2018 Vulture Venture 5K



Division Results for the F0107

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 47 276 Ione Sturm F 7 F0107 Bend OR 34:46.2 34:27.4 11:06 19 129 8
2 51 230 Natalie Spicer F 7 F0107 Redmond OR 35:02.6 34:43.4 11:11 22 129 8
3 88 137 Claire Elwell F 7 F0107 Bend OR 41:52.4 41:38.1 13:25 49 129 8
4 115 239 Piper Swagger F 6 F0107 Redmond OR 47:54.6 47:47.3 15:23 71 129 8
5 120 285 Heather Koch F 4 F0107 Redmond OR 49:19.6 48:59.0 15:46 75 129 8
6 141 101 Hazel Adams F 6 F0107 Bend OR 58:35.0 58:11.0 18:44 94 129 8

Division Results for the F0811

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 40 112 Dakota Brown F 10 F0811 Bend OR 32:56.5 32:52.3 10:35 14 129 15
2 43 277 Willie Sturm F 10 F0811 Bend OR 34:14.7 33:52.2 10:55 15 129 15
3 44 283 Evangeline Cordell F 10 F0811 Bend OR 33:54.9 33:53.1 10:55 16 129 15
4 46 213 Nora Pelletier F 9 F0811 Bend OR 34:46.6 34:27.1 11:06 18 129 15
5 50 176 Georgia Koch F 9 F0811 Redmond OR 35:00.3 34:41.8 11:11 21 129 15
6 54 280 Erin Ryan F 10 F0811 Bend OR 35:39.0 35:24.6 11:24 23 129 15
7 65 104 Zoee Bafford F 10 F0811 Redmond OR 38:02.9 37:55.4 12:13 31 129 15
8 73 252 Rynn Van Meter F 9 F0811 Bend OR 38:55.6 38:36.3 12:26 37 129 15
9 80 153 Roxie Grasty F 10 F0811 Bend OR 39:49.6 39:40.4 12:47 43 129 15
10 83 143 Avery Freeland F 8 F0811 Bend OR 40:46.9 40:05.7 12:55 45 129 15
11 92 246 Adelyn Tucker F 11 F0811 Bend OR 43:30.7 43:21.7 13:58 51 129 15
12 95 106 Mackenzie Barany F 8 F0811 Bend OR 43:54.9 43:31.7 14:01 54 129 15
13 117 147 Imogene Frey F 8 F0811 Bend OR 48:31.2 48:22.0 15:35 72 129 15
14 152 267 Helen Welton F 10 F0811 Bend OR 1:06:19.8 1:06:07.7 21:18 105 129 15

Division Results for the F1215

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 45 208 Kailei Ouellette F 15 F1215 Bend OR 34:13.6 34:03.9 10:58 17 129 3
2 87 136 Ailah Elwell F 12 F1215 Bend OR 41:52.2 41:38.1 13:25 48 129 3

Division Results for the F1519

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 56 120 Mariah Cannon F 16 F1519 Prineville OR 36:28.1 36:20.3 11:42 25 129 2
2 98 167 Lindsay House F 19 F1519 Philomath OR 44:45.1 44:33.1 14:21 57 129 2

Division Results for the F2029

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 7 257 Kelsey Ward F 27 F2029 Bend OR 23:27.6 23:20.7 7:31 1 129 10
2 37 233 Savannah Stalker F 24 F2029 Bend OR 31:58.0 31:45.9 10:14 11 129 10
3 49 228 Megan Sinclair F 27 F2029 Bend OR 35:00.9 34:40.6 11:10 20 129 10
4 111 265 Stacee Wells F 27 F2029 Bend OR 47:47.4 47:29.7 15:18 67 129 10
5 133 245 Morgan Tomac F 23 F2029 Bend OR 54:35.2 54:07.2 17:26 86 129 10
6 137 248 Michaila Turner F 24 F2029 Redmond OR 55:39.1 55:07.6 17:45 90 129 10
7 142 119 Rachael Cannady F 29 F2029 Bend OR 58:37.1 58:14.7 18:45 95 129 10

