4 24 130 James Nosler M 53 M5/M6-M Milwaukie OR 1:06:31.2 1:06:31.2 4:27 18 36 6
5 39 107 Gregg Carmichael M 56 M5/M6-M Portland OR 1:17:17.1 1:17:17.1 5:10 27 36 6

Division Results for the M7/M8-F

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 36 136 Carol Pelmas F 61 M7/M8-F Lake Oswego OR 1:15:31.3 1:15:31.3 5:03 11 24 4
2 47 150 Betsy Scott F 60 M7/M8-F Trout Lake WA 1:32:48.7 1:32:48.7 6:12 18 24 4
3 49 126 Debbie Kolp F 66 M7/M8-F Seattle WA 1:40:09.2 1:40:09.2 6:41 20 24 4
4 55 108 Jane Connell F 59 M7/M8-F Camas WA 1:48:36.4 1:48:36.4 7:15 23 24 4

Division Results for the M7/M8-M

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 9 113 David Edic M 62 M7/M8-M Bend OR 53:51.0 53:51.0 3:36 8 36 7
2 19 134 Fred Paxson M 62 M7/M8-M Trout Lake WA 1:01:52.2 1:01:52.2 4:08 15 36 7
3 28 119 Mike Ivie M 67 M7/M8-M Portland OR 1:07:54.5 1:07:54.5 4:32 20 36 7
4 31 123 Michael Karpinski M 62 M7/M8-M Corvallis OR 1:11:12.3 1:11:12.3 4:45 22 36 7
5 54 142 Tim Rayle M 59 M7/M8-M Hood River OR 1:47:31.0 1:47:31.0 7:11 32 36 7

Division Results for the M9/M10-M

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 14 152 Guy Thibodeau M 69 M9/M10-M Bend OR 58:56.2 58:56.2 3:56 11 36 3
2 37 111 Brian Curtis M 72 M9/M10-M Portland OR 1:15:57.9 1:15:57.9 5:04 26 36 3
3 40 160 Lew Becker M 71 M9/M10-M Bend OR 1:19:51.5 1:19:51.5 5:20 28 36 3

Division Results for the SR-F

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 32 137 Diana Petrmichlova F 24 SR-F Portland OR 1:11:34.9 1:11:34.9 4:47 10 24 3
2 50 154 Jessica Wallace F 25 SR-F Portland OR 1:41:29.2 1:41:29.2 6:46 21 24 3
3 51 128 Anacapri Mauro F 24 SR-F Portland OR 1:41:29.8 1:41:29.8 6:46 22 24 3

Division Results for the SR-M

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 5 114 Sage Fox M 21 SR-M Eugene OR 52:01.6 52:01.6 3:29 5 36 3
2 45 158 Pierre Kaptanian M 25 SR-M Portland OR 1:29:35.3 1:29:35.3 5:59 29 36 3
3 52 149 Suka Schultz M 22 SR-M Portland OR 1:44:04.0 1:44:04.0 6:57 30 36 3

Division Results for the U18-F

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 27 122 Sophie Kaden F 16 U18-F Hood River OR 1:07:06.5 1:07:06.5 4:29 8 24 1

Division Results for the U20-M

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 8 135 Justin Peck M 17 U20-M Trout Lake WA 53:20.4 53:20.4 3:34 7 36 1