2018 Eugene Father's Day 10K/5K



Division Results for the F0110

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 17 39 Kennedy Opsahl F 4 F0110 Eugene OR 36:42.5 36:29.6 11:45 5 15 3
2 19 44 Nora Sharp F 8 F0110 Eugene OR 38:33.2 38:25.6 12:23 6 15 3
3 24 60 Samia Imonen F 8 F0110 Dexter OR 42:09.7 42:09.7 13:35 8 15 3

Division Results for the F2024

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 7 28 Cy Marsh F 21 F2024 Eugene OR 25:51.8 25:43.8 8:17 2 15 2
2 12 27 Kyra Mangan F 24 F2024 Corte Madera CA 30:24.6 30:15.2 9:45 4 15 2

Division Results for the F2529

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 31 35 Melanie Nelson F 27 F2529 Springfield OR 54:42.9 54:33.1 17:34 12 15 1

Division Results for the F3034

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 33 4 Melissa Cauthon F 33 F3034 Springfield OR 54:42.2 54:33.2 17:34 14 15 2
2 34 36 Michelle Nelson F 30 F3034 Springfield OR 54:42.9 54:34.6 17:34 15 15 2

Division Results for the F3539

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 6 31 Julie Meyer F 39 F3539 Eugene OR 24:53.9 24:51.3 8:00 1 15 2
2 32 37 Veronica Nelson F 38 F3539 Springfield OR 54:43.5 54:33.1 17:34 13 15 2

Division Results for the F4549

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 8 8 Christine Dooley F 47 F4549 Anderson CA 25:52.2 25:48.8 8:19 3 15 1

Division Results for the F5054

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 22 47 Katharine Tepe F 54 F5054 Louisville CO 40:57.6 40:46.4 13:08 7 15 2
2 29 50 Izumi Vialpando F 54 F5054 Roseburg OR 48:48.4 48:44.8 15:42 11 15 2

Division Results for the F5559

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 26 33 Ann Mortenson F 56 F5559 Eugene OR 45:30.2 45:17.0 14:35 9 15 2
2 28 25 Deana Lewis-Hadley F 56 F5559 Springfield OR 46:21.8 46:09.8 14:52 10 15 2

Division Results for the M0110

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 11 43 Jonah Sharp M 10 M0110 Eugene OR 26:46.4 26:40.2 8:36 8 20 2
2 27 11 Simon Friedman M 10 M0110 Roseburg OR 46:01.6 45:58.5 14:48 18 20 2

Division Results for the M1114

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 16 24 Kai Xue Land M 12 M1114 Eugene OR 35:22.3 35:17.5 11:22 12 20 2
2 21 46 Aidan Tepe M 14 M1114 Louisville CO 40:53.5 40:42.4 13:07 15 20 2

Division Results for the M3034

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 2 3 John Butler M 34 M3034 Eugene OR 19:16.2 19:15.8 6:13 2 20 2
2 3 19 Dan Huston M 32 M3034 Eugene OR 21:23.3 21:22.5 6:53 3 20 2

Division Results for the M3539

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 1 7 Matt Dodd M 35 M3539 Eugene OR 17:12.3 17:11.8 5:33 1 20 2
2 18 38 Chris Opsahl M 35 M3539 Eugene OR 36:43.4 36:30.4 11:45 13 20 2

Division Results for the M4549

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 10 12 Paul Gentner M 48 M4549 Fall Creek OR 26:32.7 26:30.9 8:33 7 20 2
2 23 59 Lee Imonen M 45 M4549 Dexter OR 42:09.3 42:09.3 13:35 16 20 2

Division Results for the M5054

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 5 10 Sam Friedman M 53 M5054 Roseburg OR 21:54.3 21:52.4 7:03 5 20 4
2 13 48 Matthew Tepe M 54 M5054 Louisville CO 32:18.9 32:07.6 10:21 9 20 4
3 14 29 Scott Marsh M 53 M5054 Eugene OR 33:19.2 33:11.3 10:41 10 20 4
4 20 45 Sean Sharp M 54 M5054 Eugene OR 38:34.2 38:26.8 12:23 14 20 4

Division Results for the M5559

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 4 18 Randy Hilliard M 57 M5559 Eugene OR 21:41.8 21:41.6 6:59 4 20 3
2 9 2 Justin Allensworth M 57 M5559 Eugene OR 26:15.1 26:09.6 8:26 6 20 3
3 35 34 Mark Nelson M 57 M5559 Springfield OR 54:43.5 54:34.9 17:35 20 20 3

Division Results for the M6064

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 30 20 John Huston M 64 M6064 Eugene OR 49:19.5 49:12.7 15:51 19 20 1

Division Results for the M6569

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 15 26 Kevin Mangan M 66 M6569 Corte Madera CA 34:20.8 34:11.2 11:01 11 20 1

Division Results for the M8084

Sort by  Gun Time Net Time
Div Place Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
1 25 1 Art Dietz M 84 M8084 Eugene OR 42:26.0 42:20.2 13:38 17 20 1