Overall Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
Age Graded
Score
Start Time
1 718 Paul White M 48 M4549 Tigard OR 16:52.1 16:48.8 5:25 1 25 1 1 86.31 9:04:07
2 688 Tim Harker M 29 M2529 Pleasant Grove UT 16:56.0 16:55.1 5:27 2 25 1 2 76.25 9:04:04
3 676 Macayla Arsenault F 30 F3034 Bend OR 18:38.9 18:37.5 6:00 1 22 1 4 79.45 9:04:05
4 735 Rod Thompson M 72 M7074 Bend OR 22:57.0 22:19.0 7:11 3 25 1 3 81.03 9:04:41
5 740 Ronan McElligott M 10 M0110 Eugene OR 22:40.4 22:25.9 7:14 4 25 1 4 70.38 9:04:18
6 717 Jun White F 45 F4549 Portland OR 22:52.4 22:39.1 7:18 2 22 1 4 70.06 9:04:17
7 733 Nathan Stembridge M 22 M2024 Eugene OR 22:56.0 22:45.9 7:20 5 25 1 1 56.68 9:04:14
8 737 Ben Coutant M 61 M6064 Eugene OR 23:03.4 22:55.9 7:23 6 25 1 4 70.56 9:04:11
9 699 Karen Sandrik F 38 F3539 Salem OR 23:18.1 23:06.6 7:27 3 22 1 3 65.43 9:04:15
10 692 Kelly McConnell Douthett F 33 F3034 Eugene OR 23:35.4 23:22.4 7:32 4 22 2 4 63.57 9:04:17
11 727 Leana Leo F 31 F3034 Bend OR 23:47.9 23:35.4 7:36 5 22 3 4 62.78 9:04:16
12 680 Jesus Cortez M 50 M5054 Roseburg OR 23:50.8 23:40.1 7:38 7 25 1 1 62.27 9:04:14
13 744 John Hall M 64 M6064 Eugene OR 24:40.2 24:26.9 7:53 8 25 2 4 67.98 9:04:17
14 687 Alex Harker F 28 F2529 Pleasant Grove UT 25:38.1 25:24.6 8:11 6 22 1 2 58.23 9:04:17
15 726 Brian Kau M 57 M5559 Eugene OR 26:28.5 26:11.6 8:26 9 25 1 2 59.65 9:04:20
16 723 Steven Grube M 59 M5559 Eugene OR 26:55.4 26:38.1 8:35 10 25 2 2 59.66 9:04:21
17 696 Audrey Puscas F 58 F5559 Salem OR 28:01.2 27:40.8 8:55 7 22 1 3 67.20 9:04:24
18 724 Brandon Harris M 35 M3539 Veneta OR 28:05.2 27:56.4 9:00 11 25 1 2 47.15 9:04:12
19 701 Michael Scarberry M 61 M6064 Eugene OR 29:04.6 28:40.8 9:14 12 25 3 4 56.41 9:04:27
20 741 Sayuri McElligott F 8 F0110 Eugene OR 29:09.2 28:45.3 9:16 8 22 1 1 62.97 9:04:27
21 683 Alan Fullerton M 35 M3539 Eugene OR 31:20.0 30:40.5 9:53 13 25 2 2 42.95 9:04:43
22 707 Isaac Smith M 14 M1114 Eugene OR 31:31.2 31:16.7 10:05 14 25 1 1 45.36 9:04:18
23 728 Benjamin Lucas M 25 M2529 Eugene OR 34:24.4 33:54.5 10:55 15 25 2 2 38.03 9:04:33
24 709 Lola Smith F 14 F1114 Springfield OR 34:28.9 34:02.4 10:58 9 22 1 1 46.15 9:04:30
25 722 Sherra Flippen F 50 F5054 Springfield OR 34:40.6 34:03.6 10:58 10 22 1 2 49.21 9:04:40
26 693 Joseph Miller M 33 M3034 Albany OR 35:47.7 35:17.0 11:22 16 25 1 1 36.99 9:04:34
27 736 Boden Riday-White M 10 M0110 Eugene OR 36:18.4 35:46.9 11:32 17 25 2 4 44.12 9:04:35
