Overall Results: Half Marathon

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
Age Graded
Score
1 1456 Clint Vonlinsowe M 27 M25-29 Roseburg OR 1:32:15.4 1:32:09.1 7:03 1 33 1 1 64.25
2 1427 John Nolan M 30 M30-34 Portland OR 1:40:10.8 1:40:09.2 7:39 2 33 1 3 59.12
3 1321 Timothy Bartelt M 35 M35-39 Grants Pass OR 1:42:36.5 1:42:24.5 7:50 3 33 1 6 58.26
4 1423 Mike Morgan M 55 M55-59 Roseburg OR 1:42:33.1 1:42:30.7 7:50 4 33 1 5 68.22
5 1447 Heather Stadnisky F 37 F35-39 Bend OR 1:44:26.4 1:44:24.8 7:59 1 70 1 11 64.14
6 1417 Emily McKay F 46 F45-49 Winchester OR 1:48:28.9 1:48:28.9 8:17 2 70 1 9 65.73
7 1385 Ben Coutant M 59 M55-59 Eugene OR 1:50:07.8 1:50:06.9 8:25 5 33 2 5 65.86
8 1441 Andrea Smith F 35 F35-39 Roseburg OR 1:51:21.9 1:51:20.7 8:30 3 70 2 11 59.70
9 1440 Jeramiah Simmons M 37 M35-39 Roseburg OR 1:51:43.5 1:51:41.8 8:32 6 33 2 6 53.99
10 1452 Stacie Truitt F 44 F40-44 Roseburg OR 1:52:53.7 1:52:51.5 8:37 4 70 1 9 62.04
11 1313 Joel Barker M 44 M40-44 Portland OR 1:53:36.8 1:53:32.8 8:41 7 33 1 6 56.09
12 1399 Ciara Gray F 33 F30-34 Gold Beach OR 1:54:18.1 1:53:56.4 8:42 5 70 1 15 58.02
13 1401 Dana Henderson M 73 M70-74 Medford OR 1:54:25.9 1:54:22.0 8:44 8 33 1 4 73.23
14 1443 Lauren Smith F 30 F30-34 Grants Pass OR 1:55:19.7 1:55:08.4 8:48 6 70 2 15 57.19
15 1316 Mackenzie Barron F 21 F20-24 Eugene OR 1:56:25.9 1:56:23.3 8:54 7 70 1 2 56.56
16 1388 Kelsey Dennis F 35 F35-39 Medford OR 1:58:05.8 1:58:02.9 9:01 8 70 3 11 56.31
17 1406 Justin Howell M 39 M35-39 Eugene OR 2:00:11.9 2:00:07.9 9:11 9 33 3 6 50.95
18 1435 David Rozov M 20 M20-24 Salem OR 2:01:08.4 2:01:02.6 9:15 10 33 1 1 49.49
19 1436 Andrew Saukob M 18 M15-19 Salem OR 2:02:08.0 2:02:02.8 9:19 11 33 1 1 50.31
20 1279 Steven Abbott M 58 M55-59 Eugene OR 2:02:11.4 2:02:04.3 9:20 12 33 3 5 58.86
21 1386 Rosa Decker F 23 F20-24 Bend OR 2:03:12.8 2:02:56.4 9:24 9 70 2 2 53.55
22 1463 Greg Davy M 64 M60-64 Prineville OR 2:05:41.8 2:05:37.9 9:36 13 33 1 2 60.52
23 1445 Brittney Spencer F 33 F30-34 Eugene OR 2:05:52.5 2:05:43.1 9:36 10 70 3 15 52.59
24 1468 Tobin Cover M 47 M45-49 Harbor OR 2:07:03.7 2:06:45.0 9:41 14 33 1 2 51.50
25 1457 Luke Walker M 50 M50-54 Prineville OR 2:07:21.3 2:07:20.2 9:44 15 33 1 2 52.58
26 1449 Doris Tai F 61 F60-64 Eugene OR 2:07:29.8 2:07:26.1 9:44 11 70 1 11 67.71
27 1383 Tim Cochran M 49 M45-49 Eugene OR 2:12:15.9 2:12:11.9 10:06 16 33 2 2 50.22
28 1390 Heather Engstrom F 44 F40-44 Pleasant Hill OR 2:12:29.1 2:12:18.7 10:06 12 70 2 9 52.92
