Overall Results: 10 Mile

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 558 Max King M 39 M3539 Bend OR 55:30.8 55:30.8 5:34 1 75 1 18
2 631 Thomas Morgan M 37 M3539 Bend OR 58:31.4 58:31.4 5:52 2 75 2 18
3 569 Ryan McLaughlin M 30 M3034 Bend OR 1:00:24.2 1:00:24.2 6:03 3 75 1 8
4 519 Joe Creighton M 39 M3539 Seattle WA 1:00:36.8 1:00:36.8 6:04 4 75 3 18
5 630 Byron Pittam M 36 M3539 Bend OR 1:01:29.0 1:01:29.0 6:09 5 75 4 18
6 595 Ian Sharman M 38 M3539 Bend OR 1:01:34.5 1:01:34.5 6:10 6 75 5 18
7 592 Nick Scalfone M 35 M3539 Bend OR 1:02:04.6 1:02:04.6 6:13 7 75 6 18
8 615 Evan Williams M 32 M3034 Seattle WA 1:02:41.7 1:02:41.7 6:17 8 75 2 8
9 636 Chris Jones M 39 M3539 Bend OR 1:02:55.3 1:02:55.3 6:18 9 75 7 18
10 584 Stefan Redfield M 30 M3034 Seattle WA 1:03:12.5 1:03:12.5 6:20 10 75 3 8
11 634 Colton Gale M 28 M2529 Bend OR 1:04:12.5 1:04:12.5 6:26 11 75 1 10
12 543 Dave Harms M 41 M4044 Bend OR 1:04:42.3 1:04:42.3 6:29 12 75 1 8
13 576 Michael Ohare M 45 M4549 Durango CO 1:05:27.0 1:05:27.0 6:33 13 75 1 11
14 563 Travis Mack M 35 M3539 Bend OR 1:06:31.3 1:06:31.3 6:40 14 75 8 18
15 622 Tim Wilson M 29 M2529 Bend OR 1:06:54.3 1:06:54.3 6:42 15 75 2 10
16 637 Zoe Roy F 31 F3034 Bend OR 1:11:24.8 1:11:24.8 7:09 1 60 1 9
17 602 William Strachan M 28 M2529 Terrebonne OR 1:11:32.2 1:11:32.2 7:10 16 75 3 10
18 587 Mathew Robinson M 36 M3539 Bend OR 1:11:52.5 1:11:52.5 7:12 17 75 9 18
19 549 Robert Hershey M 29 M2529 Bend OR 1:12:09.1 1:12:09.1 7:13 18 75 4 10
20 532 Breck Flanagan-Caldwell M 25 M2529 Bend OR 1:12:45.5 1:12:45.5 7:17 19 75 5 10
21 571 Sean Meissner M 45 M4549 Durango CO 1:13:33.0 1:13:33.0 7:22 20 75 2 11
22 540 Kaitlin Greene F 29 F2529 Bend OR 1:14:09.8 1:14:09.8 7:25 2 60 1 12
23 533 Matt Fox M 40 M4044 Bend OR 1:14:25.8 1:14:25.8 7:27 21 75 2 8
24 585 Dirk Renner M 45 M4549 Bend OR 1:15:29.5 1:15:29.5 7:33 22 75 3 11
25 556 Amanda Johnson F 30 F3034 Clovis CA 1:17:14.2 1:17:14.2 7:44 3 60 2 9
26 611 Ryan Weald M 28 M2529 Bend OR 1:17:39.7 1:17:39.7 7:46 23 75 6 10
27 593 Amy Schmitz F 38 F3539 Bainbridge Island WA 1:18:20.6 1:18:20.6 7:51 4 60 1 12
28 501 Jason Adams M 40 M4044 Bend OR 1:18:38.2 1:18:38.2 7:52 24 75 3 8
29 570 Heike McNeil F 45 F4549 Eugene OR 1:19:03.4 1:19:03.4 7:55 5 60 1 7
30 624 Angelina Salerno F 45 F4549 Bend OR 1:19:26.8 1:19:26.8 7:57 6 60 2 7
31 618 Ryan Wulff M 39 M3539 Bend OR 1:19:57.3 1:19:57.3 8:00 25 75 10 18
32 560 Jess Lawro F 28 F2529 Bend OR 1:21:07.3 1:21:07.3 8:07 7 60 2 12