Division Results for the F3039

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 13 186 Nan Malin F 37 F3039 Bend OR 23:59.2 23:55.9 7:43 3 129 30
2 19 133 Lindsay Dunton F 38 F3039 Bend OR 26:35.2 26:13.8 8:27 5 129 30
3 23 223 Melinda Sather F 32 F3039 Bend OR 27:38.1 27:29.5 8:51 6 129 30
4 28 160 Jessica Hall F 35 F3039 Bend OR 29:14.1 29:09.8 9:24 7 129 30
5 38 227 Julia Sharp F 38 F3039 Burns OR 32:16.5 32:00.7 10:19 12 129 30
6 58 241 Brandy Sweet F 38 F3039 La Pine OR 37:08.5 36:52.3 11:53 26 129 30
7 60 180 Tiffany Lemmons F 36 F3039 Bend OR 37:23.0 37:16.7 12:00 28 129 30
8 77 193 Beth Miller F 35 F3039 Redmond OR 39:29.4 39:07.7 12:36 40 129 30
9 78 173 Erin Keith F 36 F3039 Bend OR 39:26.2 39:08.9 12:37 41 129 30
10 81 144 Emily Freeland F 33 F3039 Bend OR 40:43.1 39:49.5 12:50 44 129 30
11 93 247 Sarah Tucker F 37 F3039 Bend OR 43:31.0 43:22.0 13:58 52 129 30
12 94 105 Elizabeth Barany F 36 F3039 Bend OR 43:53.8 43:30.4 14:01 53 129 30
13 96 127 Christy Davis F 37 F3039 Redmond OR 44:22.1 44:05.3 14:12 55 129 30
14 97 192 Emily Meagher F 35 F3039 Bend OR 44:44.2 44:19.8 14:17 56 129 30
15 107 179 Kira Kulinsky F 37 F3039 Bend OR 47:40.8 47:27.6 15:17 63 129 30
16 110 202 Holly Newman F 37 F3039 Bend OR 47:43.2 47:29.6 15:18 66 129 30
17 112 229 Anna Spengler F 38 F3039 Bend OR 47:50.3 47:32.0 15:18 68 129 30
18 113 258 Kayla Watne F 32 F3039 Bend OR 47:54.4 47:44.8 15:23 69 129 30
19 118 146 April Frey F 37 F3039 Bend OR 48:34.1 48:24.9 15:35 73 129 30
20 119 177 Heather Koch F 38 F3039 Redmond OR 49:18.9 48:57.6 15:46 74 129 30
21 129 261 Toni Weaver F 38 F3039 Madras OR 53:31.2 53:03.3 17:05 82 129 30

