2018 OTC Monthly Run/Walk Series #8

What is the difference between Gun Time and Net Time?



Overall Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun Time Net Time Pace Sex Place Sex Total Div Place Div Total
1 1176 Tony Clement M 32 M3034 Eugene OR 15:58.0 15:54.1 5:08 1 59 1 4
2 1141 Eric Beyerle M 26 M2529 Eugene OR 16:03.5 16:00.3 5:10 2 59 1 3
3 1112 Curtis Dlouhy M 24 M2024 Eugene OR 16:48.7 16:45.3 5:24 3 59 1 6
4 1153 Wolf Seifer M 20 M2024 Allegany OR 17:09.1 17:06.1 5:31 4 59 2 6
5 1132 Craig Godwin M 51 M5054 Eugene OR 17:34.8 17:31.8 5:39 5 59 1 8
6 1114 Phil Pfanner M 39 M3539 Eugene OR 17:53.2 17:50.2 5:45 6 59 1 7
7 1093 Ben Marean M 44 M4044 Eugene OR 18:18.8 18:15.7 5:53 7 59 1 5
8 1130 Liam Connolly M 21 M2024 18:22.8 18:20.0 5:55 8 59 3 6
9 1143 Champ Davis M 23 M2024 Eugene OR 18:28.5 18:22.1 5:55 9 59 4 6
10 1166 Jonathan Lanning M 30 M3034 Springfield OR 18:52.0 18:48.5 6:04 10 59 2 4
11 1137 Drew Anderson M 28 M2529 Eugene OR 19:36.2 19:31.6 6:18 11 59 2 3
12 1115 Michelly Foley F 28 F2529 Eugene OR 19:56.2 19:51.7 6:24 1 50 1 6
13 1142 Jake Willard M 21 M2024 Eugene OR 20:11.6 20:06.5 6:29 12 59 5 6
14 1128 Dana Fry F 25 F2529 Eugene OR 20:13.4 20:06.9 6:29 2 50 2 6
15 1100 John Roberts M 42 M4044 Springfield OR 20:21.6 20:13.8 6:31 13 59 2 5
16 1095 Jesse Mayer M 27 M2529 Albany OR 20:34.9 20:23.3 6:34 14 59 3 3
17 1160 Ian Brown M 56 M5559 Springfield OR 20:34.1 20:30.5 6:37 15 59 1 5
18 1136 Callista Hunt F 21 F2024 Eugene OR 20:48.9 20:42.5 6:40 3 50 1 2
19 1120 Dave Peterson M 53 M5054 Eugene OR 20:51.1 20:47.4 6:42 16 59 2 8
20 1082 Ben Coutant M 58 M5559 Eugene OR 20:52.0 20:48.2 6:42 17 59 2 5
21 1119 Todd Bosworth M 61 M6064 Eugene OR 20:58.3 20:52.9 6:44 18 59 1 6
22 1145 Ellie Kobak F 18 F1519 Portland OR 21:28.2 21:22.0 6:53 4 50 1 5
23 1144 Anna Mare F 18 F1519 Portland OR 21:29.2 21:23.1 6:53 5 50 2 5
24 1138 Marika Tammaru F 18 F1519 Glen Ellyn IL 21:29.2 21:23.7 6:54 6 50 3 5
25 1149 David Elliott M 46 M4549 Springfield OR 21:42.8 21:38.0 6:58 19 59 1 4
26 1109 Chance Zimmerlee M 37 M3539 Cottage Grove OR 21:59.5 21:39.0 6:59 20 59 2 7
27 1146 Jennifer Riportella F 27 F2529 Eugene OR 21:51.4 21:43.9 7:00 7 50 3 6
28 1113 Denise Blankenberger F 24 F2024 Eugene OR 21:56.3 21:49.1 7:02 8 50 2 2
29 1105 Larry Trachtenberg M 64 M6064 Eugene OR 22:01.4 21:56.8 7:04 21 59 2 6
30 1122 Jen Brennan F 51 F5054 Eugene OR 22:14.5 22:08.1 7:08 9 50 1 3
