Overall Results: 50K - Split 1

Place Bib First Last Sex Age Div City State Split 1
1 76 Matt Peharda M 33 M3034 Portland OR 37:19.2
2 7 Bill Bezuk M 57 M5559 Eugene OR 39:01.8
3 38 Rafael Guevara M 33 M3034 Portland OR 40:32.1
4 85 Jim Ruckman M 43 M4044 Eugene OR 40:46.5
5 8 Shannon Black F 41 F4044 Vancouver WA 44:43.4
6 95 Joe Snyder M 39 M3539 Springfield OR 45:06.7
7 39 Nathan Hahn M 51 M5054 Portland OR 47:22.6
8 110 Eric Utz M 53 M5054 Florence OR 47:35.6
9 109 Paul Turner M 39 M3539 Molalla OR 47:36.9
10 30 Albert Frederick M 51 M5054 Mountlake Terrace WA 48:21.0
11 9 Julie Bonaduce F 34 F3034 Eugene OR 50:04.2
12 3 Andrea Artman F 44 F4044 Beaverton OR 50:34.5
13 101 Nicholas Stiner M 31 M3034 Eugene OR 50:38.0
14 116 Nick White M 29 M2529 Veneta OR 50:40.1
15 33 Jason Gast M 48 M4549 Eugene OR 51:40.3
16 59 Michael Kiss M 35 M3539 Springfield OR 51:41.6
17 113 Steve Walters M 41 M4044 Tigard OR 51:57.8
18 13 Michael Brown M 46 M4549 Springfield OR 53:11.1
19 34 Rachel Geissler F 39 F3539 Springfield OR 53:13.2
20 107 Todd Thompson M 59 M5559 Springfield OR 55:01.2
21 104 Christine Strom F 52 F5054 Eugene OR 55:37.3
22 74 Gina Olson F 48 F4549 Eugene OR 55:40.4
23 21 David Cobos M 37 M3539 Beaverton OR 56:20.8
24 92 Bill Sharp M 69 M6569 Eugene OR 56:32.0
25 66 Dustin Marak M 50 M5054 Vancouver WA 56:33.0
26 80 Benjamin Redden M 42 M4044 Tigard OR 59:00.0
27 88 Del Scharffenberg M 76 M7579 Milwaukie OR 59:23.0

Overall Results: 50K - Split 2

Place Bib First Last Sex Age Div City State Split 2
1 76 Matt Peharda M 33 M3034 Portland OR 1:15:51.6
2 38 Rafael Guevara M 33 M3034 Portland OR 1:20:56.3
3 85 Jim Ruckman M 43 M4044 Eugene OR 1:22:52.0
4 95 Joe Snyder M 39 M3539 Springfield OR 1:32:21.6
5 8 Shannon Black F 41 F4044 Vancouver WA 1:32:31.0
6 109 Paul Turner M 39 M3539 Molalla OR 1:34:13.1
7 39 Nathan Hahn M 51 M5054 Portland OR 1:35:48.2
8 110 Eric Utz M 53 M5054 Florence OR 1:37:12.0
9 30 Albert Frederick M 51 M5054 Mountlake Terrace WA 1:38:42.3
10 101 Nicholas Stiner M 31 M3034 Eugene OR 1:39:20.9
11 116 Nick White M 29 M2529 Veneta OR 1:40:15.7
12 9 Julie Bonaduce F 34 F3034 Eugene OR 1:40:46.8
13 7 Bill Bezuk M 57 M5559 Eugene OR 1:42:47.9
14 33 Jason Gast M 48 M4549 Eugene OR 1:43:49.0
15 59 Michael Kiss M 35 M3539 Springfield OR 1:44:24.3
16 3 Andrea Artman F 44 F4044 Beaverton OR 1:44:34.1
17 113 Steve Walters M 41 M4044 Tigard OR 1:45:48.9
18 13 Michael Brown M 46 M4549 Springfield OR 1:46:03.3
19 34 Rachel Geissler F 39 F3539 Springfield OR 1:46:05.8
20 107 Todd Thompson M 59 M5559 Springfield OR 1:52:37.1
21 21 David Cobos M 37 M3539 Beaverton OR 1:55:56.9
22 104 Christine Strom F 52 F5054 Eugene OR 1:56:07.7
23 74 Gina Olson F 48 F4549 Eugene OR 1:56:08.8
24 66 Dustin Marak M 50 M5054 Vancouver WA 1:56:20.4
25 92 Bill Sharp M 69 M6569 Eugene OR 1:56:44.3
26 80 Benjamin Redden M 42 M4044 Tigard OR 1:58:23.0
27 88 Del Scharffenberg M 76 M7579 Milwaukie OR 2:05:59.9

