Overall Results: 10 Mile

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 56 Matt Palilla M 38 M3539 Bend OR 1:01:49.7 1:01:49.7 6:07 1 46 1 5
2 30 Dave Harms M 42 M4044 Bend OR 1:04:23.2 1:04:23.2 6:22 2 46 1 9
3 25 Allison Grace Morgan F 37 F3539 Bend OR 1:06:18.8 1:06:18.8 6:34 1 49 1 10
4 91 Will Strachan M 29 M2529 Crooked River OR 1:07:47.1 1:07:47.1 6:42 3 46 1 3
5 50 Zebediah Millslagle M 22 M2024 Bend OR 1:09:04.1 1:09:04.1 6:50 4 46 1 1
6 88 John Craft M 47 M4549 Bend OR 1:09:17.7 1:09:17.7 6:51 5 46 1 8
7 89 Collier Lawrence F 33 F3034 Bend OR 1:10:07.3 1:10:07.3 6:56 2 49 1 5
8 87 Joel Wirtz M 46 M4549 Bend OR 1:10:26.1 1:10:26.1 6:58 6 46 2 8
9 15 Turner Crockett M 13 M0114 Bend OR 1:11:30.4 1:11:30.4 7:04 7 46 1 1
10 60 Daniel Porter M 26 M2529 Madras OR 1:11:45.4 1:11:45.4 7:06 8 46 2 3
11 62 Dirk Renner M 46 M4549 Bend OR 1:12:24.5 1:12:24.5 7:10 9 46 3 8
12 8 James Blanchard M 50 M5054 Prineville OR 1:12:49.4 1:12:49.4 7:12 10 46 1 5
13 16 Steve Dahlberg M 55 M5559 Vancouver WA 1:13:23.9 1:13:23.9 7:16 11 46 1 5
14 93 Andy Clarke M 53 M5054 Veneta OR 1:16:20.8 1:16:20.8 7:33 12 46 2 5
15 1 Jason Adams M 41 M4044 Bend OR 1:16:36.3 1:16:36.3 7:35 13 46 2 9
16 57 Nikki Parnell F 28 F2529 Bend OR 1:16:37.4 1:16:37.4 7:35 3 49 1 3
17 12 Taylor Caldwell M 28 M2529 Bend OR 1:17:28.5 1:17:28.5 7:40 14 46 3 3
18 52 Megan Myers F 36 F3539 Bend OR 1:18:01.3 1:18:01.3 7:43 4 49 2 10
19 28 Kristy Hall F 34 F3034 Central Point OR 1:18:19.2 1:18:19.2 7:45 5 49 2 5
20 48 Patrick Miller M 45 M4549 Bend OR 1:19:04.8 1:19:04.8 7:49 15 46 4 8
21 74 Misha Therrian F 38 F3539 Bend OR 1:19:18.7 1:19:18.7 7:51 6 49 3 10
22 63 Dan Rhodes M 48 M4549 Bend OR 1:19:54.8 1:19:54.8 7:54 16 46 5 8
23 41 Mike Lindaas M 51 M5054 Bend OR 1:20:33.0 1:20:33.0 7:58 17 46 3 5
24 79 Chris Vergona F 54 F5054 Bend OR 1:20:45.2 1:20:45.2 7:59 7 49 1 8
25 83 Kenneth Mabry M 31 M3034 Bend OR 1:20:46.9 1:20:46.9 7:59 18 46 1 3
26 61 Alan Radoulovitch M 44 M4044 Bend OR 1:21:17.6 1:21:17.6 8:02 19 46 3 9
27 9 Tom Blanchette M 57 M5559 Redmond OR 1:22:50.8 1:22:50.8 8:12 20 46 2 5
28 5 Wade Bale M 48 M4549 Redmond OR 1:23:00.2 1:23:00.2 8:13 21 46 6 8
29 59 Colleen Peterson F 49 F4549 Bend OR 1:23:40.5 1:23:40.5 8:17 8 49 1 7