29 1416 Shawna McDonald F 49 F45-49 Liberty Lake WA 2:13:04.6 2:12:43.5 10:08 13 70 2 9 55.50
30 1405 Jeremy Howell M 39 M35-39 Bend OR 2:12:49.5 2:12:47.7 10:09 17 33 4 6 46.09
31 1418 Beth McKoy F 40 F40-44 Redmond OR 2:12:51.4 2:12:47.9 10:09 14 70 3 9 51.22
32 1397 Melissa Gomez F 46 F45-49 Redmond OR 2:15:12.5 2:15:09.7 10:20 15 70 3 9 52.76
33 1402 Bryan Holiman M 43 M40-44 Eugene OR 2:16:39.8 2:16:32.9 10:26 18 33 2 6 46.27
34 1389 Donna Ellickson F 52 F50-54 Lowell OR 2:16:50.2 2:16:37.4 10:26 16 70 1 4 55.96
35 1400 Angelina Halseth F 52 F50-54 Lyons OR 2:17:02.6 2:16:53.1 10:27 17 70 2 4 55.85
36 1459 Michael Warren M 55 M55-59 Prineville OR 2:17:19.7 2:17:07.5 10:29 19 33 4 5 51.00
37 1341 Bill Bezuk M 54 M50-54 Eugene OR 2:17:17.1 2:17:10.9 10:29 20 33 2 2 50.53
38 1396 Amy Goddard F 45 F45-49 Gardiner OR 2:17:17.3 2:17:12.5 10:29 18 70 4 9 51.48
39 1421 Kacy Minnis F 37 F35-39 Eugene OR 2:17:25.4 2:17:20.2 10:30 19 70 4 11 48.76
40 1446 Corey Spencer M 43 M40-44 Eugene OR 2:17:44.2 2:17:34.3 10:31 21 33 3 6 45.92
41 1407 Becky Hulse F 31 F30-34 Merrill OR 2:18:45.4 2:18:39.7 10:36 20 70 4 15 47.53
42 1393 Cassia Farmer F 32 F30-34 Roseburg OR 2:20:50.9 2:20:40.4 10:45 21 70 5 15 46.91
43 1410 Jen Knopp F 34 F30-34 Creswell OR 2:21:34.7 2:21:30.1 10:49 22 70 6 15 46.83
44 1450 Gwen Thomas F 56 F55-59 Enterprise OR 2:22:07.8 2:21:55.1 10:50 23 70 1 3 56.74
45 1404 Carrie Howell F 39 F35-39 Eugene OR 2:23:36.4 2:23:32.3 10:58 24 70 5 11 47.11
46 1425 Kimberly Moser F 33 F30-34 Mohawk OR 2:25:31.7 2:25:21.0 11:06 25 70 7 15 45.49
47 1460 Ed Weiland M 58 M55-59 Bend OR 2:26:11.4 2:25:56.7 11:09 22 33 5 5 49.23
48 1458 Cassie Walling F 38 F35-39 Bend OR 2:27:11.8 2:26:53.7 11:13 26 70 6 11 45.80
49 1448 Jeanne Swenson Darby F 65 F65-69 Bend OR 2:27:40.1 2:27:25.1 11:16 27 70 1 3 62.08
50 1411 Celeste Kuta F 62 F60-64 Eugene OR 2:27:32.9 2:27:30.1 11:16 28 70 2 11 59.34
51 1464 Roscoe Burns M 33 M30-34 Pistol River OR 2:29:23.9 2:29:04.1 11:23 23 33 2 3 39.78
52 1292 Jim Archer M 74 M70-74 Boring OR 2:40:09.4 2:39:55.9 12:13 24 33 2 4 53.13
53 1412 Annie Leger F 60 F60-64 Eugene OR 2:40:09.6 2:39:57.0 12:13 29 70 3 11 53.19
54 1442 Jenniffer Smith F 47 F45-49 Bend OR 2:40:59.7 2:40:52.2 12:17 30 70 5 9 44.77
55 1428 Naima Petewon F 60 F60-64 Springfield OR 2:46:45.7 2:46:29.9 12:43 31 70 4 11 51.10
56 1451 Jack Tipple M 71 M70-74 San Francisco CA 2:47:28.8 2:47:08.5 12:46 25 33 3 4 48.84
57 1444 Sharon Smith F 60 F60-64 Eugene OR 2:47:41.6 2:47:26.0 12:47 32 70 5 11 50.81
