Overall Results: 23K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 7 Matt Briggs M 30 M3039 Bend OR 1:04:03.0 1:04:03.0 2:48 1 43 1 8
2 44 James Southam M 39 M3039 Ashland OR 1:06:44.0 1:06:44.0 2:55 2 43 2 8
3 22 Noel Johnson M 39 M3039 Portland OR 1:07:23.0 1:07:23.0 2:56 3 43 3 8
4 12 Jd Downing M 51 M5059 Bend OR 1:08:04.0 1:08:04.0 2:58 4 43 1 9
5 71 David Sjogren M 50 M5059 Bend OR 1:08:41.0 1:08:41.0 3:00 5 43 2 9
6 47 Jason Tedrow M 44 M4049 Bend OR 1:11:57.0 1:11:57.0 3:08 6 43 1 4
7 56 Dan Packman M 53 M5059 Bend OR 1:13:04.0 1:13:04.0 3:11 7 43 3 9
8 58 Sage Fox M 19 M1519 Bend OR 1:15:22.0 1:15:22.0 3:17 8 43 1 10
9 51 Mary Wellington F 47 F4049 Bend OR 1:16:07.0 1:16:07.0 3:19 1 30 1 6
10 14 Justin Guidroz M 37 M3039 Bend OR 1:16:09.0 1:16:09.0 3:19 9 43 4 8
11 23 Jeff Johnston M 37 M3039 Bend OR 1:16:31.0 1:16:31.0 3:20 10 43 5 8
12 10 Shane Cochran M 39 M3039 Bend OR 1:16:50.0 1:16:50.0 3:21 11 43 6 8
13 26 Peter Madsen M 34 M3039 Bend OR 1:19:08.0 1:19:08.0 3:27 12 43 7 8
14 33 Alyce Pearce F 48 F4049 Bend OR 1:19:24.0 1:19:24.0 3:28 2 30 2 6
15 3 Brooke Blackwelder F 50 F5059 Bend OR 1:19:27.0 1:19:27.0 3:28 3 30 1 10
16 11 Carolyn Daubeny F 53 F5059 Bend OR 1:19:32.0 1:19:32.0 3:28 4 30 2 10
17 32 Quinn Olarrea M 17 M1519 Bend OR 1:19:34.0 1:19:34.0 3:28 13 43 2 10
18 55 Bruce Pauly M 59 M5059 Pleasanton CA 1:19:37.0 1:19:37.0 3:28 14 43 4 9
19 48 Nyall Trout M 15 M1519 Bend OR 1:20:13.0 1:20:13.0 3:30 15 43 3 10
20 9 Jacob Christensen M 14 M0114 Bend OR 1:20:18.0 1:20:18.0 3:30 16 43 1 1
21 30 Kailash Moore M 18 M1519 Bend OR 1:24:54.0 1:24:54.0 3:42 17 43 4 10
22 21 Gene Hyde M 53 M5059 Bend OR 1:25:15.0 1:25:15.0 3:43 18 43 5 9
23 2 Becky Bjork F 48 F4049 Bend OR 1:25:50.0 1:25:50.0 3:44 5 30 3 6
24 43 David Smullin M 64 M6069 Bend OR 1:26:10.0 1:26:10.0 3:45 19 43 1 8
25 17 Bert Hinkley M 69 M6069 Bend OR 1:26:28.0 1:26:28.0 3:46 20 43 2 8
26 54 Russell Zinner M 55 M5059 Bend OR 1:26:53.0 1:26:53.0 3:47 21 43 6 9
27 50 Ian Vicstrome M 18 M1519 Corvallis OR 1:27:18.0 1:27:18.0 3:48 22 43 5 10
28 31 Kirsten Munck F 53 F5059 Bend OR 1:30:16.0 1:30:16.0 3:56 6 30 3 10
29 42 Matthew Sjogren M 21 M2029 Bend OR 1:30:26.0 1:30:26.0 3:56 23 43 1 2