30 13 Brandon Cardwell M 42 M4044 Bend OR 1:23:54.4 1:23:54.4 8:18 22 46 4 9
31 20 Andy Fenwick M 48 M4549 Bend OR 1:24:38.5 1:24:38.5 8:22 23 46 7 8
32 85 Erika Litzer F 36 F3539 Bend OR 1:24:49.4 1:24:49.4 8:23 9 49 4 10
33 55 Chassen Ortiz F 31 F3034 Bend OR 1:25:57.2 1:25:57.2 8:30 10 49 3 5
34 19 Matthew Dimond M 49 M4549 Bend OR 1:26:14.4 1:26:14.4 8:32 24 46 8 8
35 54 Jeff Nunnenkamp M 40 M4044 Bend OR 1:26:18.9 1:26:18.9 8:32 25 46 5 9
36 7 Ian Berg M 38 M3539 Bend OR 1:26:35.6 1:26:35.6 8:34 26 46 2 5
37 95 Heather Stadnisky F 38 F3539 Bend OR 1:27:25.3 1:27:25.3 8:39 11 49 5 10
38 73 Nick Swagger M 40 M4044 Redmond OR 1:27:25.4 1:27:25.4 8:39 27 46 6 9
39 53 James Neale M 31 M3034 Portland OR 1:28:21.8 1:28:21.8 8:44 28 46 2 3
40 75 Robert Towne M 67 M6569 Redmond OR 1:30:53.0 1:30:53.0 8:59 29 46 1 3
41 2 Jill Aho F 50 F5054 Palmer AK 1:31:47.0 1:31:47.0 9:05 12 49 2 8
42 38 Lindsay Korstad F 38 F3539 Bend OR 1:31:52.8 1:31:52.8 9:05 13 49 6 10
43 90 Beth Cokenour F 41 F4044 Redmond OR 1:32:04.1 1:32:04.1 9:06 14 49 1 10
44 4 Ali Ausfahl F 48 F4549 Bend OR 1:32:30.3 1:32:30.3 9:09 15 49 2 7
45 45 Sara Mansfield F 40 F4044 Bend OR 1:33:43.8 1:33:43.8 9:16 16 49 2 10
46 82 Stephanie Waritz F 50 F5054 Bend OR 1:33:56.0 1:33:56.0 9:17 17 49 3 8
47 17 Todd Detwiler M 50 M5054 Bend OR 1:34:20.9 1:34:20.9 9:20 30 46 4 5
48 18 Lisa Dewitt F 57 F5559 Bend OR 1:34:36.9 1:34:36.9 9:21 18 49 1 3
49 39 Tara Kruger F 46 F4549 Bend OR 1:34:42.0 1:34:42.0 9:22 19 49 3 7
50 92 Chuck Ryan M 65 M6569 Bend OR 1:34:50.8 1:34:50.8 9:23 31 46 2 3
51 67 Sue Schumacher F 54 F5054 Bend OR 1:35:44.6 1:35:44.6 9:28 20 49 4 8
52 47 Wendy McCulloch F 41 F4044 Bend OR 1:36:12.9 1:36:12.9 9:31 21 49 3 10
53 64 Collin Robinson M 41 M4044 Bend OR 1:38:16.2 1:38:16.2 9:43 32 46 7 9
54 35 Kelly Kidwell F 58 F5559 Redmond OR 1:38:51.8 1:38:51.8 9:47 22 49 2 3
55 70 Jeff Simonton M 55 M5559 Bend OR 1:38:59.9 1:38:59.9 9:47 33 46 3 5
56 94 Trish Wren F 54 F5054 Bend OR 1:39:27.5 1:39:27.5 9:50 23 49 5 8
57 42 Jenny Lupton F 40 F4044 Eugene OR 1:39:51.5 1:39:51.5 9:53 24 49 4 10
58 46 Natalia Martin F 44 F4044 Bend OR 1:39:56.0 1:39:56.0 9:53 25 49 5 10
59 78 Dawn Vanamburgh F 47 F4549 Bend OR 1:40:09.4 1:40:09.4 9:54 26 49 4 7
