2023 Polar Bear Run



Division Results for the F04-06

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 35 30 Heidi Huff F 6 F04-06 Redmond OR 41:31.6 40:52.3 13:10 14 71 12 47.79
2 48 89 Talulah McLellan F 6 F04-06 Redmond OR 46:50.1 46:48.5 15:04 25 71 12 41.73
3 54 15 Elaina Davies F 6 F04-06 Redmond OR 52:09.7 51:24.4 16:33 29 71 12 38.00
4 70 50 Elise Peterson F 5 F04-06 Powell Butte OR 56:08.3 55:48.4 17:58 39 71 12 36.59
5 80 231 Ava Velasquez F 5 F04-06 Madras OR 58:31.8 58:14.7 18:45 47 71 12 35.05
6 81 82 Remy Wilson F 5 F04-06 Redmond OR 58:52.3 58:50.6 18:57 48 71 12 34.70
7 82 236 Brooke Wooderson F 6 F04-06 Redmond OR 1:00:52.8 1:00:24.6 19:27 49 71 12 32.34
8 84 96 Aurora Soto F 5 F04-06 Redmond OR 1:00:52.0 1:00:50.8 19:36 51 71 12 33.55
9 86 47 Quinn Neary F 4 F04-06 Redmond OR 1:01:56.3 1:01:30.3 19:48 53 71 12 24.06
10 95 229 Ava Velasquez F 5 F04-06 Culver OR 1:05:33.7 1:05:15.9 21:01 60 71 12 31.28

Division Results for the F07-09

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 32 29 Arya Huff F 9 F07-09 Redmond OR 40:10.5 40:00.5 12:53 11 71 8 43.87
2 33 23 Sadie Heilman F 9 F07-09 Redmond OR 40:19.9 40:17.0 12:58 12 71 8 43.57
3 44 33 Ruby Johnson F 8 F07-09 Redmond OR 45:38.7 45:28.2 14:39 21 71 8 39.84
4 51 230 Lucy Velazquez F 9 F07-09 Madras OR 50:07.4 50:00.5 16:06 27 71 8 35.09
5 72 70 Jackie Walcutt F 8 F07-09 Redmond OR 56:49.2 56:18.2 18:08 41 71 8 32.18
6 79 227 Lily Frisbie F 9 F07-09 Culver OR 58:05.1 57:57.6 18:40 46 71 8 30.28
7 83 49 Deanna Peterson F 7 F07-09 Powell Butte OR 1:01:09.9 1:00:50.0 19:35 50 71 8 30.85
8 94 92 Lyah Velazquez F 9 F07-09 Redmond OR 1:05:12.2 1:05:08.1 20:58 59 71 8 26.95

Division Results for the F10-12

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 12 32 Olive Johnson F 10 F10-12 Redmond OR 29:01.3 28:58.8 9:20 4 71 7 58.89
2 23 87 Audrey Watson F 11 F10-12 Redmond OR 35:37.6 35:34.6 11:28 9 71 7 46.75
3 50 97 Yaretzi Romero F 10 F10-12 Redmond OR 47:41.2 47:32.6 15:19 26 71 7 35.90
4 73 5 Audrina Bik F 10 F10-12 Redmond OR 56:45.1 56:41.5 18:15 42 71 7 30.11
5 91 83 Emma Wilson F 11 F10-12 Redmond OR 1:04:54.6 1:04:48.3 20:52 56 71 7 25.67
6 93 90 Kaylee Velazquez F 12 F10-12 Redmond OR 1:05:04.7 1:04:58.2 20:55 58 71 7 25.06
7 98 26 Cabrini Herrmann F 11 F10-12 Redmond OR 1:17:14.7 1:17:12.2 24:51 63 71 7 21.55

Division Results for the F13-15

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 36 80 Chloe Gibson F 15 F13-15 Redmond OR 43:05.9 43:02.5 13:52 15 71 2 36.01
2 58 91 Judith Velazquez F 13 F13-15 Redmond OR 52:12.0 52:09.5 16:48 31 71 2 30.61

Division Results for the F16-19

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 24 204 Elizabeth Fleenor F 19 F16-19 Redmond OR 36:23.2 35:54.1 11:34 10 71 1 41.36

Division Results for the F20-29

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 5 67 Monica Vanberkum F 24 F20-29 Redmond OR 23:34.1 23:31.5 7:35 1 71 2 62.91