30 15 Libby Hayden F 28 F2029 Bend OR 1:32:46.0 1:32:46.0 4:02 7 30 1 1
31 19 Susan Hopkins F 59 F5059 Bend OR 1:32:59.0 1:32:59.0 4:03 8 30 4 10
32 69 Monica McClain Smith F 57 F5059 Bend OR 1:33:01.0 1:33:01.0 4:03 9 30 5 10
33 49 Paul Trout M 49 M4049 Bend OR 1:33:03.0 1:33:03.0 4:03 24 43 2 4
34 13 Dagmar Eriksson F 72 F7099 Bend OR 1:34:23.0 1:34:23.0 4:07 10 30 1 2
35 59 Gary Dalesky M 63 M6069 Bend OR 1:35:17.0 1:35:17.0 4:09 25 43 3 8
36 6 Joanna Bomber F 18 F1519 Corvallis OR 1:36:25.0 1:36:25.0 4:12 11 30 1 8
37 8 Rick Christen M 64 M6069 Bend OR 1:37:18.0 1:37:18.0 4:14 26 43 4 8
38 63 Dirk Duryee M 45 M4049 Redmond OR 1:37:23.0 1:37:23.0 4:15 27 43 3 4
39 20 Evan Howe M 17 M1519 Corvallis OR 1:39:08.0 1:39:08.0 4:19 28 43 6 10
40 27 Shannon Mara F 56 F5059 Bend OR 1:39:53.0 1:39:53.0 4:21 12 30 6 10
41 65 Konoha Tomono-Duval M 17 M1519 Bend OR 1:41:32.0 1:41:32.0 4:25 29 43 7 10
42 38 Steve Roti M 60 M6069 Bend OR 1:43:13.0 1:43:13.0 4:30 30 43 5 8
43 24 Michael Karpinski M 60 M6069 Corvallis OR 1:43:48.0 1:43:48.0 4:31 31 43 6 8
44 18 Whitney Hooker F 34 F3039 The Dalles OR 1:44:44.0 1:44:44.0 4:34 13 30 1 1
45 28 Ben Marean M 43 M4049 Eugene OR 1:44:53.0 1:44:53.0 4:34 32 43 4 4
46 45 John Stephenson M 55 M5059 Bend OR 1:46:48.0 1:46:48.0 4:39 33 43 7 9
47 57 Laura Lamena-Call F 51 F5059 Eugene OR 1:48:50.0 1:48:50.0 4:44 14 30 7 10
48 5 Allyson Bomber F 15 F1519 Corvallis OR 1:48:57.0 1:48:57.0 4:45 15 30 2 8
49 37 Jess Polakoff M 62 M6069 Bend OR 1:49:50.0 1:49:50.0 4:47 34 43 7 8
50 60 Ken Roadman M 69 M6069 Bend OR 1:51:21.0 1:51:21.0 4:51 35 43 8 8
51 36 Norm Ploss M 70 M7099 Bend OR 1:56:49.0 1:56:49.0 5:05 36 43 1 1
52 68 Mary Hearn F 49 F4049 Bend OR 1:57:31.0 1:57:31.0 5:07 16 30 4 6
53 46 Anna Tavakolian F 14 F0114 Eugene OR 1:58:06.0 1:58:06.0 5:09 17 30 1 2
54 25 Jennifer Lamberg F 47 F4049 Eugene OR 1:58:07.0 1:58:07.0 5:09 18 30 5 6
55 40 Tucker Shannon M 23 M2029 Bend OR 2:01:41.0 2:01:41.0 5:18 37 43 2 2
56 66 Dan Smith M 56 M5059 Bend OR 2:06:23.0 2:06:23.0 5:30 38 43 8 9
57 67 Andi Smith F 51 F5059 Bend OR 2:14:58.0 2:14:58.0 5:53 19 30 8 10
58 29 Hayes McCoy M 39 M3039 Redmond OR 2:15:14.0 2:15:14.0 5:53 39 43 8 8
59 61 Jaret Hearing M 17 M1519 Bend OR 2:35:51.0 2:35:51.0 6:47 40 43 8 10
