2019 Diamond Lake Half Marathon


                                                                                                   
                        Diamond Lake Half Marathon
                    A Production of Pink Buffalo Racing
                      Diamond Lake, OR    09/15/2019

                      Results By Eclectic Edge Racing

                          Half Results With Splits

Place No.   Name                    Ag S Div/Tot  Div    City          St 1st 4k    Pace  Last 17k  Pace  Time      Pace     
===== ===== ======================= == = ======== ====== ============= == ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  1456 Clint Vonlinsowe        27 M   1/1    M25-29 Roseburg      OR   17:23.5  7:00 1:14:45.7  7:05 1:32:09.1  7:03 
    2  1427 John Nolan              30 M   1/3    M30-34 Portland      OR   17:25.0  7:01 1:22:44.2  7:50 1:40:09.2  7:39 
    3  1321 Timothy Bartelt         35 M   1/5    M35-39 Grants Pass   OR   18:14.1  7:21 1:24:10.4  7:59 1:42:24.5  7:50 
    4  1423 Mike Morgan             55 M   1/5    M55-59 Roseburg      OR   18:06.3  7:18 1:24:24.4  8:00 1:42:30.7  7:50 
    5  1447 Heather Stadnisky       37 F   1/9    F35-39 Bend          OR   18:59.1  7:39 1:25:25.7  8:06 1:44:24.8  7:59 
    6  1417 Emily McKay             46 F   1/8    F45-49 Winchester    OR   18:50.1  7:35 1:29:38.8  8:30 1:48:28.9  8:17 
    7  1385 Ben Coutant             59 M   2/5    M55-59 Eugene        OR   19:15.9  7:46 1:30:51.0  8:37 1:50:06.9  8:25 
    8  1441 Andrea Smith            35 F   2/9    F35-39 Roseburg      OR   19:08.8  7:43 1:32:11.9  8:44 1:51:20.7  8:30 
    9  1440 Jeramiah Simmons        37 M   2/5    M35-39 Roseburg      OR   19:29.4  7:51 1:32:12.4  8:44 1:51:41.8  8:32 
   10  1452 Stacie Truitt           44 F   1/5    F40-44 Roseburg      OR   19:58.6  8:03 1:32:53.0  8:48 1:52:51.5  8:37 
   11  1313 Joel Barker             44 M   1/5    M40-44 Portland      OR   20:46.8  8:22 1:32:46.0  8:47 1:53:32.8  8:41 
   12  1399 Ciara Gray              33 F   1/10   F30-34 Gold Beach    OR   21:51.2  8:48 1:32:05.3  8:44 1:53:56.4  8:42 
   13  1401 Dana Henderson          73 M   1/4    M70-74 Medford       OR   20:31.4  8:16 1:33:50.6  8:54 1:54:22.0  8:44 
   14  1443 Lauren Smith            30 F   2/10   F30-34 Grants Pass   OR   21:05.8  8:30 1:34:02.6  8:55 1:55:08.4  8:48 
   15  1316 Mackenzie Barron        21 F   1/2    F20-24 Eugene        OR   19:33.9  7:53 1:36:49.4  9:10 1:56:23.3  8:54 
   16  1388 Kelsey Dennis           35 F   3/9    F35-39 Medford       OR   20:39.0  8:19 1:37:23.9  9:14 1:58:02.9  9:01 
   17  1406 Justin Howell           39 M   3/5    M35-39 Eugene        OR   21:07.7  8:31 1:39:00.2  9:23 2:00:07.9  9:11 
   18  1435 David Rozov             20 M   1/1    M20-24 Salem         OR   20:42.7  8:20 1:40:19.9  9:30 2:01:02.6  9:15 