Division Results for the F4049

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 18 140 Carrie Erickson F 41 F4049 Bend OR 26:14.8 26:10.0 8:26 4 129 30
2 30 243 Leanna Taylor F 43 F4049 Bend OR 30:02.3 29:56.0 9:39 8 129 30
3 33 211 Jennah Padilla F 44 F4049 Bend OR 31:28.2 31:22.3 10:06 9 129 30
4 39 150 Nancy Goulding F 45 F4049 Vancouver WA 32:48.4 32:39.2 10:31 13 129 30
5 59 141 Angela Faulkner F 48 F4049 Bend OR 37:08.1 37:05.1 11:57 27 129 30
6 61 234 Meg Starr F 42 F4049 Bend OR 37:36.9 37:20.5 12:02 29 129 30
7 62 281 Heidi Kriz F 40 F4049 Bend OR 37:50.4 37:33.0 12:06 30 129 30
8 67 263 Alexis Wells F 45 F4049 Florence OR 38:10.8 38:08.4 12:17 33 129 30
9 71 253 Sarah Van Meter F 42 F4049 Bend OR 38:53.3 38:33.6 12:25 35 129 30
10 75 166 Jennifer House F 46 F4049 Philomath OR 39:06.3 38:54.9 12:32 38 129 30
11 76 231 Raylene Spicer F 40 F4049 Redmond OR 39:28.1 39:06.2 12:36 39 129 30
12 79 212 Emily Pelletier F 42 F4049 Bend OR 40:18.3 39:23.4 12:41 42 129 30
13 84 107 Ilenia Bertipaglia F 42 F4049 Bend OR 41:13.1 41:03.1 13:13 46 129 30
14 86 138 Melinda Elwell F 42 F4049 Bend OR 41:51.7 41:37.4 13:24 47 129 30
15 91 279 Angelique Ryan F 48 F4049 Bend OR 42:02.2 41:49.2 13:28 50 129 30
16 100 156 Kelly Strunk F 43 F4049 Bend OR 45:46.8 45:39.2 14:42 58 129 30
17 103 286 Carol Spaw F 42 F4049 Bend OR 46:05.0 45:44.0 14:44 59 129 30
18 114 237 Jessica Swagger F 40 F4049 Redmond OR 47:54.6 47:46.7 15:23 70 129 30
19 121 161 Kristi Harpeng F 44 F4049 Bend OR 49:38.0 49:08.5 15:50 76 129 30
20 130 207 Cristy Ouellette F 46 F4049 Bend OR 54:12.1 54:01.6 17:24 83 129 30
21 131 215 Marie Ramme F 47 F4049 Bend OR 54:31.2 54:02.0 17:24 84 129 30
22 132 110 Ana Bourne F 47 F4049 Bend OR 54:15.2 54:05.3 17:25 85 129 30
23 144 102 Jill Adams F 40 F4049 Bend OR 1:00:11.9 59:48.1 19:15 97 129 30
24 145 181 Tracey Leslie F 44 F4049 Madras OR 1:00:25.2 59:57.4 19:18 98 129 30
25 148 149 Pam Good Michelson F 49 F4049 Bend OR 1:05:13.5 1:04:30.9 20:46 101 129 30

Division Results for the F5059

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 9 126 Gigi Cutler F 59 F5059 Powell Butte OR 23:32.2 23:28.8 7:34 2 129 14
2 68 111 Christine Brophy F 58 F5059 Bend OR 38:31.3 38:18.3 12:20 34 129 14
3 105 103 Linda Bafford F 56 F5059 Sisters OR 46:25.3 46:17.6 14:54 61 129 14
4 106 255 Candi Walker F 57 F5059 Sierra Vista AZ 47:34.8 47:25.1 15:16 62 129 14
5 108 191 Mary McMillan F 53 F5059 Bend OR 47:45.9 47:27.7 15:17 64 129 14
6 122 116 Twila Brusher F 57 F5059 Bend OR 49:41.5 49:12.4 15:51 77 129 14
7 124 273 Laura Landels F 50 F5059 Bend OR 50:48.4 50:32.1 16:16 78 129 14
8 134 185 Kirsten Mackay F 54 F5059 Bend OR 54:30.4 54:17.7 17:29 87 129 14
9 136 162 Lea Hart F 54 F5059 Bend OR 55:29.9 55:03.1 17:44 89 129 14
10 140 268 Robin Westby F 53 F5059 Redmond OR 58:18.7 58:06.6 18:43 93 129 14
11 146 188 Cherilyn Maxwell F 54 F5059 Bend OR 1:00:35.3 1:00:28.4 19:28 99 129 14
12 149 203 Claudia Nix F 58 F5059 Bend OR 1:05:20.2 1:04:38.1 20:49 102 129 14
13 150 225 Kathrin Schramm F 51 F5059 Terrebonne OR 1:05:31.9 1:05:19.6 21:02 103 129 14
14 151 154 Jennipher Grudzien F 59 F5059 Bend OR 1:05:34.1 1:05:21.9 21:03 104 129 14

