2020 Mountain Shop Teacup Classic

What is the difference between Gun Time and Net Time?



Overall Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 32 Benjamin Balazs M 15 U18-M Portland OR 15:53.0 15:53.0 3:11 1 25 1 1
2 46 Aidan Jacobus M 13 U16-M Bend OR 16:48.3 16:48.3 3:22 2 25 1 5
3 39 Sophie Corkran F 15 U18-F Portland OR 17:55.8 17:55.8 3:36 1 26 1 1
4 80 Reed Wuepper M 13 U16-M Bend OR 19:03.5 19:03.5 3:49 3 25 2 5
5 79 Piper Widmer F 14 U16-F Bend OR 20:26.9 20:26.9 4:06 2 26 1 7
6 47 Evan Kaeding M 25 SR-M Portland OR 21:00.3 21:00.3 4:13 4 25 1 1
7 57 Aimee Ritter F 24 SR-F Portland OR 21:14.5 21:14.5 4:15 3 26 1 1
8 44 Neve Gerard F 13 U16-F Bend OR 21:38.3 21:38.3 4:20 4 26 2 7
9 73 Fergus Waag M 13 U16-M Hood River OR 21:51.4 21:51.4 4:23 5 25 3 5
10 33 Kailua Balazs F 12 U14-F Portland OR 21:51.9 21:51.9 4:23 5 26 1 2
11 78 Peyton Widmer F 14 U16-F Bend OR 23:32.8 23:32.8 4:43 6 26 3 7
12 75 Gavin Willard M 13 U16-M Bend OR 24:22.2 24:22.2 4:53 6 25 4 5
13 60 Anneka Shaffner F 11 U14-F Portland OR 24:33.0 24:33.0 4:55 7 26 2 2
14 53 Jacque Lee F 31 M1/M2-F Portland OR 24:47.8 24:47.8 4:58 8 26 1 8
15 36 Arden Conde F 13 U16-F Bend OR 24:56.5 24:56.5 5:00 9 26 4 7
16 71 Edyn Teitge M 10 U12-M Hailey ID 25:20.0 25:20.0 5:04 7 25 1 3
17 52 Ashley Lee F 31 M1/M2-F Portland OR 25:23.1 25:23.1 5:05 10 26 2 8
18 70 Ruth Sterner F 14 U16-F Portland OR 25:30.4 25:30.4 5:07 11 26 5 7
19 64 Lindsay Sheridan F 35 M1/M2-F West Richland WA 25:32.2 25:32.2 5:07 12 26 3 8
20 51 Louisa Lamarre F 13 U16-F Bend OR 25:37.5 25:37.5 5:08 13 26 6 7
21 43 Nick Fox M 13 U16-M Eugene OR 25:52.3 25:52.3 5:11 8 25 5 5
22 55 Connor Olsen M 9 U12-M Portland OR 26:53.9 26:53.9 5:23 9 25 2 3
23 67 Elinor Sterner F 17 U20-F Portland OR 27:19.2 27:19.2 5:28 14 26 1 1
24 35 Liam Carmichael M 10 U12-M Portland OR 27:28.8 27:28.8 5:30 10 25 3 3
25 42 Lauren Eaton F 32 M1/M2-F Portland OR 27:43.7 27:43.7 5:33 15 26 4 8
26 69 Paul Sterner M 11 U14-M Portland OR 27:45.4 27:45.4 5:34 11 25 1 2
27 68 Michael Sterner M 46 M3/M4-M Portland OR 27:45.9 27:45.9 5:34 12 25 1 5
28 40 James Couch M 59 M7/M8-M Portland OR 27:50.1 27:50.1 5:34 13 25 1 2
29 54 Marie Mourou F 37 M1/M2-F Portland OR 28:18.1 28:18.1 5:40 16 26 5 8
30 45 Joe Hanson M 58 M5/M6-M Corvallis OR 28:32.4 28:32.4 5:43 14 25 1 3
31 72 Einar Traa M 76 M9/M10-M Portland OR 29:24.2 29:24.2 5:53 15 25 1 2
32 63 Doug Shaw M 74 M9/M10-M Portland OR 29:59.1 29:59.1 6:00 16 25 2 2
33 38 Ruth Cordell F 34 M1/M2-F Portland OR 32:27.4 32:27.4 6:30 17 26 6 8
34 58 Calvin Roberts M 11 U14-M Lake Oswego OR 35:42.3 35:42.3 7:09 17 25 2 2
35 48 Leena Karmarkar F 13 U16-F Portland OR 38:20.6 38:20.6 7:41 18 26 7 7
36 7 Annika Ramey F 10 U12-F Hood River OR 40:20.5 40:20.5 8:05 19 26 1 2
37 50 Sally Kneuven F 63 M7/M8-F Portland OR 41:02.6 41:02.6 8:13 20 26 1 1
38 56 Sarah Phankot F 40 M3/M4-F Fort Collins CO 41:20.2 41:20.2 8:17 21 26 1 1
39 49 Riya Karmarkar F 11 U12-F Portland OR 42:48.0 42:48.0 8:34 22 26 2 2
40 31 Sidsel Anderson F 53 M5/M6-F Portland OR 42:49.4 42:49.4 8:34 23 26 1 2
41 37 John Connell M 59 M5/M6-M Camas WA 1:07:12.8 1:07:12.8 13:27 18 25 2 3