60 58 Meghan Pearson F 41 F4044 Redmond OR 1:40:19.8 1:40:19.8 9:55 27 49 6 10
61 26 Jared Hall M 38 M3539 La Pine OR 1:40:44.1 1:40:44.1 9:58 34 46 3 5
62 3 Shawn Allen M 56 M5559 Redmond WA 1:41:00.1 1:41:00.1 9:59 35 46 4 5
63 40 Katherine Lew F 40 F4044 Bend OR 1:41:05.3 1:41:05.3 10:00 28 49 7 10
64 27 Kelly Hall F 29 F2529 Portland OR 1:41:42.4 1:41:42.4 10:03 29 49 2 3
65 29 Amy Harbord F 30 F3034 Molalla OR 1:42:11.9 1:42:11.9 10:06 30 49 4 5
66 44 Josh Malpass M 32 M3034 Salem OR 1:42:15.1 1:42:15.1 10:07 36 46 3 3
67 36 Mike Kidwell M 60 M6064 Redmond OR 1:42:29.2 1:42:29.2 10:08 37 46 1 1
68 84 Shelby Oliphant F 39 F3539 Bend OR 1:43:51.0 1:43:51.0 10:16 31 49 7 10
69 69 Pat Shields M 55 M5559 Bend OR 1:43:52.1 1:43:52.1 10:16 38 46 5 5
70 49 Melissa Mills F 39 F3539 Bend OR 1:43:52.9 1:43:52.9 10:16 32 49 8 10
71 32 Gena Huff F 52 F5054 Redmond OR 1:46:24.9 1:46:24.9 10:31 33 49 6 8
72 65 Larissa Schreiber F 25 F2529 North Bend OR 1:47:27.5 1:47:27.5 10:38 34 49 3 3
73 66 Troy Schreiber M 52 M5054 North Bend OR 1:47:28.9 1:47:28.9 10:38 39 46 5 5
74 34 William Johnston M 66 M6569 Bend OR 1:48:15.3 1:48:15.3 10:42 40 46 3 3
75 22 Kristin Foster F 31 F3034 Bend OR 1:48:47.5 1:48:47.5 10:46 35 49 5 5
76 24 Chris Garland M 38 M3539 Bend OR 1:48:48.7 1:48:48.7 10:46 41 46 4 5
77 37 Melanie Kimple F 42 F4044 Bend OR 1:52:47.9 1:52:47.9 11:09 36 49 8 10
78 6 Liz Barany F 38 F3539 Bend OR 1:52:49.7 1:52:49.7 11:09 37 49 9 10
79 23 Anne French F 44 F4044 Sisters OR 1:53:02.8 1:53:02.8 11:11 38 49 9 10
80 81 Meagan Waltosz F 35 F3539 Bend OR 1:54:47.7 1:54:47.7 11:21 39 49 10 10
81 43 Nick Lyman M 41 M4044 Bend OR 1:56:26.1 1:56:26.1 11:31 42 46 8 9
82 21 Jennifer Forsythe F 51 F5054 Redmond WA 2:06:10.5 2:06:10.5 12:29 40 49 7 8
83 51 Megan Minkiewicz F 45 F4549 Powell Butte OR 2:08:22.2 2:08:22.2 12:42 41 49 5 7
84 77 Marian Van Leeuwen F 62 F6064 Portland OR 2:08:25.2 2:08:25.2 12:42 42 49 1 1
85 72 Miel Michel Steele F 53 F5054 Milwaukie OR 2:09:03.5 2:09:03.5 12:46 43 49 8 8
86 71 Jenniffer Smith F 48 F4549 Bend OR 2:12:01.7 2:12:01.7 13:03 44 49 6 7
87 86 Kyla Schneyder F 66 F6569 Bend OR 2:21:52.6 2:21:52.6 14:02 45 49 1 1
88 31 Caryl Hosler F 59 F5559 Bend OR 2:30:18.6 2:30:18.6 14:52 46 49 3 3
