2019 OTC Monthly Run/Walk Series #3


                                 
                           OTC Running Series #3
                                Pre's Trail
                         Eugene, OR    05/09/2019

                      Results By Eclectic Edge Racing

                                    5K Results

Place No.           Name            Ag S Div/Tot  Div    City          St Time      Pace  Agegrade    
===== ===== ======================= == = ======== ====== ============= == ========= ===== ======== 
    1  1400 Tony Clement            32 M   1/4    M3034  Eugene        OR   15:51.0  5:07  82.03   
    2  1392 Jenn Randall            27 F   1/6    F2529  Eugene        OR   18:04.6  5:50  81.84   
    3  1393 Peter Stice             27 M   1/3    M2529  Springfield   OR   18:27.1  5:57  69.86   
    4  1351 Kunitaka Imaizumi       21 M   1/2    M2024  Eurgen        OR   18:48.5  6:04  68.83   
    5  1356 Caramia Mestler         18 F   1/1    F1519  Eugene        OR   18:55.8  6:06  79.01   
    6  1353 Jonathan Lanning        30 M   2/4    M3034  Springfield   OR   19:44.6  6:22  65.48   
    7  1354 Ben Marean              44 M   1/3    M4044  Eugene        OR   19:56.0  6:25  70.58   
    8  1359 Paulo Montenegro        49 M   1/8    M4549  Eugene        OR   20:42.2  6:40  70.62   
    9  1369 Joe Schwarte            55 M   1/3    M5559  Eugene        OR   22:09.8  7:08  69.32   
   10  1348 Jared Hass              43 M   2/3    M4044  Springfield   OR   22:57.0  7:24  60.83   
   11  1374 Jim Bloomer             54 M   1/4    M5054  Eugene        OR   23:13.1  7:29  65.59   
   12  1407 Richard Clark           65 M   1/5    M6569  Eugene        OR   23:39.5  7:37  70.87   
   13  1398 Michael Villavicencio   27 M   2/3    M2529  Springfield   OR   23:41.3  7:38  54.43   
   14  1404 Edward Baumgart         47 M   2/8    M4549  Eugene        OR   23:51.1  7:41  60.34   
   15  1385 Terry Bradetich         58 M   2/3    M5559  Eugene        OR   23:51.6  7:41  66.04   
   16  1375 Danette Bloomer         52 F   1/5    F5054  Eugene        OR   24:16.0  7:49  70.83   
   17  1310 Jen Brennan             52 F   2/5    F5054  Eugene        OR   24:23.3  7:51  70.45   
   18  1343 Chris Esparza           45 M   3/8    M4549  Eugene        OR   24:31.9  7:54  57.79   
   19  1390 Lindsay Marcum          25 F   2/6    F2529  Eugene        OR   24:32.5  7:54  60.28   
   20  1342 David J. Elliott        74 M   1/1    M7074  Creswell      OR   25:15.4  8:08  73.75   
   21  1389 John Barry              67 M   2/5    M6569  Eugene        OR   25:15.7  8:08  67.62   
   22  1325 David Elliott           47 M   4/8    M4549  Springfield   OR   25:15.7  8:08  56.99   
   23  1384 Rickie Millican Jr      31 M   3/4    M3034  Eugene        OR   25:20.0  8:10  51.17   
   24  1382 Trevor Steele           33 M   4/4    M3034  Eugene        OR   25:27.0  8:12  51.28   
   25  1363 Tayler Perez            26 F   3/6    F2529  Springfield   OR   25:28.8  8:13  58.08   
   26  1405 Rob Rotert              36 M   1/2    M3539  Springfield   OR   25:49.0  8:19  51.36   
   27  1370 Cindy Smith             57 F   1/4    F5559  Eugene        OR   26:06.3  8:25  70.27   
   28  1357 Wally Miller            65 M   3/5    M6569  Eugene        OR   26:07.7  8:25  64.18   
   29  1399 Tom Pattee              52 M   2/4    M5054  Springfield   OR   26:08.5  8:25  57.32   
   30  1406 Alicia McGraw           52 F   3/5    F5054  Eugene        OR   26:37.3  8:35  64.54   