Overall Results: 50K - Split 3

Place Bib First Last Sex Age Div City State Split 3
1 76 Matt Peharda M 33 M3034 Portland OR 1:54:08.9
2 38 Rafael Guevara M 33 M3034 Portland OR 2:02:03.7
3 85 Jim Ruckman M 43 M4044 Eugene OR 2:06:47.8
4 95 Joe Snyder M 39 M3539 Springfield OR 2:17:18.2
5 8 Shannon Black F 41 F4044 Vancouver WA 2:18:34.6
6 109 Paul Turner M 39 M3539 Molalla OR 2:20:58.5
7 39 Nathan Hahn M 51 M5054 Portland OR 2:23:41.2
8 110 Eric Utz M 53 M5054 Florence OR 2:26:42.0
9 30 Albert Frederick M 51 M5054 Mountlake Terrace WA 2:29:55.4
10 116 Nick White M 29 M2529 Veneta OR 2:31:36.7
11 9 Julie Bonaduce F 34 F3034 Eugene OR 2:34:02.7
12 101 Nicholas Stiner M 31 M3034 Eugene OR 2:36:20.8
13 13 Michael Brown M 46 M4549 Springfield OR 2:37:14.8
14 34 Rachel Geissler F 39 F3539 Springfield OR 2:37:20.8
15 113 Steve Walters M 41 M4044 Tigard OR 2:41:16.0
16 3 Andrea Artman F 44 F4044 Beaverton OR 2:42:12.0
17 33 Jason Gast M 48 M4549 Eugene OR 2:44:06.0
18 59 Michael Kiss M 35 M3539 Springfield OR 2:46:23.7
19 7 Bill Bezuk M 57 M5559 Eugene OR 2:52:17.8
20 107 Todd Thompson M 59 M5559 Springfield OR 2:53:51.6
21 104 Christine Strom F 52 F5054 Eugene OR 2:56:07.9
22 74 Gina Olson F 48 F4549 Eugene OR 2:56:11.5
23 21 David Cobos M 37 M3539 Beaverton OR 2:57:06.3
24 66 Dustin Marak M 50 M5054 Vancouver WA 3:01:03.2
25 92 Bill Sharp M 69 M6569 Eugene OR 3:01:04.4
26 80 Benjamin Redden M 42 M4044 Tigard OR 3:01:57.5
27 88 Del Scharffenberg M 76 M7579 Milwaukie OR 3:13:58.9