Division Results for the F30-39

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 13 34 Virginia Johnson F 39 F30-39 Redmond OR 29:04.9 29:02.2 9:21 5 71 10 52.35
2 18 37 Natalie Lemos F 38 F30-39 Redmond OR 32:05.6 31:55.6 10:17 7 71 10 47.40
3 47 41 Alexandria McLellan F 34 F30-39 Redmond OR 46:50.5 46:46.7 15:04 24 71 10 31.85
4 55 57 Jennifer Stephens F 37 F30-39 Redmond OR 51:47.0 51:36.3 16:37 30 71 10 29.16
5 64 14 Alyssa Davies F 32 F30-39 Redmond OR 54:17.6 53:39.5 17:17 36 71 10 27.64
6 74 68 Ginger Walcutt F 38 F30-39 Redmond OR 57:57.7 57:27.7 18:30 43 71 10 26.34
7 77 17 Sarah Ellis F 30 F30-39 Redmond OR 57:59.1 57:39.5 18:34 45 71 10 25.67
8 85 45 Danielle Neary F 37 F30-39 Redmond OR 1:01:55.4 1:01:27.3 19:47 52 71 10 24.49
9 90 235 Viriya Wooderson F 39 F30-39 Redmond OR 1:04:41.1 1:04:35.1 20:48 55 71 10 23.54

Division Results for the F40-49

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 9 94 Faviola Garcia F 42 F40-49 Redmond OR 25:55.8 25:55.1 8:21 3 71 10 59.80
2 14 24 Sara Heilman F 46 F40-49 Redmond OR 30:24.0 30:19.4 9:46 6 71 10 52.88
3 22 86 Aiko Malinowski F 43 F40-49 Redmond OR 35:08.8 35:01.1 11:17 8 71 10 44.60
4 37 18 Katie Ferraro F 49 F40-49 Redmond OR 44:23.1 44:10.3 14:14 16 71 10 37.51
5 43 40 Caitlin McClelland F 40 F40-49 Redmond OR 45:36.4 45:26.5 14:38 20 71 10 33.67
6 52 223 Daryn Reiner F 41 F40-49 Redmond OR 52:24.1 50:43.1 16:20 28 71 10 30.33
7 69 209 Molly Stephen F 46 F40-49 Redmond OR 55:44.5 55:31.6 17:53 38 71 10 28.88
8 71 51 Jensine Peterson F 42 F40-49 Powell Butte OR 56:08.2 55:48.5 17:58 40 71 10 27.77

Division Results for the F50-59

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 6 99 Linda Anspach F 53 F50-59 Crooked River Ran OR 23:47.4 23:42.6 7:38 2 71 10 73.46
2 34 54 Jenniffer Smith F 51 F50-59 Bend OR 40:49.0 40:26.9 13:02 13 71 10 41.95
3 39 100 Karen Wright F 50 F50-59 Redmond OR 44:55.9 44:40.5 14:23 18 71 10 37.53
4 45 2 Victoria Abrams F 59 F50-59 Bend OR 46:00.5 45:30.5 14:39 22 71 10 41.46
5 61 71 Michelle Wobbe F 52 F50-59 Redmond OR 53:34.5 53:07.7 17:06 33 71 10 32.34
6 62 81 Lynn Fleenor F 52 F50-59 Redmond OR 53:40.3 53:14.6 17:09 34 71 10 32.27
7 63 203 Liza Little F 53 F50-59 Crooked River Ran OR 53:42.0 53:18.1 17:10 35 71 10 32.68
8 65 20 Lori Forman F 54 F50-59 Redmond OR 54:20.7 53:44.9 17:18 37 71 10 32.81
9 92 228 Lisa Velasquez F 59 F50-59 Culver OR 1:05:07.7 1:04:48.8 20:52 57 71 10 29.11
10 96 12 Rebecca Chambers F 59 F50-59 Bend OR 1:07:56.0 1:07:34.2 21:45 61 71 10 27.92

Division Results for the F60-69

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 38 39 Francesca Manti F 63 F60-69 Prineville OR 44:23.1 44:11.2 14:14 17 71 6 45.19
2 42 8 Toni Brown F 67 F60-69 Madras OR 45:44.8 45:05.4 14:31 19 71 6 47.06
3 46 233 Kathy Stuwe F 61 F60-69 Powell Butte OR 46:30.4 45:50.9 14:46 23 71 6 42.31
4 60 84 Baptista Khati F 61 F60-69 Bend OR 52:51.9 52:27.5 16:54 32 71 6 36.98
5 76 43 Maureen Meade F 67 F60-69 Redmond OR 57:41.9 57:30.8 18:31 44 71 6 36.89

Division Results for the F70-99

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 97 21 Ellen Gibson F 76 F70-99 Bend OR 1:08:02.6 1:07:40.4 21:47 62 71 2 36.48

Division Results for the M04-06

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 49 66 Jacob Urhausen M 6 M04-06 Redmond OR 47:32.2 47:31.6 15:18 24 41 4 39.35
2 56 59 Merle Stephens M 5 M04-06 Redmond OR 51:45.9 51:39.4 16:38 26 41 4 38.27
3 68 208 Aden Stephen M 6 M04-06 Redmond OR 55:44.6 55:30.8 17:53 31 41 4 33.69
4 78 56 Daniel Stephens M 5 M04-06 Redmond OR 57:53.5 57:51.3 18:38 33 41 4 34.17