31 1150 Sarah Lorge Butler F 45 F4549 Eugene OR 22:18.5 22:12.4 7:09 10 50 1 2
32 1131 Charlie Fox F 55 F5559 Junction City OR 22:32.5 22:26.8 7:14 11 50 1 8
33 1148 Richard Clark M 64 M6064 Eugene OR 22:32.0 22:27.8 7:14 22 59 3 6
34 1110 Katie Zimmerlee F 35 F3539 Cottage Grove OR 23:03.0 22:43.5 7:19 12 50 1 6
35 1135 Jessie Gregson-Williams F 19 F1519 Eugene OR 23:10.7 23:04.9 7:26 13 50 4 5
36 1171 Chris Maier M 41 M4044 Eugene OR 23:23.1 23:13.6 7:29 23 59 3 5
37 1083 David J. Elliott M 73 M7074 Creswell OR 23:20.6 23:15.9 7:30 24 59 1 4
38 1116 John Barry M 66 M6569 Eugene OR 23:21.7 23:16.7 7:30 25 59 1 4
39 1096 Randy Mitts M 43 M4044 Springfield OR 23:35.8 23:27.6 7:34 26 59 4 5
40 1174 David Harris M 53 M5054 Eugene OR 23:48.8 23:41.0 7:38 27 59 3 8
41 1084 John Hall M 61 M6064 Eugene OR 23:55.9 23:48.7 7:40 28 59 4 6
42 1118 Kathleen Dugan F 57 F5559 Eugene OR 24:05.2 23:57.5 7:43 14 50 2 8
43 1152 Kent Godfrey M 45 M4549 Eugene OR 24:08.0 23:59.4 7:44 29 59 2 4
44 1127 Gustav Stiner M 31 M3034 Eugene OR 24:12.0 24:00.3 7:44 30 59 3 4
45 1170 Rob Rotert M 36 M3539 Springfield OR 24:31.3 24:14.9 7:49 31 59 3 7
46 1117 Shelly Bosworth F 47 F4549 Eugene OR 24:25.9 24:17.4 7:50 15 50 2 2
47 1139 Eddie Rawlinson M 63 M6064 Veneta OR 24:29.1 24:21.6 7:51 32 59 5 6
48 1155 Tom Pattee M 52 M5054 Springfield OR 24:34.1 24:24.0 7:52 33 59 4 8
49 1099 Colleen O'Hare F 30 F3034 Eugene OR 24:40.5 24:25.0 7:52 16 50 1 3
50 1126 Don McLean M 73 M7074 Eugene OR 24:54.0 24:46.0 7:59 34 59 2 4
51 1151 Lillie Schrock F 26 F2529 Eugene OR 25:15.9 24:58.2 8:03 17 50 4 6
52 1123 Jerry Stromme M 57 M5559 Eugene OR 25:19.9 25:10.3 8:07 35 59 3 5
53 1102 Cindy Smith F 56 F5559 Eugene OR 25:37.7 25:21.9 8:10 18 50 3 8
54 1111 Anthony Ginder M 34 M3034 Albany OR 25:37.1 25:23.1 8:11 36 59 4 4
55 1077 Bethany Cochran F 12 F1114 Eugene OR 25:34.4 25:23.9 8:11 19 50 1 1
56 1129 Ana Huizar F 18 F1519 Eugene OR 25:36.0 25:30.4 8:13 20 50 5 5
57 1092 Kate Lange F 55 F5559 Eugene OR 25:59.5 25:48.7 8:19 21 50 4 8
58 1121 Kevin O'Hare M 36 M3539 Eugene OR 26:24.1 26:08.4 8:25 37 59 4 7
59 1078 Tim Cochran M 48 M4549 Eugene OR 26:21.0 26:11.9 8:26 38 59 3 4
60 1088 Tammy Hines F 58 F5559 Eugene OR 26:38.4 26:21.2 8:29 22 50 5 8
61 1172 Dan Guzman M 47 M4549 Eugene OR 27:00.6 26:46.9 8:38 39 59 4 4
62 1091 Jeff Lange M 52 M5054 Eugene OR 27:07.2 26:56.5 8:41 40 59 5 8
63 1068 Kent Anderson M 60 M6064 Eugene OR 28:25.4 28:17.9 9:07 41 59 6 6