58 1422 Sandra Montgomery F 60 F60-64 Bend OR 2:48:42.4 2:48:25.2 12:52 33 70 6 11 50.51
59 1414 Maggie Logvin F 33 F30-34 Eugene OR 2:49:04.8 2:48:53.3 12:54 34 70 8 15 39.15
60 1387 Michaela Delaney F 25 F25-29 Eugene OR 2:49:04.9 2:48:53.7 12:54 35 70 1 2 38.98
61 1465 Marc Halseth M 61 M60-64 Lyons OR 2:49:14.2 2:49:04.9 12:55 26 33 2 2 43.70
62 1381 Tiffany Cherney F 40 F40-44 Portland OR 2:50:32.6 2:50:26.1 13:01 36 70 4 9 39.91
63 1374 Peter Boehm M 73 M70-74 Bend OR 2:50:55.9 2:50:40.5 13:02 27 33 4 4 49.06
64 1403 Thomas Hollembaek M 40 M40-44 Fort Lauderdale FL 2:50:49.2 2:50:42.5 13:02 28 33 4 6 36.14
65 1430 Angela Powell F 38 F35-39 Roseburg OR 2:52:56.3 2:52:50.2 13:12 37 70 7 11 38.92
66 1398 Sandy Goodell F 60 F60-64 Eugene OR 2:55:40.7 2:55:26.8 13:24 38 70 7 11 48.49
67 1415 Charlotte Martin F 49 F45-49 Springfield OR 2:57:44.1 2:57:34.0 13:34 39 70 6 9 41.48
68 1433 Rusty Reyes M 40 M40-44 Eugene OR 2:59:25.9 2:59:08.4 13:41 29 33 5 6 34.44
69 1305 Stephanie Bahler F 34 F30-34 Cottage Grove OR 3:00:45.5 3:00:34.1 13:48 40 70 9 15 36.70
70 1426 Debra Nelson F 63 F60-64 Eugene OR 3:03:37.7 3:03:29.6 14:01 41 70 8 11 48.41
71 1335 Ryan Bender M 30 M30-34 Eugene OR 3:08:02.3 3:07:52.9 14:21 30 33 3 3 31.52
72 1322 Jeanette Bausch F 68 F65-69 Eugene OR 3:09:12.2 3:09:04.1 14:26 42 70 2 3 50.71
73 1382 Sarah Cochran F 41 F40-44 Eugene OR 3:09:37.6 3:09:33.2 14:29 43 70 5 9 36.11
74 1413 Erin Lind F 47 F45-49 Bend OR 3:09:51.7 3:09:34.3 14:29 44 70 7 9 38.00
75 1437 Katarina Schartner F 17 F15-19 Riddle OR 3:14:29.3 3:14:19.0 14:50 45 70 1 1 34.92
76 1431 Rebecca Prinz F 38 F35-39 Riddle OR 3:14:30.4 3:14:20.7 14:51 46 70 8 11 34.62
77 1467 Kristen Schattenkerk F 33 F30-34 Roseburg OR 3:21:12.7 3:21:04.7 15:21 47 70 10 15 32.88
78 1466 Corey Huffman F 35 F35-39 Roseburg OR 3:21:13.5 3:21:05.5 15:22 48 70 9 11 33.05
79 1429 Becky Pongracz F 48 F45-49 Bend OR 3:24:13.5 3:23:55.4 15:34 49 70 8 9 35.71
80 1379 Jason Byrn M 39 M35-39 Eugene OR 3:26:13.8 3:26:03.1 15:44 31 33 5 6 29.70
81 1392 Caren Erickson F 62 F60-64 Corvallis OR 3:26:56.7 3:26:40.7 15:47 50 70 9 11 42.36
82 1375 Kimberley Boone F 54 F50-54 Sweet Home OR 3:26:57.0 3:26:41.0 15:47 51 70 3 4 37.95
83 1378 Jill Busby F 52 F50-54 Junction City OR 3:41:26.9 3:41:12.0 16:54 52 70 4 4 34.57
84 1420 Victoria Miller F 57 F55-59 Eugene OR 3:41:28.1 3:41:12.8 16:54 53 70 2 3 36.90
85 1424 Dorene Morris F 65 F65-69 Eugene OR 3:49:53.9 3:49:45.8 17:33 54 70 3 3 39.83