Men Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 32 Benjamin Balazs M 15 U18-M Portland OR 15:53.0 15:53.0 3:11 1 25 1 1
2 46 Aidan Jacobus M 13 U16-M Bend OR 16:48.3 16:48.3 3:22 2 25 1 5
3 80 Reed Wuepper M 13 U16-M Bend OR 19:03.5 19:03.5 3:49 3 25 2 5
4 47 Evan Kaeding M 25 SR-M Portland OR 21:00.3 21:00.3 4:13 4 25 1 1
5 73 Fergus Waag M 13 U16-M Hood River OR 21:51.4 21:51.4 4:23 5 25 3 5
6 75 Gavin Willard M 13 U16-M Bend OR 24:22.2 24:22.2 4:53 6 25 4 5
7 71 Edyn Teitge M 10 U12-M Hailey ID 25:20.0 25:20.0 5:04 7 25 1 3
8 43 Nick Fox M 13 U16-M Eugene OR 25:52.3 25:52.3 5:11 8 25 5 5
9 55 Connor Olsen M 9 U12-M Portland OR 26:53.9 26:53.9 5:23 9 25 2 3
10 35 Liam Carmichael M 10 U12-M Portland OR 27:28.8 27:28.8 5:30 10 25 3 3
11 69 Paul Sterner M 11 U14-M Portland OR 27:45.4 27:45.4 5:34 11 25 1 2
12 68 Michael Sterner M 46 M3/M4-M Portland OR 27:45.9 27:45.9 5:34 12 25 1 5
13 40 James Couch M 59 M7/M8-M Portland OR 27:50.1 27:50.1 5:34 13 25 1 2
14 45 Joe Hanson M 58 M5/M6-M Corvallis OR 28:32.4 28:32.4 5:43 14 25 1 3
15 72 Einar Traa M 76 M9/M10-M Portland OR 29:24.2 29:24.2 5:53 15 25 1 2
16 63 Doug Shaw M 74 M9/M10-M Portland OR 29:59.1 29:59.1 6:00 16 25 2 2
17 58 Calvin Roberts M 11 U14-M Lake Oswego OR 35:42.3 35:42.3 7:09 17 25 2 2
18 37 John Connell M 59 M5/M6-M Camas WA 1:07:12.8 1:07:12.8 13:27 18 25 2 3

