2022 Silvan Ridge Twilight 5K



Division Results for the F0119

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 26 21 Hannah Behrends F 15 F0119 Eugene OR 26:12.3 26:01.0 8:23 10 124 2 59.58
2 93 45 Gretchen Cooper F 16 F0119 Eugene OR 41:10.5 40:42.9 13:07 56 124 2 37.58

Division Results for the F2024

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 47 32 Kristin Brody F 24 F2024 Eugene OR 30:14.4 30:01.5 9:40 22 124 3 49.29
2 103 90 Alissa Kobe F 22 F2024 Pleasant Hill OR 44:49.2 44:33.1 14:21 65 124 3 33.22
3 117 106 Kenah McCartney F 24 F2024 Eugene OR 53:17.8 52:33.6 16:56 77 124 3 28.16

Division Results for the F2529

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 6 5 Monica Anderson F 27 F2529 Corvallis OR 20:24.1 20:20.3 6:33 1 124 15 72.77
2 51 56 Natalie Drago F 25 F2529 Elmira OR 30:49.5 30:31.2 9:50 26 124 15 48.49
3 61 85 Jacquelyn Ivankovic F 28 F2529 Eugene OR 32:20.9 32:04.8 10:20 34 124 15 46.13
4 71 102 Emily Luna F 27 F2529 Eugene OR 34:16.7 33:51.4 10:54 39 124 15 43.72
5 76 160 Kaari V Nelson F 27 F2529 Mercer Island WA 34:26.4 34:15.2 11:02 42 124 15 43.21
6 78 95 Emily Miller F 27 F2529 Eugene OR 34:47.2 34:35.3 11:08 44 124 15 42.79
7 83 20 Alison Behrends F 28 F2529 Eugene OR 36:49.7 36:37.0 11:48 48 124 15 40.42
8 91 145 Alexus Sedlack F 25 F2529 Eugene OR 38:32.8 38:20.3 12:21 55 124 15 38.60
9 94 94 Stacey Lauterbach F 29 F2529 Springfield OR 41:40.0 41:07.6 13:15 57 124 15 35.99
10 104 164 Sarah Walsh F 29 F2529 Eugene OR 44:49.7 44:33.6 14:21 66 124 15 33.21
11 107 175 Gaby Ibarra F 26 F2529 Florence OR 47:08.8 46:45.7 15:04 69 124 15 31.65
12 108 88 Jana Joy F 28 F2529 Omaha NE 47:11.6 46:59.3 15:08 70 124 15 31.50

Division Results for the F3034

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 18 74 Bethany Hayward F 31 F3034 Eugene OR 24:18.0 24:14.1 7:49 6 124 14 61.14
2 45 146 Kimberly Seymour F 33 F3034 Eugene OR 29:34.5 29:18.5 9:26 20 124 14 50.73
3 49 51 Corey Davini F 33 F3034 Springfield OR 30:28.3 30:11.6 9:44 24 124 14 49.24
4 54 65 Nicole Gates F 34 F3034 Eugene OR 31:18.3 31:02.3 10:00 28 124 14 48.01
5 57 150 Jamie Smith F 33 F3034 Eugene OR 32:03.3 31:45.7 10:14 30 124 14 46.81
6 59 62 Andrea Fletcher F 34 F3034 Springfield OR 32:17.3 31:49.6 10:15 32 124 14 46.82
7 90 47 Courtney Cox F 34 F3034 Eugene OR 38:49.1 38:20.3 12:21 54 124 14 38.87
8 95 43 Sam Colter F 30 F3034 Veneta OR 41:46.9 41:14.3 13:17 58 124 14 35.89