Overall Results: 50K - Split 4

Place Bib First Last Sex Age Div City State Split 4
1 76 Matt Peharda M 33 M3034 Portland OR 2:32:49.3
2 38 Rafael Guevara M 33 M3034 Portland OR 2:45:19.0
3 85 Jim Ruckman M 43 M4044 Eugene OR 2:54:09.0
4 8 Shannon Black F 41 F4044 Vancouver WA 3:05:31.4
5 95 Joe Snyder M 39 M3539 Springfield OR 3:09:34.9
6 109 Paul Turner M 39 M3539 Molalla OR 3:09:43.8
7 39 Nathan Hahn M 51 M5054 Portland OR 3:12:32.6
8 110 Eric Utz M 53 M5054 Florence OR 3:15:58.2
9 30 Albert Frederick M 51 M5054 Mountlake Terrace WA 3:25:39.2
10 13 Michael Brown M 46 M4549 Springfield OR 3:27:56.9
11 34 Rachel Geissler F 39 F3539 Springfield OR 3:27:59.6
12 116 Nick White M 29 M2529 Veneta OR 3:30:37.5
13 9 Julie Bonaduce F 34 F3034 Eugene OR 3:34:09.7
14 113 Steve Walters M 41 M4044 Tigard OR 3:38:18.7
15 3 Andrea Artman F 44 F4044 Beaverton OR 3:46:25.3
16 101 Nicholas Stiner M 31 M3034 Eugene OR 3:50:28.6
17 33 Jason Gast M 48 M4549 Eugene OR 3:55:32.9
18 104 Christine Strom F 52 F5054 Eugene OR 4:00:31.3
19 74 Gina Olson F 48 F4549 Eugene OR 4:00:32.0
20 107 Todd Thompson M 59 M5559 Springfield OR 4:02:35.7
21 7 Bill Bezuk M 57 M5559 Eugene OR 4:05:56.6
22 21 David Cobos M 37 M3539 Beaverton OR 4:08:40.7
23 59 Michael Kiss M 35 M3539 Springfield OR 4:09:49.5
24 92 Bill Sharp M 69 M6569 Eugene OR 4:09:55.0
25 66 Dustin Marak M 50 M5054 Vancouver WA 4:09:56.1
26 80 Benjamin Redden M 42 M4044 Tigard OR 4:17:13.1
27 88 Del Scharffenberg M 76 M7579 Milwaukie OR 4:21:23.3

Overall Results: 50K - Split 5

Place Bib First Last Sex Age Div City State Split 5
1 76 Matt Peharda M 33 M3034 Portland OR 3:13:13.8
2 38 Rafael Guevara M 33 M3034 Portland OR 3:31:04.9
3 85 Jim Ruckman M 43 M4044 Eugene OR 3:48:46.1
4 8 Shannon Black F 41 F4044 Vancouver WA 3:54:15.5
5 109 Paul Turner M 39 M3539 Molalla OR 4:01:30.7
6 39 Nathan Hahn M 51 M5054 Portland OR 4:04:02.3
7 110 Eric Utz M 53 M5054 Florence OR 4:09:40.1
8 95 Joe Snyder M 39 M3539 Springfield OR 4:10:17.4
9 13 Michael Brown M 46 M4549 Springfield OR 4:19:59.3
10 34 Rachel Geissler F 39 F3539 Springfield OR 4:20:04.3
11 30 Albert Frederick M 51 M5054 Mountlake Terrace WA 4:24:04.3
12 9 Julie Bonaduce F 34 F3034 Eugene OR 4:35:32.0
13 113 Steve Walters M 41 M4044 Tigard OR 4:37:05.6
14 116 Nick White M 29 M2529 Veneta OR 4:39:42.5
15 3 Andrea Artman F 44 F4044 Beaverton OR 4:50:32.9
16 33 Jason Gast M 48 M4549 Eugene OR 5:06:02.4
17 104 Christine Strom F 52 F5054 Eugene OR 5:07:21.7
18 74 Gina Olson F 48 F4549 Eugene OR 5:07:25.0
19 107 Todd Thompson M 59 M5559 Springfield OR 5:13:18.8
20 66 Dustin Marak M 50 M5054 Vancouver WA 5:20:50.2
21 92 Bill Sharp M 69 M6569 Eugene OR 5:21:13.8
22 21 David Cobos M 37 M3539 Beaverton OR 5:26:03.3
23 7 Bill Bezuk M 57 M5559 Eugene OR 5:27:01.5
24 59 Michael Kiss M 35 M3539 Springfield OR 5:29:46.8
25 80 Benjamin Redden M 42 M4044 Tigard OR 5:31:55.0
26 88 Del Scharffenberg M 76 M7579 Milwaukie OR 5:32:53.9

