2022 Coast Hills Classic Mountain Bike Race

What is the difference between Gun Time and Net Time?



Overall Results: 12 Mile

Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
Team
1 140 Ryan Crouter M 27 Cat 3 19-39 Men Bend OR 1:14:06.3 8.7 1 36 1 5
2 20 Joshua Dicks M 14 Cat 3 Junior Men 14-18 Sherwood OR 1:19:52.2 8.1 2 36 1 7 Rooster Racing
3 135 Jake Williams M 16 Cat 3 Junior Men 14-18 North Bend OR 1:24:10.2 7.7 3 36 2 7
4 119 James Umberhandt M 12 Cat 3 Junior Men 10-13 Portland OR 1:27:48.7 7.4 4 36 1 6 Stumptown Cycling
5 67 Ethan Lyster M 15 Cat 3 Junior Men 14-18 Sherwood OR 1:29:19.0 7.3 5 36 3 7
6 37 Patrick Harrington M 48 Cat 3 40-49 Men West Linn OR 1:31:05.0 7.1 6 36 1 7 Diamond Dogs
7 123 Jaclyn Walles F 29 Cat 3 19-39 Women Bend OR 1:31:48.3 7.1 1 13 1 4
8 58 Raleigh Kraynik M 11 Cat 3 Junior Men 10-13 Bandon OR 1:32:16.9 7.0 7 36 2 6
9 9 Monte Bump M 14 Cat 3 Junior Men 14-18 Lake Oswego OR 1:32:23.6 7.0 8 36 4 7
10 92 Steve Rearden M 70 Cat 3 70+ Men Portland OR 1:34:12.0 6.9 9 36 1 2 Blondie Velo
11 14 Doug Cousineau M 61 Cat 3 60-69 Men Bend OR 1:34:39.8 6.8 10 36 1 2 diamond dogs
12 132 Florence Perez F 34 Cat 3 19-39 Women Bend OR 1:36:22.0 6.7 2 13 2 4
13 27 Jon Friese M 53 Cat 3 50-59 Men Bend OR 1:39:28.5 6.5 11 36 1 5
14 86 Michael Pearce M 40 Cat 3 40-49 Men Newport OR 1:39:31.5 6.5 12 36 2 7
15 74 Adam Mendel M 36 Cat 3 19-39 Men Bend OR 1:41:42.4 6.4 13 36 2 5
16 134 Shaun Slowik M 60 Cat 3 60-69 Men Amity OR 1:43:56.9 6.2 14 36 2 2
17 102 Julian Smith M 49 Cat 3 50-59 Men Portland OR 1:45:59.1 6.1 15 36 2 5
18 127 Porter Younkin M 11 Cat 3 Junior Men 10-13 Medford OR 1:46:59.7 6.1 16 36 3 6 Ashland Devo
19 2 Jack Abel M 11 Cat 3 Junior Men 10-13 Portland OR 1:47:02.0 6.1 17 36 4 6 Planet PDX
20 32 Alberto Gonzalez M 45 Cat 3 40-49 Men Newport OR 1:48:12.1 6.0 18 36 3 7
21 110 Jason Stowers M 12 Cat 3 40-49 Men Corvallis OR 1:49:22.6 5.9 19 36 4 7
22 79 Benjamin Morgan M 37 Cat 3 19-39 Men Milwaukie OR 1:50:59.5 5.8 20 36 3 5 Firestone Walker/805 Brewing Co
23 112 Porter Stowers M 14 Cat 3 Junior Men 14-18 Corvallis OR 1:52:22.4 5.8 21 36 5 7 Marys Bicycle Club
24 39 Scout Harrington F 13 Cat 3 Junior Women 10-13 West Linn OR 1:52:34.2 5.8 3 13 1 1
25 82 Darryl O Beirne M 52 Cat 2 50-59 Men Portland OR 1:53:32.0 5.7 22 36 1 1
26 61 Casey Lamora F 28 Cat 3 19-39 Women Sherwood OR 1:54:12.5 5.7 4 13 3 4
27 73 Avie Meadows F 42 Cat 3 40-49 Women Corvallis OR 1:55:29.1 5.6 5 13 1 3 Marys Bicycle Club
28 1 Amanda Abel F 55 Cat 3 50-59 Women Portland OR 1:57:29.1 5.5 6 13 1 2 Planet PDX
29 18 Nick Davis M 39 Cat 3 40-49 Men Burns OR 1:59:09.2 5.4 23 36 5 7 Team 10 Barrel
30 90 Brian Quigley M 55 Fat Bike Stayton OR 2:00:35.2 5.4 24 36 1 1 Capitol Velo
31 41 David Hawkins M 31 Cat 3 19-39 Men Fairchild Afb WA 2:01:14.0 5.3 25 36 4 5
32 124 Michelle Willet F 43 Cat 3 40-49 Women Wenatchee WA 2:11:38.8 4.9 7 13 2 3 RIDGE Cyclesport
33 23 Konnor Elek M 10 Cat 3 Junior Men 10-13 Bend OR 2:39:31.2 4.1 26 36 5 6 Team 10 Barrel
34 33 Ana Grecu F 35 Cat 3 19-39 Women Portland OR 2:50:55.3 3.8 8 13 4 4 Rocco's Chicken
35 118 Isabelle Umberhandt F 16 Cat 3 Junior Women 14-18 Portland OR 2:56:35.7 3.7 9 13 1 2 Stumptown Cycling
36 26 Jennifer Friese F 49 Cat 3 40-49 Women Bend OR 3:06:00.7 3.5 10 13 3 3