Women Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 39 Sophie Corkran F 15 U18-F Portland OR 17:55.8 17:55.8 3:36 1 26 1 1
2 79 Piper Widmer F 14 U16-F Bend OR 20:26.9 20:26.9 4:06 2 26 1 7
3 57 Aimee Ritter F 24 SR-F Portland OR 21:14.5 21:14.5 4:15 3 26 1 1
4 44 Neve Gerard F 13 U16-F Bend OR 21:38.3 21:38.3 4:20 4 26 2 7
5 33 Kailua Balazs F 12 U14-F Portland OR 21:51.9 21:51.9 4:23 5 26 1 2
6 78 Peyton Widmer F 14 U16-F Bend OR 23:32.8 23:32.8 4:43 6 26 3 7
7 60 Anneka Shaffner F 11 U14-F Portland OR 24:33.0 24:33.0 4:55 7 26 2 2
8 53 Jacque Lee F 31 M1/M2-F Portland OR 24:47.8 24:47.8 4:58 8 26 1 8
9 36 Arden Conde F 13 U16-F Bend OR 24:56.5 24:56.5 5:00 9 26 4 7
10 52 Ashley Lee F 31 M1/M2-F Portland OR 25:23.1 25:23.1 5:05 10 26 2 8
11 70 Ruth Sterner F 14 U16-F Portland OR 25:30.4 25:30.4 5:07 11 26 5 7
12 64 Lindsay Sheridan F 35 M1/M2-F West Richland WA 25:32.2 25:32.2 5:07 12 26 3 8
13 51 Louisa Lamarre F 13 U16-F Bend OR 25:37.5 25:37.5 5:08 13 26 6 7
14 67 Elinor Sterner F 17 U20-F Portland OR 27:19.2 27:19.2 5:28 14 26 1 1
15 42 Lauren Eaton F 32 M1/M2-F Portland OR 27:43.7 27:43.7 5:33 15 26 4 8
16 54 Marie Mourou F 37 M1/M2-F Portland OR 28:18.1 28:18.1 5:40 16 26 5 8
17 38 Ruth Cordell F 34 M1/M2-F Portland OR 32:27.4 32:27.4 6:30 17 26 6 8
18 48 Leena Karmarkar F 13 U16-F Portland OR 38:20.6 38:20.6 7:41 18 26 7 7
19 7 Annika Ramey F 10 U12-F Hood River OR 40:20.5 40:20.5 8:05 19 26 1 2
20 50 Sally Kneuven F 63 M7/M8-F Portland OR 41:02.6 41:02.6 8:13 20 26 1 1
21 56 Sarah Phankot F 40 M3/M4-F Fort Collins CO 41:20.2 41:20.2 8:17 21 26 1 1
22 49 Riya Karmarkar F 11 U12-F Portland OR 42:48.0 42:48.0 8:34 22 26 2 2
23 31 Sidsel Anderson F 53 M5/M6-F Portland OR 42:49.4 42:49.4 8:34 23 26 1 2

Master's Men Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 68 Michael Sterner M 46 M3/M4-M Portland OR 27:45.9 27:45.9 5:34 12 25 1 5
2 40 James Couch M 59 M7/M8-M Portland OR 27:50.1 27:50.1 5:34 13 25 1 2
3 45 Joe Hanson M 58 M5/M6-M Corvallis OR 28:32.4 28:32.4 5:43 14 25 1 3
4 72 Einar Traa M 76 M9/M10-M Portland OR 29:24.2 29:24.2 5:53 15 25 1 2
5 63 Doug Shaw M 74 M9/M10-M Portland OR 29:59.1 29:59.1 6:00 16 25 2 2
6 37 John Connell M 59 M5/M6-M Camas WA 1:07:12.8 1:07:12.8 13:27 18 25 2 3

Master's Women Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 50 Sally Kneuven F 63 M7/M8-F Portland OR 41:02.6 41:02.6 8:13 20 26 1 1
2 56 Sarah Phankot F 40 M3/M4-F Fort Collins CO 41:20.2 41:20.2 8:17 21 26 1 1
3 31 Sidsel Anderson F 53 M5/M6-F Portland OR 42:49.4 42:49.4 8:34 23 26 1 2