28 719 Anne Wright F 34 F3034 Eugene OR 36:20.8 35:49.0 11:32 11 22 4 4 41.60 9:04:35
29 731 Jonah Phillips M 8 M0110 Eugene OR 36:17.4 35:49.6 11:32 18 25 3 4 47.50 9:04:31
30 745 Allene McKnight F 55 F5559 Springfield OR 37:30.4 36:33.7 11:47 12 22 2 3 48.86 9:05:00
31 738 Andy McWilliams M 67 M6569 Eugene OR 38:22.0 37:59.9 12:14 19 25 1 1 44.96 9:04:26
32 739 Alisha Silkey F 40 F4044 Eugene OR 38:31.6 38:02.8 12:15 13 22 1 1 40.19 9:04:32
33 695 Michael Ponichtera M 72 M7074 Springfield OR 39:40.4 38:55.2 12:32 20 25 2 3 46.45 9:04:49
34 691 Kellie Lee F 49 F4549 Elmira OR 43:52.5 42:58.8 13:51 14 22 2 4 38.53 9:04:57
35 729 Don Miller M 74 M7074 Eugene OR 46:48.3 45:51.3 14:46 21 25 3 3 40.63 9:05:01
36 730 Marilyn Miller F 72 F7074 Eugene OR 46:50.3 45:55.0 14:47 15 22 1 1 50.13 9:04:59
37 714 Emily Timoshevskiy F 36 F3539 Springfield OR 47:06.6 46:18.5 14:55 16 22 2 3 32.38 9:04:52
38 681 Art Dietz M 87 M8099 Eugene OR 48:21.9 47:29.5 15:18 22 25 1 1 55.05 9:04:56
39 689 Lisse Heflin F 49 F4549 Roseburg OR 51:46.9 50:55.9 16:24 17 22 3 4 32.51 9:04:54
40 743 Stacey Burgett F 52 F5054 Pleasant Hill OR 54:23.5 53:37.8 17:16 18 22 2 2 32.05 9:04:49
41 725 Kara Henry F 48 F4549 Monroe OR 54:24.1 53:38.1 17:16 19 22 4 4 30.52 9:04:49
42 713 Dmitry Timoshevskiy M 6 M0110 Springfield OR 55:23.3 54:33.9 17:34 23 25 4 4 34.27 9:04:53
43 715 Mikhail Timoshevskiy M 41 M4044 Springfield OR 55:24.2 54:35.3 17:35 24 25 1 1 25.19 9:04:52
44 734 Dan Uselton M 60 M6064 Salem OR 1:06:58.4 1:06:29.7 21:25 25 25 4 4 24.12 9:04:32

Men Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
Age Graded
Score
1 718 Paul White M 48 M4549 Tigard OR 16:52.1 16:48.8 5:25 1 25 1 1 86.31
2 688 Tim Harker M 29 M2529 Pleasant Grove UT 16:56.0 16:55.1 5:27 2 25 1 2 76.25
3 735 Rod Thompson M 72 M7074 Bend OR 22:57.0 22:19.0 7:11 3 25 1 3 81.03
4 740 Ronan McElligott M 10 M0110 Eugene OR 22:40.4 22:25.9 7:14 4 25 1 4 70.38
5 733 Nathan Stembridge M 22 M2024 Eugene OR 22:56.0 22:45.9 7:20 5 25 1 1 56.68
6 737 Ben Coutant M 61 M6064 Eugene OR 23:03.4 22:55.9 7:23 6 25 1 4 70.56
7 680 Jesus Cortez M 50 M5054 Roseburg OR 23:50.8 23:40.1 7:38 7 25 1 1 62.27
8 744 John Hall M 64 M6064 Eugene OR 24:40.2 24:26.9 7:53 8 25 2 4 67.98
9 726 Brian Kau M 57 M5559 Eugene OR 26:28.5 26:11.6 8:26 9 25 1 2 59.65
10 723 Steven Grube M 59 M5559 Eugene OR 26:55.4 26:38.1 8:35 10 25 2 2 59.66
11 724 Brandon Harris M 35 M3539 Veneta OR 28:05.2 27:56.4 9:00 11 25 1 2 47.15