   19  1436 Andrew Saukob           18 M   1/1    M15-19 Salem         OR   20:41.3  8:20 1:41:21.6  9:36 2:02:02.8  9:19 
   20  1279 Steven Abbott           58 M   3/5    M55-59 Eugene        OR   20:46.2  8:22 1:41:18.2  9:36 2:02:04.3  9:20 
   21  1386 Rosa Decker             23 F   2/2    F20-24 Bend          OR   21:14.0  8:33 1:41:42.4  9:38 2:02:56.4  9:24 
   22  1463 Greg Davy               64 M   1/2    M60-64 Prineville    OR   20:40.3  8:19 1:44:57.7  9:57 2:05:37.9  9:36 
   23  1445 Brittney Spencer        33 F   3/10   F30-34 Eugene        OR   23:22.8  9:25 1:42:20.3  9:42 2:05:43.1  9:36 
   24  1468 Tobin Cover             47 M   1/2    M45-49 Harbor        OR   22:03.0  8:53 1:44:42.1  9:55 2:06:45.0  9:41 
   25  1457 Luke Walker             50 M   1/2    M50-54 Prineville    OR   18:28.4  7:26 1:48:51.8 10:19 2:07:20.2  9:44 
   26  1449 Doris Tai               61 F   1/10   F60-64 Eugene        OR   22:15.5  8:58 1:45:10.7  9:58 2:07:26.1  9:44 
   27  1383 Tim Cochran             49 M   2/2    M45-49 Eugene        OR   22:28.5  9:03 1:49:43.5 10:24 2:12:11.9 10:06 
   28  1390 Heather Engstrom        44 F   2/5    F40-44 Pleasant Hill OR   22:18.9  8:59 1:49:59.8 10:25 2:12:18.7 10:06 
   29  1416 Shawna McDonald         49 F   2/8    F45-49 Liberty Lake  WA   22:02.6  8:53 1:50:40.9 10:29 2:12:43.5 10:08 
   30  1405 Jeremy Howell           39 M   4/5    M35-39 Bend          OR   21:07.7  8:31 1:51:40.1 10:35 2:12:47.7 10:09 
   31  1418 Beth McKoy              40 F   3/5    F40-44 Redmond       OR   21:10.8  8:32 1:51:37.2 10:34 2:12:47.9 10:09 
   32  1397 Melissa Gomez           46 F   3/8    F45-49 Redmond       OR   20:58.6  8:27 1:54:11.1 10:49 2:15:09.7 10:20 
   33  1402 Bryan Holiman           43 M   2/5    M40-44 Eugene        OR   24:50.4 10:00 1:51:42.6 10:35 2:16:32.9 10:26 
   34  1389 Donna Ellickson         52 F   1/4    F50-54 Lowell        OR   23:21.7  9:24 1:53:15.7 10:44 2:16:37.4 10:26 
   35  1400 Angelina Halseth        52 F   2/4    F50-54 Lyons         OR   23:48.8  9:35 1:53:04.3 10:43 2:16:53.1 10:27 
   36  1459 Michael Warren          55 M   4/5    M55-59 Prineville    OR   22:15.0  8:58 1:54:52.5 10:53 2:17:07.5 10:29 
   37  1341 Bill Bezuk              54 M   2/2    M50-54 Eugene        OR   23:50.4  9:36 1:53:20.6 10:44 2:17:10.9 10:29 
   38  1396 Amy Goddard             45 F   4/8    F45-49 Gardiner      OR   23:48.6  9:35 1:53:24.0 10:45 2:17:12.5 10:29 
   39  1421 Kacy Minnis             37 F   4/9    F35-39 Eugene        OR   25:26.8 10:15 1:51:53.5 10:36 2:17:20.2 10:30 
   40  1446 Corey Spencer           43 M   3/5    M40-44 Eugene        OR   23:19.8  9:24 1:54:14.5 10:49 2:17:34.3 10:31 