60 16 Natalie Hill F 17 F1519 Redmond OR 2:35:56.0 2:35:56.0 6:47 20 30 3 8
61 35 Gloria Ploss F 72 F7099 Bend OR 2:42:39.0 2:42:39.0 7:05 21 30 2 2
62 62 Avery Jordan M 17 M1519 Bend OR 2:44:36.0 2:44:36.0 7:10 41 43 9 10
63 4 Jackson Bojanowski M 16 M1519 Redmond OR 2:44:36.0 2:44:36.0 7:10 42 43 10 10
64 53 Jessica Whitticar F 16 F1519 Bend OR 2:44:41.0 2:44:41.0 7:10 22 30 4 8
65 52 Jane Whitticar F 16 F1519 Bend OR 2:44:42.0 2:44:42.0 7:10 23 30 5 8
66 64 Lauryn Duryee F 14 F0114 Remond OR 2:44:43.0 2:44:43.0 7:10 24 30 2 2
67 39 Chantel Rumenapp F 15 F1519 Redmond OR 2:44:55.0 2:44:55.0 7:11 25 30 6 8
68 74 Natalee Stanton F 17 F1519 Bend OR 2:48:12.0 2:48:12.0 7:19 26 30 7 8
69 34 Auna Pendergrass F 16 F1519 Redmond OR 2:48:14.0 2:48:14.0 7:19 27 30 8 8

Men Results: 23K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 7 Matt Briggs M 30 M3039 Bend OR 1:04:03.0 1:04:03.0 2:48 1 43 1 8
2 44 James Southam M 39 M3039 Ashland OR 1:06:44.0 1:06:44.0 2:55 2 43 2 8
3 22 Noel Johnson M 39 M3039 Portland OR 1:07:23.0 1:07:23.0 2:56 3 43 3 8
4 12 Jd Downing M 51 M5059 Bend OR 1:08:04.0 1:08:04.0 2:58 4 43 1 9
5 71 David Sjogren M 50 M5059 Bend OR 1:08:41.0 1:08:41.0 3:00 5 43 2 9
6 47 Jason Tedrow M 44 M4049 Bend OR 1:11:57.0 1:11:57.0 3:08 6 43 1 4
7 56 Dan Packman M 53 M5059 Bend OR 1:13:04.0 1:13:04.0 3:11 7 43 3 9
8 58 Sage Fox M 19 M1519 Bend OR 1:15:22.0 1:15:22.0 3:17 8 43 1 10
9 14 Justin Guidroz M 37 M3039 Bend OR 1:16:09.0 1:16:09.0 3:19 9 43 4 8
10 23 Jeff Johnston M 37 M3039 Bend OR 1:16:31.0 1:16:31.0 3:20 10 43 5 8
11 10 Shane Cochran M 39 M3039 Bend OR 1:16:50.0 1:16:50.0 3:21 11 43 6 8
12 26 Peter Madsen M 34 M3039 Bend OR 1:19:08.0 1:19:08.0 3:27 12 43 7 8
13 32 Quinn Olarrea M 17 M1519 Bend OR 1:19:34.0 1:19:34.0 3:28 13 43 2 10
14 55 Bruce Pauly M 59 M5059 Pleasanton CA 1:19:37.0 1:19:37.0 3:28 14 43 4 9
15 48 Nyall Trout M 15 M1519 Bend OR 1:20:13.0 1:20:13.0 3:30 15 43 3 10
16 9 Jacob Christensen M 14 M0114 Bend OR 1:20:18.0 1:20:18.0 3:30 16 43 1 1
17 30 Kailash Moore M 18 M1519 Bend OR 1:24:54.0 1:24:54.0 3:42 17 43 4 10
18 21 Gene Hyde M 53 M5059 Bend OR 1:25:15.0 1:25:15.0 3:43 18 43 5 9
19 43 David Smullin M 64 M6069 Bend OR 1:26:10.0 1:26:10.0 3:45 19 43 1 8
