2020 Scandia Run



Division Results for the F0110

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 59 97 Camryn McNamar F 9 F0110 Junction City OR 31:07.4 31:07.4 10:02 29 83 3 56.36
2 78 115 Elsie Oakes F 6 F0110 Junction City OR 36:11.4 36:11.4 11:39 42 83 3 53.94
3 109 83 Emma Lewis F 9 F0110 Eugene OR 47:11.4 47:11.4 15:12 63 83 3 37.18

Division Results for the F1119

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 4 211 Kayla Ingraham F 17 F1119 Gladstone OR 18:48.2 18:48.2 6:04 1 83 15 80.34
2 17 162 Danielle Amacher F 14 F1119 Junction City OR 23:40.7 23:40.7 7:38 4 83 15 66.35
3 18 265 Piper Youngmayr F 16 F1119 Cottage Grove OR 24:57.0 24:57.0 8:02 5 83 15 61.34
4 24 264 Evie Smith F 16 F1119 Cottage Grove OR 25:32.5 25:32.5 8:14 7 83 15 59.90
5 30 260 Eternity Reimche F 16 F1119 Cottage Grove OR 26:17.2 26:17.2 8:28 10 83 15 58.19
6 31 216 Mariah Ohman F 18 F1119 Junction City OR 26:38.1 26:38.1 8:35 11 83 15 56.13
7 37 274 Calley Starr F 13 F1119 Junction City OR 27:10.6 27:10.6 8:45 15 83 15 58.76
8 38 226 Gracee Whiteaker F 14 F1119 Junction City OR 27:30.6 27:30.6 8:52 16 83 15 57.10
9 41 232 Simran Basi F 14 F1119 Junction City OR 27:46.0 27:46.0 8:57 17 83 15 56.59
10 46 228 Anika Wodtli F 19 F1119 Junction City OR 28:08.1 28:08.1 9:04 20 83 15 52.78
11 52 80 Emma Kokkeler F 19 F1119 Junction City OR 29:04.6 29:04.6 9:22 24 83 15 51.09
12 66 263 Grace Sisson F 16 F1119 Cottage Grove OR 32:37.1 32:37.1 10:30 35 83 15 46.90
13 69 201 Alyssa Davis F 15 F1119 Junction City OR 32:51.7 32:51.7 10:35 37 83 15 47.15
14 80 257 Alicia Keepers F 15 F1119 Cottage Grove OR 36:17.0 36:17.0 11:41 43 83 15 42.71
15 106 100 Mya McNamar F 11 F1119 Junction City OR 46:41.2 46:41.2 15:02 60 83 15 35.63

Division Results for the F2029

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 14 89 Monica Matocha F 28 F2029 Eugene OR 21:45.1 21:45.1 7:01 3 83 8 67.99
2 19 119 Cassie Palensky F 29 F2029 Salem OR 24:58.5 24:58.5 8:03 6 83 8 59.24
3 32 112 Zion Neves F 21 F2029 Junction City OR 26:39.3 26:39.3 8:35 12 83 8 55.50
4 61 255 Savanna Davis F 20 F2029 Cottage Grove OR 31:54.2 31:54.2 10:17 31 83 8 46.39
5 93 192 Stephani Nash F 28 F2029 Eugene OR 39:37.0 39:37.0 12:46 50 83 8 37.36
6 99 269 Tressa Caldwell F 29 F2029 Eugene OR 40:26.0 40:26.0 13:01 55 83 8 36.60
7 108 183 Katia Ames F 28 F2029 Junction City OR 47:03.2 47:03.2 15:09 62 83 8 31.45