33 625 Davide Bergamasco M 51 M5054 Bend OR 1:21:59.1 1:21:59.1 8:12 26 75 1 7
34 626 Lucia Bergamasco F 47 F4549 Bend OR 1:22:00.8 1:22:00.8 8:13 8 60 3 7
35 510 Gerald Bliege M 44 M4044 Yacolt WA 1:22:07.0 1:22:07.0 8:13 27 75 4 8
36 573 Karly Nash F 53 F5054 Bend OR 1:22:17.6 1:22:17.6 8:14 9 60 1 7
37 531 Emily Feenstra F 31 F3034 Bend OR 1:22:45.0 1:22:45.0 8:17 10 60 3 9
38 609 Walter Vines M 60 M6064 Bend OR 1:22:51.3 1:22:51.3 8:18 28 75 1 2
39 635 Barry Wicks M 37 M3539 Bend OR 1:23:19.7 1:23:19.7 8:20 29 75 11 18
40 527 Matthew Dimond M 49 M4549 Bend OR 1:24:00.5 1:24:00.5 8:25 30 75 4 11
41 505 Elizabeth Bassett F 29 F2529 Bend OR 1:24:30.4 1:24:30.4 8:28 11 60 3 12
42 586 Kristin Robinson F 31 F3034 Bend OR 1:24:33.4 1:24:33.4 8:28 12 60 4 9
43 530 Paul Faye M 53 M5054 Bend OR 1:25:04.0 1:25:04.0 8:31 31 75 2 7
44 620 John Zulim M 38 M3539 Bend OR 1:25:41.3 1:25:41.3 8:35 32 75 12 18
45 580 Lelah O'Shaughnessy F 31 F3034 Portland OR 1:25:41.7 1:25:41.7 8:35 13 60 5 9
46 550 Ava Hiller F 26 F2529 Bend OR 1:25:42.7 1:25:42.7 8:35 14 60 4 12
47 522 Meriel Darzen F 36 F3539 Portland OR 1:25:42.9 1:25:42.9 8:35 15 60 2 12
48 548 Sarah Hash F 36 F3539 Bend OR 1:25:49.4 1:25:49.4 8:35 16 60 3 12
49 633 Victoria Martin F 25 F2529 Portland OR 1:26:18.0 1:26:18.0 8:38 17 60 5 12
50 568 Alexander Martinez M 29 M2529 Portland OR 1:26:19.2 1:26:19.2 8:38 33 75 7 10
51 582 Kenny Parsley M 21 M2024 Corvallis OR 1:26:59.6 1:26:59.6 8:42 34 75 1 1
52 537 Chris Gassner M 58 M5559 Bend OR 1:26:59.6 1:26:59.6 8:42 35 75 1 5
53 517 Art Colson M 37 M3539 Portland OR 1:27:00.5 1:27:00.5 8:43 36 75 13 18
54 583 Randy Pyle M 36 M3539 Blue River OR 1:27:27.9 1:27:27.9 8:45 37 75 14 18
55 513 Dana Christensen F 46 F4549 Bend OR 1:28:16.8 1:28:16.8 8:50 18 60 4 7
56 555 Peter Jackson M 34 M3034 Portland OR 1:28:58.3 1:28:58.3 8:54 38 75 4 8
57 534 Katie Frank F 38 F3539 Bend OR 1:29:04.7 1:29:04.7 8:55 19 60 4 12
58 590 Kirsten Romney F 30 F3034 Bend OR 1:30:09.1 1:30:09.1 9:01 20 60 6 9
59 528 Amy Erickson F 42 F4044 Bend OR 1:30:11.1 1:30:11.1 9:02 21 60 1 10
60 561 Liz Lefeber F 41 F4044 Bend OR 1:30:41.3 1:30:41.3 9:05 22 60 2 10
61 529 Julie Evert F 29 F2529 Bend OR 1:30:47.1 1:30:47.1 9:05 23 60 6 12
62 539 Lorenzo Gonzalez M 31 M3034 Bend OR 1:32:29.3 1:32:29.3 9:15 39 75 5 8
63 503 Claire Bagdanoff F 38 F3539 Bend OR 1:33:20.5 1:33:20.5 9:21 24 60 5 12
64 525 Todd Detwiler M 49 M4549 Bend OR 1:33:33.7 1:33:33.7 9:22 40 75 5 11