   41  1407 Becky Hulse             31 F   4/10   F30-34 Merrill       OR   24:57.9 10:03 1:53:41.8 10:46 2:18:39.7 10:36 
   42  1393 Cassia Farmer           32 F   5/10   F30-34 Roseburg      OR   23:38.8  9:31 1:57:01.6 11:05 2:20:40.4 10:45 
   43  1410 Jen Knopp               34 F   6/10   F30-34 Creswell      OR   23:09.7  9:20 1:58:20.5 11:13 2:21:30.1 10:49 
   44  1450 Gwen Thomas             56 F   1/2    F55-59 Enterprise    OR   24:06.9  9:43 1:57:48.2 11:10 2:21:55.1 10:50 
   45  1404 Carrie Howell           39 F   5/9    F35-39 Eugene        OR   22:51.9  9:12 2:00:40.4 11:26 2:23:32.3 10:58 
   46  1425 Kimberly Moser          33 F   7/10   F30-34 Mohawk        OR   23:40.6  9:32 2:01:40.5 11:32 2:25:21.0 11:06 
   47  1460 Ed Weiland              58 M   5/5    M55-59 Bend          OR   28:26.6 11:27 1:57:30.2 11:08 2:25:56.7 11:09 
   48  1458 Cassie Walling          38 F   6/9    F35-39 Bend          OR   25:54.5 10:26 2:00:59.3 11:28 2:26:53.7 11:13 
   49  1448 Jeanne Swenson Darby    65 F   1/3    F65-69 Bend          OR   26:49.8 10:48 2:00:35.3 11:25 2:27:25.1 11:16 
   50  1411 Celeste Kuta            62 F   2/10   F60-64 Eugene        OR   26:04.7 10:30 2:01:25.4 11:30 2:27:30.1 11:16 
   51  1464 Roscoe Burns            33 M   2/3    M30-34 Pistol River  OR   24:35.4  9:54 2:04:28.7 11:48 2:29:04.1 11:23 
   52  1292 Jim Archer              74 M   2/4    M70-74 Boring        OR   26:38.7 10:44 2:13:17.3 12:38 2:39:55.9 12:13 
   53  1412 Annie Leger             60 F   3/10   F60-64 Eugene        OR   26:42.7 10:45 2:13:14.4 12:37 2:39:57.0 12:13 
   54  1442 Jenniffer Smith         47 F   5/8    F45-49 Bend          OR   25:21.7 10:13 2:15:30.5 12:50 2:40:52.2 12:17 
   55  1428 Naima Petewon           60 F   4/10   F60-64 Springfield   OR   28:13.3 11:22 2:18:16.7 13:06 2:46:29.9 12:43 
   56  1451 Jack Tipple             71 M   3/4    M70-74 San Francisco CA   29:54.8 12:03 2:17:13.7 13:00 2:47:08.5 12:46 
   57  1444 Sharon Smith            60 F   5/10   F60-64 Eugene        OR   30:37.2 12:20 2:16:48.8 12:58 2:47:26.0 12:47 
   58  1422 Sandra Montgomery       60 F   6/10   F60-64 Bend          OR   28:31.3 11:29 2:19:53.9 13:15 2:48:25.2 12:52 
   59  1414 Maggie Logvin           33 F   8/10   F30-34 Eugene        OR   25:47.3 10:23 2:23:06.0 13:33 2:48:53.3 12:54 
   60  1387 Michaela Delaney        25 F   1/1    F25-29 Eugene        OR   25:45.8 10:22 2:23:07.9 13:33 2:48:53.7 12:54 
   61  1465 Marc Halseth            61 M   2/2    M60-64 Lyons         OR   24:15.6  9:46 2:24:49.4 13:43 2:49:04.9 12:55 
   62  1381 Tiffany Cherney         40 F   4/5    F40-44 Portland      OR   23:32.6  9:29 2:26:53.6 13:55 2:50:26.1 13:01 
   63  1374 Peter Boehm             73 M   4/4    M70-74 Bend          OR   29:35.7 11:55 2:21:04.8 13:22 2:50:40.5 13:02 