Division Results for the F3039

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 13 292 Veronica Mendoza F 35 F3039 Eugene OR 21:19.4 21:19.4 6:52 2 83 21 70.05
2 34 182 Georgina Amaton F 31 F3039 Albany OR 26:44.6 26:44.6 8:37 13 83 21 55.39
3 51 152 Lani Hein F 39 F3039 Springfield OR 29:00.8 29:00.8 9:21 23 83 21 52.40
4 56 204 Amanda Githens F 35 F3039 Junction City OR 30:29.1 30:29.1 9:49 26 83 21 48.99
5 60 194 Mandi Rodriguez F 31 F3039 Albany OR 31:37.5 31:37.5 10:11 30 83 21 46.84
6 64 65 Veronica Hernandez F 39 F3039 Junction City OR 32:19.2 32:19.2 10:25 33 83 21 47.02
7 68 191 Karina Lopez F 39 F3039 Monroe OR 32:41.1 32:41.1 10:32 36 83 21 46.50
8 71 14 Kaja Blackwell F 38 F3039 Eugene OR 33:02.7 33:02.7 10:39 38 83 21 45.76
9 76 94 Holly McGrath F 32 F3039 Eugene OR 34:31.2 34:31.2 11:07 41 83 21 42.96
10 89 3 Heather Amabisca F 36 F3039 Eugene OR 38:14.6 38:14.6 12:19 47 83 21 39.20
11 95 207 Stacy Graham F 36 F3039 Albany OR 39:56.2 39:56.2 12:52 52 83 21 37.53
12 96 67 Julie Herring F 36 F3039 Lebanon OR 40:16.9 40:16.9 12:58 53 83 21 37.22
13 101 189 Chelsea Kerbs F 38 F3039 Springfield OR 41:11.2 41:11.2 13:16 57 83 21 36.71
14 110 59 Kaylee Harris F 31 F3039 Eugene OR 47:12.1 47:12.1 15:12 64 83 21 31.38
15 111 270 Vanessa Glerup F 30 F3039 Springfield OR 47:28.4 47:28.4 15:17 65 83 21 31.18
16 122 49 Kaitie Gillespie F 30 F3039 Eugene OR 1:06:39.6 1:06:39.6 21:28 71 83 21 22.21

Division Results for the F4049

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 25 185 Amie Bodi F 45 F4049 Junction City OR 25:43.1 25:43.1 8:17 8 83 13 61.72
2 26 23 Juana Cisneros F 43 F4049 Monroe OR 25:43.8 25:43.8 8:17 9 83 13 60.67
3 47 171 Haven M F 47 F4049 Junction City OR 28:29.3 28:29.3 9:11 21 83 13 56.82
4 54 275 Jaymie Starr F 45 F4049 Junction City OR 30:18.7 30:18.7 9:46 25 83 13 52.38
5 57 268 Felipa Cisneros F 49 F4049 Junction City OR 30:36.6 30:36.6 9:52 27 83 13 54.09
6 58 219 Olivier Sanchez F 47 F4049 Monroe OR 30:39.7 30:39.7 9:53 28 83 13 52.81
7 65 209 Maria Huerta F 48 F4049 Monroe OR 32:21.7 32:21.7 10:25 34 83 13 50.58
8 74 217 Maria Perez F 46 F4049 Monroe OR 34:11.3 34:11.3 11:01 40 83 13 46.88
9 82 33 Erin Dietrich F 40 F4049 Junction City OR 36:47.7 36:47.7 11:51 44 83 13 41.55
10 91 229 Nicole Zwink F 47 F4049 Eugene OR 38:40.9 38:40.9 12:27 49 83 13 41.86
11 105 230 Danielle Bagley F 44 F4049 Junction City OR 44:36.5 44:36.5 14:22 59 83 13 35.28
12 107 208 Bridgette Hauck F 44 F4049 Eugene OR 47:02.9 47:02.9 15:09 61 83 13 33.46

Division Results for the F5059

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 42 259 Billie Moser F 55 F5059 Portland OR 27:55.8 27:55.8 9:00 18 83 10 63.97
2 45 160 Shannon Sinclair F 51 F5059 Eugene OR 28:03.6 28:03.6 9:02 19 83 10 60.48
3 62 262 Joyce Settelmeyer F 58 F5059 Cottage Grove OR 31:56.4 31:56.4 10:17 32 83 10 58.22
4 73 71 Kathy Howard F 51 F5059 Springfield OR 33:54.4 33:54.4 10:55 39 83 10 50.05
5 90 261 Martha Schuetz F 52 F5059 Junction City OR 38:40.0 38:40.0 12:27 48 83 10 44.45
6 113 158 Raquel Ramirez F 53 F5059 Eugene OR 49:45.1 49:45.1 16:01 66 83 10 34.98
7 114 154 Lupe Melendrez F 55 F5059 Eugene OR 52:27.6 52:27.6 16:54 67 83 10 34.06
8 121 138 Jacquie Strickland F 55 F5059 Eugene OR 1:01:30.8 1:01:30.8 19:48 70 83 10 29.05