20 17 Bert Hinkley M 69 M6069 Bend OR 1:26:28.0 1:26:28.0 3:46 20 43 2 8
21 54 Russell Zinner M 55 M5059 Bend OR 1:26:53.0 1:26:53.0 3:47 21 43 6 9
22 50 Ian Vicstrome M 18 M1519 Corvallis OR 1:27:18.0 1:27:18.0 3:48 22 43 5 10
23 42 Matthew Sjogren M 21 M2029 Bend OR 1:30:26.0 1:30:26.0 3:56 23 43 1 2
24 49 Paul Trout M 49 M4049 Bend OR 1:33:03.0 1:33:03.0 4:03 24 43 2 4
25 59 Gary Dalesky M 63 M6069 Bend OR 1:35:17.0 1:35:17.0 4:09 25 43 3 8
26 8 Rick Christen M 64 M6069 Bend OR 1:37:18.0 1:37:18.0 4:14 26 43 4 8
27 63 Dirk Duryee M 45 M4049 Redmond OR 1:37:23.0 1:37:23.0 4:15 27 43 3 4
28 20 Evan Howe M 17 M1519 Corvallis OR 1:39:08.0 1:39:08.0 4:19 28 43 6 10
29 65 Konoha Tomono-Duval M 17 M1519 Bend OR 1:41:32.0 1:41:32.0 4:25 29 43 7 10
30 38 Steve Roti M 60 M6069 Bend OR 1:43:13.0 1:43:13.0 4:30 30 43 5 8
31 24 Michael Karpinski M 60 M6069 Corvallis OR 1:43:48.0 1:43:48.0 4:31 31 43 6 8
32 28 Ben Marean M 43 M4049 Eugene OR 1:44:53.0 1:44:53.0 4:34 32 43 4 4
33 45 John Stephenson M 55 M5059 Bend OR 1:46:48.0 1:46:48.0 4:39 33 43 7 9
34 37 Jess Polakoff M 62 M6069 Bend OR 1:49:50.0 1:49:50.0 4:47 34 43 7 8
35 60 Ken Roadman M 69 M6069 Bend OR 1:51:21.0 1:51:21.0 4:51 35 43 8 8
36 36 Norm Ploss M 70 M7099 Bend OR 1:56:49.0 1:56:49.0 5:05 36 43 1 1
37 40 Tucker Shannon M 23 M2029 Bend OR 2:01:41.0 2:01:41.0 5:18 37 43 2 2
38 66 Dan Smith M 56 M5059 Bend OR 2:06:23.0 2:06:23.0 5:30 38 43 8 9
39 29 Hayes McCoy M 39 M3039 Redmond OR 2:15:14.0 2:15:14.0 5:53 39 43 8 8
40 61 Jaret Hearing M 17 M1519 Bend OR 2:35:51.0 2:35:51.0 6:47 40 43 8 10
41 62 Avery Jordan M 17 M1519 Bend OR 2:44:36.0 2:44:36.0 7:10 41 43 9 10
42 4 Jackson Bojanowski M 16 M1519 Redmond OR 2:44:36.0 2:44:36.0 7:10 42 43 10 10

Women Results: 23K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 51 Mary Wellington F 47 F4049 Bend OR 1:16:07.0 1:16:07.0 3:19 1 30 1 6
2 33 Alyce Pearce F 48 F4049 Bend OR 1:19:24.0 1:19:24.0 3:28 2 30 2 6
3 3 Brooke Blackwelder F 50 F5059 Bend OR 1:19:27.0 1:19:27.0 3:28 3 30 1 10
4 11 Carolyn Daubeny F 53 F5059 Bend OR 1:19:32.0 1:19:32.0 3:28 4 30 2 10
5 2 Becky Bjork F 48 F4049 Bend OR 1:25:50.0 1:25:50.0 3:44 5 30 3 6
6 31 Kirsten Munck F 53 F5059 Bend OR 1:30:16.0 1:30:16.0 3:56 6 30 3 10
