2021 Scandia Run


                                                                Scandia Run
                      10K Run & 5K Run/Walk & 4M Walk
                      Junction City, OR    08/14/2021
 
                     Results By Eclectic Edge Racing 

                               10K Results          

Place Name                      Ag S Div/Tot  Div    City          St Time      Pace  Age Grade  Ahead Time Leader Ahead  Start    City Place City Total    
===== ========================= == = ======== ====== ============= == ========= ===== ========== ========== ============= ======== ========== ========== 
    1 Riley Stewart             22 M   1/9    M2029  Forest Grove  OR   32:35.9  5:15  82.42                              8:00:02           1          2 
    2 Erik Maack                19 M   1/4    M1119  Portland      OR   32:47.4  5:17  83.67        0:11.5     0:11.5     8:00:02           1          3 
    3 Nate Tavakolian           19 M   2/4    M1119  Eugene        OR   33:10.3  5:21  82.70        0:22.9     0:34.4     8:00:02           1         61 
    4 Bailey Sauter             21 M   2/9    M2029  Eugene        OR   33:29.3  5:24  80.48        0:19.0     0:53.4     8:00:02           2         61 
    5 Craig Godwin              54 M   1/10   M5059  Philomath     OR   33:36.5  5:25  94.38        0:07.2     1:00.6     8:00:02           1          1 
    6 Will Wada                 24 M   3/9    M2029  Hillsboro     OR   33:47.5  5:27  79.46        0:11.0     1:11.6     8:00:02           1          2 
    7 Anika Thompson            18 F   1/7    F1119  Junction City OR   35:44.3  5:46  85.81        1:56.8     3:08.4     8:00:02           1         22 
    8 Jason Roberts             37 M   1/14   M3039  Eugene        OR   36:49.8  5:56  75.44        1:05.5     4:13.9     8:00:02           3         61 
    9 Leopold Alapont           45 M   1/14   M4049  Eugene        OR   37:00.3  5:58  79.77        0:10.5     4:24.4     8:00:03           4         61 
   10 Garrett Stewart           22 M   4/9    M2029  Forest Grove  OR   37:16.6  6:00  72.08        0:16.3     4:40.7     8:00:02           2          2 
   11 Casey Sauter              23 F   1/15   F2029  Eugene        OR   38:50.2  6:15  78.11        1:33.6     6:14.3     8:00:05           5         61 
   12 Greg Coughlan             51 M   2/10   M5059  Salem         OR   38:57.7  6:17  79.44        0:07.5     6:21.8     8:00:02           1          3 
   13 Duncan Stewart            24 M   5/9    M2029  Portland      OR   41:35.7  6:42  64.55        2:38.0     8:59.8     8:00:02           2          3 
   14 Anna Martinez             22 F   2/15   F2029  Beaverton     OR   41:53.1  6:45  72.42        0:17.4     9:17.2     8:00:03           1          3 
   15 Welsey Bryant             37 M   2/14   M3039  Coburg        OR   42:53.5  6:55  64.78        1:00.4    10:17.6     8:00:05           1          2 
   16 Jon Marx                  31 M   3/14   M3039  Eugene        OR   42:57.0  6:55  62.83        0:03.5    10:21.1     8:00:04           6         61 
   17 Joanne Wang               19 F   2/7    F1119  Eugene        OR   43:23.1  6:59  70.19        0:26.1    10:47.2     8:00:05           7         61 
   18 Neal Jacobson             47 M   2/14   M4049  Eugene        OR   43:33.6  7:01  68.80        0:10.5    10:57.7     8:00:03           8         61 
   19 Duncan Law                29 M   6/9    M2029  Eugene        OR   43:51.4  7:04  61.26        0:17.8    11:15.5     8:00:07           9         61 