89 11 Gregory Bryant M 70 M7099 Bend OR 2:31:40.2 2:31:40.2 15:00 43 46 1 1

Men Results: 10 Mile

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 56 Matt Palilla M 38 M3539 Bend OR 1:01:49.7 1:01:49.7 6:07 1 46 1 5
2 30 Dave Harms M 42 M4044 Bend OR 1:04:23.2 1:04:23.2 6:22 2 46 1 9
3 91 Will Strachan M 29 M2529 Crooked River OR 1:07:47.1 1:07:47.1 6:42 3 46 1 3
4 50 Zebediah Millslagle M 22 M2024 Bend OR 1:09:04.1 1:09:04.1 6:50 4 46 1 1
5 88 John Craft M 47 M4549 Bend OR 1:09:17.7 1:09:17.7 6:51 5 46 1 8
6 87 Joel Wirtz M 46 M4549 Bend OR 1:10:26.1 1:10:26.1 6:58 6 46 2 8
7 15 Turner Crockett M 13 M0114 Bend OR 1:11:30.4 1:11:30.4 7:04 7 46 1 1
8 60 Daniel Porter M 26 M2529 Madras OR 1:11:45.4 1:11:45.4 7:06 8 46 2 3
9 62 Dirk Renner M 46 M4549 Bend OR 1:12:24.5 1:12:24.5 7:10 9 46 3 8
10 8 James Blanchard M 50 M5054 Prineville OR 1:12:49.4 1:12:49.4 7:12 10 46 1 5
11 16 Steve Dahlberg M 55 M5559 Vancouver WA 1:13:23.9 1:13:23.9 7:16 11 46 1 5
12 93 Andy Clarke M 53 M5054 Veneta OR 1:16:20.8 1:16:20.8 7:33 12 46 2 5
13 1 Jason Adams M 41 M4044 Bend OR 1:16:36.3 1:16:36.3 7:35 13 46 2 9
14 12 Taylor Caldwell M 28 M2529 Bend OR 1:17:28.5 1:17:28.5 7:40 14 46 3 3
15 48 Patrick Miller M 45 M4549 Bend OR 1:19:04.8 1:19:04.8 7:49 15 46 4 8
16 63 Dan Rhodes M 48 M4549 Bend OR 1:19:54.8 1:19:54.8 7:54 16 46 5 8
17 41 Mike Lindaas M 51 M5054 Bend OR 1:20:33.0 1:20:33.0 7:58 17 46 3 5
18 83 Kenneth Mabry M 31 M3034 Bend OR 1:20:46.9 1:20:46.9 7:59 18 46 1 3
19 61 Alan Radoulovitch M 44 M4044 Bend OR 1:21:17.6 1:21:17.6 8:02 19 46 3 9
20 9 Tom Blanchette M 57 M5559 Redmond OR 1:22:50.8 1:22:50.8 8:12 20 46 2 5
21 5 Wade Bale M 48 M4549 Redmond OR 1:23:00.2 1:23:00.2 8:13 21 46 6 8
22 13 Brandon Cardwell M 42 M4044 Bend OR 1:23:54.4 1:23:54.4 8:18 22 46 4 9
23 20 Andy Fenwick M 48 M4549 Bend OR 1:24:38.5 1:24:38.5 8:22 23 46 7 8
24 19 Matthew Dimond M 49 M4549 Bend OR 1:26:14.4 1:26:14.4 8:32 24 46 8 8
25 54 Jeff Nunnenkamp M 40 M4044 Bend OR 1:26:18.9 1:26:18.9 8:32 25 46 5 9
26 7 Ian Berg M 38 M3539 Bend OR 1:26:35.6 1:26:35.6 8:34 26 46 2 5
27 73 Nick Swagger M 40 M4044 Redmond OR 1:27:25.4 1:27:25.4 8:39 27 46 6 9
28 53 James Neale M 31 M3034 Portland OR 1:28:21.8 1:28:21.8 8:44 28 46 2 3