   31  1361 Rick Ohlson             66 M   4/5    M6569  Eugene        OR   26:41.7  8:36  63.41   
   32  1381 Eddie Rawlinson         64 M   1/4    M6064  Veneta        OR   26:47.6  8:38  62.02   
   33  1362 Gina Olson              46 F   1/4    F4549  Eugene        OR   26:59.1  8:42  59.38   
   34  1402 Tai Donor               28 F   4/6    F2529  Springfield   OR   27:46.5  8:57  53.27   
   35  1355 Lindsay Marean          47 F   2/4    F4549  Eugene        OR   27:59.7  9:01  57.84   
   36  1388 Derek French            53 M   3/4    M5054  Springfield   OR   28:14.7  9:06  53.50   
   37  1376 Jeff Brown              49 M   5/8    M4549  Eugene        OR   28:18.9  9:07  51.67   
   38  1299 Teresa Bowen            56 F   2/4    F5559  Eugene        OR   28:21.2  9:08  63.83   
   39  1347 John Hall               62 M   2/4    M6064  Eugene        OR   28:37.9  9:13  57.01   
   40  1346 Dan Guzman              48 M   6/8    M4549  Eugene        OR   28:48.5  9:17  50.37   
   41  1321 Tim Cochran             49 M   7/8    M4549  Eugene        OR   29:22.5  9:28  49.79   
   42  1367 Beki Ries-Montgomery    58 F   3/4    F5559  Eugene        OR   29:43.8  9:35  62.56   
   43  1401 Dan Kraegenbrink        43 M   3/3    M4044  Eugene        OR   29:53.3  9:38  46.69   
   44  1387 Charlie Skoog           68 M   5/5    M6569  Eugene        OR   29:56.0  9:39  57.62   
   45  1349 Mariah Helm             26 F   5/6    F2529  Eugene        OR   30:12.5  9:44  48.98   
   46  1383 Jerry Stromme           57 M   3/3    M5559  Eugene        OR   30:40.9  9:53  50.94   
   47  1358 Alex Montenegro         21 M   2/2    M2024  Eugene        OR   30:44.1  9:54  42.12   
   48  1394 Kimberly Eng            32 F   1/2    F3034  Eugene        OR   31:25.0 10:07  47.22   
   49  1323 Matthew Collins         39 M   2/2    M3539  Springfield   OR   31:25.3 10:07  43.10   
   50  1391 Jennifer Riportella     28 F   6/6    F2529  Eugene        OR   31:25.8 10:07  47.08   
   51  1289 Robyn Anderson          35 F   1/2    F3539  Springfield   OR   31:33.0 10:10  47.37   
   52  1345 Karen Gates             54 F   4/5    F5054  Eugene        OR   32:22.3 10:26  54.46   
   53  1373 Benjamin Wright         25 M   3/3    M2529  Eugene        OR   33:04.5 10:39  38.99   
   54  1371 Kyle Tergesen           45 M   8/8    M4549  Eugene        OR   33:28.0 10:47  42.36   
   55  1344 Jan Fillinger           64 M   3/4    M6064  Eugene        OR   33:49.0 10:54  49.15   
   56  1408 Mike Dibos              60 M   4/4    M6064  Eugene        OR   33:55.7 10:56  47.27   
   57  1377 Keri Seery              32 F   2/2    F3034  Eugene        OR   34:09.5 11:00  43.42   
   58  1403 Edith Baumgart          46 F   3/4    F4549  Eugene        OR   34:34.9 11:08  46.35   
   59  1396 Kathleen Birkholz       52 F   5/5    F5054  Eugene        OR   35:35.4 11:28  48.28   
   60  1322 Kendall Collins         10 F   1/1    F0110  Springfield   OR   36:33.2 11:46  46.66   
   61  1324 Megan Collins           38 F   2/2    F3539  Springfield   OR   36:33.2 11:46  41.36   
   62  1386 Doug Whited             54 M   4/4    M5054  Eugene        OR   36:44.4 11:50  41.47   
   63  1368 Kristin Schoenberg      41 F   1/1    F4044  Springfield   OR   36:45.2 11:50  41.86   
   64  1350 Louise Hughes           67 F   1/1    F6569  Eugene        OR   45:03.4 14:31  47.08   
   65  1397 Jennifer McMullen       48 F   4/4    F4549  Springfield   OR 1:05:40.0 21:09  24.93   
   66  1395 Leisha Wharfield        56 F   4/4    F5559  Eugene        OR 1:05:40.0 21:09  27.57