Men Results: 12 Mile

Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 140 Ryan Crouter M 27 Cat 3 19-39 Men Bend OR 1:14:06.3 8.7 1 36 1 5
2 20 Joshua Dicks M 14 Cat 3 Junior Men 14-18 Sherwood OR 1:19:52.2 8.1 2 36 1 7
3 135 Jake Williams M 16 Cat 3 Junior Men 14-18 North Bend OR 1:24:10.2 7.7 3 36 2 7
4 119 James Umberhandt M 12 Cat 3 Junior Men 10-13 Portland OR 1:27:48.7 7.4 4 36 1 6
5 67 Ethan Lyster M 15 Cat 3 Junior Men 14-18 Sherwood OR 1:29:19.0 7.3 5 36 3 7
6 37 Patrick Harrington M 48 Cat 3 40-49 Men West Linn OR 1:31:05.0 7.1 6 36 1 7
7 58 Raleigh Kraynik M 11 Cat 3 Junior Men 10-13 Bandon OR 1:32:16.9 7.0 7 36 2 6
8 9 Monte Bump M 14 Cat 3 Junior Men 14-18 Lake Oswego OR 1:32:23.6 7.0 8 36 4 7
9 92 Steve Rearden M 70 Cat 3 70+ Men Portland OR 1:34:12.0 6.9 9 36 1 2
10 14 Doug Cousineau M 61 Cat 3 60-69 Men Bend OR 1:34:39.8 6.8 10 36 1 2
11 27 Jon Friese M 53 Cat 3 50-59 Men Bend OR 1:39:28.5 6.5 11 36 1 5
12 86 Michael Pearce M 40 Cat 3 40-49 Men Newport OR 1:39:31.5 6.5 12 36 2 7
13 74 Adam Mendel M 36 Cat 3 19-39 Men Bend OR 1:41:42.4 6.4 13 36 2 5
14 134 Shaun Slowik M 60 Cat 3 60-69 Men Amity OR 1:43:56.9 6.2 14 36 2 2
15 102 Julian Smith M 49 Cat 3 50-59 Men Portland OR 1:45:59.1 6.1 15 36 2 5
16 127 Porter Younkin M 11 Cat 3 Junior Men 10-13 Medford OR 1:46:59.7 6.1 16 36 3 6
17 2 Jack Abel M 11 Cat 3 Junior Men 10-13 Portland OR 1:47:02.0 6.1 17 36 4 6
18 32 Alberto Gonzalez M 45 Cat 3 40-49 Men Newport OR 1:48:12.1 6.0 18 36 3 7
19 110 Jason Stowers M 12 Cat 3 40-49 Men Corvallis OR 1:49:22.6 5.9 19 36 4 7
20 79 Benjamin Morgan M 37 Cat 3 19-39 Men Milwaukie OR 1:50:59.5 5.8 20 36 3 5
21 112 Porter Stowers M 14 Cat 3 Junior Men 14-18 Corvallis OR 1:52:22.4 5.8 21 36 5 7
22 82 Darryl O Beirne M 52 Cat 2 50-59 Men Portland OR 1:53:32.0 5.7 22 36 1 1
23 18 Nick Davis M 39 Cat 3 40-49 Men Burns OR 1:59:09.2 5.4 23 36 5 7
24 90 Brian Quigley M 55 Fat Bike Stayton OR 2:00:35.2 5.4 24 36 1 1
25 41 David Hawkins M 31 Cat 3 19-39 Men Fairchild Afb WA 2:01:14.0 5.3 25 36 4 5
26 23 Konnor Elek M 10 Cat 3 Junior Men 10-13 Bend OR 2:39:31.2 4.1 26 36 5 6