65 524 Ron Delmendo M 55 M5559 Bend OR 1:33:41.7 1:33:41.7 9:23 41 75 2 5
66 526 Lisa Dewitt F 56 F5559 Bend OR 1:33:56.7 1:33:56.7 9:24 25 60 1 1
67 562 Pete Leroy M 51 M5054 Bend OR 1:34:20.8 1:34:20.8 9:27 42 75 3 7
68 623 Derek Hubler M 25 M2529 Bend OR 1:34:33.1 1:34:33.1 9:28 43 75 8 10
69 502 Rose Averbeck F 28 F2529 Springfield OR 1:34:51.4 1:34:51.4 9:30 26 60 7 12
70 553 Cameron Hursh M 42 M4044 Bend OR 1:35:00.8 1:35:00.8 9:31 44 75 5 8
71 538 Greg Gisi M 43 M4044 Bend OR 1:35:10.4 1:35:10.4 9:32 45 75 6 8
72 552 Mark Hubler M 52 M5054 Bend OR 1:35:10.5 1:35:10.5 9:32 46 75 4 7
73 572 Rick Moon M 58 M5559 Metolius OR 1:35:42.7 1:35:42.7 9:35 47 75 3 5
74 589 Victor Rodriguez M 34 M3034 Redmond OR 1:35:55.2 1:35:55.2 9:36 48 75 6 8
75 557 Nicole Johnson F 43 F4044 Bend OR 1:36:02.2 1:36:02.2 9:37 27 60 3 10
76 514 Leigh Church F 50 F5054 West Linn OR 1:36:31.4 1:36:31.4 9:40 28 60 2 7
77 628 Scott Timms M 47 M4549 Vancouver WA 1:36:35.0 1:36:35.0 9:40 49 75 6 11
78 627 Heidi Timms F 39 F3539 Vancouver WA 1:36:35.8 1:36:35.8 9:40 29 60 6 12
79 629 Trisha Epple F 46 F4549 Bend OR 1:37:54.3 1:37:54.3 9:48 30 60 5 7
80 567 Alexis Martin F 40 F4044 Bend OR 1:37:56.6 1:37:56.6 9:48 31 60 4 10
81 506 Matthew Baughman M 38 M3539 Bend OR 1:38:17.7 1:38:17.7 9:50 50 75 15 18
82 597 Jeff Simonton M 54 M5054 Bend OR 1:38:19.6 1:38:19.6 9:50 51 75 5 7
83 596 Terri Silliman F 53 F5054 Bend OR 1:38:24.1 1:38:24.1 9:51 32 60 3 7
84 616 Courtney Willis F 28 F2529 Bend OR 1:38:26.3 1:38:26.3 9:51 33 60 8 12
85 564 Lauren Magalska F 38 F3539 Olympia WA 1:38:26.7 1:38:26.7 9:51 34 60 7 12
86 604 Steve Strang M 47 M4549 Bend OR 1:38:54.6 1:38:54.6 9:54 52 75 7 11
87 523 Sarah Delaney F 29 F2529 Portland OR 1:39:34.3 1:39:34.3 9:58 35 60 9 12
88 608 Rachel Tuller F 44 F4044 Bend OR 1:39:42.8 1:39:42.8 9:59 36 60 5 10
89 614 Peter Whiteman M 30 M3034 Bend OR 1:40:41.4 1:40:41.4 10:05 53 75 7 8
90 594 Sue Schumacher F 53 F5054 Bend OR 1:41:07.4 1:41:07.4 10:07 37 60 4 7
91 578 Chassen Ortiz F 30 F3034 Bend OR 1:41:35.3 1:41:35.3 10:10 38 60 7 9
92 507 Katie Bearden F 33 F3034 Bend OR 1:41:50.2 1:41:50.2 10:12 39 60 8 9
93 638 Brandon Coughlin M 37 M3539 Bend OR 1:41:57.5 1:41:57.5 10:12 54 75 16 18
94 605 Doug Thomas M 46 M4549 Bend OR 1:42:55.3 1:42:55.3 10:18 55 75 8 11
95 606 Jenessa Thomas F 42 F4044 Bend OR 1:42:58.9 1:42:58.9 10:18 40 60 6 10
96 581 David Parks M 30 M3034 Prineville OR 1:43:00.5 1:43:00.5 10:19 56 75 8 8