   20 Daniel Vance              39 M   4/14   M3039  Junction City OR   44:38.6  7:12  63.17        0:47.2    12:02.7     8:00:03           2         22 
   21 Brad Powell               42 M   3/14   M4049  Eugene        OR   44:40.2  7:12  64.55        0:01.6    12:04.3     8:00:08          10         61 
   22 Amanda Fox                21 F   3/15   F2029  Corvallis     OR   44:50.4  7:13  67.65        0:10.2    12:14.5     8:00:05           1          7 
   23 Taylor Nickel             23 F   4/15   F2029  Beaverton     OR   45:05.0  7:16  67.28        0:14.6    12:29.1     8:00:03           2          3 
   24 Colleen Mumford           27 F   5/15   F2029  Eugene        OR   45:15.5  7:17  67.02        0:10.5    12:39.6     8:00:07          11         61 
   25 Ted Lampke                58 M   3/10   M5059  Eugene        OR   45:34.8  7:21  71.96        0:19.3    12:58.9     8:00:07          12         61 
   26 Tyler Hart                18 M   3/4    M1119  Junction City OR   45:46.0  7:22  60.67        0:11.2    13:10.1     8:00:08           3         22 
   27 Jim Elwell                61 M   1/14   M6069  Corvallis     OR   45:57.7  7:24  73.29        0:11.7    13:21.8     8:00:05           2          7 
   28 Sebastian Tapia           47 M   4/14   M4049  Eugene        OR   46:02.6  7:25  65.08        0:04.9    13:26.7     8:00:07          13         61 
   29 Joann Miller              51 F   1/10   F5059  Monroe        OR   46:44.0  7:32  74.43        0:41.4    14:08.1     8:00:06           1          1 
   30 Mark Mildren              39 M   5/14   M3039  Eugene        OR   46:46.9  7:32  60.28        0:02.9    14:11.0     8:00:10          14         61 
   31 Brett Speedy              27 M   7/9    M2029  Veneta        OR   46:55.3  7:34  57.22        0:08.4    14:19.4     8:00:16           1          2 
   32 Anne Wright               34 F   1/14   F3039  Eugene        OR   47:10.4  7:36  64.73        0:15.1    14:34.5     8:00:08          15         61 
   33 Tracy Lampman             55 F   2/10   F5059  Eugene        OR   47:35.5  7:40  76.94        0:25.1    14:59.6     8:00:06          16         61 
   34 Kyle Clarke               45 M   5/14   M4049  Eugene        OR   47:44.7  7:42  61.82        0:09.2    15:08.8     8:00:08          17         61 
   35 Jeffreye Barbisan         62 M   2/14   M6069  Eugene        OR   48:06.2  7:45  70.65        0:21.5    15:30.3     8:00:05          18         61 
   36 Drew Gottfried            35 M   6/14   M3039  Springfield   OR   48:29.5  7:49  56.58        0:23.3    15:53.6     8:00:06           1          6 
   37 Mark Peterson             48 M   6/14   M4049  Albany        OR   48:39.0  7:50  62.11        0:09.5    16:03.1     8:00:05           1          2 
   38 Ron Ackerman              74 M   1/3    M7079  Eugene        OR   49:00.1  7:54  79.15        0:21.1    16:24.2     8:00:03          19         61 
   39 Zion Neves                22 F   6/15   F2029  Junction City OR   49:05.8  7:55  61.78        0:05.7    16:29.9     8:00:07           4         22 
   40 Ashley Conklin            52 M   4/10   M5059  Eugene        OR   49:07.9  7:55  63.50        0:02.1    16:32.0     8:00:04          20         61 
   41 Julie Bonaduce            34 F   2/14   F3039  Eugene        OR   49:30.8  7:59  61.67        0:22.9    16:54.9     8:00:07          21         61 
   42 Adam Burner               37 M   7/14   M3039  Eugene        OR   49:39.3  8:00  55.95        0:08.5    17:03.4     8:00:08          22         61 
   43 Matt Flanagan             31 M   8/14   M3039  Corvallis     OR   50:11.3  8:05  53.77        0:32.0    17:35.4     8:00:18           3          7 