29 75 Robert Towne M 67 M6569 Redmond OR 1:30:53.0 1:30:53.0 8:59 29 46 1 3
30 17 Todd Detwiler M 50 M5054 Bend OR 1:34:20.9 1:34:20.9 9:20 30 46 4 5
31 92 Chuck Ryan M 65 M6569 Bend OR 1:34:50.8 1:34:50.8 9:23 31 46 2 3
32 64 Collin Robinson M 41 M4044 Bend OR 1:38:16.2 1:38:16.2 9:43 32 46 7 9
33 70 Jeff Simonton M 55 M5559 Bend OR 1:38:59.9 1:38:59.9 9:47 33 46 3 5
34 26 Jared Hall M 38 M3539 La Pine OR 1:40:44.1 1:40:44.1 9:58 34 46 3 5
35 3 Shawn Allen M 56 M5559 Redmond WA 1:41:00.1 1:41:00.1 9:59 35 46 4 5
36 44 Josh Malpass M 32 M3034 Salem OR 1:42:15.1 1:42:15.1 10:07 36 46 3 3
37 36 Mike Kidwell M 60 M6064 Redmond OR 1:42:29.2 1:42:29.2 10:08 37 46 1 1
38 69 Pat Shields M 55 M5559 Bend OR 1:43:52.1 1:43:52.1 10:16 38 46 5 5
39 66 Troy Schreiber M 52 M5054 North Bend OR 1:47:28.9 1:47:28.9 10:38 39 46 5 5
40 34 William Johnston M 66 M6569 Bend OR 1:48:15.3 1:48:15.3 10:42 40 46 3 3
41 24 Chris Garland M 38 M3539 Bend OR 1:48:48.7 1:48:48.7 10:46 41 46 4 5
42 43 Nick Lyman M 41 M4044 Bend OR 1:56:26.1 1:56:26.1 11:31 42 46 8 9
43 11 Gregory Bryant M 70 M7099 Bend OR 2:31:40.2 2:31:40.2 15:00 43 46 1 1

Women Results: 10 Mile

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 25 Allison Grace Morgan F 37 F3539 Bend OR 1:06:18.8 1:06:18.8 6:34 1 49 1 10
2 89 Collier Lawrence F 33 F3034 Bend OR 1:10:07.3 1:10:07.3 6:56 2 49 1 5
3 57 Nikki Parnell F 28 F2529 Bend OR 1:16:37.4 1:16:37.4 7:35 3 49 1 3
4 52 Megan Myers F 36 F3539 Bend OR 1:18:01.3 1:18:01.3 7:43 4 49 2 10
5 28 Kristy Hall F 34 F3034 Central Point OR 1:18:19.2 1:18:19.2 7:45 5 49 2 5
6 74 Misha Therrian F 38 F3539 Bend OR 1:19:18.7 1:19:18.7 7:51 6 49 3 10
7 79 Chris Vergona F 54 F5054 Bend OR 1:20:45.2 1:20:45.2 7:59 7 49 1 8
8 59 Colleen Peterson F 49 F4549 Bend OR 1:23:40.5 1:23:40.5 8:17 8 49 1 7
9 85 Erika Litzer F 36 F3539 Bend OR 1:24:49.4 1:24:49.4 8:23 9 49 4 10
10 55 Chassen Ortiz F 31 F3034 Bend OR 1:25:57.2 1:25:57.2 8:30 10 49 3 5
11 95 Heather Stadnisky F 38 F3539 Bend OR 1:27:25.3 1:27:25.3 8:39 11 49 5 10
12 2 Jill Aho F 50 F5054 Palmer AK 1:31:47.0 1:31:47.0 9:05 12 49 2 8
13 38 Lindsay Korstad F 38 F3539 Bend OR 1:31:52.8 1:31:52.8 9:05 13 49 6 10
14 90 Beth Cokenour F 41 F4044 Redmond OR 1:32:04.1 1:32:04.1 9:06 14 49 1 10