97 516 Kayla Collins F 30 F3034 Bend OR 1:44:05.4 1:44:05.4 10:25 41 60 9 9
98 547 Matthew Hart M 26 M2529 Bend OR 1:44:06.5 1:44:06.5 10:25 57 75 9 10
99 610 Stephanie Waritz F 49 F4549 Bend OR 1:45:23.1 1:45:23.1 10:33 42 60 6 7
100 599 James Sleznick M 51 M5054 Sisters OR 1:45:40.3 1:45:40.3 10:35 58 75 6 7
101 535 Anne French F 43 F4044 Sisters OR 1:46:09.6 1:46:09.6 10:37 43 60 7 10
102 542 Kelly Hall F 28 F2529 Bend OR 1:47:58.0 1:47:58.0 10:48 44 60 10 12
103 508 Pete Beck M 57 M5559 Bend OR 1:51:08.0 1:51:08.0 11:07 59 75 4 5
104 541 Jared Hall M 37 M3539 Bend OR 1:51:14.0 1:51:14.0 11:08 60 75 17 18
105 577 Sydney Olson F 44 F4044 Dufur OR 1:51:17.0 1:51:17.0 11:08 45 60 8 10
106 613 Colette Whelan F 53 F5054 Sisters OR 1:54:47.0 1:54:47.0 11:29 46 60 5 7
107 607 Betsy Tucker F 38 F3539 Bend OR 1:55:45.0 1:55:45.0 11:35 47 60 8 12
108 612 Ed Weiland M 58 M5559 Bend OR 1:57:48.2 1:57:48.2 11:47 61 75 5 5
109 545 Dan Harshburger M 71 M7099 Bend OR 2:01:10.7 2:01:10.7 12:08 62 75 1 3
110 515 Dana Clark-Millar F 51 F5054 Bend OR 2:01:15.4 2:01:15.4 12:08 48 60 6 7
111 621 Libby Wilson F 27 F2529 Bend OR 2:08:17.3 2:08:17.3 12:50 49 60 11 12
112 601 Wiskie Stout F 65 F6569 Bend OR 2:08:38.2 2:08:38.2 12:52 50 60 1 2
113 509 Byron Bilteau M 66 M6569 Madras OR 2:09:44.0 2:09:44.0 12:59 63 75 1 2
114 632 Jim Brynteson M 64 M6064 Bend OR 2:13:07.8 2:13:07.8 13:19 64 75 2 2
115 511 Gregory Bryant M 69 M6569 Bend OR 2:13:39.7 2:13:39.7 13:22 65 75 2 2
116 546 Kathy Harshburger F 68 F6569 Bend OR 2:13:42.8 2:13:42.8 13:23 51 60 2 2

Men Results: 10 Mile

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 558 Max King M 39 M3539 Bend OR 55:30.8 55:30.8 5:34 1 75 1 18
2 631 Thomas Morgan M 37 M3539 Bend OR 58:31.4 58:31.4 5:52 2 75 2 18
3 569 Ryan McLaughlin M 30 M3034 Bend OR 1:00:24.2 1:00:24.2 6:03 3 75 1 8
4 519 Joe Creighton M 39 M3539 Seattle WA 1:00:36.8 1:00:36.8 6:04 4 75 3 18
5 630 Byron Pittam M 36 M3539 Bend OR 1:01:29.0 1:01:29.0 6:09 5 75 4 18
6 595 Ian Sharman M 38 M3539 Bend OR 1:01:34.5 1:01:34.5 6:10 6 75 5 18
7 592 Nick Scalfone M 35 M3539 Bend OR 1:02:04.6 1:02:04.6 6:13 7 75 6 18
8 615 Evan Williams M 32 M3034 Seattle WA 1:02:41.7 1:02:41.7 6:17 8 75 2 8
9 636 Chris Jones M 39 M3539 Bend OR 1:02:55.3 1:02:55.3 6:18 9 75 7 18
10 584 Stefan Redfield M 30 M3034 Seattle WA 1:03:12.5 1:03:12.5 6:20 10 75 3 8
11 634 Colton Gale M 28 M2529 Bend OR 1:04:12.5 1:04:12.5 6:26 11 75 1 10