Division Results for the F6069

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 36 187 Tammy Hines F 60 F6069 Eugene OR 27:08.9 27:08.9 8:45 14 83 12 70.45
2 49 113 Marilyn Nippold F 69 F6069 Eugene OR 28:59.0 28:59.0 9:20 22 83 12 75.57
3 85 184 Tammy Bjornstad F 60 F6069 Eugene OR 37:32.6 37:32.6 12:06 45 83 12 50.94
4 87 9 Jeannette Bausch F 69 F6069 Eugene OR 38:03.8 38:03.8 12:16 46 83 12 57.54
5 94 134 Kathy Smith F 60 F6069 Eugene OR 39:43.5 39:43.5 12:48 51 83 12 48.14
6 98 111 Debra Nelson F 64 F6069 Eugene OR 40:22.2 40:22.2 13:00 54 83 12 50.19
7 100 107 Dorene Morris F 66 F6069 Eugene OR 41:03.3 41:03.3 13:13 56 83 12 50.87
8 115 84 Jan Lewis F 63 F6069 Corvallis OR 52:34.1 52:34.1 16:56 68 83 12 37.98
9 120 58 Christina Hammond F 64 F6069 Springfield OR 1:01:30.5 1:01:30.5 19:48 69 83 12 32.95
10 123 116 Jan Offet F 62 F6069 Springfield OR 1:06:41.2 1:06:41.2 21:28 72 83 12 29.51

Division Results for the F7079

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 102 106 Marilyn Miller F 71 F7079 Eugene OR 42:52.1 42:52.1 13:48 58 83 1 52.78

Division Results for the M0110

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 104 294 Jonah Phillips M 7 M0110 Eugene OR 44:27.9 44:27.9 14:19 46 66 2 40.02

Division Results for the M1119

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 5 266 Conner McAdams M 18 M1119 Junction City OR 19:11.8 19:11.8 6:11 4 66 15 69.48
2 9 215 Chris Ohman M 16 M1119 Junction City OR 20:48.8 20:48.8 6:42 8 66 15 65.79
3 10 7 Gabriel Bagley M 19 M1119 Junction City OR 20:57.3 20:57.3 6:45 9 66 15 62.85
4 11 79 Dane Kokkeler M 14 M1119 Junction City OR 21:06.0 21:06.0 6:48 10 66 15 67.25
5 20 227 Andrew Wodtli M 16 M1119 Junction City OR 24:59.9 24:59.9 8:03 14 66 15 54.78
6 22 239 Kaden McDaniel M 14 M1119 Junction City OR 25:16.4 25:16.4 8:09 16 66 15 56.12
7 27 64 Santiago Hernandez M 14 M1119 Junction City OR 25:54.8 25:54.8 8:21 18 66 15 54.75
8 40 153 William Lukofnak M 18 M1119 Junction City OR 27:43.9 27:43.9 8:56 24 66 15 48.10
9 48 283 Xander Briggs M 13 M1119 Eugene OR 28:57.3 28:57.3 9:20 27 66 15 50.07
10 67 200 Reece Alexander M 19 M1119 Junction City OR 32:38.1 32:38.1 10:31 32 66 15 40.36
11 119 176 Liv Schartz M 12 M1119 Eugene OR 59:27.3 59:27.3 19:09 51 66 15 25.01

Division Results for the M2029

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 3 117 Logan Osterhout M 28 M2029 Eugene OR 17:43.6 17:43.6 5:43 3 66 5 72.75
2 15 273 Aurelio Leonardo M 27 M2029 Alsea OR 21:58.0 21:58.0 7:05 12 66 5 58.73
3 35 6 Ben Bagley M 21 M2029 Junction City OR 26:52.7 26:52.7 8:40 22 66 5 48.17
4 77 8 Ben Ballard M 25 M2029 Junction City OR 36:10.3 36:10.3 11:39 36 66 5 35.65