   64  1403 Thomas Hollembaek       40 M   4/5    M40-44 Fort Lauderda FL   27:32.4 11:05 2:23:10.1 13:34 2:50:42.5 13:02 
   65  1430 Angela Powell           38 F   7/9    F35-39 Roseburg      OR   26:33.6 10:42 2:26:16.6 13:51 2:52:50.2 13:12 
   66  1398 Sandy Goodell           60 F   7/10   F60-64 Eugene        OR   26:34.1 10:42 2:28:52.8 14:06 2:55:26.8 13:24 
   67  1415 Charlotte Martin        49 F   6/8    F45-49 Springfield   OR   28:46.4 11:35 2:28:47.6 14:06 2:57:34.0 13:34 
   68  1433 Rusty Reyes             40 M   5/5    M40-44 Eugene        OR   24:13.5  9:45 2:34:54.9 14:40 2:59:08.4 13:41 
   69  1305 Stephanie Bahler        34 F   9/10   F30-34 Cottage Grove OR   28:39.7 11:32 2:31:54.5 14:23 3:00:34.1 13:48 
   70  1426 Debra Nelson            63 F   8/10   F60-64 Eugene        OR   31:44.9 12:47 2:31:44.7 14:22 3:03:29.6 14:01 
   71  1335 Ryan Bender             30 M   3/3    M30-34 Eugene        OR   29:56.0 12:03 2:37:57.0 14:58 3:07:52.9 14:21 
   72  1322 Jeanette Bausch         68 F   2/3    F65-69 Eugene        OR   28:44.5 11:34 2:40:19.7 15:11 3:09:04.1 14:26 
   73  1382 Sarah Cochran           41 F   5/5    F40-44 Eugene        OR   30:43.6 12:22 2:38:49.7 15:03 3:09:33.2 14:29 
   74  1413 Erin Lind               47 F   7/8    F45-49 Bend          OR   31:22.3 12:38 2:38:12.0 14:59 3:09:34.3 14:29 
   75  1437 Katarina Schartner      17 F   1/1    F15-19 Riddle        OR   26:21.3 10:37 2:47:57.8 15:55 3:14:19.0 14:50 
   76  1431 Rebecca Prinz           38 F   8/9    F35-39 Riddle        OR   26:24.4 10:38 2:47:56.4 15:54 3:14:20.7 14:51 
   77  1467 Kristen Schattenkerk    33 F  10/10   F30-34 Roseburg      OR   31:01.0 12:29 2:50:03.8 16:06 3:21:04.7 15:21 
   78  1466 Corey Huffman           35 F   9/9    F35-39 Roseburg      OR   30:59.3 12:29 2:50:06.2 16:07 3:21:05.5 15:22 
   79  1429 Becky Pongracz          48 F   8/8    F45-49 Bend          OR   32:52.6 13:14 2:51:02.8 16:12 3:23:55.4 15:34 
   80  1379 Jason Byrn              39 M   5/5    M35-39 Eugene        OR   33:10.4 13:21 2:52:52.7 16:22 3:26:03.1 15:44 
   81  1392 Caren Erickson          62 F   9/10   F60-64 Corvallis     OR   35:44.3 14:23 2:50:56.4 16:11 3:26:40.7 15:47 
   82  1375 Kimberley Boone         54 F   3/4    F50-54 Sweet Home    OR   35:41.8 14:22 2:50:59.3 16:12 3:26:41.0 15:47 
   83  1378 Jill Busby              52 F   4/4    F50-54 Junction City OR   36:51.9 14:50 3:04:20.1 17:28 3:41:12.0 16:54 
   84  1420 Victoria Miller         57 F   2/2    F55-59 Eugene        OR   36:46.7 14:48 3:04:26.1 17:28 3:41:12.8 16:54 
   85  1424 Dorene Morris           65 F   3/3    F65-69 Eugene        OR   32:40.8 13:09 3:17:05.1 18:40 3:49:45.8 17:33 
   86  1380 Carol Campbell          60 F  10/10   F60-64 Tumwater      WA   41:39.2 16:46 3:25:53.8 19:30 4:07:32.9 18:54