2020 Mountain Shop Teacup Classic

What is the difference between Gun Time and Net Time?



Overall Results: 15K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 106 Matt Briggs M 32 M1/M2-M Bend OR 47:52.0 47:52.0 3:12 1 36 1 11
2 145 Duncan Roberts M 44 M3/M4-M Lake Oswego OR 49:17.3 49:17.3 3:18 2 36 1 5
3 133 Dan Packman M 55 M5/M6-M Bend OR 50:17.4 50:17.4 3:22 3 36 1 6
4 120 Tom Jeanne M 40 M3/M4-M Portland OR 50:48.4 50:48.4 3:24 4 36 2 5
5 114 Sage Fox M 21 SR-M Eugene OR 52:01.6 52:01.6 3:29 5 36 1 3
6 147 Austin Ross M 33 M1/M2-M Portland OR 52:29.2 52:29.2 3:30 6 36 2 11
7 117 Carina Hamel F 35 M1/M2-F Portland OR 52:41.6 52:41.6 3:31 1 24 1 4
8 135 Justin Peck M 17 U20-M Trout Lake WA 53:20.4 53:20.4 3:34 7 36 1 1
9 113 David Edic M 62 M7/M8-M Bend OR 53:51.0 53:51.0 3:36 8 36 1 7
10 110 Alison Crocker F 35 M1/M2-F Portland OR 54:44.4 54:44.4 3:39 2 24 2 4
11 115 Gordon Freeman M 35 M1/M2-M Portland OR 55:09.1 55:09.1 3:41 9 36 3 11
12 156 Mary Wellington F 49 M5/M6-F Bend OR 56:08.2 56:08.2 3:45 3 24 1 8
13 105 James Bradley M 38 M1/M2-M Portland OR 58:08.8 58:08.8 3:53 10 36 4 11
14 152 Guy Thibodeau M 69 M9/M10-M Bend OR 58:56.2 58:56.2 3:56 11 36 1 3
15 148 Kelly Ryan M 40 M3/M4-M Portland OR 59:03.9 59:03.9 3:57 12 36 3 5
16 131 Keith Olsen M 37 M1/M2-M Portland OR 1:00:56.9 1:00:56.9 4:04 13 36 5 11
17 121 Karen Jenkins F 46 M3/M4-F White Salmon WA 1:01:16.1 1:01:16.1 4:06 4 24 1 4
18 109 Doug Corkran M 51 M5/M6-M Portland OR 1:01:38.1 1:01:38.1 4:07 14 36 2 6
19 134 Fred Paxson M 62 M7/M8-M Trout Lake WA 1:01:52.2 1:01:52.2 4:08 15 36 2 7
20 125 Cassi Knight F 31 M1/M2-F Portland OR 1:02:53.5 1:02:53.5 4:12 5 24 3 4
21 129 Todd Merkens M 40 M3/M4-M Seattle WA 1:04:43.0 1:04:43.0 4:19 16 36 4 5
22 151 Ellen Sheedy F 40 M3/M4-F Portland OR 1:05:21.0 1:05:21.0 4:22 6 24 2 4
23 104 Kai Bjerkness M 58 M5/M6-M Portland OR 1:06:02.9 1:06:02.9 4:25 17 36 3 6
24 130 James Nosler M 53 M5/M6-M Milwaukie OR 1:06:31.2 1:06:31.2 4:27 18 36 4 6
25 146 Kathryn Roberts F 43 M3/M4-F Lake Oswego OR 1:06:38.2 1:06:38.2 4:27 7 24 3 4
26 159 Russell Rosenberg M 30 M1/M2-M Portland OR 1:07:01.5 1:07:01.5 4:29 19 36 6 11
27 122 Sophie Kaden F 16 U18-F Hood River OR 1:07:06.5 1:07:06.5 4:29 8 24 1 1
28 119 Mike Ivie M 67 M7/M8-M Portland OR 1:07:54.5 1:07:54.5 4:32 20 36 3 7