64 1147 Jim Jaqua M 73 M7074 Eugene OR 28:52.6 28:37.0 9:13 42 59 3 4
65 1124 Michael Richardson M 54 M5054 Eugene OR 28:52.4 28:38.8 9:14 43 59 6 8
66 1069 Robyn Anderson F 34 F3034 Springfield OR 28:57.2 28:40.3 9:14 23 50 2 3
67 1098 John Murray M 58 M5559 Eugene OR 28:57.3 28:42.2 9:15 44 59 4 5
68 1108 Benjamin Wright M 24 M2024 Eugene OR 28:58.4 28:44.4 9:16 45 59 6 6
69 1076 Bob Ciminella M 58 M5559 Buffalo NY 29:01.1 28:46.1 9:16 46 59 5 5
70 1159 Leslie Thomas F 40 F4044 Eugene OR 29:17.2 29:08.5 9:23 24 50 1 3
71 1134 Steve Modee M 67 M6569 Eugene OR 29:35.2 29:20.2 9:27 47 59 2 4
72 1090 Kai Xue Land M 12 M1114 Eugene OR 29:50.1 29:40.2 9:33 48 59 1 2
73 1173 Claire Snelling F 29 F2529 Hood River OR 30:00.8 29:43.8 9:35 25 50 5 6
74 1175 Connie Gardner F 28 F2529 Eugene OR 30:06.5 29:48.4 9:36 26 50 6 6
75 1167 Kathleen Birkholz F 51 F5054 Eugene OR 30:06.6 29:52.9 9:38 27 50 2 3
76 1162 Rebecca Eastwood F 60 F6064 Eugene OR 30:11.9 29:55.8 9:39 28 50 1 1
77 1168 Mimi Raiter F 57 F5559 Eugene OR 30:12.3 30:01.9 9:40 29 50 6 8
78 1133 Rick Ohlson M 66 M6569 Eugene OR 31:21.8 31:13.2 10:03 49 59 3 4
79 1087 Lizzie Hass F 8 F0110 Springfield OR 31:48.5 31:26.5 10:08 30 50 1 7
80 1163 Gabriella Bowman F 2 F0110 Eugene OR 32:07.6 31:42.1 10:13 31 50 2 7
81 1165 Erica Bowman F 39 F3539 Eugene OR 32:07.6 31:43.9 10:13 32 50 2 6
82 1164 Danny Bowman M 38 M3539 Eugene OR 32:11.8 31:46.3 10:14 50 59 5 7
83 1075 Kinsley Cave F 9 F0110 Eugene OR 32:05.3 31:46.8 10:14 33 50 3 7
84 1101 Chloe Ross F 9 F0110 Eugene OR 32:05.9 31:47.8 10:15 34 50 4 7
85 1074 Katie Cave F 36 F3539 Eugene OR 32:07.3 31:48.9 10:15 35 50 3 6
86 1103 Jonathan Stafford M 74 M7074 Eugene OR 32:30.1 32:16.3 10:24 51 59 4 4
87 1080 Matt Collins M 39 M3539 Springfield OR 32:37.5 32:23.0 10:26 52 59 6 7
88 1079 Kendall Collins F 9 F0110 Springfield OR 32:36.7 32:23.7 10:26 36 50 5 7
89 1081 Megan Collins F 37 F3539 Springfield OR 32:52.7 32:39.8 10:31 37 50 4 6
90 1094 Teresa Mason F 58 F5559 Eugene OR 33:20.3 32:58.1 10:37 38 50 7 8
91 1169 Piper Ruiz F 34 F3034 Eugene OR 34:22.8 34:13.0 11:01 39 50 3 3
92 1070 Myron Brown M 66 M6569 Creswell OR 34:24.6 34:13.5 11:01 53 59 4 4
93 1161 Amira Fahoum F 37 F3539 Eugene OR 34:23.9 34:14.5 11:02 40 50 5 6
94 1104 Molly Stafford F 74 F7074 Eugene OR 34:55.7 34:37.5 11:09 41 50 1 1
95 1086 Jared Hass M 11 M1114 Springfield OR 35:00.6 34:38.8 11:10 54 59 2 2
96 1085 Jared Hass M 42 M4044 Springfield OR 35:04.8 34:43.9 11:11 55 59 5 5
