2023 First Run - New Year's Eve



Division Results for the F01-14

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 26 236 Julia Kehl F 11 F01-14 Eugene OR 26:42.1 26:35.5 8:34 5 48 3 62.55
2 43 272 Ellie Zetlmaier F 12 F01-14 Eugene OR 33:37.3 33:31.1 10:48 13 48 3 48.58
3 45 183 Nora Sharp F 13 F01-14 Eugene OR 33:54.0 33:43.5 10:52 14 48 3 47.35

Division Results for the F15-19

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 16 110 Kenna Higgins F 15 F15-19 Eugene OR 23:32.7 23:28.2 7:34 2 48 2 66.05
2 81 286 Hannah Finck F 16 F15-19 Eureka CA 50:45.5 50:30.3 16:16 39 48 2 30.29

Division Results for the F25-29

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 39 208 Ran Cheng F 28 F25-29 Redmond WA 32:03.1 31:54.3 10:17 10 48 8 46.39
2 40 132 Linda Luu F 29 F25-29 Salem OR 32:08.8 32:02.5 10:19 11 48 8 46.19
3 48 1401 Tina Vu F 26 F25-29 Salem OR 34:31.3 34:25.4 11:05 15 48 8 43.00
4 50 59 Emily Atkinson F 26 F25-29 Eugene OR 37:28.5 36:59.9 11:55 16 48 8 40.00
5 55 140 Lauren Midwood F 29 F25-29 Eugene OR 38:28.8 37:59.8 12:14 20 48 8 38.95
6 63 1400 Jocelyn Valencia-Chavez F 29 F25-29 Eugene OR 40:55.3 40:42.9 13:07 26 48 8 36.35
7 71 125 Sarina Leete F 29 F25-29 Vancouver WA 47:03.7 46:40.6 15:02 32 48 8 31.71
8 74 163 Lilly Pittman F 25 F25-29 Junction City OR 48:19.7 47:59.4 15:27 34 48 8 30.84

Division Results for the F30-34

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 9 269 Kacia Woldridge F 32 F30-34 Eugene OR 20:14.4 20:11.7 6:30 1 48 5 73.45
2 17 118 Jessie Keeler F 31 F30-34 Eugene OR 23:39.4 23:31.2 7:35 3 48 5 63.00
3 25 148 Holly Moulton F 33 F30-34 Eugene OR 26:39.3 26:31.6 8:33 4 48 5 56.05
4 37 113 Jessica Howell F 34 F30-34 Eugene OR 30:54.7 30:48.0 9:55 9 48 5 48.38
5 62 277 Christina Tran F 30 F30-34 Springfield OR 40:35.1 40:29.5 13:02 25 48 5 36.55

Division Results for the F35-39

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 28 154 Jordan O'Brien F 36 F35-39 Portland OR 27:18.6 27:09.8 8:45 6 48 4 55.22
2 59 194 Erin Skoubo F 36 F35-39 Eugene OR 39:08.4 38:42.2 12:28 23 48 4 38.76
3 87 1494 Robin Zygaitis F 39 F35-39 Eugene OR 1:00:32.1 1:00:12.2 19:23 44 48 4 25.25
4 91 176 Nancy Robinson F 38 F35-39 Cottage Grove OR 1:05:49.3 1:05:32.5 21:06 46 48 4 23.09

Division Results for the F40-44

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 33 292 Mercia Petewon F 44 F40-44 Eugene OR 29:27.4 29:13.7 9:25 8 48 4 53.83
2 58 266 Amber Valenzuela F 40 F40-44 Veneta OR 38:33.6 38:05.0 12:16 22 48 4 40.17
3 88 1480 Erin Zygaitis F 42 F40-44 Eugene OR 1:00:33.5 1:00:14.1 19:24 45 48 4 25.73

Division Results for the F45-49

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 41 268 Kelly Voll F 49 F45-49 Springfield OR 33:16.0 32:55.3 10:36 12 48 9 50.32
2 53 204 Edith Baumgart F 49 F45-49 Eugene OR 37:32.5 37:18.8 12:01 18 48 9 44.40
3 54 307 Darby Sinclair F 46 F45-49 Eugene OR 38:01.4 37:51.2 12:11 19 48 9 42.36
4 56 250 Angie Pebworth F 46 F45-49 Eugene OR 38:30.7 38:02.3 12:15 21 48 9 42.15
5 69 156 Aspen Padilla F 46 F45-49 Salem OR 46:07.8 45:46.8 14:45 30 48 9 35.02
6 72 165 Rebekah Postupak F 48 F45-49 Battle Ground WA 47:07.6 46:44.5 15:03 33 48 9 35.02
7 75 149 Andrea Muzikant F 48 F45-49 Eugene OR 48:19.3 48:01.4 15:28 35 48 9 34.08
8 85 174 Stephanie Robertson F 49 F45-49 Eugene OR 55:08.2 54:46.6 17:38 42 48 9 30.24
9 86 186 Cindy Shoop F 46 F45-49 Eugene OR 1:00:03.9 59:39.0 19:12 43 48 9 26.88