29 155 Kathleen Welland F 55 M5/M6-F Mount Hood Parkdal OR 1:09:06.3 1:09:06.3 4:37 9 24 2 8
30 153 Cory Tolzman M 37 M1/M2-M Vancouver WA 1:09:39.5 1:09:39.5 4:39 21 36 7 11
31 123 Michael Karpinski M 62 M7/M8-M Corvallis OR 1:11:12.3 1:11:12.3 4:45 22 36 4 7
32 137 Diana Petrmichlova F 24 SR-F Portland OR 1:11:34.9 1:11:34.9 4:47 10 24 1 3
33 116 Jay Freyensee M 43 M3/M4-M Portland OR 1:12:38.9 1:12:38.9 4:51 23 36 5 5
34 143 Peter Reed M 38 M1/M2-M Portland OR 1:14:57.6 1:14:57.6 5:00 24 36 8 11
35 101 Lars Andersen M 32 M1/M2-M Portland OR 1:15:15.5 1:15:15.5 5:02 25 36 9 11
36 136 Carol Pelmas F 61 M7/M8-F Lake Oswego OR 1:15:31.3 1:15:31.3 5:03 11 24 1 4
37 111 Brian Curtis M 72 M9/M10-M Portland OR 1:15:57.9 1:15:57.9 5:04 26 36 2 3
38 112 Sue Davis F 53 M5/M6-F Underwood WA 1:16:41.0 1:16:41.0 5:07 12 24 3 8
39 107 Gregg Carmichael M 56 M5/M6-M Portland OR 1:17:17.1 1:17:17.1 5:10 27 36 5 6
40 160 Lew Becker M 71 M9/M10-M Bend OR 1:19:51.5 1:19:51.5 5:20 28 36 3 3
41 102 Kassen Bergstrom F 49 M5/M6-F Hood River OR 1:21:41.6 1:21:41.6 5:27 13 24 4 8
42 141 Megan Ramey F 43 M3/M4-F Hood River OR 1:21:56.7 1:21:56.7 5:28 14 24 4 4
43 103 Ruth Berkowitz F 54 M5/M6-F Hood River OR 1:28:19.9 1:28:19.9 5:54 15 24 5 8
44 124 Amy Klee F 50 M5/M6-F Hood River OR 1:28:21.1 1:28:21.1 5:54 16 24 6 8
45 158 Pierre Kaptanian M 25 SR-M Portland OR 1:29:35.3 1:29:35.3 5:59 29 36 2 3
46 118 Stephanie Irving F 57 M5/M6-F Trout Lake WA 1:32:37.4 1:32:37.4 6:11 17 24 7 8
47 150 Betsy Scott F 60 M7/M8-F Trout Lake WA 1:32:48.7 1:32:48.7 6:12 18 24 2 4
48 157 Sara Botelho F 32 M1/M2-F Portland OR 1:36:59.1 1:36:59.1 6:28 19 24 4 4
49 126 Debbie Kolp F 66 M7/M8-F Seattle WA 1:40:09.2 1:40:09.2 6:41 20 24 3 4
50 154 Jessica Wallace F 25 SR-F Portland OR 1:41:29.2 1:41:29.2 6:46 21 24 2 3
51 128 Anacapri Mauro F 24 SR-F Portland OR 1:41:29.8 1:41:29.8 6:46 22 24 3 3
52 149 Suka Schultz M 22 SR-M Portland OR 1:44:04.0 1:44:04.0 6:57 30 36 3 3
53 132 Erik Ophaug M 33 M1/M2-M Portland OR 1:46:23.3 1:46:23.3 7:06 31 36 10 11
54 142 Tim Rayle M 59 M7/M8-M Hood River OR 1:47:31.0 1:47:31.0 7:11 32 36 5 7
55 108 Jane Connell F 59 M7/M8-F Camas WA 1:48:36.4 1:48:36.4 7:15 23 24 4 4

Men Results: 15K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 106 Matt Briggs M 32 M1/M2-M Bend OR 47:52.0 47:52.0 3:12 1 36 1 11
2 145 Duncan Roberts M 44 M3/M4-M Lake Oswego OR 49:17.3 49:17.3 3:18 2 36 1 5