86 1380 Carol Campbell F 60 F60-64 Tumwater WA 4:07:53.0 4:07:32.9 18:54 55 70 10 11 34.37

Men Results: Half Marathon

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
Age Graded
Score
1 1456 Clint Vonlinsowe M 27 M25-29 Roseburg OR 1:32:15.4 1:32:09.1 7:03 1 33 1 1 64.25
2 1427 John Nolan M 30 M30-34 Portland OR 1:40:10.8 1:40:09.2 7:39 2 33 1 3 59.12
3 1321 Timothy Bartelt M 35 M35-39 Grants Pass OR 1:42:36.5 1:42:24.5 7:50 3 33 1 6 58.26
4 1423 Mike Morgan M 55 M55-59 Roseburg OR 1:42:33.1 1:42:30.7 7:50 4 33 1 5 68.22
5 1385 Ben Coutant M 59 M55-59 Eugene OR 1:50:07.8 1:50:06.9 8:25 5 33 2 5 65.86
6 1440 Jeramiah Simmons M 37 M35-39 Roseburg OR 1:51:43.5 1:51:41.8 8:32 6 33 2 6 53.99
7 1313 Joel Barker M 44 M40-44 Portland OR 1:53:36.8 1:53:32.8 8:41 7 33 1 6 56.09
8 1401 Dana Henderson M 73 M70-74 Medford OR 1:54:25.9 1:54:22.0 8:44 8 33 1 4 73.23
9 1406 Justin Howell M 39 M35-39 Eugene OR 2:00:11.9 2:00:07.9 9:11 9 33 3 6 50.95
10 1435 David Rozov M 20 M20-24 Salem OR 2:01:08.4 2:01:02.6 9:15 10 33 1 1 49.49
11 1436 Andrew Saukob M 18 M15-19 Salem OR 2:02:08.0 2:02:02.8 9:19 11 33 1 1 50.31
12 1279 Steven Abbott M 58 M55-59 Eugene OR 2:02:11.4 2:02:04.3 9:20 12 33 3 5 58.86
13 1463 Greg Davy M 64 M60-64 Prineville OR 2:05:41.8 2:05:37.9 9:36 13 33 1 2 60.52
14 1468 Tobin Cover M 47 M45-49 Harbor OR 2:07:03.7 2:06:45.0 9:41 14 33 1 2 51.50
15 1457 Luke Walker M 50 M50-54 Prineville OR 2:07:21.3 2:07:20.2 9:44 15 33 1 2 52.58
16 1383 Tim Cochran M 49 M45-49 Eugene OR 2:12:15.9 2:12:11.9 10:06 16 33 2 2 50.22
17 1405 Jeremy Howell M 39 M35-39 Bend OR 2:12:49.5 2:12:47.7 10:09 17 33 4 6 46.09
18 1402 Bryan Holiman M 43 M40-44 Eugene OR 2:16:39.8 2:16:32.9 10:26 18 33 2 6 46.27
19 1459 Michael Warren M 55 M55-59 Prineville OR 2:17:19.7 2:17:07.5 10:29 19 33 4 5 51.00
20 1341 Bill Bezuk M 54 M50-54 Eugene OR 2:17:17.1 2:17:10.9 10:29 20 33 2 2 50.53
21 1446 Corey Spencer M 43 M40-44 Eugene OR 2:17:44.2 2:17:34.3 10:31 21 33 3 6 45.92
22 1460 Ed Weiland M 58 M55-59 Bend OR 2:26:11.4 2:25:56.7 11:09 22 33 5 5 49.23
23 1464 Roscoe Burns M 33 M30-34 Pistol River OR 2:29:23.9 2:29:04.1 11:23 23 33 2 3 39.78
24 1292 Jim Archer M 74 M70-74 Boring OR 2:40:09.4 2:39:55.9 12:13 24 33 2 4 53.13
25 1451 Jack Tipple M 71 M70-74 San Francisco CA 2:47:28.8 2:47:08.5 12:46 25 33 3 4 48.84
26 1465 Marc Halseth M 61 M60-64 Lyons OR 2:49:14.2 2:49:04.9 12:55 26 33 2 2 43.70
27 1374 Peter Boehm M 73 M70-74 Bend OR 2:50:55.9 2:50:40.5 13:02 27 33 4 4 49.06