Overall Results: 50K - Split 6

Place Bib First Last Sex Age Div City State Split 6
1 76 Matt Peharda M 33 M3034 Portland OR 3:57:32.6
2 38 Rafael Guevara M 33 M3034 Portland OR 4:18:38.9
3 85 Jim Ruckman M 43 M4044 Eugene OR 4:41:00.8
4 8 Shannon Black F 41 F4044 Vancouver WA 4:42:13.6
5 109 Paul Turner M 39 M3539 Molalla OR 4:54:34.9
6 39 Nathan Hahn M 51 M5054 Portland OR 4:55:12.7
7 95 Joe Snyder M 39 M3539 Springfield OR 5:02:38.8
8 110 Eric Utz M 53 M5054 Florence OR 5:03:19.3
9 13 Michael Brown M 46 M4549 Springfield OR 5:08:43.3
10 34 Rachel Geissler F 39 F3539 Springfield OR 5:16:55.1
11 30 Albert Frederick M 51 M5054 Mountlake Terrace WA 5:18:18.0
12 9 Julie Bonaduce F 34 F3034 Eugene OR 5:19:48.4
13 113 Steve Walters M 41 M4044 Tigard OR 5:41:04.6
14 3 Andrea Artman F 44 F4044 Beaverton OR 5:49:51.0
15 116 Nick White M 29 M2529 Veneta OR 5:52:25.7
16 33 Jason Gast M 48 M4549 Eugene OR 6:17:31.6
17 74 Gina Olson F 48 F4549 Eugene OR 6:19:06.3
18 104 Christine Strom F 52 F5054 Eugene OR 6:19:06.9
19 107 Todd Thompson M 59 M5559 Springfield OR 6:24:10.7
20 66 Dustin Marak M 50 M5054 Vancouver WA 6:36:47.5
21 92 Bill Sharp M 69 M6569 Eugene OR 6:37:13.8
22 59 Michael Kiss M 35 M3539 Springfield OR 6:46:44.5
23 21 David Cobos M 37 M3539 Beaverton OR 6:48:14.1
24 80 Benjamin Redden M 42 M4044 Tigard OR 6:48:39.7
25 7 Bill Bezuk M 57 M5559 Eugene OR 6:50:27.3
26 88 Del Scharffenberg M 76 M7579 Milwaukie OR 6:55:34.9