97 1140 Doug Whited M 53 M5054 Eugene OR 35:30.1 35:14.2 11:21 56 59 7 8
98 1097 Ann Mortenson F 57 F5559 Eugene OR 35:46.1 35:26.7 11:25 42 50 8 8
99 1089 Louise Hughes F 66 F6569 Eugene OR 39:42.3 39:25.4 12:42 43 50 1 1
100 1154 Aria Elliott F 3 F0110 Springfield OR 40:02.6 39:49.7 12:50 44 50 6 7
101 1156 Jennifer Elliott F 35 F3539 Springfield OR 40:05.0 39:52.2 12:50 45 50 6 6
102 1125 Jane Dods F 82 F8099 Eugene OR 47:55.8 47:49.6 15:24 46 50 1 1
103 1158 Thomas Cochran M 6 M0110 Eugene OR 52:40.7 52:19.3 16:51 57 59 1 1
104 1157 Sarah Cochran F 40 F4044 Eugene OR 53:00.8 52:39.0 16:57 47 50 2 3

Men Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun Time Net Time Pace Sex Place Sex Total Div Place Div Total
1 1176 Tony Clement M 32 M3034 Eugene OR 15:58.0 15:54.1 5:08 1 59 1 4
2 1141 Eric Beyerle M 26 M2529 Eugene OR 16:03.5 16:00.3 5:10 2 59 1 3
3 1112 Curtis Dlouhy M 24 M2024 Eugene OR 16:48.7 16:45.3 5:24 3 59 1 6
4 1153 Wolf Seifer M 20 M2024 Allegany OR 17:09.1 17:06.1 5:31 4 59 2 6
5 1132 Craig Godwin M 51 M5054 Eugene OR 17:34.8 17:31.8 5:39 5 59 1 8
6 1114 Phil Pfanner M 39 M3539 Eugene OR 17:53.2 17:50.2 5:45 6 59 1 7
7 1093 Ben Marean M 44 M4044 Eugene OR 18:18.8 18:15.7 5:53 7 59 1 5
8 1130 Liam Connolly M 21 M2024 18:22.8 18:20.0 5:55 8 59 3 6
9 1143 Champ Davis M 23 M2024 Eugene OR 18:28.5 18:22.1 5:55 9 59 4 6
10 1166 Jonathan Lanning M 30 M3034 Springfield OR 18:52.0 18:48.5 6:04 10 59 2 4
11 1137 Drew Anderson M 28 M2529 Eugene OR 19:36.2 19:31.6 6:18 11 59 2 3
12 1142 Jake Willard M 21 M2024 Eugene OR 20:11.6 20:06.5 6:29 12 59 5 6
13 1100 John Roberts M 42 M4044 Springfield OR 20:21.6 20:13.8 6:31 13 59 2 5
14 1095 Jesse Mayer M 27 M2529 Albany OR 20:34.9 20:23.3 6:34 14 59 3 3
15 1160 Ian Brown M 56 M5559 Springfield OR 20:34.1 20:30.5 6:37 15 59 1 5
16 1120 Dave Peterson M 53 M5054 Eugene OR 20:51.1 20:47.4 6:42 16 59 2 8
17 1082 Ben Coutant M 58 M5559 Eugene OR 20:52.0 20:48.2 6:42 17 59 2 5
18 1119 Todd Bosworth M 61 M6064 Eugene OR 20:58.3 20:52.9 6:44 18 59 1 6
19 1149 David Elliott M 46 M4549 Springfield OR 21:42.8 21:38.0 6:58 19 59 1 4
20 1109 Chance Zimmerlee M 37 M3539 Cottage Grove OR 21:59.5 21:39.0 6:59 20 59 2 7
21 1105 Larry Trachtenberg M 64 M6064 Eugene OR 22:01.4 21:56.8 7:04 21 59 2 6
22 1148 Richard Clark M 64 M6064 Eugene OR 22:32.0 22:27.8 7:14 22 59 3 6
23 1171 Chris Maier M 41 M4044 Eugene OR 23:23.1 23:13.6 7:29 23 59 3 5