28 1403 Thomas Hollembaek M 40 M40-44 Fort Lauderdale FL 2:50:49.2 2:50:42.5 13:02 28 33 4 6 36.14
29 1433 Rusty Reyes M 40 M40-44 Eugene OR 2:59:25.9 2:59:08.4 13:41 29 33 5 6 34.44
30 1335 Ryan Bender M 30 M30-34 Eugene OR 3:08:02.3 3:07:52.9 14:21 30 33 3 3 31.52
31 1379 Jason Byrn M 39 M35-39 Eugene OR 3:26:13.8 3:26:03.1 15:44 31 33 5 6 29.70

Women Results: Half Marathon

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
Age Graded
Score
1 1447 Heather Stadnisky F 37 F35-39 Bend OR 1:44:26.4 1:44:24.8 7:59 1 70 1 11 64.14
2 1417 Emily McKay F 46 F45-49 Winchester OR 1:48:28.9 1:48:28.9 8:17 2 70 1 9 65.73
3 1441 Andrea Smith F 35 F35-39 Roseburg OR 1:51:21.9 1:51:20.7 8:30 3 70 2 11 59.70
4 1452 Stacie Truitt F 44 F40-44 Roseburg OR 1:52:53.7 1:52:51.5 8:37 4 70 1 9 62.04
5 1399 Ciara Gray F 33 F30-34 Gold Beach OR 1:54:18.1 1:53:56.4 8:42 5 70 1 15 58.02
6 1443 Lauren Smith F 30 F30-34 Grants Pass OR 1:55:19.7 1:55:08.4 8:48 6 70 2 15 57.19
7 1316 Mackenzie Barron F 21 F20-24 Eugene OR 1:56:25.9 1:56:23.3 8:54 7 70 1 2 56.56
8 1388 Kelsey Dennis F 35 F35-39 Medford OR 1:58:05.8 1:58:02.9 9:01 8 70 3 11 56.31
9 1386 Rosa Decker F 23 F20-24 Bend OR 2:03:12.8 2:02:56.4 9:24 9 70 2 2 53.55
10 1445 Brittney Spencer F 33 F30-34 Eugene OR 2:05:52.5 2:05:43.1 9:36 10 70 3 15 52.59
11 1449 Doris Tai F 61 F60-64 Eugene OR 2:07:29.8 2:07:26.1 9:44 11 70 1 11 67.71
12 1390 Heather Engstrom F 44 F40-44 Pleasant Hill OR 2:12:29.1 2:12:18.7 10:06 12 70 2 9 52.92
13 1416 Shawna McDonald F 49 F45-49 Liberty Lake WA 2:13:04.6 2:12:43.5 10:08 13 70 2 9 55.50
14 1418 Beth McKoy F 40 F40-44 Redmond OR 2:12:51.4 2:12:47.9 10:09 14 70 3 9 51.22
15 1397 Melissa Gomez F 46 F45-49 Redmond OR 2:15:12.5 2:15:09.7 10:20 15 70 3 9 52.76
16 1389 Donna Ellickson F 52 F50-54 Lowell OR 2:16:50.2 2:16:37.4 10:26 16 70 1 4 55.96
17 1400 Angelina Halseth F 52 F50-54 Lyons OR 2:17:02.6 2:16:53.1 10:27 17 70 2 4 55.85
18 1396 Amy Goddard F 45 F45-49 Gardiner OR 2:17:17.3 2:17:12.5 10:29 18 70 4 9 51.48
19 1421 Kacy Minnis F 37 F35-39 Eugene OR 2:17:25.4 2:17:20.2 10:30 19 70 4 11 48.76
20 1407 Becky Hulse F 31 F30-34 Merrill OR 2:18:45.4 2:18:39.7 10:36 20 70 4 15 47.53
21 1393 Cassia Farmer F 32 F30-34 Roseburg OR 2:20:50.9 2:20:40.4 10:45 21 70 5 15 46.91
22 1410 Jen Knopp F 34 F30-34 Creswell OR 2:21:34.7 2:21:30.1 10:49 22 70 6 15 46.83
23 1450 Gwen Thomas F 56 F55-59 Enterprise OR 2:22:07.8 2:21:55.1 10:50 23 70 1 3 56.74
24 1404 Carrie Howell F 39 F35-39 Eugene OR 2:23:36.4 2:23:32.3 10:58 24 70 5 11 47.11