Division Results for the F6069

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 35 278 Jeanne Swenson F 64 F6069 Bend OR 31:37.2 31:24.4 10:07 10 129 11
2 55 232 Jan Stalker F 63 F6069 Bend OR 35:40.9 35:26.7 11:25 24 129 11
3 66 194 Karen Mitchell F 64 F6069 Bend OR 38:12.5 38:02.0 12:15 32 129 11
4 72 198 Barb Morris F 60 F6069 Bend OR 38:50.0 38:36.1 12:26 36 129 11
5 109 214 Sandra Perl F 60 F6069 Bend OR 47:45.6 47:28.0 15:17 65 129 11
6 126 260 Fran Weaver F 69 F6069 Bend OR 51:40.0 51:15.4 16:30 80 129 11
7 139 148 Gayle Gassner F 68 F6069 Bend OR 57:20.4 56:51.4 18:19 92 129 11
8 143 284 Julie Bond F 66 F6069 Bend OR 1:00:10.3 59:47.4 19:15 96 129 11

Division Results for the F7099

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 104 189 Bobbi McGinn F 75 F7099 Bend OR 46:26.0 45:59.1 14:49 60 129 6
2 125 244 Margaret Thompson F 73 F7099 Bend OR 51:37.3 51:12.7 16:29 79 129 6
3 127 117 Evelyn Caldwell F 77 F7099 Bend OR 51:27.8 51:21.4 16:32 81 129 6
4 135 174 Hilary Kenyon F 83 F7099 Bend OR 55:29.8 55:02.3 17:43 88 129 6
5 138 200 Linda Mulholland F 71 F7099 Bend OR 57:20.7 56:50.0 18:18 91 129 6
6 147 155 Jo Gustine F 76 F7099 Bend OR 1:00:41.3 1:00:34.6 19:30 100 129 6

Division Results for the M0107

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 52 259 Brogan Weaver M 7 M0107 Madras OR 34:56.6 34:45.4 11:12 30 57 6
2 70 251 Rex Van Meter M 7 M0107 Bend OR 38:52.2 38:32.3 12:25 36 57 6
3 85 266 Daniel Welton M 6 M0107 Bend OR 41:13.9 41:03.4 13:13 39 57 6
4 99 158 Mason Strunk M 7 M0107 Bend OR 45:46.8 45:38.9 14:42 41 57 6
5 101 159 Chase Strunk M 7 M0107 Bend OR 45:48.0 45:40.2 14:42 42 57 6

Division Results for the M0811

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 16 142 Max Faulkner M 10 M0811 Bend OR 25:42.1 25:39.7 8:16 13 57 5
2 17 282 Garfield Cordell M 9 M0811 Bend OR 25:52.8 25:50.3 8:19 14 57 5
3 32 269 Aamion Whitelaw M 10 M0811 Bend OR 31:16.4 31:13.5 10:03 24 57 5

Division Results for the M1215

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 4 165 George House M 15 M1215 Philomath OR 21:58.9 21:48.9 7:02 4 57 7
2 6 197 Kaden Moore M 13 M1215 Bend OR 23:05.4 23:02.4 7:25 6 57 7
3 42 224 Gerard Schramm M 15 M1215 Terrebonne OR 33:37.5 33:29.6 10:47 28 57 7
4 57 217 Aaron Robbins M 14 M1215 Bend OR 36:43.7 36:38.1 11:48 32 57 7
5 69 249 Beck Van Meter M 12 M1215 Bend OR 38:44.4 38:25.3 12:22 35 57 7

Division Results for the M1619

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 22 219 Nathan Robbins M 16 M1619 Bend OR 26:55.3 26:52.4 8:39 17 57 3
2 31 272 Garrett Landels M 18 M1619 Bend OR 31:11.8 31:03.0 10:00 23 57 3
3 116 169 Tanner Humphreys M 19 M1619 Redmond OR 47:58.7 47:50.2 15:24 44 57 3