Overall Results: 50K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
Start Time
1 76 Matt Peharda M 33 M3034 Portland OR 3:57:33.9 3:57:32.6 7:39 1 22 1 3 8:00:06
2 38 Rafael Guevara M 33 M3034 Portland OR 4:18:41.5 4:18:38.9 8:19 2 22 2 3 8:00:07
3 85 Jim Ruckman M 43 M4044 Eugene OR 4:41:03.9 4:41:00.8 9:03 3 22 1 4 8:00:08
4 8 Shannon Black F 41 F4044 Vancouver WA 4:42:19.1 4:42:13.6 9:05 1 6 1 2 8:00:10
5 109 Paul Turner M 39 M3539 Molalla OR 4:54:42.7 4:54:34.9 9:29 4 22 1 4 8:00:12
6 39 Nathan Hahn M 51 M5054 Portland OR 4:55:19.0 4:55:12.7 9:30 5 22 1 4 8:00:11
7 95 Joe Snyder M 39 M3539 Springfield OR 5:02:42.2 5:02:38.8 9:44 6 22 2 4 8:00:08
8 110 Eric Utz M 53 M5054 Florence OR 5:03:28.7 5:03:19.3 9:46 7 22 2 4 8:00:14
9 13 Michael Brown M 46 M4549 Springfield OR 5:08:54.6 5:08:43.3 9:56 8 22 1 2 8:00:16
10 34 Rachel Geissler F 39 F3539 Springfield OR 5:17:06.9 5:16:55.1 10:12 2 6 1 1 8:00:16
11 30 Albert Frederick M 51 M5054 Mountlake Terrace WA 5:18:26.3 5:18:18.0 10:15 9 22 3 4 8:00:13
12 9 Julie Bonaduce F 34 F3034 Eugene OR 5:19:48.9 5:19:48.4 10:17 3 6 1 1 8:00:05
13 113 Steve Walters M 41 M4044 Tigard OR 5:41:12.7 5:41:04.6 10:59 10 22 2 4 8:00:13
14 3 Andrea Artman F 44 F4044 Beaverton OR 5:50:00.3 5:49:51.0 11:15 4 6 2 2 8:00:14
15 116 Nick White M 29 M2529 Veneta OR 5:52:30.3 5:52:25.7 11:20 11 22 1 1 8:00:09
16 33 Jason Gast M 48 M4549 Eugene OR 6:17:41.4 6:17:31.6 12:09 12 22 2 2 8:00:14
17 74 Gina Olson F 48 F4549 Eugene OR 6:19:05.8 6:19:06.3 12:12 5 6 1 1 8:01:15
18 104 Christine Strom F 52 F5054 Eugene OR 6:20:16.4 6:19:06.9 12:12 6 6 1 1 8:01:14
19 107 Todd Thompson M 59 M5559 Springfield OR 6:24:18.0 6:24:10.7 12:22 13 22 1 2 8:00:12
20 66 Dustin Marak M 50 M5054 Vancouver WA 6:37:00.5 6:36:47.5 12:46 14 22 4 4 8:00:17
21 92 Bill Sharp M 69 M6569 Eugene OR 6:37:26.6 6:37:13.8 12:47 15 22 1 1 8:00:17
22 59 Michael Kiss M 35 M3539 Springfield OR 6:46:49.3 6:46:44.5 13:05 16 22 3 4 8:00:09
23 21 David Cobos M 37 M3539 Beaverton OR 6:48:44.7 6:48:14.1 13:08 17 22 4 4 8:00:35
24 80 Benjamin Redden M 42 M4044 Tigard OR 6:48:50.7 6:48:39.7 13:09 18 22 3 4 8:00:15
25 7 Bill Bezuk M 57 M5559 Eugene OR 7:00:18.1 6:50:27.3 13:12 19 22 2 2 8:09:55
26 88 Del Scharffenberg M 76 M7579 Milwaukie OR 6:55:39.7 6:55:34.9 13:22 20 22 1 1 8:00:09

Men Results: 50K - Split 1

Place Bib First Last Sex Age Div City State Split 1
1 76 Matt Peharda M 33 M3034 Portland OR 37:19.2
2 7 Bill Bezuk M 57 M5559 Eugene OR 39:01.8
3 38 Rafael Guevara M 33 M3034 Portland OR 40:32.1
4 85 Jim Ruckman M 43 M4044 Eugene OR 40:46.5
5 95 Joe Snyder M 39 M3539 Springfield OR 45:06.7
6 39 Nathan Hahn M 51 M5054 Portland OR 47:22.6
7 110 Eric Utz M 53 M5054 Florence OR 47:35.6
8 109 Paul Turner M 39 M3539 Molalla OR 47:36.9
9 30 Albert Frederick M 51 M5054 Mountlake Terrace WA 48:21.0
10 101 Nicholas Stiner M 31 M3034 Eugene OR 50:38.0
11 116 Nick White M 29 M2529 Veneta OR 50:40.1
12 33 Jason Gast M 48 M4549 Eugene OR 51:40.3
13 59 Michael Kiss M 35 M3539 Springfield OR 51:41.6
14 113 Steve Walters M 41 M4044 Tigard OR 51:57.8
15 13 Michael Brown M 46 M4549 Springfield OR 53:11.1
16 107 Todd Thompson M 59 M5559 Springfield OR 55:01.2
17 21 David Cobos M 37 M3539 Beaverton OR 56:20.8
18 92 Bill Sharp M 69 M6569 Eugene OR 56:32.0
19 66 Dustin Marak M 50 M5054 Vancouver WA 56:33.0
20 80 Benjamin Redden M 42 M4044 Tigard OR 59:00.0
21 88 Del Scharffenberg M 76 M7579 Milwaukie OR 59:23.0