Women Results: 12 Mile

Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 123 Jaclyn Walles F 29 Cat 3 19-39 Women Bend OR 1:31:48.3 7.1 1 13 1 4
2 132 Florence Perez F 34 Cat 3 19-39 Women Bend OR 1:36:22.0 6.7 2 13 2 4
3 39 Scout Harrington F 13 Cat 3 Junior Women 10-13 West Linn OR 1:52:34.2 5.8 3 13 1 1
4 61 Casey Lamora F 28 Cat 3 19-39 Women Sherwood OR 1:54:12.5 5.7 4 13 3 4
5 73 Avie Meadows F 42 Cat 3 40-49 Women Corvallis OR 1:55:29.1 5.6 5 13 1 3
6 1 Amanda Abel F 55 Cat 3 50-59 Women Portland OR 1:57:29.1 5.5 6 13 1 2
7 124 Michelle Willet F 43 Cat 3 40-49 Women Wenatchee WA 2:11:38.8 4.9 7 13 2 3
8 33 Ana Grecu F 35 Cat 3 19-39 Women Portland OR 2:50:55.3 3.8 8 13 4 4
9 118 Isabelle Umberhandt F 16 Cat 3 Junior Women 14-18 Portland OR 2:56:35.7 3.7 9 13 1 2
10 26 Jennifer Friese F 49 Cat 3 40-49 Women Bend OR 3:06:00.7 3.5 10 13 3 3

Master's Men Results: 12 Mile

Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 37 Patrick Harrington M 48 Cat 3 40-49 Men West Linn OR 1:31:05.0 7.1 6 36 1 7
2 92 Steve Rearden M 70 Cat 3 70+ Men Portland OR 1:34:12.0 6.9 9 36 1 2
3 14 Doug Cousineau M 61 Cat 3 60-69 Men Bend OR 1:34:39.8 6.8 10 36 1 2
4 27 Jon Friese M 53 Cat 3 50-59 Men Bend OR 1:39:28.5 6.5 11 36 1 5
5 86 Michael Pearce M 40 Cat 3 40-49 Men Newport OR 1:39:31.5 6.5 12 36 2 7
6 134 Shaun Slowik M 60 Cat 3 60-69 Men Amity OR 1:43:56.9 6.2 14 36 2 2
7 102 Julian Smith M 49 Cat 3 50-59 Men Portland OR 1:45:59.1 6.1 15 36 2 5
8 32 Alberto Gonzalez M 45 Cat 3 40-49 Men Newport OR 1:48:12.1 6.0 18 36 3 7
9 82 Darryl O Beirne M 52 Cat 2 50-59 Men Portland OR 1:53:32.0 5.7 22 36 1 1
10 90 Brian Quigley M 55 Fat Bike Stayton OR 2:00:35.2 5.4 24 36 1 1

Master's Women Results: 12 Mile

Place Bib First Last Sex Age Div City State Gun
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Place
Div
Total
1 73 Avie Meadows F 42 Cat 3 40-49 Women Corvallis OR 1:55:29.1 5.6 5 13 1 3
2 1 Amanda Abel F 55 Cat 3 50-59 Women Portland OR 1:57:29.1 5.5 6 13 1 2
3 124 Michelle Willet F 43 Cat 3 40-49 Women Wenatchee WA 2:11:38.8 4.9 7 13 2 3
4 26 Jennifer Friese F 49 Cat 3 40-49 Women Bend OR 3:06:00.7 3.5 10 13 3 3