15 4 Ali Ausfahl F 48 F4549 Bend OR 1:32:30.3 1:32:30.3 9:09 15 49 2 7
16 45 Sara Mansfield F 40 F4044 Bend OR 1:33:43.8 1:33:43.8 9:16 16 49 2 10
17 82 Stephanie Waritz F 50 F5054 Bend OR 1:33:56.0 1:33:56.0 9:17 17 49 3 8
18 18 Lisa Dewitt F 57 F5559 Bend OR 1:34:36.9 1:34:36.9 9:21 18 49 1 3
19 39 Tara Kruger F 46 F4549 Bend OR 1:34:42.0 1:34:42.0 9:22 19 49 3 7
20 67 Sue Schumacher F 54 F5054 Bend OR 1:35:44.6 1:35:44.6 9:28 20 49 4 8
21 47 Wendy McCulloch F 41 F4044 Bend OR 1:36:12.9 1:36:12.9 9:31 21 49 3 10
22 35 Kelly Kidwell F 58 F5559 Redmond OR 1:38:51.8 1:38:51.8 9:47 22 49 2 3
23 94 Trish Wren F 54 F5054 Bend OR 1:39:27.5 1:39:27.5 9:50 23 49 5 8
24 42 Jenny Lupton F 40 F4044 Eugene OR 1:39:51.5 1:39:51.5 9:53 24 49 4 10
25 46 Natalia Martin F 44 F4044 Bend OR 1:39:56.0 1:39:56.0 9:53 25 49 5 10
26 78 Dawn Vanamburgh F 47 F4549 Bend OR 1:40:09.4 1:40:09.4 9:54 26 49 4 7
27 58 Meghan Pearson F 41 F4044 Redmond OR 1:40:19.8 1:40:19.8 9:55 27 49 6 10
28 40 Katherine Lew F 40 F4044 Bend OR 1:41:05.3 1:41:05.3 10:00 28 49 7 10
29 27 Kelly Hall F 29 F2529 Portland OR 1:41:42.4 1:41:42.4 10:03 29 49 2 3
30 29 Amy Harbord F 30 F3034 Molalla OR 1:42:11.9 1:42:11.9 10:06 30 49 4 5
31 84 Shelby Oliphant F 39 F3539 Bend OR 1:43:51.0 1:43:51.0 10:16 31 49 7 10
32 49 Melissa Mills F 39 F3539 Bend OR 1:43:52.9 1:43:52.9 10:16 32 49 8 10
33 32 Gena Huff F 52 F5054 Redmond OR 1:46:24.9 1:46:24.9 10:31 33 49 6 8
34 65 Larissa Schreiber F 25 F2529 North Bend OR 1:47:27.5 1:47:27.5 10:38 34 49 3 3
35 22 Kristin Foster F 31 F3034 Bend OR 1:48:47.5 1:48:47.5 10:46 35 49 5 5
36 37 Melanie Kimple F 42 F4044 Bend OR 1:52:47.9 1:52:47.9 11:09 36 49 8 10
37 6 Liz Barany F 38 F3539 Bend OR 1:52:49.7 1:52:49.7 11:09 37 49 9 10
38 23 Anne French F 44 F4044 Sisters OR 1:53:02.8 1:53:02.8 11:11 38 49 9 10
39 81 Meagan Waltosz F 35 F3539 Bend OR 1:54:47.7 1:54:47.7 11:21 39 49 10 10
40 21 Jennifer Forsythe F 51 F5054 Redmond WA 2:06:10.5 2:06:10.5 12:29 40 49 7 8
41 51 Megan Minkiewicz F 45 F4549 Powell Butte OR 2:08:22.2 2:08:22.2 12:42 41 49 5 7
42 77 Marian Van Leeuwen F 62 F6064 Portland OR 2:08:25.2 2:08:25.2 12:42 42 49 1 1
43 72 Miel Michel Steele F 53 F5054 Milwaukie OR 2:09:03.5 2:09:03.5 12:46 43 49 8 8