Division Results for the F3539

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 17 144 Jacque Scott F 38 F3539 Eugene OR 24:05.6 24:02.2 7:45 5 124 20 62.96
2 22 140 Rebecca Sakraida F 39 F3539 Prineville OR 25:45.8 25:32.3 8:14 7 124 20 59.52
3 38 67 Alivia Gibbens F 35 F3539 Eugene OR 28:40.6 28:26.5 9:10 17 124 20 52.56
4 48 30 Amy Brewer F 36 F3539 Eugene OR 30:20.6 30:04.5 9:41 23 124 20 49.88
5 52 77 Joy Hisimura F 39 F3539 Eugene OR 31:00.0 30:43.0 9:54 27 124 20 49.49
6 56 64 Lacey Garber F 35 F3539 Eugene OR 31:56.2 31:29.6 10:09 29 124 20 47.47
7 58 167 Ashley Wrightington F 36 F3539 Eugene OR 32:03.0 31:45.9 10:14 31 124 20 47.22
8 60 39 Andrea Cline F 37 F3539 Eugene OR 32:16.8 31:50.1 10:15 33 124 20 47.28
9 74 127 Danielle Parmenter F 37 F3539 Eugene OR 34:27.3 33:58.7 10:57 40 124 20 44.29
10 79 16 Ellie Barrington F 38 F3539 Eugene OR 35:04.5 34:35.8 11:09 45 124 20 43.74
11 88 158 Sumi Thaiveettil F 35 F3539 Eugene OR 38:38.1 38:03.3 12:15 52 124 20 39.29
12 96 159 Casey Tillotson F 35 F3539 Eugene OR 43:34.4 41:53.5 13:29 59 124 20 35.69
13 106 143 Becky Scott F 39 F3539 Eugene OR 45:34.2 45:14.3 14:34 68 124 20 33.60
14 118 48 Naomi Crow F 38 F3539 Eugene OR 54:39.9 54:14.2 17:28 78 124 20 27.90
15 121 111 Rachel Meek F 39 F3539 Junction City OR 59:06.3 58:39.0 18:53 81 124 20 25.92

Division Results for the F4044

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 42 79 Krysta Hougham F 40 F4044 Eugene OR 29:17.8 29:05.5 9:22 19 124 14 52.59
2 46 179 Katherine Crenwelse F 44 F4044 Eugene OR 29:47.7 29:25.5 9:29 21 124 14 53.47
3 75 81 Tausha Hughes F 43 F4044 Eugene OR 34:12.5 34:02.4 10:58 41 124 14 45.88
4 81 115 Amber Miller F 42 F4044 Eugene OR 35:17.8 34:59.1 11:16 47 124 14 44.31
5 99 132 Jennie Ranch F 40 F4044 Eugene OR 43:35.3 42:42.0 13:45 62 124 14 35.83
6 105 110 Kim Meadows F 42 F4044 Eugene OR 45:32.5 45:12.6 14:34 67 124 14 34.28
7 112 105 Becka Massey F 44 F4044 Florence OR 50:56.7 50:34.4 16:17 72 124 14 31.11

Division Results for the F4549

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 25 38 Andrea Castelli-Mccourt F 46 F4549 Eugene OR 26:10.5 26:00.1 8:23 9 124 11 61.66
2 70 103 Jenifer Luna F 47 F4549 Eugene OR 34:15.8 33:49.9 10:54 38 124 11 47.89
3 80 180 Julie Quesada Vargas F 45 F4549 Eugene OR 35:04.0 34:37.3 11:09 46 124 11 45.88
4 85 108 Heather McMahon F 47 F4549 Springfield OR 38:20.4 37:49.3 12:11 49 124 11 42.83
5 89 10 Wella Augustine F 45 F4549 Eugene OR 38:39.4 38:05.7 12:16 53 124 11 41.70
6 102 1 Amy Abraham F 46 F4549 Eugene OR 44:16.3 43:48.6 14:07 64 124 11 36.60

Division Results for the F5054

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 8 60 Jen Fedorov F 50 F5054 Eugene OR 21:27.0 21:22.7 6:53 2 124 12 78.43
2 16 112 Jill Mestler F 50 F5054 Eugene OR 23:51.8 23:46.3 7:40 4 124 12 70.53
3 30 176 Sheila McDowell F 50 F5054 Roseburg OR 27:34.5 27:28.0 8:51 12 124 12 61.04
4 37 173 Amily Huang F 50 F5054 Eugene OR 28:31.6 28:24.2 9:09 16 124 12 59.03
5 50 82 Marlo Hunsaker F 52 F5054 Veneta OR 30:29.0 30:23.2 9:47 25 124 12 56.55
6 87 153 Cary Spagna F 51 F5054 Florence OR 38:25.3 38:01.7 12:15 51 124 12 44.62
7 119 162 Holly Verdoes F 54 F5054 Cheshire OR 54:44.9 54:23.2 17:31 79 124 12 32.42