3 133 Dan Packman M 55 M5/M6-M Bend OR 50:17.4 50:17.4 3:22 3 36 1 6
4 120 Tom Jeanne M 40 M3/M4-M Portland OR 50:48.4 50:48.4 3:24 4 36 2 5
5 114 Sage Fox M 21 SR-M Eugene OR 52:01.6 52:01.6 3:29 5 36 1 3
6 147 Austin Ross M 33 M1/M2-M Portland OR 52:29.2 52:29.2 3:30 6 36 2 11
7 135 Justin Peck M 17 U20-M Trout Lake WA 53:20.4 53:20.4 3:34 7 36 1 1
8 113 David Edic M 62 M7/M8-M Bend OR 53:51.0 53:51.0 3:36 8 36 1 7
9 115 Gordon Freeman M 35 M1/M2-M Portland OR 55:09.1 55:09.1 3:41 9 36 3 11
10 105 James Bradley M 38 M1/M2-M Portland OR 58:08.8 58:08.8 3:53 10 36 4 11
11 152 Guy Thibodeau M 69 M9/M10-M Bend OR 58:56.2 58:56.2 3:56 11 36 1 3
12 148 Kelly Ryan M 40 M3/M4-M Portland OR 59:03.9 59:03.9 3:57 12 36 3 5
13 131 Keith Olsen M 37 M1/M2-M Portland OR 1:00:56.9 1:00:56.9 4:04 13 36 5 11
14 109 Doug Corkran M 51 M5/M6-M Portland OR 1:01:38.1 1:01:38.1 4:07 14 36 2 6
15 134 Fred Paxson M 62 M7/M8-M Trout Lake WA 1:01:52.2 1:01:52.2 4:08 15 36 2 7
16 129 Todd Merkens M 40 M3/M4-M Seattle WA 1:04:43.0 1:04:43.0 4:19 16 36 4 5
17 104 Kai Bjerkness M 58 M5/M6-M Portland OR 1:06:02.9 1:06:02.9 4:25 17 36 3 6
18 130 James Nosler M 53 M5/M6-M Milwaukie OR 1:06:31.2 1:06:31.2 4:27 18 36 4 6
19 159 Russell Rosenberg M 30 M1/M2-M Portland OR 1:07:01.5 1:07:01.5 4:29 19 36 6 11
20 119 Mike Ivie M 67 M7/M8-M Portland OR 1:07:54.5 1:07:54.5 4:32 20 36 3 7
21 153 Cory Tolzman M 37 M1/M2-M Vancouver WA 1:09:39.5 1:09:39.5 4:39 21 36 7 11
22 123 Michael Karpinski M 62 M7/M8-M Corvallis OR 1:11:12.3 1:11:12.3 4:45 22 36 4 7
23 116 Jay Freyensee M 43 M3/M4-M Portland OR 1:12:38.9 1:12:38.9 4:51 23 36 5 5
24 143 Peter Reed M 38 M1/M2-M Portland OR 1:14:57.6 1:14:57.6 5:00 24 36 8 11
25 101 Lars Andersen M 32 M1/M2-M Portland OR 1:15:15.5 1:15:15.5 5:02 25 36 9 11
26 111 Brian Curtis M 72 M9/M10-M Portland OR 1:15:57.9 1:15:57.9 5:04 26 36 2 3
27 107 Gregg Carmichael M 56 M5/M6-M Portland OR 1:17:17.1 1:17:17.1 5:10 27 36 5 6
28 160 Lew Becker M 71 M9/M10-M Bend OR 1:19:51.5 1:19:51.5 5:20 28 36 3 3
29 158 Pierre Kaptanian M 25 SR-M Portland OR 1:29:35.3 1:29:35.3 5:59 29 36 2 3
30 149 Suka Schultz M 22 SR-M Portland OR 1:44:04.0 1:44:04.0 6:57 30 36 3 3
31 132 Erik Ophaug M 33 M1/M2-M Portland OR 1:46:23.3 1:46:23.3 7:06 31 36 10 11
32 142 Tim Rayle M 59 M7/M8-M Hood River OR 1:47:31.0 1:47:31.0 7:11 32 36 5 7