12 701 Michael Scarberry M 61 M6064 Eugene OR 29:04.6 28:40.8 9:14 12 25 3 4 56.41
13 683 Alan Fullerton M 35 M3539 Eugene OR 31:20.0 30:40.5 9:53 13 25 2 2 42.95
14 707 Isaac Smith M 14 M1114 Eugene OR 31:31.2 31:16.7 10:05 14 25 1 1 45.36
15 728 Benjamin Lucas M 25 M2529 Eugene OR 34:24.4 33:54.5 10:55 15 25 2 2 38.03
16 693 Joseph Miller M 33 M3034 Albany OR 35:47.7 35:17.0 11:22 16 25 1 1 36.99
17 736 Boden Riday-White M 10 M0110 Eugene OR 36:18.4 35:46.9 11:32 17 25 2 4 44.12
18 731 Jonah Phillips M 8 M0110 Eugene OR 36:17.4 35:49.6 11:32 18 25 3 4 47.50
19 738 Andy McWilliams M 67 M6569 Eugene OR 38:22.0 37:59.9 12:14 19 25 1 1 44.96
20 695 Michael Ponichtera M 72 M7074 Springfield OR 39:40.4 38:55.2 12:32 20 25 2 3 46.45
21 729 Don Miller M 74 M7074 Eugene OR 46:48.3 45:51.3 14:46 21 25 3 3 40.63
22 681 Art Dietz M 87 M8099 Eugene OR 48:21.9 47:29.5 15:18 22 25 1 1 55.05
23 713 Dmitry Timoshevskiy M 6 M0110 Springfield OR 55:23.3 54:33.9 17:34 23 25 4 4 34.27
24 715 Mikhail Timoshevskiy M 41 M4044 Springfield OR 55:24.2 54:35.3 17:35 24 25 1 1 25.19
25 734 Dan Uselton M 60 M6064 Salem OR 1:06:58.4 1:06:29.7 21:25 25 25 4 4 24.12

Women Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
Age Graded
Score
1 676 Macayla Arsenault F 30 F3034 Bend OR 18:38.9 18:37.5 6:00 1 22 1 4 79.45
2 717 Jun White F 45 F4549 Portland OR 22:52.4 22:39.1 7:18 2 22 1 4 70.06
3 699 Karen Sandrik F 38 F3539 Salem OR 23:18.1 23:06.6 7:27 3 22 1 3 65.43
4 692 Kelly McConnell Douthett F 33 F3034 Eugene OR 23:35.4 23:22.4 7:32 4 22 2 4 63.57
5 727 Leana Leo F 31 F3034 Bend OR 23:47.9 23:35.4 7:36 5 22 3 4 62.78
6 687 Alex Harker F 28 F2529 Pleasant Grove UT 25:38.1 25:24.6 8:11 6 22 1 2 58.23
7 696 Audrey Puscas F 58 F5559 Salem OR 28:01.2 27:40.8 8:55 7 22 1 3 67.20
8 741 Sayuri McElligott F 8 F0110 Eugene OR 29:09.2 28:45.3 9:16 8 22 1 1 62.97
9 709 Lola Smith F 14 F1114 Springfield OR 34:28.9 34:02.4 10:58 9 22 1 1 46.15
10 722 Sherra Flippen F 50 F5054 Springfield OR 34:40.6 34:03.6 10:58 10 22 1 2 49.21
11 719 Anne Wright F 34 F3034 Eugene OR 36:20.8 35:49.0 11:32 11 22 4 4 41.60
12 745 Allene McKnight F 55 F5559 Springfield OR 37:30.4 36:33.7 11:47 12 22 2 3 48.86
13 739 Alisha Silkey F 40 F4044 Eugene OR 38:31.6 38:02.8 12:15 13 22 1 1 40.19
14 691 Kellie Lee F 49 F4549 Elmira OR 43:52.5 42:58.8 13:51 14 22 2 4 38.53
15 730 Marilyn Miller F 72 F7074 Eugene OR 46:50.3 45:55.0 14:47 15 22 1 1 50.13