Division Results for the F5559

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 27 148 Elizabeth Skowron F 55 F5559 Eugene OR 26:53.4 26:43.2 8:36 11 124 10 66.87
2 32 76 Diza Hilles F 59 F5559 Eugene OR 28:13.2 28:04.7 9:03 14 124 10 67.19
3 65 172 K.L. White F 58 F5559 Eugene OR 32:27.4 32:19.6 10:25 36 124 10 57.54
4 86 156 Meleita Street F 55 F5559 Francesville IN 38:15.1 37:56.0 12:13 50 124 10 47.10
5 109 11 Marta Badalich F 57 F5559 Eugene OR 48:46.6 48:24.5 15:35 71 124 10 37.91
6 116 35 Julie Burton F 58 F5559 Veneta OR 53:12.2 52:29.2 16:54 76 124 10 35.44

Division Results for the F6064

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 12 171 Trisha Kluge F 62 F6064 Eugene OR 22:29.4 22:25.0 7:13 3 124 11 87.81
2 24 141 Jean Schulz F 60 F6064 Eugene OR 25:57.0 25:48.8 8:19 8 124 11 74.13
3 31 170 Linda Zang F 63 F6064 Coburg OR 28:03.4 27:54.5 8:59 13 124 11 71.55
4 41 136 Beki Ries-Montgomery F 61 F6064 Eugene OR 29:07.9 28:58.4 9:20 18 124 11 66.96
5 64 96 Jill Leon F 61 F6064 Glendale AZ 32:30.2 32:15.0 10:23 35 124 11 60.16
6 77 128 Cheryl Peterson F 63 F6064 Eugene OR 34:43.3 34:18.4 11:03 43 124 11 58.20
7 113 178 Juliana Nowlan F 60 F6064 Eugene OR 51:18.9 50:57.8 16:25 73 124 11 37.54
8 114 107 Valerie McCutchan F 63 F6064 Eugene OR 51:20.8 51:01.4 16:26 74 124 11 39.13

Division Results for the F6569

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 34 84 Catherine Imo F 67 F6569 Eugene OR 28:25.5 28:17.5 9:07 15 124 7 74.99
2 97 122 Debbie Nelson F 66 F6569 Eugene OR 42:20.2 42:04.9 13:33 60 124 7 49.67
3 100 120 Dorene Morris F 68 F6569 Eugene OR 43:03.4 42:48.2 13:47 63 124 7 50.35
4 115 98 Jan Lewis F 65 F6569 Corvallis OR 52:38.2 52:05.9 16:47 75 124 7 39.51

Division Results for the F7099

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 66 154 Susan Staffel F 72 F7099 Springfield OR 32:26.8 32:19.8 10:25 37 124 5 71.19
2 98 49 Sherry Daggett F 72 F7099 Eugene OR 42:50.2 42:22.6 13:39 61 124 5 54.32
3 120 15 Patricia Baldwin F 83 F7099 Junction City OR 59:00.9 58:34.9 18:52 80 124 5 49.19

Division Results for the M0119

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 4 129 Athens Piechowicz M 14 M0119 Elmira OR 19:59.3 19:56.6 6:26 4 55 4 71.12
2 44 117 Nicholas Miller M 14 M0119 Eugene OR 29:34.9 29:16.7 9:26 25 55 4 48.45

Division Results for the M2024

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 69 133 Dez Reinmuth M 21 M2024 Eugene OR 33:46.3 33:36.4 10:49 32 55 2 38.53

Division Results for the M2529

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 29 31 David Brody M 26 M2529 Eugene OR 27:23.5 27:12.8 8:46 18 55 4 47.40
2 67 42 Jason Colter M 28 M2529 Veneta OR 33:28.3 32:58.5 10:37 30 55 4 39.12
3 82 104 Luke Martinson M 28 M2529 Eugene OR 36:49.4 36:37.0 11:48 35 55 4 35.23

Division Results for the M3034

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 1 72 Gilbert Grundy M 32 M3034 Eugene OR 15:56.2 15:53.5 5:07 1 55 4 81.81
2 33 149 Drew Smith M 31 M3034 Eugene OR 28:12.9 28:05.0 9:03 19 55 4 46.17
3 39 75 Grant Heffernan M 33 M3034 Portland OR 28:48.2 28:38.9 9:14 22 55 4 45.55
4 92 93 Daniel Lauterbach M 30 M3034 Springfield OR 39:21.7 38:51.2 12:31 37 55 4 33.29