12 543 Dave Harms M 41 M4044 Bend OR 1:04:42.3 1:04:42.3 6:29 12 75 1 8
13 576 Michael Ohare M 45 M4549 Durango CO 1:05:27.0 1:05:27.0 6:33 13 75 1 11
14 563 Travis Mack M 35 M3539 Bend OR 1:06:31.3 1:06:31.3 6:40 14 75 8 18
15 622 Tim Wilson M 29 M2529 Bend OR 1:06:54.3 1:06:54.3 6:42 15 75 2 10
16 602 William Strachan M 28 M2529 Terrebonne OR 1:11:32.2 1:11:32.2 7:10 16 75 3 10
17 587 Mathew Robinson M 36 M3539 Bend OR 1:11:52.5 1:11:52.5 7:12 17 75 9 18
18 549 Robert Hershey M 29 M2529 Bend OR 1:12:09.1 1:12:09.1 7:13 18 75 4 10
19 532 Breck Flanagan-Caldwell M 25 M2529 Bend OR 1:12:45.5 1:12:45.5 7:17 19 75 5 10
20 571 Sean Meissner M 45 M4549 Durango CO 1:13:33.0 1:13:33.0 7:22 20 75 2 11
21 533 Matt Fox M 40 M4044 Bend OR 1:14:25.8 1:14:25.8 7:27 21 75 2 8
22 585 Dirk Renner M 45 M4549 Bend OR 1:15:29.5 1:15:29.5 7:33 22 75 3 11
23 611 Ryan Weald M 28 M2529 Bend OR 1:17:39.7 1:17:39.7 7:46 23 75 6 10
24 501 Jason Adams M 40 M4044 Bend OR 1:18:38.2 1:18:38.2 7:52 24 75 3 8
25 618 Ryan Wulff M 39 M3539 Bend OR 1:19:57.3 1:19:57.3 8:00 25 75 10 18
26 625 Davide Bergamasco M 51 M5054 Bend OR 1:21:59.1 1:21:59.1 8:12 26 75 1 7
27 510 Gerald Bliege M 44 M4044 Yacolt WA 1:22:07.0 1:22:07.0 8:13 27 75 4 8
28 609 Walter Vines M 60 M6064 Bend OR 1:22:51.3 1:22:51.3 8:18 28 75 1 2
29 635 Barry Wicks M 37 M3539 Bend OR 1:23:19.7 1:23:19.7 8:20 29 75 11 18
30 527 Matthew Dimond M 49 M4549 Bend OR 1:24:00.5 1:24:00.5 8:25 30 75 4 11
31 530 Paul Faye M 53 M5054 Bend OR 1:25:04.0 1:25:04.0 8:31 31 75 2 7
32 620 John Zulim M 38 M3539 Bend OR 1:25:41.3 1:25:41.3 8:35 32 75 12 18
33 568 Alexander Martinez M 29 M2529 Portland OR 1:26:19.2 1:26:19.2 8:38 33 75 7 10
34 582 Kenny Parsley M 21 M2024 Corvallis OR 1:26:59.6 1:26:59.6 8:42 34 75 1 1
35 537 Chris Gassner M 58 M5559 Bend OR 1:26:59.6 1:26:59.6 8:42 35 75 1 5
36 517 Art Colson M 37 M3539 Portland OR 1:27:00.5 1:27:00.5 8:43 36 75 13 18
37 583 Randy Pyle M 36 M3539 Blue River OR 1:27:27.9 1:27:27.9 8:45 37 75 14 18
38 555 Peter Jackson M 34 M3034 Portland OR 1:28:58.3 1:28:58.3 8:54 38 75 4 8
39 539 Lorenzo Gonzalez M 31 M3034 Bend OR 1:32:29.3 1:32:29.3 9:15 39 75 5 8
40 525 Todd Detwiler M 49 M4549 Bend OR 1:33:33.7 1:33:33.7 9:22 40 75 5 11
41 524 Ron Delmendo M 55 M5559 Bend OR 1:33:41.7 1:33:41.7 9:23 41 75 2 5
42 562 Pete Leroy M 51 M5054 Bend OR 1:34:20.8 1:34:20.8 9:27 42 75 3 7
43 623 Derek Hubler M 25 M2529 Bend OR 1:34:33.1 1:34:33.1 9:28 43 75 8 10