Division Results for the M2029

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 1 271 Tyler Wilson M 27 M2029 Bend OR 18:41.8 18:39.6 6:01 1 57 1

Division Results for the M3039

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 8 238 Nick Swagger M 38 M3039 Redmond OR 23:29.9 23:26.1 7:33 7 57 9
2 12 178 Stephen Kresse M 30 M3039 Bend OR 24:01.8 23:55.5 7:43 10 57 9
3 14 204 Richard Nkansah M 33 M3039 Bend OR 27:34.7 24:16.5 7:49 11 57 9
4 21 222 Craig Sather M 30 M3039 Bend OR 26:53.1 26:44.2 8:37 16 57 9
5 27 182 Matt Lindow M 37 M3039 Bend NV 29:00.3 28:37.8 9:13 21 57 9
6 41 115 Ryan Brown M 36 M3039 Bend OR 32:58.1 32:54.0 10:36 27 57 9
7 53 262 Zachary Weaver M 32 M3039 Madras OR 34:57.2 34:46.1 11:12 31 57 9
8 64 235 Ryan Starr M 39 M3039 Bend OR 37:54.3 37:38.8 12:08 34 57 9

Division Results for the M4049

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 2 123 Jason Colquhoun M 46 M4049 Bend OR 19:29.3 19:26.9 6:16 2 57 15
2 5 226 Daniel Schwartz M 45 M4049 Bend OR 23:09.6 22:49.8 7:21 5 57 15
3 10 242 Bradley Taylor M 46 M4049 Bend OR 23:54.8 23:51.0 7:41 8 57 15
4 11 187 Tom Malin M 48 M4049 Bend OR 23:56.1 23:52.9 7:42 9 57 15
5 20 264 Dion Wells M 49 M4049 Florence OR 26:18.0 26:16.1 8:28 15 57 15
6 34 210 James Padilla M 49 M4049 Bend OR 31:28.0 31:22.6 10:06 25 57 15
7 48 209 Pete Ouellette M 48 M4049 Bend OR 34:42.8 34:33.2 11:08 29 57 15
8 82 218 Greg Robbins M 44 M4049 Bend OR 39:58.0 39:53.1 12:51 38 57 15
9 89 139 Timothy Elwell M 47 M4049 Bend OR 41:54.2 41:40.5 13:25 40 57 15
10 102 157 Brock Strunk M 44 M4049 Bend OR 45:48.5 45:40.7 14:43 43 57 15

Division Results for the M5059

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 15 184 John Mackay M 56 M5059 Bend OR 25:28.3 25:24.0 8:11 12 57 7
2 25 135 Ed Weiland M 57 M5059 Bend OR 28:31.4 28:18.0 9:07 19 57 7
3 26 236 Randy Stutzman M 55 M5059 Bend OR 28:28.0 28:24.6 9:09 20 57 7
4 29 254 Mark Vihstadt M 51 M5059 Bend OR 29:20.7 29:16.2 9:26 22 57 7
5 36 168 Rolland House M 51 M5059 Philomath OR 31:39.5 31:28.6 10:08 26 57 7
6 74 250 Blake Van Meter M 55 M5059 Bend OR 38:55.8 38:37.6 12:26 37 57 7
7 123 274 Brent Landels M 51 M5059 Bend OR 50:45.2 50:29.2 16:15 45 57 7

Division Results for the M6069

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 3 128 Ron Deems M 60 M6069 Bend OR 21:05.7 21:03.0 6:47 3 57 2
2 24 125 Gary Cutler M 65 M6069 Powell Butte OR 28:19.9 28:15.9 9:06 18 57 2

Division Results for the M7099

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 63 275 Peter Boehm M 72 M7099 Bend OR 37:49.1 37:35.4 12:06 33 57 2
2 128 118 Keith Caldwell M 78 M7099 Bend OR 51:27.3 51:21.9 16:32 46 57 2

Division Results for the None

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 90 287 Unknown Runner Bend OR 41:44.3 41:44.3 13:27