25 1425 Kimberly Moser F 33 F30-34 Mohawk OR 2:25:31.7 2:25:21.0 11:06 25 70 7 15 45.49
26 1458 Cassie Walling F 38 F35-39 Bend OR 2:27:11.8 2:26:53.7 11:13 26 70 6 11 45.80
27 1448 Jeanne Swenson Darby F 65 F65-69 Bend OR 2:27:40.1 2:27:25.1 11:16 27 70 1 3 62.08
28 1411 Celeste Kuta F 62 F60-64 Eugene OR 2:27:32.9 2:27:30.1 11:16 28 70 2 11 59.34
29 1412 Annie Leger F 60 F60-64 Eugene OR 2:40:09.6 2:39:57.0 12:13 29 70 3 11 53.19
30 1442 Jenniffer Smith F 47 F45-49 Bend OR 2:40:59.7 2:40:52.2 12:17 30 70 5 9 44.77
31 1428 Naima Petewon F 60 F60-64 Springfield OR 2:46:45.7 2:46:29.9 12:43 31 70 4 11 51.10
32 1444 Sharon Smith F 60 F60-64 Eugene OR 2:47:41.6 2:47:26.0 12:47 32 70 5 11 50.81
33 1422 Sandra Montgomery F 60 F60-64 Bend OR 2:48:42.4 2:48:25.2 12:52 33 70 6 11 50.51
34 1414 Maggie Logvin F 33 F30-34 Eugene OR 2:49:04.8 2:48:53.3 12:54 34 70 8 15 39.15
35 1387 Michaela Delaney F 25 F25-29 Eugene OR 2:49:04.9 2:48:53.7 12:54 35 70 1 2 38.98
36 1381 Tiffany Cherney F 40 F40-44 Portland OR 2:50:32.6 2:50:26.1 13:01 36 70 4 9 39.91
37 1430 Angela Powell F 38 F35-39 Roseburg OR 2:52:56.3 2:52:50.2 13:12 37 70 7 11 38.92
38 1398 Sandy Goodell F 60 F60-64 Eugene OR 2:55:40.7 2:55:26.8 13:24 38 70 7 11 48.49
39 1415 Charlotte Martin F 49 F45-49 Springfield OR 2:57:44.1 2:57:34.0 13:34 39 70 6 9 41.48
40 1305 Stephanie Bahler F 34 F30-34 Cottage Grove OR 3:00:45.5 3:00:34.1 13:48 40 70 9 15 36.70
41 1426 Debra Nelson F 63 F60-64 Eugene OR 3:03:37.7 3:03:29.6 14:01 41 70 8 11 48.41
42 1322 Jeanette Bausch F 68 F65-69 Eugene OR 3:09:12.2 3:09:04.1 14:26 42 70 2 3 50.71
43 1382 Sarah Cochran F 41 F40-44 Eugene OR 3:09:37.6 3:09:33.2 14:29 43 70 5 9 36.11
44 1413 Erin Lind F 47 F45-49 Bend OR 3:09:51.7 3:09:34.3 14:29 44 70 7 9 38.00
45 1437 Katarina Schartner F 17 F15-19 Riddle OR 3:14:29.3 3:14:19.0 14:50 45 70 1 1 34.92
46 1431 Rebecca Prinz F 38 F35-39 Riddle OR 3:14:30.4 3:14:20.7 14:51 46 70 8 11 34.62
47 1467 Kristen Schattenkerk F 33 F30-34 Roseburg OR 3:21:12.7 3:21:04.7 15:21 47 70 10 15 32.88
48 1466 Corey Huffman F 35 F35-39 Roseburg OR 3:21:13.5 3:21:05.5 15:22 48 70 9 11 33.05
49 1429 Becky Pongracz F 48 F45-49 Bend OR 3:24:13.5 3:23:55.4 15:34 49 70 8 9 35.71
50 1392 Caren Erickson F 62 F60-64 Corvallis OR 3:26:56.7 3:26:40.7 15:47 50 70 9 11 42.36
51 1375 Kimberley Boone F 54 F50-54 Sweet Home OR 3:26:57.0 3:26:41.0 15:47 51 70 3 4 37.95
52 1378 Jill Busby F 52 F50-54 Junction City OR 3:41:26.9 3:41:12.0 16:54 52 70 4 4 34.57