   44 Kathy Ward                63 F   1/4    F6069  Eugene        OR   50:11.8  8:05  81.55        0:00.5    17:35.9     8:00:05          23         61 
   45 Cody Johnson              47 M   7/14   M4049  Eugene        OR   50:26.3  8:08  59.41        0:14.5    17:50.4     8:00:12          24         61 
   46 Alexandra Hvass           33 F   3/14   F3039  Springfield   OR   50:33.1  8:09  60.27        0:06.8    17:57.2     8:00:09           2          6 
   47 Kara Andrus               45 F   1/7    F4049  Eugene        OR   50:39.2  8:10  64.26        0:06.1    18:03.3     8:00:14          25         61 
   48 Johm Hall                 64 M   3/14   M6069  Eugene        OR   50:48.8  8:11  68.09        0:09.6    18:12.9     8:00:06          26         61 
   49 Piper Youngmayr           17 F   3/7    F1119  Cottage Grove OR   50:50.4  8:11  60.94        0:01.6    18:14.5     8:00:02           1          1 
   50 Jeff Ostler               66 M   4/14   M6069  Eugene        OR   51:14.0  8:15  68.77        0:23.6    18:38.1     8:00:15          27         61 
   51 Matt Seil                 40 M   8/14   M4049  Eugene        OR   51:20.0  8:16  55.36        0:06.0    18:44.1     8:00:11          28         61 
   52 Brooke Long               40 F   2/7    F4049  Junction City OR   51:35.4  8:19  60.77        0:15.4    18:59.5     8:00:10           5         22 
   53 Corey Standeford          31 M   9/14   M3039  Eugene        OR   51:40.0  8:19  52.23        0:04.6    19:04.1     8:00:09          29         61 
   54 Martin Stoddard           50 M   5/10   M5059  Eugene        OR   51:48.0  8:21  59.27        0:08.0    19:12.1     8:00:10          30         61 
   55 Boaz Wolpe                35 M  10/14   M3039  Pleasant Hill OR   52:11.6  8:24  52.56        0:23.6    19:35.7     8:00:06           1          2 
   56 Joe Freuen                40 M   9/14   M4049  Springfield   OR   53:43.4  8:39  52.90        1:31.8    21:07.5     8:00:21           3          6 
   57 Troy Hvass                67 M   5/14   M6069  Eugene        OR   53:58.0  8:42  65.91        0:14.6    21:22.1     8:00:09          31         61 
   58 Kathleen Dugan            60 F   2/4    F6069  Eugene        OR   54:10.6  8:44  72.36        0:12.6    21:34.7     8:00:15          32         61 
   59 Linda Pitzer- Donato      54 F   3/10   F5059  Eugene        OR   54:17.6  8:45  66.58        0:07.0    21:41.7     8:00:08          33         61 
   60 Ronald Neumann            59 M   6/10   M5059  Eugene        OR   54:29.7  8:47  60.74        0:12.1    21:53.8     8:00:10          34         61 
   61 Lori Miller               55 F   4/10   F5059  Eugene        OR   54:32.4  8:47  67.14        0:02.7    21:56.5     8:00:18          35         61 
   62 Hannah Behrends           14 F   4/7    F1119  Eugene        OR   55:05.7  8:52  58.48        0:33.3    22:29.8     8:00:13          36         61 
   63 Ken Bronson               65 M   6/14   M6069  Foster        OR   55:26.8  8:56  62.97        0:21.1    22:50.9     8:00:10           1          1 
   64 Samantha Sapaugh          29 F   7/15   F2029  Albany        OR   55:55.2  9:00  54.24        0:28.4    23:19.3     8:00:11           2          2 
   65 Ken Finch                 62 M   7/14   M6069  Beaverton     OR   56:15.7  9:04  60.40        0:20.5    23:39.8     8:00:16           3          3 
   66 Terry Bradetich           61 M   8/14   M6069  Springfield   OR   56:25.4  9:05  59.70        0:09.7    23:49.5     8:00:23           4          6 
