2021 First Run - New Year's Day


                                                     First Run - New Year's Eve & Day
                                 10K / 5K
                           Eugene, OR    1/1/21

                      Results By Eclectic Edge Racing

                 10K Results - Adjusted For A 10K Distance

Place No.   Name                    Ag S Div/Tot  Div    City          St Time    Pace  Behind     Behind Leader    
===== ===== ======================= == = ======== ====== ============= == ======= ===== ========== ============= 
    1  1349 Aaron Tucker            39 M   1/2    M3539  Alturas       CA   37:18  6:01                          
    2  1255 Brad Ferner             26 M   1/4    M2529  Twentynine Pa CA   39:40  6:24    2:23.9     2:23.9     
    3  1336 Trevor Schissler        28 M   2/4    M2529  Roseburg      OR   39:40  6:24    0:01.1     2:25.0     
    4  1325 Nate Peterson           44 M   1/2    M4044  Eugene        OR   43:17  6:58    3:41.6     6:06.6     
    5  1271 Rachel Hawkins          28 F   1/1    F2529  Glide         OR   43:24  7:00    0:06.2     6:12.8     
    6  1322 Isaac Petersen          24 M   1/4    M2024  Veneta        OR   43:36  7:01    0:10.6     6:23.4     
    7   261 Scott Bush              42 M   2/2    M4044  Eugene        OR   44:07  7:06    0:28.7     6:52.1     
    8  1151 Todd Coblentz           52 M   1/2    M5054  Stayton       OR   45:40  7:21    1:33.5     8:25.6     
    9  1268 Jordyn Gutridge         17 F   1/1    F1519  Vancouver     WA   46:36  7:30    0:58.8     9:24.4     
   10  1239 Ben Coutant             60 M   1/3    M6064  Eugene        OR   47:13  7:36    0:41.3    10:05.7     
   11  1368 Keith Johnson           25 M   3/4    M2529  Eugene        OR   47:25  7:38    0:10.0    10:15.7     
   12  1366 Cameron Gates           27 M   4/4    M2529  Portland      OR   47:25  7:38    0:01.8    10:17.5     
   13  1365 Levi Connelly           24 M   2/4    M2024  Eugene        OR   47:44  7:41    0:17.1    10:34.6     
   14   228 Aidan Bassett           22 M   3/4    M2024  Eugene        OR   48:46  7:51    1:02.3    11:36.9     
   15  1319 Riley Patterson         24 F   1/1    F2024  Eugene        OR   48:46  7:51    0:02.2    11:39.1     
   16   196 Jeffrye Barbisan        62 M   2/3    M6064  Eugene        OR   49:36  7:59    0:50.0    12:29.1     
   17  1367 Robert Gustafson        68 M   1/1    M6569  Eugene        OR   51:52  8:21    2:17.4    14:46.5     
   18  1369 John Hall               64 M   3/3    M6064  Eugene        OR   52:17  8:25    0:22.1    15:08.6     
   19  1251 Noah Durbin             18 M   1/1    M1519  Springfield   OR   53:25  8:36    1:10.0    16:18.6     
   20  1337 Roy Schmidt             58 M   1/2    M5559  Salem         OR   53:37  8:38    0:16.3    16:34.9     
   21  1334 Rob Rotert              38 M   2/2    M3539  Springfield   OR   54:02  8:42    0:20.0    16:54.9     
   22  1318 Gina Olson              47 F   1/4    F4549  Eugene        OR   54:21  8:45    0:22.8    17:17.7     
   23  1262 Carter Gannon           30 M   1/1    M3034  Eugene        OR   54:46  8:49    0:22.4    17:40.1     
   24  1182 Yara Coblentz           47 F   2/4    F4549  Stayton       OR   54:46  8:49    0:02.2    17:42.3     
   25  1331 Kate Ross               43 F   1/5    F4044  Eugene        OR   55:48  8:59    1:02.6    18:44.9     
   26  1263 Courtney Gannon         30 F   1/2    F3034  Eugene        OR   56:19  9:04    0:31.2    19:16.1     
   27  1238 Rachel Coffin           38 F   1/2    F3539  Eugene        OR   59:31  9:35    3:16.8    22:32.9     
   28  1353 Michelle Wheaton        41 F   2/5    F4044  Pleasant Hill OR 1:00:39  9:46    1:07.4    23:40.3     
   29  1327 Karla Ramsdal           49 F   3/4    F4549  Eugene        OR 1:01:22  9:53    0:43.2    24:23.5     
   30  1306 Laura McGinnis          40 F   3/5    F4044  Eugene        OR 1:03:14 10:11    1:54.7    26:18.2     
   31  1303 Dyana Mason             49 F   4/4    F4549  Eugene        OR 1:03:14 10:11    0:00.2    26:18.4     
   32  1317 Gobind Ollek            23 M   4/4    M2024  Eugene        OR 1:03:20 10:12    0:01.8    26:20.2     
   33  1252 Timothy Ellenberger     54 M   2/2    M5054  Elmira        OR 1:04:22 10:22    1:04.3    27:24.5     
   34    92 Robyn Anderson          36 F   2/2    F3539  Springfield   OR 1:04:41 10:25    0:20.6    27:45.1     
   35  1341 Scott Smith             47 M   1/1    M4549  Harrisburg    OR 1:08:55 11:06    4:15.4    32:00.5     
   36  1321 Steve Perry             58 M   2/2    M5559  Coburg        OR 1:09:57 11:16    1:02.5    33:03.0     
   37  1320 Jennifer Pedersen       44 F   4/5    F4044  Eugene        OR 1:13:03 11:46    3:11.5    36:14.5     
   38  1275 Merlyn Hough            70 M   1/1    M7074  Eugene        OR 1:18:38 12:40    5:35.0    41:49.5     
   39  1296 Stephanie Lovell        44 F   5/5    F4044  Eugene        OR 1:19:03 12:44    0:24.7    42:14.2     
   40  1307 Allene McKnight         55 F   1/1    F5559  Springfield   OR 1:19:27 12:48    0:29.4    42:43.6     
   41  1338 Katie Schweitzer        33 F   2/2    F3034  Eugene        OR 1:23:11 13:24    3:43.0    46:26.6     
   42  1258 Kathleen Gage           66 F   1/1    F6569  Pleasant Hill OR 1:33:37 15:04   10:36.8    57:03.4     
   43  1243 Barbara Davis           70 F   1/1    F7074  Philomath     OR 1:46:50 17:12   13:24.3  1:10:27.7