2021 First Run - New Year's Day


                                                                                                 
                     First Run - New Year's Eve & Day
                                 10K / 5K
                           Eugene, OR    1/1/21

                      Results By Eclectic Edge Racing
                        10K Results (Actually 6.28M)

Place Name                    No.   Ag S Div/Tot  Div    City          St Time      Pace  Behind     Behind Leader    
===== ======================= ===== == = ======== ====== ============= == ========= ===== ========== ============= 
    1 Aaron Tucker             1349 39 M   1/2    M3539  Alturas       CA   37:44.3  6:01                          
    2 Brad Ferner              1255 26 M   1/4    M2529  Twentynine Pa CA   40:08.2  6:24    2:23.9     2:23.9     
    3 Trevor Schissler         1336 28 M   2/4    M2529  Roseburg      OR   40:09.3  6:24    0:01.1     2:25.0     
    4 Nate Peterson            1325 44 M   1/2    M4044  Eugene        OR   43:50.9  6:59    3:41.6     6:06.6     
    5 Rachel Hawkins           1271 28 F   1/1    F2529  Glide         OR   43:57.1  7:00    0:06.2     6:12.8     
    6 Isaac Petersen           1322 24 M   1/4    M2024  Veneta        OR   44:07.7  7:02    0:10.6     6:23.4     
    7 Scott Bush                261 42 M   2/2    M4044  Eugene        OR   44:36.4  7:07    0:28.7     6:52.1     
    8 Todd Coblentz            1151 52 M   1/2    M5054  Stayton       OR   46:09.9  7:22    1:33.5     8:25.6     
    9 Jordyn Gutridge          1268 17 F   1/1    F1519  Vancouver     WA   47:08.7  7:31    0:58.8     9:24.4     
   10 Ben Coutant              1239 60 M   1/3    M6064  Eugene        OR   47:50.0  7:37    0:41.3    10:05.7     
   11 Keith Johnson            1368 25 M   3/4    M2529  Eugene        OR   48:00.0  7:39    0:10.0    10:15.7     
   12 Cameron Gates            1366 27 M   4/4    M2529  Portland      OR   48:01.8  7:39    0:01.8    10:17.5     
   13 Levi Connelly            1365 24 M   2/4    M2024  Eugene        OR   48:18.9  7:42    0:17.1    10:34.6     
   14 Aidan Bassett             228 22 M   3/4    M2024  Eugene        OR   49:21.2  7:52    1:02.3    11:36.9     
   15 Riley Patterson          1319 24 F   1/1    F2024  Eugene        OR   49:23.4  7:52    0:02.2    11:39.1     
   16 Jeffrye Barbisan          196 62 M   2/3    M6064  Eugene        OR   50:13.4  8:00    0:50.0    12:29.1     
   17 Robert Gustafson         1367 68 M   1/1    M6569  Eugene        OR   52:30.8  8:22    2:17.4    14:46.5     
   18 John Hall                1369 64 M   3/3    M6064  Eugene        OR   52:52.9  8:26    0:22.1    15:08.6     
   19 Noah Durbin              1251 18 M   1/1    M1519  Springfield   OR   54:02.9  8:37    1:10.0    16:18.6     
   20 Roy Schmidt              1337 58 M   1/2    M5559  Salem         OR   54:19.2  8:39    0:16.3    16:34.9     
   21 Rob Rotert               1334 38 M   2/2    M3539  Springfield   OR   54:39.2  8:43    0:20.0    16:54.9     
   22 Gina Olson               1318 47 F   1/4    F4549  Eugene        OR   55:02.0  8:46    0:22.8    17:17.7     
   23 Carter Gannon            1262 30 M   1/1    M3034  Eugene        OR   55:24.4  8:50    0:22.4    17:40.1     
   24 Yara Coblentz            1182 47 F   2/4    F4549  Stayton       OR   55:26.6  8:50    0:02.2    17:42.3     
   25 Kate Ross                1331 43 F   1/5    F4044  Eugene        OR   56:29.2  9:00    1:02.6    18:44.9     
   26 Courtney Gannon          1263 30 F   1/2    F3034  Eugene        OR   57:00.4  9:05    0:31.2    19:16.1     
   27 Rachel Coffin            1238 38 F   1/2    F3539  Eugene        OR 1:00:17.2  9:36    3:16.8    22:32.9     
   28 Michelle Wheaton         1353 41 F   2/5    F4044  Pleasant Hill OR 1:01:24.6  9:47    1:07.4    23:40.3     
   29 Karla Ramsdal            1327 49 F   3/4    F4549  Eugene        OR 1:02:07.8  9:54    0:43.2    24:23.5     
   30 Laura McGinnis           1306 40 F   3/5    F4044  Eugene        OR 1:04:02.5 10:12    1:54.7    26:18.2     
   31 Dyana Mason              1303 49 F   4/4    F4549  Eugene        OR 1:04:02.7 10:12    0:00.2    26:18.4     
   32 Gobind Ollek             1317 23 M   4/4    M2024  Eugene        OR 1:04:04.5 10:13    0:01.8    26:20.2     
   33 Timothy Ellenberger      1252 54 M   2/2    M5054  Elmira        OR 1:05:08.8 10:23    1:04.3    27:24.5     
   34 Robyn Anderson             92 36 F   2/2    F3539  Springfield   OR 1:05:29.4 10:26    0:20.6    27:45.1     
   35 Scott Smith              1341 47 M   1/1    M4549  Harrisburg    OR 1:09:44.8 11:07    4:15.4    32:00.5     
   36 Steve Perry              1321 58 M   2/2    M5559  Coburg        OR 1:10:47.3 11:17    1:02.5    33:03.0     
   37 Jennifer Pedersen        1320 44 F   4/5    F4044  Eugene        OR 1:13:58.8 11:47    3:11.5    36:14.5     
   38 Merlyn Hough             1275 70 M   1/1    M7074  Eugene        OR 1:19:33.8 12:41    5:35.0    41:49.5     
   39 Stephanie Lovell         1296 44 F   5/5    F4044  Eugene        OR 1:19:58.5 12:45    0:24.7    42:14.2     
   40 Allene McKnight          1307 55 F   1/1    F5559  Springfield   OR 1:20:27.9 12:49    0:29.4    42:43.6     
   41 Katie Schweitzer         1338 33 F   2/2    F3034  Eugene        OR 1:24:10.9 13:25    3:43.0    46:26.6     
   42 Kathleen Gage            1258 66 F   1/1    F6569  Pleasant Hill OR 1:34:47.7 15:06   10:36.8    57:03.4     
   43 Barbara Davis            1243 70 F   1/1    F7074  Philomath     OR 1:48:12.0 17:14   13:24.3  1:10:27.7