16 714 Emily Timoshevskiy F 36 F3539 Springfield OR 47:06.6 46:18.5 14:55 16 22 2 3 32.38
17 689 Lisse Heflin F 49 F4549 Roseburg OR 51:46.9 50:55.9 16:24 17 22 3 4 32.51
18 743 Stacey Burgett F 52 F5054 Pleasant Hill OR 54:23.5 53:37.8 17:16 18 22 2 2 32.05
19 725 Kara Henry F 48 F4549 Monroe OR 54:24.1 53:38.1 17:16 19 22 4 4 30.52

Master Men Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
Age Graded
Score
1 718 Paul White M 48 M4549 Tigard OR 16:52.1 16:48.8 5:25 1 25 1 1 86.31
2 735 Rod Thompson M 72 M7074 Bend OR 22:57.0 22:19.0 7:11 3 25 1 3 81.03
3 737 Ben Coutant M 61 M6064 Eugene OR 23:03.4 22:55.9 7:23 6 25 1 4 70.56
4 680 Jesus Cortez M 50 M5054 Roseburg OR 23:50.8 23:40.1 7:38 7 25 1 1 62.27
5 744 John Hall M 64 M6064 Eugene OR 24:40.2 24:26.9 7:53 8 25 2 4 67.98
6 726 Brian Kau M 57 M5559 Eugene OR 26:28.5 26:11.6 8:26 9 25 1 2 59.65
7 723 Steven Grube M 59 M5559 Eugene OR 26:55.4 26:38.1 8:35 10 25 2 2 59.66
8 701 Michael Scarberry M 61 M6064 Eugene OR 29:04.6 28:40.8 9:14 12 25 3 4 56.41
9 738 Andy McWilliams M 67 M6569 Eugene OR 38:22.0 37:59.9 12:14 19 25 1 1 44.96
10 695 Michael Ponichtera M 72 M7074 Springfield OR 39:40.4 38:55.2 12:32 20 25 2 3 46.45
11 729 Don Miller M 74 M7074 Eugene OR 46:48.3 45:51.3 14:46 21 25 3 3 40.63
12 681 Art Dietz M 87 M8099 Eugene OR 48:21.9 47:29.5 15:18 22 25 1 1 55.05
13 715 Mikhail Timoshevskiy M 41 M4044 Springfield OR 55:24.2 54:35.3 17:35 24 25 1 1 25.19
14 734 Dan Uselton M 60 M6064 Salem OR 1:06:58.4 1:06:29.7 21:25 25 25 4 4 24.12

Master Women Results: 5K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
Age Graded
Score
1 717 Jun White F 45 F4549 Portland OR 22:52.4 22:39.1 7:18 2 22 1 4 70.06
2 696 Audrey Puscas F 58 F5559 Salem OR 28:01.2 27:40.8 8:55 7 22 1 3 67.20
3 722 Sherra Flippen F 50 F5054 Springfield OR 34:40.6 34:03.6 10:58 10 22 1 2 49.21
4 745 Allene McKnight F 55 F5559 Springfield OR 37:30.4 36:33.7 11:47 12 22 2 3 48.86
5 739 Alisha Silkey F 40 F4044 Eugene OR 38:31.6 38:02.8 12:15 13 22 1 1 40.19
6 691 Kellie Lee F 49 F4549 Elmira OR 43:52.5 42:58.8 13:51 14 22 2 4 38.53
7 730 Marilyn Miller F 72 F7074 Eugene OR 46:50.3 45:55.0 14:47 15 22 1 1 50.13
8 689 Lisse Heflin F 49 F4549 Roseburg OR 51:46.9 50:55.9 16:24 17 22 3 4 32.51
9 743 Stacey Burgett F 52 F5054 Pleasant Hill OR 54:23.5 53:37.8 17:16 18 22 2 2 32.05
10 725 Kara Henry F 48 F4549 Monroe OR 54:24.1 53:38.1 17:16 19 22 4 4 30.52