44 553 Cameron Hursh M 42 M4044 Bend OR 1:35:00.8 1:35:00.8 9:31 44 75 5 8
45 538 Greg Gisi M 43 M4044 Bend OR 1:35:10.4 1:35:10.4 9:32 45 75 6 8
46 552 Mark Hubler M 52 M5054 Bend OR 1:35:10.5 1:35:10.5 9:32 46 75 4 7
47 572 Rick Moon M 58 M5559 Metolius OR 1:35:42.7 1:35:42.7 9:35 47 75 3 5
48 589 Victor Rodriguez M 34 M3034 Redmond OR 1:35:55.2 1:35:55.2 9:36 48 75 6 8
49 628 Scott Timms M 47 M4549 Vancouver WA 1:36:35.0 1:36:35.0 9:40 49 75 6 11
50 506 Matthew Baughman M 38 M3539 Bend OR 1:38:17.7 1:38:17.7 9:50 50 75 15 18
51 597 Jeff Simonton M 54 M5054 Bend OR 1:38:19.6 1:38:19.6 9:50 51 75 5 7
52 604 Steve Strang M 47 M4549 Bend OR 1:38:54.6 1:38:54.6 9:54 52 75 7 11
53 614 Peter Whiteman M 30 M3034 Bend OR 1:40:41.4 1:40:41.4 10:05 53 75 7 8
54 638 Brandon Coughlin M 37 M3539 Bend OR 1:41:57.5 1:41:57.5 10:12 54 75 16 18
55 605 Doug Thomas M 46 M4549 Bend OR 1:42:55.3 1:42:55.3 10:18 55 75 8 11
56 581 David Parks M 30 M3034 Prineville OR 1:43:00.5 1:43:00.5 10:19 56 75 8 8
57 547 Matthew Hart M 26 M2529 Bend OR 1:44:06.5 1:44:06.5 10:25 57 75 9 10
58 599 James Sleznick M 51 M5054 Sisters OR 1:45:40.3 1:45:40.3 10:35 58 75 6 7
59 508 Pete Beck M 57 M5559 Bend OR 1:51:08.0 1:51:08.0 11:07 59 75 4 5
60 541 Jared Hall M 37 M3539 Bend OR 1:51:14.0 1:51:14.0 11:08 60 75 17 18
61 612 Ed Weiland M 58 M5559 Bend OR 1:57:48.2 1:57:48.2 11:47 61 75 5 5
62 545 Dan Harshburger M 71 M7099 Bend OR 2:01:10.7 2:01:10.7 12:08 62 75 1 3
63 509 Byron Bilteau M 66 M6569 Madras OR 2:09:44.0 2:09:44.0 12:59 63 75 1 2
64 632 Jim Brynteson M 64 M6064 Bend OR 2:13:07.8 2:13:07.8 13:19 64 75 2 2
65 511 Gregory Bryant M 69 M6569 Bend OR 2:13:39.7 2:13:39.7 13:22 65 75 2 2

Women Results: 10 Mile

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 637 Zoe Roy F 31 F3034 Bend OR 1:11:24.8 1:11:24.8 7:09 1 60 1 9
2 540 Kaitlin Greene F 29 F2529 Bend OR 1:14:09.8 1:14:09.8 7:25 2 60 1 12
3 556 Amanda Johnson F 30 F3034 Clovis CA 1:17:14.2 1:17:14.2 7:44 3 60 2 9
4 593 Amy Schmitz F 38 F3539 Bainbridge Island WA 1:18:20.6 1:18:20.6 7:51 4 60 1 12
5 570 Heike McNeil F 45 F4549 Eugene OR 1:19:03.4 1:19:03.4 7:55 5 60 1 7
6 624 Angelina Salerno F 45 F4549 Bend OR 1:19:26.8 1:19:26.8 7:57 6 60 2 7
7 560 Jess Lawro F 28 F2529 Bend OR 1:21:07.3 1:21:07.3 8:07 7 60 2 12
8 626 Lucia Bergamasco F 47 F4549 Bend OR 1:22:00.8 1:22:00.8 8:13 8 60 3 7
9 573 Karly Nash F 53 F5054 Bend OR 1:22:17.6 1:22:17.6 8:14 9 60 1 7
10 531 Emily Feenstra F 31 F3034 Bend OR 1:22:45.0 1:22:45.0 8:17 10 60 3 9