53 1420 Victoria Miller F 57 F55-59 Eugene OR 3:41:28.1 3:41:12.8 16:54 53 70 2 3 36.90
54 1424 Dorene Morris F 65 F65-69 Eugene OR 3:49:53.9 3:49:45.8 17:33 54 70 3 3 39.83
55 1380 Carol Campbell F 60 F60-64 Tumwater WA 4:07:53.0 4:07:32.9 18:54 55 70 10 11 34.37

Master's Men Results: Half Marathon

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
Age Graded
Score
1 1423 Mike Morgan M 55 M55-59 Roseburg OR 1:42:33.1 1:42:30.7 7:50 4 33 1 5 68.22
2 1385 Ben Coutant M 59 M55-59 Eugene OR 1:50:07.8 1:50:06.9 8:25 5 33 2 5 65.86
3 1313 Joel Barker M 44 M40-44 Portland OR 1:53:36.8 1:53:32.8 8:41 7 33 1 6 56.09
4 1401 Dana Henderson M 73 M70-74 Medford OR 1:54:25.9 1:54:22.0 8:44 8 33 1 4 73.23
5 1279 Steven Abbott M 58 M55-59 Eugene OR 2:02:11.4 2:02:04.3 9:20 12 33 3 5 58.86
6 1463 Greg Davy M 64 M60-64 Prineville OR 2:05:41.8 2:05:37.9 9:36 13 33 1 2 60.52
7 1468 Tobin Cover M 47 M45-49 Harbor OR 2:07:03.7 2:06:45.0 9:41 14 33 1 2 51.50
8 1457 Luke Walker M 50 M50-54 Prineville OR 2:07:21.3 2:07:20.2 9:44 15 33 1 2 52.58
9 1383 Tim Cochran M 49 M45-49 Eugene OR 2:12:15.9 2:12:11.9 10:06 16 33 2 2 50.22
10 1402 Bryan Holiman M 43 M40-44 Eugene OR 2:16:39.8 2:16:32.9 10:26 18 33 2 6 46.27
11 1459 Michael Warren M 55 M55-59 Prineville OR 2:17:19.7 2:17:07.5 10:29 19 33 4 5 51.00
12 1341 Bill Bezuk M 54 M50-54 Eugene OR 2:17:17.1 2:17:10.9 10:29 20 33 2 2 50.53
13 1446 Corey Spencer M 43 M40-44 Eugene OR 2:17:44.2 2:17:34.3 10:31 21 33 3 6 45.92
14 1460 Ed Weiland M 58 M55-59 Bend OR 2:26:11.4 2:25:56.7 11:09 22 33 5 5 49.23
15 1292 Jim Archer M 74 M70-74 Boring OR 2:40:09.4 2:39:55.9 12:13 24 33 2 4 53.13
16 1451 Jack Tipple M 71 M70-74 San Francisco CA 2:47:28.8 2:47:08.5 12:46 25 33 3 4 48.84
17 1465 Marc Halseth M 61 M60-64 Lyons OR 2:49:14.2 2:49:04.9 12:55 26 33 2 2 43.70
18 1374 Peter Boehm M 73 M70-74 Bend OR 2:50:55.9 2:50:40.5 13:02 27 33 4 4 49.06
19 1403 Thomas Hollembaek M 40 M40-44 Fort Lauderdale FL 2:50:49.2 2:50:42.5 13:02 28 33 4 6 36.14
20 1433 Rusty Reyes M 40 M40-44 Eugene OR 2:59:25.9 2:59:08.4 13:41 29 33 5 6 34.44

Master's Women Results: Half Marathon

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
Age Graded
Score
1 1417 Emily McKay F 46 F45-49 Winchester OR 1:48:28.9 1:48:28.9 8:17 2 70 1 9 65.73
2 1452 Stacie Truitt F 44 F40-44 Roseburg OR 1:52:53.7 1:52:51.5 8:37 4 70 1 9 62.04
3 1449 Doris Tai F 61 F60-64 Eugene OR 2:07:29.8 2:07:26.1 9:44 11 70 1 11 67.71
4 1390 Heather Engstrom F 44 F40-44 Pleasant Hill OR 2:12:29.1 2:12:18.7 10:06 12 70 2 9 52.92