44 71 Jenniffer Smith F 48 F4549 Bend OR 2:12:01.7 2:12:01.7 13:03 44 49 6 7
45 86 Kyla Schneyder F 66 F6569 Bend OR 2:21:52.6 2:21:52.6 14:02 45 49 1 1
46 31 Caryl Hosler F 59 F5559 Bend OR 2:30:18.6 2:30:18.6 14:52 46 49 3 3

Master's Men Results: 10 Mile

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 30 Dave Harms M 42 M4044 Bend OR 1:04:23.2 1:04:23.2 6:22 2 46 1 9
2 88 John Craft M 47 M4549 Bend OR 1:09:17.7 1:09:17.7 6:51 5 46 1 8
3 87 Joel Wirtz M 46 M4549 Bend OR 1:10:26.1 1:10:26.1 6:58 6 46 2 8
4 62 Dirk Renner M 46 M4549 Bend OR 1:12:24.5 1:12:24.5 7:10 9 46 3 8
5 8 James Blanchard M 50 M5054 Prineville OR 1:12:49.4 1:12:49.4 7:12 10 46 1 5
6 16 Steve Dahlberg M 55 M5559 Vancouver WA 1:13:23.9 1:13:23.9 7:16 11 46 1 5
7 93 Andy Clarke M 53 M5054 Veneta OR 1:16:20.8 1:16:20.8 7:33 12 46 2 5
8 1 Jason Adams M 41 M4044 Bend OR 1:16:36.3 1:16:36.3 7:35 13 46 2 9
9 48 Patrick Miller M 45 M4549 Bend OR 1:19:04.8 1:19:04.8 7:49 15 46 4 8
10 63 Dan Rhodes M 48 M4549 Bend OR 1:19:54.8 1:19:54.8 7:54 16 46 5 8
11 41 Mike Lindaas M 51 M5054 Bend OR 1:20:33.0 1:20:33.0 7:58 17 46 3 5
12 61 Alan Radoulovitch M 44 M4044 Bend OR 1:21:17.6 1:21:17.6 8:02 19 46 3 9
13 9 Tom Blanchette M 57 M5559 Redmond OR 1:22:50.8 1:22:50.8 8:12 20 46 2 5
14 5 Wade Bale M 48 M4549 Redmond OR 1:23:00.2 1:23:00.2 8:13 21 46 6 8
15 13 Brandon Cardwell M 42 M4044 Bend OR 1:23:54.4 1:23:54.4 8:18 22 46 4 9
16 20 Andy Fenwick M 48 M4549 Bend OR 1:24:38.5 1:24:38.5 8:22 23 46 7 8
17 19 Matthew Dimond M 49 M4549 Bend OR 1:26:14.4 1:26:14.4 8:32 24 46 8 8
18 54 Jeff Nunnenkamp M 40 M4044 Bend OR 1:26:18.9 1:26:18.9 8:32 25 46 5 9
19 73 Nick Swagger M 40 M4044 Redmond OR 1:27:25.4 1:27:25.4 8:39 27 46 6 9
20 75 Robert Towne M 67 M6569 Redmond OR 1:30:53.0 1:30:53.0 8:59 29 46 1 3
21 17 Todd Detwiler M 50 M5054 Bend OR 1:34:20.9 1:34:20.9 9:20 30 46 4 5
22 92 Chuck Ryan M 65 M6569 Bend OR 1:34:50.8 1:34:50.8 9:23 31 46 2 3
23 64 Collin Robinson M 41 M4044 Bend OR 1:38:16.2 1:38:16.2 9:43 32 46 7 9
24 70 Jeff Simonton M 55 M5559 Bend OR 1:38:59.9 1:38:59.9 9:47 33 46 3 5
25 3 Shawn Allen M 56 M5559 Redmond WA 1:41:00.1 1:41:00.1 9:59 35 46 4 5
26 36 Mike Kidwell M 60 M6064 Redmond OR 1:42:29.2 1:42:29.2 10:08 37 46 1 1