24 1083 David J. Elliott M 73 M7074 Creswell OR 23:20.6 23:15.9 7:30 24 59 1 4
25 1116 John Barry M 66 M6569 Eugene OR 23:21.7 23:16.7 7:30 25 59 1 4
26 1096 Randy Mitts M 43 M4044 Springfield OR 23:35.8 23:27.6 7:34 26 59 4 5
27 1174 David Harris M 53 M5054 Eugene OR 23:48.8 23:41.0 7:38 27 59 3 8
28 1084 John Hall M 61 M6064 Eugene OR 23:55.9 23:48.7 7:40 28 59 4 6
29 1152 Kent Godfrey M 45 M4549 Eugene OR 24:08.0 23:59.4 7:44 29 59 2 4
30 1127 Gustav Stiner M 31 M3034 Eugene OR 24:12.0 24:00.3 7:44 30 59 3 4
31 1170 Rob Rotert M 36 M3539 Springfield OR 24:31.3 24:14.9 7:49 31 59 3 7
32 1139 Eddie Rawlinson M 63 M6064 Veneta OR 24:29.1 24:21.6 7:51 32 59 5 6
33 1155 Tom Pattee M 52 M5054 Springfield OR 24:34.1 24:24.0 7:52 33 59 4 8
34 1126 Don McLean M 73 M7074 Eugene OR 24:54.0 24:46.0 7:59 34 59 2 4
35 1123 Jerry Stromme M 57 M5559 Eugene OR 25:19.9 25:10.3 8:07 35 59 3 5
36 1111 Anthony Ginder M 34 M3034 Albany OR 25:37.1 25:23.1 8:11 36 59 4 4
37 1121 Kevin O'Hare M 36 M3539 Eugene OR 26:24.1 26:08.4 8:25 37 59 4 7
38 1078 Tim Cochran M 48 M4549 Eugene OR 26:21.0 26:11.9 8:26 38 59 3 4
39 1172 Dan Guzman M 47 M4549 Eugene OR 27:00.6 26:46.9 8:38 39 59 4 4
40 1091 Jeff Lange M 52 M5054 Eugene OR 27:07.2 26:56.5 8:41 40 59 5 8
41 1068 Kent Anderson M 60 M6064 Eugene OR 28:25.4 28:17.9 9:07 41 59 6 6
42 1147 Jim Jaqua M 73 M7074 Eugene OR 28:52.6 28:37.0 9:13 42 59 3 4
43 1124 Michael Richardson M 54 M5054 Eugene OR 28:52.4 28:38.8 9:14 43 59 6 8
44 1098 John Murray M 58 M5559 Eugene OR 28:57.3 28:42.2 9:15 44 59 4 5
45 1108 Benjamin Wright M 24 M2024 Eugene OR 28:58.4 28:44.4 9:16 45 59 6 6
46 1076 Bob Ciminella M 58 M5559 Buffalo NY 29:01.1 28:46.1 9:16 46 59 5 5
47 1134 Steve Modee M 67 M6569 Eugene OR 29:35.2 29:20.2 9:27 47 59 2 4
48 1090 Kai Xue Land M 12 M1114 Eugene OR 29:50.1 29:40.2 9:33 48 59 1 2
49 1133 Rick Ohlson M 66 M6569 Eugene OR 31:21.8 31:13.2 10:03 49 59 3 4
50 1164 Danny Bowman M 38 M3539 Eugene OR 32:11.8 31:46.3 10:14 50 59 5 7
51 1103 Jonathan Stafford M 74 M7074 Eugene OR 32:30.1 32:16.3 10:24 51 59 4 4
52 1080 Matt Collins M 39 M3539 Springfield OR 32:37.5 32:23.0 10:26 52 59 6 7
53 1070 Myron Brown M 66 M6569 Creswell OR 34:24.6 34:13.5 11:01 53 59 4 4
54 1086 Jared Hass M 11 M1114 Springfield OR 35:00.6 34:38.8 11:10 54 59 2 2
55 1085 Jared Hass M 42 M4044 Springfield OR 35:04.8 34:43.9 11:11 55 59 5 5
56 1140 Doug Whited M 53 M5054 Eugene OR 35:30.1 35:14.2 11:21 56 59 7 8