11 505 Elizabeth Bassett F 29 F2529 Bend OR 1:24:30.4 1:24:30.4 8:28 11 60 3 12
12 586 Kristin Robinson F 31 F3034 Bend OR 1:24:33.4 1:24:33.4 8:28 12 60 4 9
13 580 Lelah O'Shaughnessy F 31 F3034 Portland OR 1:25:41.7 1:25:41.7 8:35 13 60 5 9
14 550 Ava Hiller F 26 F2529 Bend OR 1:25:42.7 1:25:42.7 8:35 14 60 4 12
15 522 Meriel Darzen F 36 F3539 Portland OR 1:25:42.9 1:25:42.9 8:35 15 60 2 12
16 548 Sarah Hash F 36 F3539 Bend OR 1:25:49.4 1:25:49.4 8:35 16 60 3 12
17 633 Victoria Martin F 25 F2529 Portland OR 1:26:18.0 1:26:18.0 8:38 17 60 5 12
18 513 Dana Christensen F 46 F4549 Bend OR 1:28:16.8 1:28:16.8 8:50 18 60 4 7
19 534 Katie Frank F 38 F3539 Bend OR 1:29:04.7 1:29:04.7 8:55 19 60 4 12
20 590 Kirsten Romney F 30 F3034 Bend OR 1:30:09.1 1:30:09.1 9:01 20 60 6 9
21 528 Amy Erickson F 42 F4044 Bend OR 1:30:11.1 1:30:11.1 9:02 21 60 1 10
22 561 Liz Lefeber F 41 F4044 Bend OR 1:30:41.3 1:30:41.3 9:05 22 60 2 10
23 529 Julie Evert F 29 F2529 Bend OR 1:30:47.1 1:30:47.1 9:05 23 60 6 12
24 503 Claire Bagdanoff F 38 F3539 Bend OR 1:33:20.5 1:33:20.5 9:21 24 60 5 12
25 526 Lisa Dewitt F 56 F5559 Bend OR 1:33:56.7 1:33:56.7 9:24 25 60 1 1
26 502 Rose Averbeck F 28 F2529 Springfield OR 1:34:51.4 1:34:51.4 9:30 26 60 7 12
27 557 Nicole Johnson F 43 F4044 Bend OR 1:36:02.2 1:36:02.2 9:37 27 60 3 10
28 514 Leigh Church F 50 F5054 West Linn OR 1:36:31.4 1:36:31.4 9:40 28 60 2 7
29 627 Heidi Timms F 39 F3539 Vancouver WA 1:36:35.8 1:36:35.8 9:40 29 60 6 12
30 629 Trisha Epple F 46 F4549 Bend OR 1:37:54.3 1:37:54.3 9:48 30 60 5 7
31 567 Alexis Martin F 40 F4044 Bend OR 1:37:56.6 1:37:56.6 9:48 31 60 4 10
32 596 Terri Silliman F 53 F5054 Bend OR 1:38:24.1 1:38:24.1 9:51 32 60 3 7
33 616 Courtney Willis F 28 F2529 Bend OR 1:38:26.3 1:38:26.3 9:51 33 60 8 12
34 564 Lauren Magalska F 38 F3539 Olympia WA 1:38:26.7 1:38:26.7 9:51 34 60 7 12
35 523 Sarah Delaney F 29 F2529 Portland OR 1:39:34.3 1:39:34.3 9:58 35 60 9 12
36 608 Rachel Tuller F 44 F4044 Bend OR 1:39:42.8 1:39:42.8 9:59 36 60 5 10
37 594 Sue Schumacher F 53 F5054 Bend OR 1:41:07.4 1:41:07.4 10:07 37 60 4 7
38 578 Chassen Ortiz F 30 F3034 Bend OR 1:41:35.3 1:41:35.3 10:10 38 60 7 9
39 507 Katie Bearden F 33 F3034 Bend OR 1:41:50.2 1:41:50.2 10:12 39 60 8 9
40 606 Jenessa Thomas F 42 F4044 Bend OR 1:42:58.9 1:42:58.9 10:18 40 60 6 10
41 516 Kayla Collins F 30 F3034 Bend OR 1:44:05.4 1:44:05.4 10:25 41 60 9 9
42 610 Stephanie Waritz F 49 F4549 Bend OR 1:45:23.1 1:45:23.1 10:33 42 60 6 7