   67 Caleb Davis               17 M   4/4    M1119  Eugene        OR   56:27.8  9:06  49.80        0:02.4    23:51.9     8:00:21          37         61 
   68 Grace Cummings            22 F   8/15   F2029  Mount Pleasan MI   57:41.5  9:18  52.58        1:13.7    25:05.6     8:00:18           1          1 
   69 Tim Werder                64 M   9/14   M6069  Junction City OR   58:29.4  9:25  59.16        0:47.9    25:53.5     8:00:14           6         22 
   70 Jessica Wolpe             35 F   4/14   F3039  Pleasant Hill OR   58:38.9  9:27  52.23        0:09.5    26:03.0     8:00:09           2          2 
   71 Mike Jones                65 M  10/14   M6069  Eugene        OR   58:39.6  9:27  59.52        0:00.7    26:03.7     8:00:07          38         61 
   72 Rian Amabisca             38 M  11/14   M3039  Eugene        OR   58:46.9  9:28  47.63        0:07.3    26:11.0     8:15:15          39         61 
   73 McKayla Carman            28 F   9/15   F2029  Eugene        OR   58:51.8  9:29  51.53        0:04.9    26:15.9     8:00:18          40         61 
   74 Kira Thornton             35 F   5/14   F3039  Junction City OR   59:05.9  9:31  51.84        0:14.1    26:30.0     8:00:11           7         22 
   75 Nancy Pierce              69 F   3/4    F6069  Eugene        OR   59:06.4  9:31  75.97        0:00.5    26:30.5     8:00:14          41         61 
   76 Brittany Boyer            31 F   6/14   F3039  Junction City OR   59:30.8  9:35  51.03        0:24.4    26:54.9     8:00:15           8         22 
   77 Kayla Gottfried           34 F   7/14   F3039  Springfield   OR   59:32.1  9:35  51.29        0:01.3    26:56.2     8:00:09           5          6 
   78 John McFadden             65 M  11/14   M6069  Cheshire      OR   59:38.9  9:36  58.54        0:06.8    27:03.0     8:00:25           1          1 
   79 Laura Stuckrath           45 F   3/7    F4049  Salem         OR   59:42.9  9:37  54.51        0:04.0    27:07.0     8:00:16           2          3 
   80 Daniel Stuckrath          45 M  10/14   M4049  Salem         OR   59:44.2  9:37  49.41        0:01.3    27:08.3     8:00:16           3          3 
   81 Lisa Frey                 50 F   5/10   F5059  Eugene        OR   59:49.2  9:38  57.45        0:05.0    27:13.3     8:00:22          42         61 
   82 Patricia Welch            46 F   4/7    F4049  Eugene        OR 1:00:15.2  9:42  54.52        0:26.0    27:39.3     8:00:05          43         61 
   83 Jaymie Starr              46 F   5/7    F4049  Junction City OR 1:00:34.1  9:45  54.24        0:18.9    27:58.2     8:00:11           9         22 
   84 Christopher Cummings      55 M   7/10   M5059  Eugene        OR 1:01:41.2  9:56  51.85        1:07.1    29:05.3     8:00:18          44         61 
   85 Heather Amabisca          37 F   8/14   F3039  Eugene        OR 1:01:52.6  9:58  49.86        0:11.4    29:16.7     8:15:16          45         61 
   86 Brandy Foust              24 F  10/15   F2029  Corvallis     OR 1:03:05.8 10:10  48.08        1:13.2    30:29.9     8:00:04           4          7 
   87 James Felsher             24 M   8/9    M2029  Corvallis     OR 1:03:06.0 10:10  42.55        0:00.2    30:30.1     8:00:05           5          7 
   88 Kayla Tellez              24 F  11/15   F2029  Portland      OR 1:03:41.2 10:15  47.63        0:35.2    31:05.3     8:00:04           3          3 
   89 Tim Monson                35 M  12/14   M3039  Junction City OR 1:03:58.2 10:18  42.88        0:17.0    31:22.3     8:00:10          10         22 
   90 Cindy Nicol               67 F   4/4    F6069  Corvallis     OR 1:04:12.1 10:20  67.73        0:13.9    31:36.2     8:00:14           6          7 
