2020 Hardesty Hardcore Trail Runs

What is the difference between Gun Time and Net Time?



Overall Results: 14 Mile

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
Start Time
1 208 Rachel Hawkins F 27 F2529 Glide OR 2:32:34.5 2:32:34.5 10:54 1 10 1 3 8:04:05
2 220 Jason Reed M 41 M4044 Brisbane CA 2:33:56.5 2:33:56.5 11:00 1 10 1 4 8:02:06
3 205 Brenden Del Grande M 16 M1519 Sublimity OR 2:35:40.7 2:35:40.7 11:08 2 10 1 1 8:02:20
4 207 Cameron Gates M 26 M2529 Eugene OR 2:42:26.7 2:42:26.7 11:37 3 10 1 2 8:02:35
5 212 Samantha Lee F 33 F3034 Eugene OR 2:43:48.9 2:43:48.9 11:43 2 10 1 2 8:06:50
6 210 Keith Johnson M 25 M2529 Eugene OR 2:47:37.7 2:47:37.7 11:59 4 10 2 2 8:02:50
7 228 Tim Cheek M 44 M4044 Harrisburg OR 2:48:40.2 2:48:40.2 12:03 5 10 2 4 8:03:21
8 225 Mike Tyler M 53 M5054 Salem OR 2:49:54.1 2:49:54.1 12:09 6 10 1 2 8:03:50
9 216 Nate Peterson M 43 M4044 Eugene OR 2:54:33.3 2:54:33.3 12:29 7 10 3 4 8:04:35
10 229 Cody Brooks M 20 M2024 Lowell OR 2:55:16.2 2:55:16.2 12:32 8 10 1 1 8:03:04
11 206 Timothy Duringer M 44 M4044 Brownsville OR 2:57:19.9 2:57:19.9 12:40 9 10 4 4 8:03:36
12 222 David Saenger M 52 M5054 Eugene OR 3:06:56.0 3:06:56.0 13:22 10 10 2 2 8:04:21
13 213 Hillary Lewis F 35 F3539 Bend OR 3:08:10.4 3:08:10.4 13:27 3 10 1 2 8:05:50
14 223 Heather Stadnisky F 38 F3539 Bend OR 3:18:25.3 3:18:25.3 14:11 4 10 2 2 8:05:04
15 202 Emily Babcock F 27 F2529 Portland OR 3:18:32.4 3:18:32.4 14:11 5 10 2 3 8:06:05
16 214 Chassen Ortiz F 32 F3034 Bend OR 3:19:45.2 3:19:45.2 14:17 6 10 2 2 8:04:45
17 224 Ronda Sundermeier F 53 F5054 Bend OR 3:25:28.6 3:25:28.6 14:41 7 10 1 1 8:05:32
18 211 Riva Johnson F 57 F5559 Bend OR 3:33:10.7 3:33:10.7 15:14 8 10 1 1 8:05:20
19 203 Liz Butterfield F 28 F2529 Eugene OR 3:34:24.4 3:34:24.4 15:19 9 10 3 3 8:06:36
20 219 Erika Reed F 42 F4044 Brisbane CA 3:41:33.7 3:41:33.7 15:50 10 10 1 1 8:06:22

Men Results: 14 Mile

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 220 Jason Reed M 41 M4044 Brisbane CA 2:33:56.5 2:33:56.5 11:00 1 10 1 4
2 205 Brenden Del Grande M 16 M1519 Sublimity OR 2:35:40.7 2:35:40.7 11:08 2 10 1 1
3 207 Cameron Gates M 26 M2529 Eugene OR 2:42:26.7 2:42:26.7 11:37 3 10 1 2
4 210 Keith Johnson M 25 M2529 Eugene OR 2:47:37.7 2:47:37.7 11:59 4 10 2 2
5 228 Tim Cheek M 44 M4044 Harrisburg OR 2:48:40.2 2:48:40.2 12:03 5 10 2 4
6 225 Mike Tyler M 53 M5054 Salem OR 2:49:54.1 2:49:54.1 12:09 6 10 1 2
7 216 Nate Peterson M 43 M4044 Eugene OR 2:54:33.3 2:54:33.3 12:29 7 10 3 4
8 229 Cody Brooks M 20 M2024 Lowell OR 2:55:16.2 2:55:16.2 12:32 8 10 1 1
9 206 Timothy Duringer M 44 M4044 Brownsville OR 2:57:19.9 2:57:19.9 12:40 9 10 4 4
10 222 David Saenger M 52 M5054 Eugene OR 3:06:56.0 3:06:56.0 13:22 10 10 2 2

Women Results: 14 Mile

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 208 Rachel Hawkins F 27 F2529 Glide OR 2:32:34.5 2:32:34.5 10:54 1 10 1 3
2 212 Samantha Lee F 33 F3034 Eugene OR 2:43:48.9 2:43:48.9 11:43 2 10 1 2
3 213 Hillary Lewis F 35 F3539 Bend OR 3:08:10.4 3:08:10.4 13:27 3 10 1 2
4 223 Heather Stadnisky F 38 F3539 Bend OR 3:18:25.3 3:18:25.3 14:11 4 10 2 2
5 202 Emily Babcock F 27 F2529 Portland OR 3:18:32.4 3:18:32.4 14:11 5 10 2 3
6 214 Chassen Ortiz F 32 F3034 Bend OR 3:19:45.2 3:19:45.2 14:17 6 10 2 2
7 224 Ronda Sundermeier F 53 F5054 Bend OR 3:25:28.6 3:25:28.6 14:41 7 10 1 1
8 211 Riva Johnson F 57 F5559 Bend OR 3:33:10.7 3:33:10.7 15:14 8 10 1 1
9 203 Liz Butterfield F 28 F2529 Eugene OR 3:34:24.4 3:34:24.4 15:19 9 10 3 3
10 219 Erika Reed F 42 F4044 Brisbane CA 3:41:33.7 3:41:33.7 15:50 10 10 1 1

Master's Men Results: 14 Mile

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 220 Jason Reed M 41 M4044 Brisbane CA 2:33:56.5 2:33:56.5 11:00 1 10 1 4
2 228 Tim Cheek M 44 M4044 Harrisburg OR 2:48:40.2 2:48:40.2 12:03 5 10 2 4
3 225 Mike Tyler M 53 M5054 Salem OR 2:49:54.1 2:49:54.1 12:09 6 10 1 2
4 216 Nate Peterson M 43 M4044 Eugene OR 2:54:33.3 2:54:33.3 12:29 7 10 3 4
5 206 Timothy Duringer M 44 M4044 Brownsville OR 2:57:19.9 2:57:19.9 12:40 9 10 4 4
6 222 David Saenger M 52 M5054 Eugene OR 3:06:56.0 3:06:56.0 13:22 10 10 2 2

Master's Women Results: 14 Mile

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 224 Ronda Sundermeier F 53 F5054 Bend OR 3:25:28.6 3:25:28.6 14:41 7 10 1 1
2 211 Riva Johnson F 57 F5559 Bend OR 3:33:10.7 3:33:10.7 15:14 8 10 1 1
3 219 Erika Reed F 42 F4044 Brisbane CA 3:41:33.7 3:41:33.7 15:50 10 10 1 1