Men Results: 50K - Split 2

Place Bib First Last Sex Age Div City State Split 2
1 76 Matt Peharda M 33 M3034 Portland OR 1:15:51.6
2 38 Rafael Guevara M 33 M3034 Portland OR 1:20:56.3
3 85 Jim Ruckman M 43 M4044 Eugene OR 1:22:52.0
4 95 Joe Snyder M 39 M3539 Springfield OR 1:32:21.6
5 109 Paul Turner M 39 M3539 Molalla OR 1:34:13.1
6 39 Nathan Hahn M 51 M5054 Portland OR 1:35:48.2
7 110 Eric Utz M 53 M5054 Florence OR 1:37:12.0
8 30 Albert Frederick M 51 M5054 Mountlake Terrace WA 1:38:42.3
9 101 Nicholas Stiner M 31 M3034 Eugene OR 1:39:20.9
10 116 Nick White M 29 M2529 Veneta OR 1:40:15.7
11 7 Bill Bezuk M 57 M5559 Eugene OR 1:42:47.9
12 33 Jason Gast M 48 M4549 Eugene OR 1:43:49.0
13 59 Michael Kiss M 35 M3539 Springfield OR 1:44:24.3
14 113 Steve Walters M 41 M4044 Tigard OR 1:45:48.9
15 13 Michael Brown M 46 M4549 Springfield OR 1:46:03.3
16 107 Todd Thompson M 59 M5559 Springfield OR 1:52:37.1
17 21 David Cobos M 37 M3539 Beaverton OR 1:55:56.9
18 66 Dustin Marak M 50 M5054 Vancouver WA 1:56:20.4
19 92 Bill Sharp M 69 M6569 Eugene OR 1:56:44.3
20 80 Benjamin Redden M 42 M4044 Tigard OR 1:58:23.0
21 88 Del Scharffenberg M 76 M7579 Milwaukie OR 2:05:59.9

Men Results: 50K - Split 3

Place Bib First Last Sex Age Div City State Split 3
1 76 Matt Peharda M 33 M3034 Portland OR 1:54:08.9
2 38 Rafael Guevara M 33 M3034 Portland OR 2:02:03.7
3 85 Jim Ruckman M 43 M4044 Eugene OR 2:06:47.8
4 95 Joe Snyder M 39 M3539 Springfield OR 2:17:18.2
5 109 Paul Turner M 39 M3539 Molalla OR 2:20:58.5
6 39 Nathan Hahn M 51 M5054 Portland OR 2:23:41.2
7 110 Eric Utz M 53 M5054 Florence OR 2:26:42.0
8 30 Albert Frederick M 51 M5054 Mountlake Terrace WA 2:29:55.4
9 116 Nick White M 29 M2529 Veneta OR 2:31:36.7
10 101 Nicholas Stiner M 31 M3034 Eugene OR 2:36:20.8
11 13 Michael Brown M 46 M4549 Springfield OR 2:37:14.8
12 113 Steve Walters M 41 M4044 Tigard OR 2:41:16.0
13 33 Jason Gast M 48 M4549 Eugene OR 2:44:06.0
14 59 Michael Kiss M 35 M3539 Springfield OR 2:46:23.7
15 7 Bill Bezuk M 57 M5559 Eugene OR 2:52:17.8
16 107 Todd Thompson M 59 M5559 Springfield OR 2:53:51.6
17 21 David Cobos M 37 M3539 Beaverton OR 2:57:06.3
18 66 Dustin Marak M 50 M5054 Vancouver WA 3:01:03.2
19 92 Bill Sharp M 69 M6569 Eugene OR 3:01:04.4
20 80 Benjamin Redden M 42 M4044 Tigard OR 3:01:57.5
21 88 Del Scharffenberg M 76 M7579 Milwaukie OR 3:13:58.9