27 69 Pat Shields M 55 M5559 Bend OR 1:43:52.1 1:43:52.1 10:16 38 46 5 5
28 66 Troy Schreiber M 52 M5054 North Bend OR 1:47:28.9 1:47:28.9 10:38 39 46 5 5
29 34 William Johnston M 66 M6569 Bend OR 1:48:15.3 1:48:15.3 10:42 40 46 3 3
30 43 Nick Lyman M 41 M4044 Bend OR 1:56:26.1 1:56:26.1 11:31 42 46 8 9
31 11 Gregory Bryant M 70 M7099 Bend OR 2:31:40.2 2:31:40.2 15:00 43 46 1 1

Master's Women Results: 10 Mile

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 79 Chris Vergona F 54 F5054 Bend OR 1:20:45.2 1:20:45.2 7:59 7 49 1 8
2 59 Colleen Peterson F 49 F4549 Bend OR 1:23:40.5 1:23:40.5 8:17 8 49 1 7
3 2 Jill Aho F 50 F5054 Palmer AK 1:31:47.0 1:31:47.0 9:05 12 49 2 8
4 90 Beth Cokenour F 41 F4044 Redmond OR 1:32:04.1 1:32:04.1 9:06 14 49 1 10
5 4 Ali Ausfahl F 48 F4549 Bend OR 1:32:30.3 1:32:30.3 9:09 15 49 2 7
6 45 Sara Mansfield F 40 F4044 Bend OR 1:33:43.8 1:33:43.8 9:16 16 49 2 10
7 82 Stephanie Waritz F 50 F5054 Bend OR 1:33:56.0 1:33:56.0 9:17 17 49 3 8
8 18 Lisa Dewitt F 57 F5559 Bend OR 1:34:36.9 1:34:36.9 9:21 18 49 1 3
9 39 Tara Kruger F 46 F4549 Bend OR 1:34:42.0 1:34:42.0 9:22 19 49 3 7
10 67 Sue Schumacher F 54 F5054 Bend OR 1:35:44.6 1:35:44.6 9:28 20 49 4 8
11 47 Wendy McCulloch F 41 F4044 Bend OR 1:36:12.9 1:36:12.9 9:31 21 49 3 10
12 35 Kelly Kidwell F 58 F5559 Redmond OR 1:38:51.8 1:38:51.8 9:47 22 49 2 3
13 94 Trish Wren F 54 F5054 Bend OR 1:39:27.5 1:39:27.5 9:50 23 49 5 8
14 42 Jenny Lupton F 40 F4044 Eugene OR 1:39:51.5 1:39:51.5 9:53 24 49 4 10
15 46 Natalia Martin F 44 F4044 Bend OR 1:39:56.0 1:39:56.0 9:53 25 49 5 10
16 78 Dawn Vanamburgh F 47 F4549 Bend OR 1:40:09.4 1:40:09.4 9:54 26 49 4 7
17 58 Meghan Pearson F 41 F4044 Redmond OR 1:40:19.8 1:40:19.8 9:55 27 49 6 10
18 40 Katherine Lew F 40 F4044 Bend OR 1:41:05.3 1:41:05.3 10:00 28 49 7 10
19 32 Gena Huff F 52 F5054 Redmond OR 1:46:24.9 1:46:24.9 10:31 33 49 6 8
20 37 Melanie Kimple F 42 F4044 Bend OR 1:52:47.9 1:52:47.9 11:09 36 49 8 10
21 23 Anne French F 44 F4044 Sisters OR 1:53:02.8 1:53:02.8 11:11 38 49 9 10
22 21 Jennifer Forsythe F 51 F5054 Redmond WA 2:06:10.5 2:06:10.5 12:29 40 49 7 8
23 51 Megan Minkiewicz F 45 F4549 Powell Butte OR 2:08:22.2 2:08:22.2 12:42 41 49 5 7