2018 Cascade Crest Nordic Challenge

What is the difference between Gun Time and Net Time?




Overall Results: 10K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 183 Doug Reid M 49 M4049 Wenatchee WA 28:05.8 28:05.8 2:49 1 9 1 2
2 113 Bruce Brody-Heine M 52 M5059 Bend OR 31:48.6 31:48.6 3:11 2 9 1 1
3 184 Kian Reid M 9 M0118 Wenatchee WA 33:21.9 33:21.9 3:21 3 9 1 3
4 224 Chloe Boucher F 25 F1929 Bend OR 34:44.3 34:44.3 3:29 1 16 1 2
5 220 Reed Wuepper M 11 M0118 Bend OR 35:15.8 35:15.8 3:32 4 9 2 3
6 129 Paul Francis M 37 M3039 Bend OR 35:52.2 35:52.2 3:36 5 9 1 1
7 181 Kiley Prinz F 15 F0118 Bend OR 36:42.7 36:42.7 3:41 2 16 1 4
8 215 Heidi Watkins F 17 F0118 Bend OR 37:10.3 37:10.3 3:44 3 16 2 4
9 141 Whitney Hooker F 34 F3039 The Dalles OR 37:16.1 37:16.1 3:44 4 16 1 5
10 190 Greg Romney M 61 M6069 Coeur D Alene ID 37:47.3 37:47.3 3:47 6 9 1 1
11 151 Sara Kuhn F 37 F3039 Bend OR 38:13.1 38:13.1 3:50 5 16 2 5
12 117 Breanna Caywood F 32 F3039 Bend OR 38:14.1 38:14.1 3:50 6 16 3 5
13 144 Aidan Jacobus M 11 M0118 Bend OR 38:23.8 38:23.8 3:51 7 9 3 3
14 193 Sally Russell F 60 F6069 Bend OR 40:01.4 40:01.4 4:01 7 16 1 1
15 124 Karen English F 40 F4049 Bend OR 40:03.0 40:03.0 4:01 8 16 1 3
16 191 Kirsten Romney F 28 F1929 Bend OR 40:37.0 40:37.0 4:04 9 16 2 2
17 230 Kinsey Olarrea F 12 F0118 Bend OR 44:02.6 44:02.6 4:25 10 16 3 4
18 171 Mike Olarrea M 48 M4049 Bend OR 45:49.7 45:49.7 4:35 8 9 2 2
19 148 Jessica Jern F 38 F3039 Fairbanks OR 47:11.1 47:11.1 4:44 11 16 4 5
20 118 Kalyn Christ F 10 F0118 Bend OR 55:01.6 55:01.6 5:31 12 16 4 4
21 115 Tansy Brown F 38 F3039 Bend OR 55:03.2 55:03.2 5:31 13 16 5 5
22 133 Peter Gilmore M 70 M7099 Bend OR 56:51.2 56:51.2 5:42 9 9 1 1
23 177 Gloria Ploss F 72 F7099 Bend OR 58:14.9 58:14.9 5:50 14 16 1 1
24 221 Sokhorn Yim F 44 F4049 Portland OR 1:28:09.8 1:28:09.8 8:49 15 16 2 3

Men Results: 10K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 183 Doug Reid M 49 M4049 Wenatchee WA 28:05.8 28:05.8 2:49 1 9 1 2
2 113 Bruce Brody-Heine M 52 M5059 Bend OR 31:48.6 31:48.6 3:11 2 9 1 1
3 184 Kian Reid M 9 M0118 Wenatchee WA 33:21.9 33:21.9 3:21 3 9 1 3
4 220 Reed Wuepper M 11 M0118 Bend OR 35:15.8 35:15.8 3:32 4 9 2 3
5 129 Paul Francis M 37 M3039 Bend OR 35:52.2 35:52.2 3:36 5 9 1 1
6 190 Greg Romney M 61 M6069 Coeur D Alene ID 37:47.3 37:47.3 3:47 6 9 1 1
7 144 Aidan Jacobus M 11 M0118 Bend OR 38:23.8 38:23.8 3:51 7 9 3 3
8 171 Mike Olarrea M 48 M4049 Bend OR 45:49.7 45:49.7 4:35 8 9 2 2
9 133 Peter Gilmore M 70 M7099 Bend OR 56:51.2 56:51.2 5:42 9 9 1 1

Women Results: 10K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 224 Chloe Boucher F 25 F1929 Bend OR 34:44.3 34:44.3 3:29 1 16 1 2
2 181 Kiley Prinz F 15 F0118 Bend OR 36:42.7 36:42.7 3:41 2 16 1 4
3 215 Heidi Watkins F 17 F0118 Bend OR 37:10.3 37:10.3 3:44 3 16 2 4
4 141 Whitney Hooker F 34 F3039 The Dalles OR 37:16.1 37:16.1 3:44 4 16 1 5
5 151 Sara Kuhn F 37 F3039 Bend OR 38:13.1 38:13.1 3:50 5 16 2 5
6 117 Breanna Caywood F 32 F3039 Bend OR 38:14.1 38:14.1 3:50 6 16 3 5
7 193 Sally Russell F 60 F6069 Bend OR 40:01.4 40:01.4 4:01 7 16 1 1
8 124 Karen English F 40 F4049 Bend OR 40:03.0 40:03.0 4:01 8 16 1 3
9 191 Kirsten Romney F 28 F1929 Bend OR 40:37.0 40:37.0 4:04 9 16 2 2
10 230 Kinsey Olarrea F 12 F0118 Bend OR 44:02.6 44:02.6 4:25 10 16 3 4
11 148 Jessica Jern F 38 F3039 Fairbanks OR 47:11.1 47:11.1 4:44 11 16 4 5
12 118 Kalyn Christ F 10 F0118 Bend OR 55:01.6 55:01.6 5:31 12 16 4 4
13 115 Tansy Brown F 38 F3039 Bend OR 55:03.2 55:03.2 5:31 13 16 5 5
14 177 Gloria Ploss F 72 F7099 Bend OR 58:14.9 58:14.9 5:50 14 16 1 1
15 221 Sokhorn Yim F 44 F4049 Portland OR 1:28:09.8 1:28:09.8 8:49 15 16 2 3

Master Men Results: 10K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 183 Doug Reid M 49 M4049 Wenatchee WA 28:05.8 28:05.8 2:49 1 9 1 2
2 113 Bruce Brody-Heine M 52 M5059 Bend OR 31:48.6 31:48.6 3:11 2 9 1 1
3 190 Greg Romney M 61 M6069 Coeur D Alene ID 37:47.3 37:47.3 3:47 6 9 1 1
4 171 Mike Olarrea M 48 M4049 Bend OR 45:49.7 45:49.7 4:35 8 9 2 2
5 133 Peter Gilmore M 70 M7099 Bend OR 56:51.2 56:51.2 5:42 9 9 1 1

Master Women Results: 10K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 193 Sally Russell F 60 F6069 Bend OR 40:01.4 40:01.4 4:01 7 16 1 1
2 124 Karen English F 40 F4049 Bend OR 40:03.0 40:03.0 4:01 8 16 1 3
3 177 Gloria Ploss F 72 F7099 Bend OR 58:14.9 58:14.9 5:50 14 16 1 1
4 221 Sokhorn Yim F 44 F4049 Portland OR 1:28:09.8 1:28:09.8 8:49 15 16 2 3