57 1158 Thomas Cochran M 6 M0110 Eugene OR 52:40.7 52:19.3 16:51 57 59 1 1

Women Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun Time Net Time Pace Sex Place Sex Total Div Place Div Total
1 1115 Michelly Foley F 28 F2529 Eugene OR 19:56.2 19:51.7 6:24 1 50 1 6
2 1128 Dana Fry F 25 F2529 Eugene OR 20:13.4 20:06.9 6:29 2 50 2 6
3 1136 Callista Hunt F 21 F2024 Eugene OR 20:48.9 20:42.5 6:40 3 50 1 2
4 1145 Ellie Kobak F 18 F1519 Portland OR 21:28.2 21:22.0 6:53 4 50 1 5
5 1144 Anna Mare F 18 F1519 Portland OR 21:29.2 21:23.1 6:53 5 50 2 5
6 1138 Marika Tammaru F 18 F1519 Glen Ellyn IL 21:29.2 21:23.7 6:54 6 50 3 5
7 1146 Jennifer Riportella F 27 F2529 Eugene OR 21:51.4 21:43.9 7:00 7 50 3 6
8 1113 Denise Blankenberger F 24 F2024 Eugene OR 21:56.3 21:49.1 7:02 8 50 2 2
9 1122 Jen Brennan F 51 F5054 Eugene OR 22:14.5 22:08.1 7:08 9 50 1 3
10 1150 Sarah Lorge Butler F 45 F4549 Eugene OR 22:18.5 22:12.4 7:09 10 50 1 2
11 1131 Charlie Fox F 55 F5559 Junction City OR 22:32.5 22:26.8 7:14 11 50 1 8
12 1110 Katie Zimmerlee F 35 F3539 Cottage Grove OR 23:03.0 22:43.5 7:19 12 50 1 6
13 1135 Jessie Gregson-Williams F 19 F1519 Eugene OR 23:10.7 23:04.9 7:26 13 50 4 5
14 1118 Kathleen Dugan F 57 F5559 Eugene OR 24:05.2 23:57.5 7:43 14 50 2 8
15 1117 Shelly Bosworth F 47 F4549 Eugene OR 24:25.9 24:17.4 7:50 15 50 2 2
16 1099 Colleen O'Hare F 30 F3034 Eugene OR 24:40.5 24:25.0 7:52 16 50 1 3
17 1151 Lillie Schrock F 26 F2529 Eugene OR 25:15.9 24:58.2 8:03 17 50 4 6
18 1102 Cindy Smith F 56 F5559 Eugene OR 25:37.7 25:21.9 8:10 18 50 3 8
19 1077 Bethany Cochran F 12 F1114 Eugene OR 25:34.4 25:23.9 8:11 19 50 1 1
20 1129 Ana Huizar F 18 F1519 Eugene OR 25:36.0 25:30.4 8:13 20 50 5 5
21 1092 Kate Lange F 55 F5559 Eugene OR 25:59.5 25:48.7 8:19 21 50 4 8
22 1088 Tammy Hines F 58 F5559 Eugene OR 26:38.4 26:21.2 8:29 22 50 5 8
23 1069 Robyn Anderson F 34 F3034 Springfield OR 28:57.2 28:40.3 9:14 23 50 2 3
24 1159 Leslie Thomas F 40 F4044 Eugene OR 29:17.2 29:08.5 9:23 24 50 1 3
25 1173 Claire Snelling F 29 F2529 Hood River OR 30:00.8 29:43.8 9:35 25 50 5 6
26 1175 Connie Gardner F 28 F2529 Eugene OR 30:06.5 29:48.4 9:36 26 50 6 6
27 1167 Kathleen Birkholz F 51 F5054 Eugene OR 30:06.6 29:52.9 9:38 27 50 2 3
28 1162 Rebecca Eastwood F 60 F6064 Eugene OR 30:11.9 29:55.8 9:39 28 50 1 1
29 1168 Mimi Raiter F 57 F5559 Eugene OR 30:12.3 30:01.9 9:40 29 50 6 8
30 1087 Lizzie Hass F 8 F0110 Springfield OR 31:48.5 31:26.5 10:08 30 50 1 7