7 15 Libby Hayden F 28 F2029 Bend OR 1:32:46.0 1:32:46.0 4:02 7 30 1 1
8 19 Susan Hopkins F 59 F5059 Bend OR 1:32:59.0 1:32:59.0 4:03 8 30 4 10
9 69 Monica McClain Smith F 57 F5059 Bend OR 1:33:01.0 1:33:01.0 4:03 9 30 5 10
10 13 Dagmar Eriksson F 72 F7099 Bend OR 1:34:23.0 1:34:23.0 4:07 10 30 1 2
11 6 Joanna Bomber F 18 F1519 Corvallis OR 1:36:25.0 1:36:25.0 4:12 11 30 1 8
12 27 Shannon Mara F 56 F5059 Bend OR 1:39:53.0 1:39:53.0 4:21 12 30 6 10
13 18 Whitney Hooker F 34 F3039 The Dalles OR 1:44:44.0 1:44:44.0 4:34 13 30 1 1
14 57 Laura Lamena-Call F 51 F5059 Eugene OR 1:48:50.0 1:48:50.0 4:44 14 30 7 10
15 5 Allyson Bomber F 15 F1519 Corvallis OR 1:48:57.0 1:48:57.0 4:45 15 30 2 8
16 68 Mary Hearn F 49 F4049 Bend OR 1:57:31.0 1:57:31.0 5:07 16 30 4 6
17 46 Anna Tavakolian F 14 F0114 Eugene OR 1:58:06.0 1:58:06.0 5:09 17 30 1 2
18 25 Jennifer Lamberg F 47 F4049 Eugene OR 1:58:07.0 1:58:07.0 5:09 18 30 5 6
19 67 Andi Smith F 51 F5059 Bend OR 2:14:58.0 2:14:58.0 5:53 19 30 8 10
20 16 Natalie Hill F 17 F1519 Redmond OR 2:35:56.0 2:35:56.0 6:47 20 30 3 8
21 35 Gloria Ploss F 72 F7099 Bend OR 2:42:39.0 2:42:39.0 7:05 21 30 2 2
22 53 Jessica Whitticar F 16 F1519 Bend OR 2:44:41.0 2:44:41.0 7:10 22 30 4 8
23 52 Jane Whitticar F 16 F1519 Bend OR 2:44:42.0 2:44:42.0 7:10 23 30 5 8
24 64 Lauryn Duryee F 14 F0114 Remond OR 2:44:43.0 2:44:43.0 7:10 24 30 2 2
25 39 Chantel Rumenapp F 15 F1519 Redmond OR 2:44:55.0 2:44:55.0 7:11 25 30 6 8
26 74 Natalee Stanton F 17 F1519 Bend OR 2:48:12.0 2:48:12.0 7:19 26 30 7 8
27 34 Auna Pendergrass F 16 F1519 Redmond OR 2:48:14.0 2:48:14.0 7:19 27 30 8 8

Master's Men Results: 23K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 12 Jd Downing M 51 M5059 Bend OR 1:08:04.0 1:08:04.0 2:58 4 43 1 9
2 71 David Sjogren M 50 M5059 Bend OR 1:08:41.0 1:08:41.0 3:00 5 43 2 9
3 47 Jason Tedrow M 44 M4049 Bend OR 1:11:57.0 1:11:57.0 3:08 6 43 1 4
4 56 Dan Packman M 53 M5059 Bend OR 1:13:04.0 1:13:04.0 3:11 7 43 3 9
5 55 Bruce Pauly M 59 M5059 Pleasanton CA 1:19:37.0 1:19:37.0 3:28 14 43 4 9
6 21 Gene Hyde M 53 M5059 Bend OR 1:25:15.0 1:25:15.0 3:43 18 43 5 9
7 43 David Smullin M 64 M6069 Bend OR 1:26:10.0 1:26:10.0 3:45 19 43 1 8