Women Results: 15K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 117 Carina Hamel F 35 M1/M2-F Portland OR 52:41.6 52:41.6 3:31 1 24 1 4
2 110 Alison Crocker F 35 M1/M2-F Portland OR 54:44.4 54:44.4 3:39 2 24 2 4
3 156 Mary Wellington F 49 M5/M6-F Bend OR 56:08.2 56:08.2 3:45 3 24 1 8
4 121 Karen Jenkins F 46 M3/M4-F White Salmon WA 1:01:16.1 1:01:16.1 4:06 4 24 1 4
5 125 Cassi Knight F 31 M1/M2-F Portland OR 1:02:53.5 1:02:53.5 4:12 5 24 3 4
6 151 Ellen Sheedy F 40 M3/M4-F Portland OR 1:05:21.0 1:05:21.0 4:22 6 24 2 4
7 146 Kathryn Roberts F 43 M3/M4-F Lake Oswego OR 1:06:38.2 1:06:38.2 4:27 7 24 3 4
8 122 Sophie Kaden F 16 U18-F Hood River OR 1:07:06.5 1:07:06.5 4:29 8 24 1 1
9 155 Kathleen Welland F 55 M5/M6-F Mount Hood Parkdal OR 1:09:06.3 1:09:06.3 4:37 9 24 2 8
10 137 Diana Petrmichlova F 24 SR-F Portland OR 1:11:34.9 1:11:34.9 4:47 10 24 1 3
11 136 Carol Pelmas F 61 M7/M8-F Lake Oswego OR 1:15:31.3 1:15:31.3 5:03 11 24 1 4
12 112 Sue Davis F 53 M5/M6-F Underwood WA 1:16:41.0 1:16:41.0 5:07 12 24 3 8
13 102 Kassen Bergstrom F 49 M5/M6-F Hood River OR 1:21:41.6 1:21:41.6 5:27 13 24 4 8
14 141 Megan Ramey F 43 M3/M4-F Hood River OR 1:21:56.7 1:21:56.7 5:28 14 24 4 4
15 103 Ruth Berkowitz F 54 M5/M6-F Hood River OR 1:28:19.9 1:28:19.9 5:54 15 24 5 8
16 124 Amy Klee F 50 M5/M6-F Hood River OR 1:28:21.1 1:28:21.1 5:54 16 24 6 8
17 118 Stephanie Irving F 57 M5/M6-F Trout Lake WA 1:32:37.4 1:32:37.4 6:11 17 24 7 8
18 150 Betsy Scott F 60 M7/M8-F Trout Lake WA 1:32:48.7 1:32:48.7 6:12 18 24 2 4
19 157 Sara Botelho F 32 M1/M2-F Portland OR 1:36:59.1 1:36:59.1 6:28 19 24 4 4
20 126 Debbie Kolp F 66 M7/M8-F Seattle WA 1:40:09.2 1:40:09.2 6:41 20 24 3 4
21 154 Jessica Wallace F 25 SR-F Portland OR 1:41:29.2 1:41:29.2 6:46 21 24 2 3
22 128 Anacapri Mauro F 24 SR-F Portland OR 1:41:29.8 1:41:29.8 6:46 22 24 3 3
23 108 Jane Connell F 59 M7/M8-F Camas WA 1:48:36.4 1:48:36.4 7:15 23 24 4 4

Master's Men Results: 15K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 145 Duncan Roberts M 44 M3/M4-M Lake Oswego OR 49:17.3 49:17.3 3:18 2 36 1 5
2 133 Dan Packman M 55 M5/M6-M Bend OR 50:17.4 50:17.4 3:22 3 36 1 6
3 120 Tom Jeanne M 40 M3/M4-M Portland OR 50:48.4 50:48.4 3:24 4 36 2 5
4 113 David Edic M 62 M7/M8-M Bend OR 53:51.0 53:51.0 3:36 8 36 1 7
5 152 Guy Thibodeau M 69 M9/M10-M Bend OR 58:56.2 58:56.2 3:56 11 36 1 3