31 1163 Gabriella Bowman F 2 F0110 Eugene OR 32:07.6 31:42.1 10:13 31 50 2 7
32 1165 Erica Bowman F 39 F3539 Eugene OR 32:07.6 31:43.9 10:13 32 50 2 6
33 1075 Kinsley Cave F 9 F0110 Eugene OR 32:05.3 31:46.8 10:14 33 50 3 7
34 1101 Chloe Ross F 9 F0110 Eugene OR 32:05.9 31:47.8 10:15 34 50 4 7
35 1074 Katie Cave F 36 F3539 Eugene OR 32:07.3 31:48.9 10:15 35 50 3 6
36 1079 Kendall Collins F 9 F0110 Springfield OR 32:36.7 32:23.7 10:26 36 50 5 7
37 1081 Megan Collins F 37 F3539 Springfield OR 32:52.7 32:39.8 10:31 37 50 4 6
38 1094 Teresa Mason F 58 F5559 Eugene OR 33:20.3 32:58.1 10:37 38 50 7 8
39 1169 Piper Ruiz F 34 F3034 Eugene OR 34:22.8 34:13.0 11:01 39 50 3 3
40 1161 Amira Fahoum F 37 F3539 Eugene OR 34:23.9 34:14.5 11:02 40 50 5 6
41 1104 Molly Stafford F 74 F7074 Eugene OR 34:55.7 34:37.5 11:09 41 50 1 1
42 1097 Ann Mortenson F 57 F5559 Eugene OR 35:46.1 35:26.7 11:25 42 50 8 8
43 1089 Louise Hughes F 66 F6569 Eugene OR 39:42.3 39:25.4 12:42 43 50 1 1
44 1154 Aria Elliott F 3 F0110 Springfield OR 40:02.6 39:49.7 12:50 44 50 6 7
45 1156 Jennifer Elliott F 35 F3539 Springfield OR 40:05.0 39:52.2 12:50 45 50 6 6
46 1125 Jane Dods F 82 F8099 Eugene OR 47:55.8 47:49.6 15:24 46 50 1 1
47 1157 Sarah Cochran F 40 F4044 Eugene OR 53:00.8 52:39.0 16:57 47 50 2 3

Master's Men Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun Time Net Time Pace Sex Place Sex Total Div Place Div Total
1 1132 Craig Godwin M 51 M5054 Eugene OR 17:34.8 17:31.8 5:39 5 59 1 8
2 1093 Ben Marean M 44 M4044 Eugene OR 18:18.8 18:15.7 5:53 7 59 1 5
3 1100 John Roberts M 42 M4044 Springfield OR 20:21.6 20:13.8 6:31 13 59 2 5
4 1160 Ian Brown M 56 M5559 Springfield OR 20:34.1 20:30.5 6:37 15 59 1 5
5 1120 Dave Peterson M 53 M5054 Eugene OR 20:51.1 20:47.4 6:42 16 59 2 8
6 1082 Ben Coutant M 58 M5559 Eugene OR 20:52.0 20:48.2 6:42 17 59 2 5
7 1119 Todd Bosworth M 61 M6064 Eugene OR 20:58.3 20:52.9 6:44 18 59 1 6
8 1149 David Elliott M 46 M4549 Springfield OR 21:42.8 21:38.0 6:58 19 59 1 4
9 1105 Larry Trachtenberg M 64 M6064 Eugene OR 22:01.4 21:56.8 7:04 21 59 2 6
10 1148 Richard Clark M 64 M6064 Eugene OR 22:32.0 22:27.8 7:14 22 59 3 6
11 1171 Chris Maier M 41 M4044 Eugene OR 23:23.1 23:13.6 7:29 23 59 3 5
12 1083 David J. Elliott M 73 M7074 Creswell OR 23:20.6 23:15.9 7:30 24 59 1 4
13 1116 John Barry M 66 M6569 Eugene OR 23:21.7 23:16.7 7:30 25 59 1 4
14 1096 Randy Mitts M 43 M4044 Springfield OR 23:35.8 23:27.6 7:34 26 59 4 5