Division Results for the F50-54

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 64 108 Kara Henry F 50 F50-54 Monroe OR 41:16.7 40:59.9 13:12 27 48 3 40.90
2 80 285 Cindy Finck F 51 F50-54 Eureka CA 50:44.0 50:29.8 16:16 38 48 3 33.60
3 83 228 Nancy Garboden F 54 F50-54 Eugene OR 50:52.5 50:37.5 16:18 41 48 3 34.83

Division Results for the F55-59

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 32 251 Bee Phillips F 59 F55-59 Eugene OR 29:04.7 29:00.2 9:21 7 48 4 65.05
2 61 265 Roxane Torres F 57 F55-59 Bothell WA 39:07.2 38:55.1 12:32 24 48 4 47.15
3 70 138 Allene McKnight F 57 F55-59 Springfield OR 46:22.5 45:56.8 14:48 31 48 4 39.94
4 79 189 Pam Shoop F 59 F55-59 Eugene OR 50:28.9 50:05.4 16:08 37 48 4 37.67

Division Results for the F60-64

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 52 252 Mimi Raiter F 61 F60-64 Eugene OR 37:27.2 37:17.4 12:01 17 48 1 52.03

Division Results for the F70-74

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 65 243 Julia Miller F 74 F70-74 Portland OR 41:30.0 41:18.1 13:18 28 48 3 57.67
2 68 309 Becky Chineworth F 70 F70-74 Eugene OR 45:48.0 45:31.3 14:40 29 48 3 48.92
3 77 211 Barbara Davis F 72 F70-74 Philomath OR 49:40.6 49:15.2 15:52 36 48 3 46.73

Division Results for the F80-99

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 82 223 Judith Finck F 81 F80-99 Dickinson ND 50:50.1 50:36.4 16:18 40 48 1 53.91

Division Results for the M01-14

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 6 267 Michael Vance M 14 M01-14 Eugene OR 19:19.3 19:16.8 6:13 6 49 5 73.57
2 15 181 Finley Schoenherr M 11 M01-14 Eugene OR 23:08.2 23:05.6 7:26 14 49 5 66.25
3 20 271 Brice Zetlmaier M 13 M01-14 Eugene OR 24:50.0 24:45.7 7:59 17 49 5 58.56
4 29 213 Henry De Jong M 14 M01-14 Eugene OR 27:47.0 27:42.5 8:56 23 49 5 51.19

Division Results for the M15-19

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 2 182 Malachi Schoenherr M 15 M15-19 Eugene OR 16:17.6 16:15.3 5:14 2 49 4 85.62
2 5 306 Athens Piechowicz M 15 M15-19 Elmira OR 19:13.8 19:11.6 6:11 5 49 4 72.51
3 7 185 Caleb Shea M 15 M15-19 Eugene OR 19:20.0 19:17.1 6:13 7 49 4 72.17

Division Results for the M20-24

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 1 219 Jerik Embleton M 23 M20-24 Tulsa OK 16:09.0 16:06.5 5:12 1 49 8 80.09
2 3 227 Gabe Garboden M 22 M20-24 Eugene OR 18:42.2 18:39.6 6:01 3 49 8 69.14
3 4 248 Connor Moore M 22 M20-24 Brownsville OR 19:13.6 19:08.9 6:10 4 49 8 67.37
4 10 109 Jenner Higgins M 24 M20-24 Eugene OR 20:35.7 20:31.9 6:37 9 49 8 62.83
5 11 76 Nicholas Clark M 21 M20-24 Eugene OR 20:43.1 20:40.6 6:40 10 49 8 62.63
6 18 134 Jesse Mast M 20 M20-24 Halsey OR 24:40.0 24:29.5 7:53 15 49 8 53.22
7 36 67 Jackson Borbon M 21 M20-24 Wilsonville OR 30:32.3 30:17.5 9:45 28 49 8 42.75
8 67 310 Noah Durbin M 20 M20-24 Springfield OR 42:32.0 42:28.5 13:41 39 49 8 30.68