Division Results for the M3539

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 5 27 Dan Bowers M 36 M3539 Springfield OR 20:02.7 19:59.8 6:27 5 55 13 66.35
2 9 123 Kyle Niemeyer M 35 M3539 Corvallis OR 21:37.4 21:33.8 6:57 7 55 13 61.14
3 20 34 Nick Brown M 35 M3539 Noti OR 25:17.7 25:10.7 8:07 14 55 13 52.36
4 21 41 Benton Collins M 36 M3539 Eugene OR 25:43.9 25:26.8 8:12 15 55 13 52.14
5 36 68 Scott Gibbens M 37 M3539 Eugene OR 28:40.3 28:24.0 9:09 21 55 13 47.01
6 53 57 Matthew Driskill M 36 M3539 Springfield OR 31:22.1 30:53.9 9:57 26 55 13 42.94
7 68 66 Travis Gates M 35 M3539 Veneta OR 33:36.5 33:20.3 10:44 31 55 13 39.55
8 84 46 Paul Cormier M 36 M3539 Drain OR 37:12.2 36:42.6 11:49 36 55 13 36.14
9 110 125 Matthew Omundson M 36 M3539 Eugene OR 50:04.5 49:40.1 16:00 39 55 13 26.71
10 111 33 Bo Brooks M 39 M3539 Springfield OR 50:07.0 49:42.1 16:00 40 55 13 27.26

Division Results for the M4044

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 23 139 Christopher Sakraida M 40 M4044 Prineville OR 25:46.8 25:33.5 8:14 16 55 7 53.41
2 28 78 Nate Hisimura M 42 M4044 Eugene OR 27:04.9 26:50.9 8:39 17 55 7 51.59
3 35 9 Charles Augustine M 41 M4044 Eugene OR 28:32.8 28:21.5 9:08 20 55 7 48.49
4 55 63 Jared Garber M 43 M4044 Eugene OR 31:53.9 31:26.8 10:08 27 55 7 44.41
5 63 18 Rick Beckett M 41 M4044 Eugene OR 33:03.6 32:14.7 10:23 29 55 7 42.64

Division Results for the M4549

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 2 118 Chris Mitchell M 48 M4549 Eugene OR 17:32.1 17:29.6 5:38 2 55 7 82.99
2 7 177 Tim Cheek M 46 M4549 Harrisburg OR 20:56.3 20:52.3 6:44 6 55 7 68.44
3 43 100 Ross Lodge M 47 M4549 Eugene OR 29:25.8 29:14.8 9:25 24 55 7 49.24
4 72 109 Travers McMahon M 49 M4549 Springfield OR 34:24.9 33:54.3 10:55 33 55 7 43.16
5 73 80 Lance Hughes M 49 M4549 Eugene OR 34:09.1 33:58.5 10:57 34 55 7 43.07

Division Results for the M5054

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 10 119 Paulo Montenegro M 52 M5054 Eugene OR 22:01.3 21:57.3 7:04 8 55 6 68.25
2 11 174 David Green M 50 M5054 Oakland CA 22:18.5 22:13.7 7:10 9 55 6 66.36
3 15 113 Rick Mestler M 52 M5054 Eugene OR 23:50.8 23:45.0 7:39 12 55 6 63.09
4 101 2 Corey Abraham M 50 M5054 Eugene OR 44:16.8 43:48.3 14:06 38 55 6 33.67

Division Results for the M5559

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 3 91 Thomas Kreuzpeintner M 56 M5559 Springfield OR 19:22.8 19:19.6 6:14 3 55 6 80.21
2 13 142 Joe Schwarte M 58 M5559 Eugene OR 22:42.2 22:37.3 7:17 10 55 6 69.70
3 40 134 Steve Reinmuth M 56 M5559 Eugene OR 28:59.9 28:50.0 9:17 23 55 6 53.76
4 62 97 Kurt Leon M 57 M5559 Glendale AZ 32:29.6 32:13.5 10:23 28 55 6 48.51

Division Results for the M6064

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 14 59 Tim Faulkner M 60 M6064 Eugene OR 23:03.8 22:49.8 7:21 11 55 2 70.23
2 19 163 Mark Vermillion M 62 M6064 Eugene OR 24:38.4 24:32.1 7:54 13 55 2 66.57