43 535 Anne French F 43 F4044 Sisters OR 1:46:09.6 1:46:09.6 10:37 43 60 7 10
44 542 Kelly Hall F 28 F2529 Bend OR 1:47:58.0 1:47:58.0 10:48 44 60 10 12
45 577 Sydney Olson F 44 F4044 Dufur OR 1:51:17.0 1:51:17.0 11:08 45 60 8 10
46 613 Colette Whelan F 53 F5054 Sisters OR 1:54:47.0 1:54:47.0 11:29 46 60 5 7
47 607 Betsy Tucker F 38 F3539 Bend OR 1:55:45.0 1:55:45.0 11:35 47 60 8 12
48 515 Dana Clark-Millar F 51 F5054 Bend OR 2:01:15.4 2:01:15.4 12:08 48 60 6 7
49 621 Libby Wilson F 27 F2529 Bend OR 2:08:17.3 2:08:17.3 12:50 49 60 11 12
50 601 Wiskie Stout F 65 F6569 Bend OR 2:08:38.2 2:08:38.2 12:52 50 60 1 2
51 546 Kathy Harshburger F 68 F6569 Bend OR 2:13:42.8 2:13:42.8 13:23 51 60 2 2

Master's Men Results: 10 Mile

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 543 Dave Harms M 41 M4044 Bend OR 1:04:42.3 1:04:42.3 6:29 12 75 1 8
2 576 Michael Ohare M 45 M4549 Durango CO 1:05:27.0 1:05:27.0 6:33 13 75 1 11
3 571 Sean Meissner M 45 M4549 Durango CO 1:13:33.0 1:13:33.0 7:22 20 75 2 11
4 533 Matt Fox M 40 M4044 Bend OR 1:14:25.8 1:14:25.8 7:27 21 75 2 8
5 585 Dirk Renner M 45 M4549 Bend OR 1:15:29.5 1:15:29.5 7:33 22 75 3 11
6 501 Jason Adams M 40 M4044 Bend OR 1:18:38.2 1:18:38.2 7:52 24 75 3 8
7 625 Davide Bergamasco M 51 M5054 Bend OR 1:21:59.1 1:21:59.1 8:12 26 75 1 7
8 510 Gerald Bliege M 44 M4044 Yacolt WA 1:22:07.0 1:22:07.0 8:13 27 75 4 8
9 609 Walter Vines M 60 M6064 Bend OR 1:22:51.3 1:22:51.3 8:18 28 75 1 2
10 527 Matthew Dimond M 49 M4549 Bend OR 1:24:00.5 1:24:00.5 8:25 30 75 4 11
11 530 Paul Faye M 53 M5054 Bend OR 1:25:04.0 1:25:04.0 8:31 31 75 2 7
12 537 Chris Gassner M 58 M5559 Bend OR 1:26:59.6 1:26:59.6 8:42 35 75 1 5
13 525 Todd Detwiler M 49 M4549 Bend OR 1:33:33.7 1:33:33.7 9:22 40 75 5 11
14 524 Ron Delmendo M 55 M5559 Bend OR 1:33:41.7 1:33:41.7 9:23 41 75 2 5
15 562 Pete Leroy M 51 M5054 Bend OR 1:34:20.8 1:34:20.8 9:27 42 75 3 7
16 553 Cameron Hursh M 42 M4044 Bend OR 1:35:00.8 1:35:00.8 9:31 44 75 5 8
17 538 Greg Gisi M 43 M4044 Bend OR 1:35:10.4 1:35:10.4 9:32 45 75 6 8
18 552 Mark Hubler M 52 M5054 Bend OR 1:35:10.5 1:35:10.5 9:32 46 75 4 7
19 572 Rick Moon M 58 M5559 Metolius OR 1:35:42.7 1:35:42.7 9:35 47 75 3 5
20 628 Scott Timms M 47 M4549 Vancouver WA 1:36:35.0 1:36:35.0 9:40 49 75 6 11
21 597 Jeff Simonton M 54 M5054 Bend OR 1:38:19.6 1:38:19.6 9:50 51 75 5 7
22 604 Steve Strang M 47 M4549 Bend OR 1:38:54.6 1:38:54.6 9:54 52 75 7 11
23 605 Doug Thomas M