Men Results: 50K - Split 4

Place Bib First Last Sex Age Div City State Split 4
1 76 Matt Peharda M 33 M3034 Portland OR 2:32:49.3
2 38 Rafael Guevara M 33 M3034 Portland OR 2:45:19.0
3 85 Jim Ruckman M 43 M4044 Eugene OR 2:54:09.0
4 95 Joe Snyder M 39 M3539 Springfield OR 3:09:34.9
5 109 Paul Turner M 39 M3539 Molalla OR 3:09:43.8
6 39 Nathan Hahn M 51 M5054 Portland OR 3:12:32.6
7 110 Eric Utz M 53 M5054 Florence OR 3:15:58.2
8 30 Albert Frederick M 51 M5054 Mountlake Terrace WA 3:25:39.2
9 13 Michael Brown M 46 M4549 Springfield OR 3:27:56.9
10 116 Nick White M 29 M2529 Veneta OR 3:30:37.5
11 113 Steve Walters M 41 M4044 Tigard OR 3:38:18.7
12 101 Nicholas Stiner M 31 M3034 Eugene OR 3:50:28.6
13 33 Jason Gast M 48 M4549 Eugene OR 3:55:32.9
14 107 Todd Thompson M 59 M5559 Springfield OR 4:02:35.7
15 7 Bill Bezuk M 57 M5559 Eugene OR 4:05:56.6
16 21 David Cobos M 37 M3539 Beaverton OR 4:08:40.7
17 59 Michael Kiss M 35 M3539 Springfield OR 4:09:49.5
18 92 Bill Sharp M 69 M6569 Eugene OR 4:09:55.0
19 66 Dustin Marak M 50 M5054 Vancouver WA 4:09:56.1
20 80 Benjamin Redden M 42 M4044 Tigard OR 4:17:13.1
21 88 Del Scharffenberg M 76 M7579 Milwaukie OR 4:21:23.3

Men Results: 50K - Split 5

Place Bib First Last Sex Age Div City State Split 5
1 76 Matt Peharda M 33 M3034 Portland OR 3:13:13.8
2 38 Rafael Guevara M 33 M3034 Portland OR 3:31:04.9
3 85 Jim Ruckman M 43 M4044 Eugene OR 3:48:46.1
4 109 Paul Turner M 39 M3539 Molalla OR 4:01:30.7
5 39 Nathan Hahn M 51 M5054 Portland OR 4:04:02.3
6 110 Eric Utz M 53 M5054 Florence OR 4:09:40.1
7 95 Joe Snyder M 39 M3539 Springfield OR 4:10:17.4
8 13 Michael Brown M 46 M4549 Springfield OR 4:19:59.3
9 30 Albert Frederick M 51 M5054 Mountlake Terrace WA 4:24:04.3
10 113 Steve Walters M 41 M4044 Tigard OR 4:37:05.6
11 116 Nick White M 29 M2529 Veneta OR 4:39:42.5
12 33 Jason Gast M 48 M4549 Eugene OR 5:06:02.4
13 107 Todd Thompson M 59 M5559 Springfield OR 5:13:18.8
14 66 Dustin Marak M 50 M5054 Vancouver WA 5:20:50.2
15 92 Bill Sharp M 69 M6569 Eugene OR 5:21:13.8
16 21 David Cobos M 37 M3539 Beaverton OR 5:26:03.3
17 7 Bill Bezuk M 57 M5559 Eugene OR 5:27:01.5
18 59 Michael Kiss M 35 M3539 Springfield OR 5:29:46.8
19 80 Benjamin Redden M 42 M4044 Tigard OR 5:31:55.0
20 88 Del Scharffenberg M 76 M7579 Milwaukie OR 5:32:53.9