Division Results for the M25-29

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 13 225 Isaiah Gallegos M 27 M25-29 Eugene OR 21:35.6 21:28.3 6:55 12 49 1 60.08

Division Results for the M30-34

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 14 79 Adrien Crochette M 34 M30-34 Eugene OR 22:58.8 22:51.1 7:22 13 49 5 57.40
2 24 1359 Robert Thomas M 33 M30-34 Troutdale OR 26:21.5 26:03.5 8:24 21 49 5 50.08
3 38 129 Andrew Lopez M 34 M30-34 Vancouver WA 31:41.3 31:17.7 10:05 29 49 5 41.91
4 51 139 Cary Midwood M 30 M30-34 Eugene OR 37:31.8 37:02.1 11:56 35 49 5 34.92
5 73 276 Derrick Nguyen M 32 M30-34 Springfield OR 46:53.4 46:47.8 15:04 40 49 5 27.78

Division Results for the M35-39

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 8 1414 Tommy Vu M 35 M35-39 Salem OR 20:09.1 20:08.9 6:30 8 49 4 65.43
2 42 216 Daryll Dorman M 39 M35-39 Eugene OR 33:39.0 33:29.0 10:47 30 49 4 40.47
3 60 195 Jesse Skoubo M 39 M35-39 Eugene OR 39:12.0 38:45.9 12:29 37 49 4 34.95
4 90 175 Jesse Robinson M 35 M35-39 Cottage Grove OR 1:05:46.4 1:05:29.0 21:05 45 49 4 20.13

Division Results for the M40-44

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 12 215 Luke Demoe M 43 M40-44 Eugene OR 21:38.9 21:28.2 6:55 11 49 4 65.05
2 47 308 Kevin Marino M 44 M40-44 Eugene OR 34:22.8 34:05.0 10:59 33 49 4 41.27
3 57 206 Brian Bermingham M 44 M40-44 Veneta OR 38:30.8 38:03.8 12:16 36 49 4 36.96

Division Results for the M45-49

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 21 214 Peter De Jong M 45 M45-49 Eugene OR 24:55.8 24:48.3 8:00 18 49 4 57.18
2 35 66 Daniel Borbon M 47 M45-49 Wilsonville OR 30:29.1 30:14.3 9:44 27 49 4 47.62
3 44 231 Mike Hartsfield M 49 M45-49 Eugene OR 33:46.9 33:37.2 10:50 31 49 4 43.53
4 66 209 John Coon M 46 M45-49 Woodburn OR 42:02.1 41:57.0 13:31 38 49 4 34.05

Division Results for the M50-54

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 22 1472 Greg Wobbe M 53 M50-54 Bend OR 25:40.9 25:30.4 8:13 19 49 6 59.27
2 23 205 Edward Baumgart M 51 M50-54 Eugene OR 26:10.9 25:57.6 8:22 20 49 6 57.27
3 30 284 Brian Finck M 51 M50-54 Eureka CA 28:07.7 28:00.2 9:01 24 49 6 53.09
4 31 192 David Sinclair M 51 M50-54 Eugene OR 28:55.6 28:46.9 9:16 25 49 6 51.66
5 49 232 Craig Hass M 50 M50-54 Springfield OR 34:54.8 34:28.0 11:06 34 49 6 42.80
6 84 188 Kevin Shoop M 50 M50-54 Eugene OR 51:25.8 51:02.5 16:26 43 49 6 28.90

Division Results for the M55-59

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 19 226 Dennis Garboden M 56 M55-59 Eugene OR 24:42.9 24:36.3 7:56 16 49 5 63.00
2 27 157 Mark Page-Botelho M 55 M55-59 Eugene OR 27:00.3 26:40.2 8:36 22 49 5 57.62
3 34 240 Jeff Lange M 56 M55-59 Eugene OR 29:39.0 29:30.5 9:30 26 49 5 52.53
4 46 184 Sean Sharp M 58 M55-59 Eugene OR 33:55.4 33:44.2 10:52 32 49 5 46.73
5 89 83 Scott Dean M 57 M55-59 Cottage Grove OR 1:02:57.3 1:02:41.6 20:11 44 49 5 24.94

Division Results for the M60-64

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 78 187 David Shoop M 60 M60-64 Eugene OR 50:25.5 49:59.5 16:06 42 49 2 32.07

Division Results for the M75-79

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 76 212 Melvin Davis M 75 M75-79 Portland OR 48:43.7 48:31.0 15:37 41 49 1 39.06