6 148 Kelly Ryan M 40 M3/M4-M Portland OR 59:03.9 59:03.9 3:57 12 36 3 5
7 109 Doug Corkran M 51 M5/M6-M Portland OR 1:01:38.1 1:01:38.1 4:07 14 36 2 6
8 134 Fred Paxson M 62 M7/M8-M Trout Lake WA 1:01:52.2 1:01:52.2 4:08 15 36 2 7
9 129 Todd Merkens M 40 M3/M4-M Seattle WA 1:04:43.0 1:04:43.0 4:19 16 36 4 5
10 104 Kai Bjerkness M 58 M5/M6-M Portland OR 1:06:02.9 1:06:02.9 4:25 17 36 3 6
11 130 James Nosler M 53 M5/M6-M Milwaukie OR 1:06:31.2 1:06:31.2 4:27 18 36 4 6
12 119 Mike Ivie M 67 M7/M8-M Portland OR 1:07:54.5 1:07:54.5 4:32 20 36 3 7
13 123 Michael Karpinski M 62 M7/M8-M Corvallis OR 1:11:12.3 1:11:12.3 4:45 22 36 4 7
14 116 Jay Freyensee M 43 M3/M4-M Portland OR 1:12:38.9 1:12:38.9 4:51 23 36 5 5
15 111 Brian Curtis M 72 M9/M10-M Portland OR 1:15:57.9 1:15:57.9 5:04 26 36 2 3
16 107 Gregg Carmichael M 56 M5/M6-M Portland OR 1:17:17.1 1:17:17.1 5:10 27 36 5 6
17 160 Lew Becker M 71 M9/M10-M Bend OR 1:19:51.5 1:19:51.5 5:20 28 36 3 3
18 142 Tim Rayle M 59 M7/M8-M Hood River OR 1:47:31.0 1:47:31.0 7:11 32 36 5 7

Master's Women Results: 15K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 156 Mary Wellington F 49 M5/M6-F Bend OR 56:08.2 56:08.2 3:45 3 24 1 8
2 121 Karen Jenkins F 46 M3/M4-F White Salmon WA 1:01:16.1 1:01:16.1 4:06 4 24 1 4
3 151 Ellen Sheedy F 40 M3/M4-F Portland OR 1:05:21.0 1:05:21.0 4:22 6 24 2 4
4 146 Kathryn Roberts F 43 M3/M4-F Lake Oswego OR 1:06:38.2 1:06:38.2 4:27 7 24 3 4
5 155 Kathleen Welland F 55 M5/M6-F Mount Hood Parkdal OR 1:09:06.3 1:09:06.3 4:37 9 24 2 8
6 136 Carol Pelmas F 61 M7/M8-F Lake Oswego OR 1:15:31.3 1:15:31.3 5:03 11 24 1 4
7 112 Sue Davis F 53 M5/M6-F Underwood WA 1:16:41.0 1:16:41.0 5:07 12 24 3 8
8 102 Kassen Bergstrom F 49 M5/M6-F Hood River OR 1:21:41.6 1:21:41.6 5:27 13 24 4 8
9 141 Megan Ramey F 43 M3/M4-F Hood River OR 1:21:56.7 1:21:56.7 5:28 14 24 4 4
10 103 Ruth Berkowitz F 54 M5/M6-F Hood River OR 1:28:19.9 1:28:19.9 5:54 15 24 5 8
11 124 Amy Klee F 50 M5/M6-F Hood River OR 1:28:21.1 1:28:21.1 5:54 16 24 6 8
12 118 Stephanie Irving F 57 M5/M6-F Trout Lake WA 1:32:37.4 1:32:37.4 6:11 17 24 7 8
13 150 Betsy Scott F 60 M7/M8-F Trout Lake WA 1:32:48.7 1:32:48.7 6:12 18 24 2 4
14 126 Debbie Kolp F 66 M7/M8-F Seattle WA 1:40:09.2 1:40:09.2 6:41 20 24 3 4
15 108 Jane Connell F 59 M7/M8-F Camas WA 1:48:36.4 1:48:36.4 7:15 23 24 4 4