Men Results: 50K - Split 6

Place Bib First Last Sex Age Div City State Split 6
1 76 Matt Peharda M 33 M3034 Portland OR 3:57:32.6
2 38 Rafael Guevara M 33 M3034 Portland OR 4:18:38.9
3 85 Jim Ruckman M 43 M4044 Eugene OR 4:41:00.8
4 109 Paul Turner M 39 M3539 Molalla OR 4:54:34.9
5 39 Nathan Hahn M 51 M5054 Portland OR 4:55:12.7
6 95 Joe Snyder M 39 M3539 Springfield OR 5:02:38.8
7 110 Eric Utz M 53 M5054 Florence OR 5:03:19.3
8 13 Michael Brown M 46 M4549 Springfield OR 5:08:43.3
9 30 Albert Frederick M 51 M5054 Mountlake Terrace WA 5:18:18.0
10 113 Steve Walters M 41 M4044 Tigard OR 5:41:04.6
11 116 Nick White M 29 M2529 Veneta OR 5:52:25.7
12 33 Jason Gast M 48 M4549 Eugene OR 6:17:31.6
13 107 Todd Thompson M 59 M5559 Springfield OR 6:24:10.7
14 66 Dustin Marak M 50 M5054 Vancouver WA 6:36:47.5
15 92 Bill Sharp M 69 M6569 Eugene OR 6:37:13.8
16 59 Michael Kiss M 35 M3539 Springfield OR 6:46:44.5
17 21 David Cobos M 37 M3539 Beaverton OR 6:48:14.1
18 80 Benjamin Redden M 42 M4044 Tigard OR 6:48:39.7
19 7 Bill Bezuk M 57 M5559 Eugene OR 6:50:27.3
20 88 Del Scharffenberg M 76 M7579 Milwaukie OR 6:55:34.9

Men Results: 50K

Sort by  Gun Time Net Time
Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 76 Matt Peharda M 33 M3034 Portland OR 3:57:33.9 3:57:32.6 7:39 1 22 1 3
2 38 Rafael Guevara M 33 M3034 Portland OR 4:18:41.5 4:18:38.9 8:19 2 22 2 3
3 85 Jim Ruckman M 43 M4044 Eugene OR 4:41:03.9 4:41:00.8 9:03 3 22 1 4
4 109 Paul Turner M 39 M3539 Molalla OR 4:54:42.7 4:54:34.9 9:29 4 22 1 4
5 39 Nathan Hahn M 51 M5054 Portland OR 4:55:19.0 4:55:12.7 9:30 5 22 1 4
6 95 Joe Snyder M 39 M3539 Springfield OR 5:02:42.2 5:02:38.8 9:44 6 22 2 4
7 110 Eric Utz M 53 M5054 Florence OR 5:03:28.7 5:03:19.3 9:46 7 22 2 4
8 13 Michael Brown M 46 M4549 Springfield OR 5:08:54.6 5:08:43.3 9:56 8 22 1 2
9 30 Albert Frederick M 51 M5054 Mountlake Terrace WA 5:18:26.3 5:18:18.0 10:15 9 22 3 4
10 113 Steve Walters M 41 M4044 Tigard OR 5:41:12.7 5:41:04.6 10:59 10 22 2 4
11 116 Nick White M 29 M2529 Veneta OR 5:52:30.3 5:52:25.7 11:20 11 22 1 1
12 33 Jason Gast M 48 M4549 Eugene OR 6:17:41.4 6:17:31.6 12:09 12 22 2 2
13 107 Todd Thompson M 59 M5559 Springfield OR 6:24:18.0 6:24:10.7 12:22 13 22 1 2
14 66 Dustin Marak M 50 M5054 Vancouver WA 6:37:00.5 6:36:47.5 12:46 14 22 4 4
15 92 Bill Sharp M 69 M6569 Eugene OR 6:37:26.6 6:37:13.8 12:47 15 22 1 1
16 59 Michael Kiss M 35 M3539 Springfield OR 6:46:49.3 6:46:44.5 13:05 16 22 3 4
17 21 David Cobos M 37 M3539 Beaverton OR 6:48:44.7 6:48:14.1 13:08 17 22 4 4
18 80 Benjamin Redden M 42 M4044 Tigard OR 6:48:50.7 6:48:39.7 13:09 18 22 3 4
19 7 Bill Bezuk M 57 M5559 Eugene OR 7:00:18.1 6:50:27.3 13:12 19 22 2 2
20 88