Division Results for the M3039

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 1 149 David Woodward M 36 M3039 Elyria OH 16:12.7 16:12.7 5:14 1 66 15 81.76
2 2 141 Travis Thompson M 32 M3039 Eugene OR 17:23.3 17:23.3 5:36 2 66 15 74.72
3 8 148 Tyson Woodke M 33 M3039 Eugene OR 20:47.6 20:47.6 6:42 7 66 15 62.74
4 16 45 Jesse Gaines M 39 M3039 Eugene OR 23:14.8 23:14.8 7:29 13 66 15 58.27
5 43 256 Nick Glerup M 35 M3039 Springfield OR 27:56.9 27:56.9 9:00 25 66 15 47.15
6 44 202 Chris Dotson M 38 M3039 Junction City OR 27:58.1 27:58.1 9:01 26 66 15 48.06
7 75 95 Mark McGrath M 37 M3039 Eugene OR 34:28.5 34:28.5 11:06 35 66 15 38.72
8 79 114 Aaron Oakes M 30 M3039 Junction City OR 36:12.4 36:12.4 11:40 37 66 15 35.71
9 81 101 Jorge Mejia M 32 M3039 Junction City OR 36:35.0 36:35.0 11:47 38 66 15 35.54
10 88 4 Rian Amabisca M 37 M3039 Eugene OR 38:12.3 38:12.3 12:18 42 66 15 34.94
11 92 105 Joseph Miller M 32 M3039 Albany OR 39:02.1 39:02.1 12:34 43 66 15 33.29

Division Results for the M4049

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 6 20 Nicholas Burnett M 40 M4049 Corvallis OR 19:53.6 19:53.6 6:25 5 66 12 68.59
2 7 289 Tim McDade M 40 M4049 Eugene OR 20:19.6 20:19.6 6:33 6 66 12 67.13
3 28 193 Tom Peterson M 45 M4049 Harrisburg OR 26:07.9 26:07.9 8:25 19 66 12 54.25
4 33 60 Jeff Hart M 44 M4049 Junction City OR 26:43.7 26:43.7 8:37 21 66 12 52.63
5 39 278 Chris Russell M 49 M4049 Roseburg OR 27:41.2 27:41.2 8:55 23 66 12 52.82
6 83 70 Derek Howard M 48 M4049 Springfield OR 36:48.1 36:48.1 11:51 39 66 12 39.42
7 86 195 Jared Saulque M 45 M4049 Harrisburg OR 37:33.9 37:33.9 12:06 41 66 12 37.74
8 97 66 Jesse Herring M 40 M4049 Lebanon OR 40:18.0 40:18.0 12:59 44 66 12 33.87
9 117 155 Max Melendrez M 43 M4049 Eugene OR 52:54.9 52:54.9 17:02 49 66 12 26.38

Division Results for the M5059

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 12 197 Valeriy Starodubtsev M 58 M5059 Eugene OR 21:10.3 21:10.3 6:49 11 66 5 74.41
2 53 224 Jerry Stromme M 59 M5059 Eugene OR 30:18.0 30:18.0 9:46 29 66 5 52.48
3 116 156 Victor Melendrez M 50 M5059 Eugene OR 52:41.7 52:41.7 16:58 48 66 5 27.98
4 118 32 Scott Dean M 55 M5059 Cottage Grove OR 56:48.2 56:48.2 18:17 50 66 5 27.05
5 124 300 Will Willson M 56 M5059 Eugene OR 1:10:00.0 1:10:00.0 22:32 52 66 5 22.14

Division Results for the M6069

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 21 167 Sam Erickson M 60 M6069 Reedsport OR 25:15.2 25:15.2 8:08 15 66 6 63.48
2 23 222 Michael Scarberry M 60 M6069 Eugene OR 25:24.3 25:24.3 8:11 17 66 6 63.10
3 29 179 John Wells M 66 M6069 Eugene OR 26:10.0 26:10.0 8:26 20 66 6 64.70
4 50 87 Steven MacDonald M 69 M6069 Elmira OR 28:59.9 28:59.9 9:21 28 66 6 60.09
5 55 190 Gary Langston M 61 M6069 Eugene OR 30:27.1 30:27.1 9:49 30 66 6 53.11
6 70 223 Will Stearmer M 60 M6069 Eugene OR 32:59.7 32:59.7 10:38 33 66 6 48.60

Division Results for the M7079

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 63 75 Bill Johnson M 77 M7079 Junction City OR 32:17.9 32:17.9 10:24 31 66 4 60.89
2 84 246 Merlyn Hough M 70 M7079 Eugene OR 37:03.5 37:03.5 11:56 40 66 4 47.55
3 103 104 Don Miller M 73 M7079 Eugene OR 43:17.3 43:17.3 13:56 45 66 4 42.37
4 112 17 Gary Bricher M 73 M7079 Eugene OR 49:36.1 49:36.1 15:58 47 66 4 36.98

Division Results for the M8089

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 72 206 Robert Golly M 85 M8089 Eugene OR 33:07.5 33:07.5 10:40 34 66 2 73.33