8 17 Bert Hinkley M 69 M6069 Bend OR 1:26:28.0 1:26:28.0 3:46 20 43 2 8
9 54 Russell Zinner M 55 M5059 Bend OR 1:26:53.0 1:26:53.0 3:47 21 43 6 9
10 49 Paul Trout M 49 M4049 Bend OR 1:33:03.0 1:33:03.0 4:03 24 43 2 4
11 59 Gary Dalesky M 63 M6069 Bend OR 1:35:17.0 1:35:17.0 4:09 25 43 3 8
12 8 Rick Christen M 64 M6069 Bend OR 1:37:18.0 1:37:18.0 4:14 26 43 4 8
13 63 Dirk Duryee M 45 M4049 Redmond OR 1:37:23.0 1:37:23.0 4:15 27 43 3 4
14 38 Steve Roti M 60 M6069 Bend OR 1:43:13.0 1:43:13.0 4:30 30 43 5 8
15 24 Michael Karpinski M 60 M6069 Corvallis OR 1:43:48.0 1:43:48.0 4:31 31 43 6 8
16 28 Ben Marean M 43 M4049 Eugene OR 1:44:53.0 1:44:53.0 4:34 32 43 4 4
17 45 John Stephenson M 55 M5059 Bend OR 1:46:48.0 1:46:48.0 4:39 33 43 7 9
18 37 Jess Polakoff M 62 M6069 Bend OR 1:49:50.0 1:49:50.0 4:47 34 43 7 8
19 60 Ken Roadman M 69 M6069 Bend OR 1:51:21.0 1:51:21.0 4:51 35 43 8 8
20 36 Norm Ploss M 70 M7099 Bend OR 1:56:49.0 1:56:49.0 5:05 36 43 1 1
21 66 Dan Smith M 56 M5059 Bend OR 2:06:23.0 2:06:23.0 5:30 38 43 8 9

Master's Women Results: 23K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 51 Mary Wellington F 47 F4049 Bend OR 1:16:07.0 1:16:07.0 3:19 1 30 1 6
2 33 Alyce Pearce F 48 F4049 Bend OR 1:19:24.0 1:19:24.0 3:28 2 30 2 6
3 3 Brooke Blackwelder F 50 F5059 Bend OR 1:19:27.0 1:19:27.0 3:28 3 30 1 10
4 11 Carolyn Daubeny F 53 F5059 Bend OR 1:19:32.0 1:19:32.0 3:28 4 30 2 10
5 2 Becky Bjork F 48 F4049 Bend OR 1:25:50.0 1:25:50.0 3:44 5 30 3 6
6 31 Kirsten Munck F 53 F5059 Bend OR 1:30:16.0 1:30:16.0 3:56 6 30 3 10
7 19 Susan Hopkins F 59 F5059 Bend OR 1:32:59.0 1:32:59.0 4:03 8 30 4 10
8 69 Monica McClain Smith F 57 F5059 Bend OR 1:33:01.0 1:33:01.0 4:03 9 30 5 10
9 13 Dagmar Eriksson F 72 F7099 Bend OR 1:34:23.0 1:34:23.0 4:07 10 30 1 2
10 27 Shannon Mara F 56 F5059 Bend OR 1:39:53.0 1:39:53.0 4:21 12 30 6 10
11 57 Laura Lamena-Call F 51 F5059 Eugene OR 1:48:50.0 1:48:50.0 4:44 14 30 7 10
12 68 Mary Hearn F 49 F4049 Bend OR 1:57:31.0 1:57:31.0 5:07 16 30 4 6
13 25 Jennifer Lamberg F 47 F4049 Eugene OR 1:58:07.0 1:58:07.0 5:09 18 30 5 6
14 67 Andi Smith F 51 F5059 Bend OR 2:14:58.0 2:14:58.0 5:53 19 30 8 10
15 35 Gloria Ploss F 72 F7099 Bend OR 2:42:39.0 2:42:39.0 7:05 21 30 2 2