15 1174 David Harris M 53 M5054 Eugene OR 23:48.8 23:41.0 7:38 27 59 3 8
16 1084 John Hall M 61 M6064 Eugene OR 23:55.9 23:48.7 7:40 28 59 4 6
17 1152 Kent Godfrey M 45 M4549 Eugene OR 24:08.0 23:59.4 7:44 29 59 2 4
18 1139 Eddie Rawlinson M 63 M6064 Veneta OR 24:29.1 24:21.6 7:51 32 59 5 6
19 1155 Tom Pattee M 52 M5054 Springfield OR 24:34.1 24:24.0 7:52 33 59 4 8
20 1126 Don McLean M 73 M7074 Eugene OR 24:54.0 24:46.0 7:59 34 59 2 4
21 1123 Jerry Stromme M 57 M5559 Eugene OR 25:19.9 25:10.3 8:07 35 59 3 5
22 1078 Tim Cochran M 48 M4549 Eugene OR 26:21.0 26:11.9 8:26 38 59 3 4
23 1172 Dan Guzman M 47 M4549 Eugene OR 27:00.6 26:46.9 8:38 39 59 4 4
24 1091 Jeff Lange M 52 M5054 Eugene OR 27:07.2 26:56.5 8:41 40 59 5 8
25 1068 Kent Anderson M 60 M6064 Eugene OR 28:25.4 28:17.9 9:07 41 59 6 6
26 1147 Jim Jaqua M 73 M7074 Eugene OR 28:52.6 28:37.0 9:13 42 59 3 4
27 1124 Michael Richardson M 54 M5054 Eugene OR 28:52.4 28:38.8 9:14 43 59 6 8
28 1098 John Murray M 58 M5559 Eugene OR 28:57.3 28:42.2 9:15 44 59 4 5
29 1076 Bob Ciminella M 58 M5559 Buffalo NY 29:01.1 28:46.1 9:16 46 59 5 5
30 1134 Steve Modee M 67 M6569 Eugene OR 29:35.2 29:20.2 9:27 47 59 2 4
31 1133 Rick Ohlson M 66 M6569 Eugene OR 31:21.8 31:13.2 10:03 49 59 3 4
32 1103 Jonathan Stafford M 74 M7074 Eugene OR 32:30.1 32:16.3 10:24 51 59 4 4
33 1070 Myron Brown M 66 M6569 Creswell OR 34:24.6 34:13.5 11:01 53 59 4 4
34 1085 Jared Hass M 42 M4044 Springfield OR 35:04.8 34:43.9 11:11 55 59 5 5
35 1140 Doug Whited M 53 M5054 Eugene OR 35:30.1 35:14.2 11:21 56 59 7 8

Master's Women Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun Time Net Time Pace Sex Place Sex Total Div Place Div Total
1 1122 Jen Brennan F 51 F5054 Eugene OR 22:14.5 22:08.1 7:08 9 50 1 3
2 1150 Sarah Lorge Butler F 45 F4549 Eugene OR 22:18.5 22:12.4 7:09 10 50 1 2
3 1131 Charlie Fox F 55 F5559 Junction City OR 22:32.5 22:26.8 7:14 11 50 1 8
4 1118 Kathleen Dugan F 57 F5559 Eugene OR 24:05.2 23:57.5 7:43 14 50 2 8
5 1117 Shelly Bosworth F 47 F4549 Eugene OR 24:25.9 24:17.4 7:50 15 50 2 2
6 1102 Cindy Smith F 56 F5559 Eugene OR 25:37.7 25:21.9 8:10 18 50 3 8
7 1092 Kate Lange F 55 F5559 Eugene OR 25:59.5 25:48.7 8:19 21 50 4 8
8 1088 Tammy Hines F 58 F5559 Eugene OR 26:38.4 26:21.2 8:29 22 50 5 8
9 1159 Leslie Thomas F 40 F4044 Eugene OR 29:17.2 29:08.5 9:23 24 50 1 3
10 1167 Kathleen Birkholz F 51 F5054 Eugene OR 30:06.6 29:52.9 9:38 27 50 2 3
11 1162 Rebecca Eastwood F 60 F6064 Eugene OR 30:11.9