2022 Coast Hills Classic Mountain Bike Race



Division Results for the Cat 2 50-59 Men

Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 25 82 Darryl O Beirne M 52 Cat 2 50-59 Men Portland OR 1:53:32.0 1:53:32.0 5.7 22 36 1

Division Results for the Cat 3 19-39 Men

Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 1 140 Ryan Crouter M 27 Cat 3 19-39 Men Bend OR 1:14:06.3 1:14:06.3 8.7 1 36 5
2 15 74 Adam Mendel M 36 Cat 3 19-39 Men Bend OR 1:41:42.4 1:41:42.4 6.4 13 36 5
3 22 79 Benjamin Morgan M 37 Cat 3 19-39 Men Milwaukie OR 1:50:59.5 1:50:59.5 5.8 20 36 5
4 31 41 David Hawkins M 31 Cat 3 19-39 Men Fairchild Afb WA 2:01:14.0 2:01:14.0 5.3 25 36 5

Division Results for the Cat 3 19-39 Women

Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 7 123 Jaclyn Walles F 29 Cat 3 19-39 Women Bend OR 1:31:48.3 1:31:48.3 7.1 1 13 4
2 12 132 Florence Perez F 34 Cat 3 19-39 Women Bend OR 1:36:22.0 1:36:22.0 6.7 2 13 4
3 26 61 Casey Lamora F 28 Cat 3 19-39 Women Sherwood OR 1:54:12.5 1:54:12.5 5.7 4 13 4
4 34 33 Ana Grecu F 35 Cat 3 19-39 Women Portland OR 2:50:55.3 2:50:55.3 3.8 8 13 4

Division Results for the Cat 3 40-49 Men

Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 6 37 Patrick Harrington M 48 Cat 3 40-49 Men West Linn OR 1:31:05.0 1:31:05.0 7.1 6 36 7
2 14 86 Michael Pearce M 40 Cat 3 40-49 Men Newport OR 1:39:31.5 1:39:31.5 6.5 12 36 7
3 20 32 Alberto Gonzalez M 45 Cat 3 40-49 Men Newport OR 1:48:12.1 1:48:12.1 6.0 18 36 7
4 21 110 Jason Stowers M 12 Cat 3 40-49 Men Corvallis OR 1:49:22.6 1:49:22.6 5.9 19 36 7
5 29 18 Nick Davis M 39 Cat 3 40-49 Men Burns OR 1:59:09.2 1:59:09.2 5.4 23 36 7

Division Results for the Cat 3 40-49 Women

Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 27 73 Avie Meadows F 42 Cat 3 40-49 Women Corvallis OR 1:55:29.1 1:55:29.1 5.6 5 13 3
2 32 124 Michelle Willet F 43 Cat 3 40-49 Women Wenatchee WA 2:11:38.8 2:11:38.8 4.9 7 13 3
3 36 26 Jennifer Friese F 49 Cat 3 40-49 Women Bend OR 3:06:00.7 3:06:00.7 3.5 10 13 3

Division Results for the Cat 3 50-59 Men

Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 13 27 Jon Friese M 53 Cat 3 50-59 Men Bend OR 1:39:28.5 1:39:28.5 6.5 11 36 5
2 17 102 Julian Smith M 49 Cat 3 50-59 Men Portland OR 1:45:59.1 1:45:59.1 6.1 15 36 5

Division Results for the Cat 3 50-59 Women

Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 28 1 Amanda Abel F 55 Cat 3 50-59 Women Portland OR 1:57:29.1 1:57:29.1 5.5 6 13 2

Division Results for the Cat 3 60-69 Men

Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 11 14 Doug Cousineau M 61 Cat 3 60-69 Men Bend OR 1:34:39.8 1:34:39.8 6.8 10 36 2
2 16 134 Shaun Slowik M 60 Cat 3 60-69 Men Amity OR 1:43:56.9 1:43:56.9 6.2 14 36 2

Division Results for the Cat 3 70+ Men

Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 10 92 Steve Rearden M 70 Cat 3 70+ Men Portland OR 1:34:12.0 1:34:12.0 6.9 9 36 2

Division Results for the Cat 3 Junior Men 10-13

Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 4 119 James Umberhandt M 12 Cat 3 Junior Men 10-13 Portland OR 1:27:48.7 1:27:48.7 7.4 4 36 6
2 8 58 Raleigh Kraynik M 11 Cat 3 Junior Men 10-13 Bandon OR 1:32:16.9 1:32:16.9 7.0 7 36 6
3 18 127 Porter Younkin M 11 Cat 3 Junior Men 10-13 Medford OR 1:46:59.7 1:46:59.7 6.1 16 36 6
4 19 2 Jack Abel M 11 Cat 3 Junior Men 10-13 Portland OR 1:47:02.0 1:47:02.0 6.1 17 36 6
5 33 23 Konnor Elek M 10 Cat 3 Junior Men 10-13 Bend OR 2:39:31.2 2:39:31.2 4.1 26 36 6

Division Results for the Cat 3 Junior Men 14-18

Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 2 20 Joshua Dicks M 14 Cat 3 Junior Men 14-18 Sherwood OR 1:19:52.2 1:19:52.2 8.1 2 36 7
2 3 135 Jake Williams M 16 Cat 3 Junior Men 14-18 North Bend OR 1:24:10.2 1:24:10.2 7.7 3 36 7
3 5 67 Ethan Lyster M 15 Cat 3 Junior Men 14-18 Sherwood OR 1:29:19.0 1:29:19.0 7.3 5 36 7
4 9 9 Monte Bump M 14 Cat 3 Junior Men 14-18 Lake Oswego OR 1:32:23.6 1:32:23.6 7.0 8 36 7
5 23 112 Porter Stowers M 14 Cat 3 Junior Men 14-18 Corvallis OR 1:52:22.4 1:52:22.4 5.8 21 36 7

Division Results for the Cat 3 Junior Women 10-13

Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 24 39 Scout Harrington F 13 Cat 3 Junior Women 10-13 West Linn OR 1:52:34.2 1:52:34.2 5.8 3 13 1

Division Results for the Cat 3 Junior Women 14-18

Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 35 118 Isabelle Umberhandt F 16 Cat 3 Junior Women 14-18 Portland OR 2:56:35.7 2:56:35.7 3.7 9 13 2

Division Results for the Fat Bike

Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 30 90 Brian Quigley M 55 Fat Bike Stayton OR 2:00:35.2 2:00:35.2 5.4 24 36 1