5 1416 Shawna McDonald F 49 F45-49 Liberty Lake WA 2:13:04.6 2:12:43.5 10:08 13 70 2 9 55.50
6 1418 Beth McKoy F 40 F40-44 Redmond OR 2:12:51.4 2:12:47.9 10:09 14 70 3 9 51.22
7 1397 Melissa Gomez F 46 F45-49 Redmond OR 2:15:12.5 2:15:09.7 10:20 15 70 3 9 52.76
8 1389 Donna Ellickson F 52 F50-54 Lowell OR 2:16:50.2 2:16:37.4 10:26 16 70 1 4 55.96
9 1400 Angelina Halseth F 52 F50-54 Lyons OR 2:17:02.6 2:16:53.1 10:27 17 70 2 4 55.85
10 1396 Amy Goddard F 45 F45-49 Gardiner OR 2:17:17.3 2:17:12.5 10:29 18 70 4 9 51.48
11 1450 Gwen Thomas F 56 F55-59 Enterprise OR 2:22:07.8 2:21:55.1 10:50 23 70 1 3 56.74
12 1448 Jeanne Swenson Darby F 65 F65-69 Bend OR 2:27:40.1 2:27:25.1 11:16 27 70 1 3 62.08
13 1411 Celeste Kuta F 62 F60-64 Eugene OR 2:27:32.9 2:27:30.1 11:16 28 70 2 11 59.34
14 1412 Annie Leger F 60 F60-64 Eugene OR 2:40:09.6 2:39:57.0 12:13 29 70 3 11 53.19
15 1442 Jenniffer Smith F 47 F45-49 Bend OR 2:40:59.7 2:40:52.2 12:17 30 70 5 9 44.77
16 1428 Naima Petewon F 60 F60-64 Springfield OR 2:46:45.7 2:46:29.9 12:43 31 70 4 11 51.10
17 1444 Sharon Smith F 60 F60-64 Eugene OR 2:47:41.6 2:47:26.0 12:47 32 70 5 11 50.81
18 1422 Sandra Montgomery F 60 F60-64 Bend OR 2:48:42.4 2:48:25.2 12:52 33 70 6 11 50.51
19 1381 Tiffany Cherney F 40 F40-44 Portland OR 2:50:32.6 2:50:26.1 13:01 36 70 4 9 39.91
20 1398 Sandy Goodell F 60 F60-64 Eugene OR 2:55:40.7 2:55:26.8 13:24 38 70 7 11 48.49
21 1415 Charlotte Martin F 49 F45-49 Springfield OR 2:57:44.1 2:57:34.0 13:34 39 70 6 9 41.48
22 1426 Debra Nelson F 63 F60-64 Eugene OR 3:03:37.7 3:03:29.6 14:01 41 70 8 11 48.41
23 1322 Jeanette Bausch F 68 F65-69 Eugene OR 3:09:12.2 3:09:04.1 14:26 42 70 2 3 50.71
24 1382 Sarah Cochran F 41 F40-44 Eugene OR 3:09:37.6 3:09:33.2 14:29 43 70 5 9 36.11
25 1413 Erin Lind F 47 F45-49 Bend OR 3:09:51.7 3:09:34.3 14:29 44 70 7 9 38.00
26 1429 Becky Pongracz F 48 F45-49 Bend OR 3:24:13.5 3:23:55.4 15:34 49 70 8 9 35.71
27 1392 Caren Erickson F 62 F60-64 Corvallis OR 3:26:56.7 3:26:40.7 15:47 50 70 9 11 42.36
28 1375 Kimberley Boone F 54 F50-54 Sweet Home OR 3:26:57.0 3:26:41.0 15:47 51 70 3 4 37.95
29 1378 Jill Busby F 52 F50-54 Junction City OR 3:41:26.9 3:41:12.0 16:54 52 70 4 4 34.57
30 1420 Victoria Miller F 57 F55-59 Eugene OR 3:41:28.1 3:41:12.8 16:54 53 70 2 3 36.90
31 1424 Dorene Morris F 65 F65-69 Eugene OR 3:49:53.9 3:49:45.8 17:33 54 70 3 3 39.83
32 1380 Carol Campbell F 60 F60-64 Tumwater WA 4:07:53.0 4:07:32.9 18:54 55 70 10 11 34.37