Division Results for the M07-09

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 20 35 Jack Kelley M 7 M07-09 Culver OR 34:19.8 34:14.7 11:02 13 41 7 51.98
2 26 88 Quinn McLellan M 8 M07-09 Redmond OR 36:14.3 36:13.9 11:40 16 41 7 46.97
3 31 38 Parker Lemos M 8 M07-09 Redmond OR 40:09.1 39:58.3 12:52 21 41 7 42.57
4 41 201 Trystan Wright M 9 M07-09 Redmond OR 45:03.4 44:47.7 14:26 23 41 7 36.50
5 53 224 Michael Reiner M 7 M07-09 Redmond OR 52:23.0 50:44.2 16:20 25 41 7 35.08
6 59 60 Thomas Stephens M 7 M07-09 Redmond OR 52:16.7 52:15.3 16:50 28 41 7 34.06
7 75 232 Timothy Unfried M 8 M07-09 Redmond OR 57:40.0 57:29.3 18:31 32 41 7 29.60

Division Results for the M10-12

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 17 77 A J Rhodes M 10 M10-12 Redmond OR 31:34.9 31:32.5 10:10 11 41 3 50.04
2 21 65 Isaiah Urhausen M 11 M10-12 Redmond OR 34:29.7 34:28.9 11:06 14 41 3 44.37

Division Results for the M13-15

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 8 64 Ethan Urhausen M 14 M13-15 Redmond OR 25:34.5 25:33.8 8:14 6 41 4 55.48
2 16 79 Clyde Gibson M 13 M13-15 Redmond OR 31:00.1 30:57.6 9:58 10 41 4 46.84
3 29 202 Ethan Davis M 14 M13-15 Crooked River Ran OR 39:38.4 39:35.7 12:45 19 41 4 35.82
4 30 27 Dominic Herrmann M 14 M13-15 Redmond OR 39:39.0 39:36.5 12:45 20 41 4 35.81

Division Results for the M30-39

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 57 58 Matt Stephens M 38 M30-39 Redmond OR 52:18.3 52:07.8 16:47 27 41 3 25.80
2 87 48 Sean Neary M 37 M30-39 Redmond OR 1:04:18.0 1:03:52.0 20:34 34 41 3 20.90

Division Results for the M40-49

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 1 7 Brandon Brasher M 46 M40-49 Prineville OR 19:39.5 19:34.7 6:19 1 41 9 72.96
2 2 63 Jason Townsend M 47 M40-49 Bend OR 21:02.0 20:56.9 6:45 2 41 9 68.75
3 11 11 Curtis Chambers M 42 M40-49 Redmond OR 28:50.0 28:44.0 9:15 8 41 9 48.20
4 19 95 David Soto M 44 M40-49 Redmond OR 32:23.1 32:21.7 10:25 12 41 9 43.47
5 25 85 Nathan Watson M 47 M40-49 Redmond OR 36:01.5 35:54.8 11:34 15 41 9 40.10
6 27 93 Ramon Velazquez M 42 M40-49 Redmond OR 37:29.7 37:25.8 12:03 17 41 9 37.00

Division Results for the M50-59

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 3 6 James Blanchard M 53 M50-59 Prineville OR 21:35.0 21:28.9 6:55 3 41 2 70.37
2 15 75 Alexander Poulose M 53 M50-59 Redmond OR 30:37.3 30:35.5 9:51 9 41 2 49.41

Division Results for the M60-69

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 4 16 Ron Deems M 65 M60-69 Bend OR 22:13.8 22:10.1 7:09 4 41 7 75.64
2 7 98 Jeff Anspach M 62 M60-69 Crooked River Ran OR 23:58.1 23:53.2 7:42 5 41 7 68.38
3 10 1 Scott Abrams M 66 M60-69 Bend OR 27:52.9 27:46.0 8:57 7 41 7 60.99
4 40 31 William Huff M 61 M60-69 Redmond OR 45:33.8 44:40.5 14:23 22 41 7 36.23
5 66 74 Todd Unger M 66 M60-69 Redmond OR 54:17.8 54:02.3 17:24 29 41 7 31.34
6 67 78 Rob Rhodes M 61 M60-69 Redmond OR 54:19.5 54:02.4 17:24 30 41 7 29.95

Division Results for the M70-99

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 28 3 Chuck Amsberry M 71 M70-99 Redmond OR 37:47.4 37:43.8 12:09 18 41 1 47.31

Division Results for the None

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 88 46 Declan Neary M 3 Redmond OR 1:04:34.1 1:04:04.9 20:38 35 41 20.13
2 89 234 Hunter Rae Wooderson F 3 Redmond OR 1:04:34.2 1:04:08.0 20:39 54 71 23.08