   91 Stephen Perry             59 M   8/10   M5059  Coburg        OR 1:04:24.3 10:22  51.39        0:12.2    31:48.4     8:00:22           2          2 
   92 Robin Cummings            53 F   6/10   F5059  Eugene        OR 1:04:25.0 10:22  55.40        0:00.7    31:49.1     8:00:18          46         61 
   93 Lani Hein                 40 F   6/7    F4049  Springfield   OR 1:04:40.8 10:25  48.47        0:15.8    32:04.9     8:00:21           6          6 
   94 Dustin Alberts            35 M  13/14   M3039  Junction City OR 1:05:20.4 10:31  41.99        0:39.6    32:44.5     8:00:17          11         22 
   95 Zachary Buenau            42 M  11/14   M4049  Junction City OR 1:05:21.3 10:32  44.12        0:00.9    32:45.4     8:00:12          12         22 
   96 Jackson Bagley-Bonner     30 M  14/14   M3039  Junction City OR 1:05:21.7 10:32  41.18        0:00.4    32:45.8     8:00:16          13         22 
   97 Brian Nicol               70 M   2/3    M7079  Corvallis     OR 1:05:46.1 10:36  55.78        0:24.4    33:10.2     8:00:15           7          7 
   98 Sherry Meeker             57 F   7/10   F5059  Creswell      OR 1:06:18.4 10:41  56.73        0:32.3    33:42.5     8:00:20           1          2 
   99 Gregory Finch             64 M  12/14   M6069  Henderson     NV 1:06:23.3 10:42  52.12        0:04.9    33:47.4     8:00:20           1          1 
  100 Peter Buenau              72 M   3/3    M7079  Lorane        OR 1:07:02.0 10:48  56.14        0:38.7    34:26.1     8:00:12           1          1 
  101 Daniel Meyers             62 M  13/14   M6069  Harrisburg    OR 1:07:54.1 10:56  50.05        0:52.1    35:18.2     8:00:22           1          6 
  102 Dusty Farrald             45 M  12/14   M4049  Junction City OR 1:08:56.1 11:06  42.82        1:02.0    36:20.2     8:00:13          14         22 
  103 Ali Farrald               12 F   5/7    F1119  Junction City OR 1:08:58.2 11:06  48.43        0:02.1    36:22.3     8:00:13          15         22 
  104 Shaun Davis               53 M   9/10   M5059  Eugene        OR 1:09:46.5 11:14  45.07        0:48.3    37:10.6     8:00:24          47         61 
  105 Steven Thompson           60 M  14/14   M6069  Hillsboro     OR 1:09:46.7 11:14  47.84        0:00.2    37:10.8     8:00:24           2          2 
  106 Julie Knope               45 F   7/7    F4049  Junction City OR 1:09:54.3 11:15  46.56        0:07.6    37:18.4     8:00:13          16         22 
  107 Scott Smith               48 M  13/14   M4049  Harrisburg    OR 1:10:11.9 11:18  43.05        0:17.6    37:36.0     8:00:20           2          6 
  108 Alli Thelen               26 F  12/15   F2029  Creswell      OR 1:10:21.4 11:20  43.11        0:09.5    37:45.5     8:00:20           2          2 
  109 Lindsay Androy-Koberstein 31 F   9/14   F3039  Jefferson     OR 1:10:33.5 11:22  43.04        0:12.1    37:57.6     8:00:23           1          1 
  110 Johnathon Anderson        27 M   9/9    M2029  Junction City OR 1:10:40.8 11:23  37.99        0:07.3    38:04.9     8:00:26          17         22 
  111 Elizabeth Adams           28 F  13/15   F2029  Eugene        OR 1:10:44.7 11:24  42.88        0:03.9    38:08.8     8:00:26          48         61 
  112 Evalyn Buenau             13 F   6/7    F1119  Junction City OR 1:10:54.1 11:25  46.19        0:09.4    38:18.2     8:00:13          18         22 
  113 Kerry Wood                50 F   8/10   F5059  Harrisburg    OR 1:11:36.9 11:32  47.99        0:42.8    39:01.0     8:00:13           3          6 
  114 Adam Miller               48 M  14/14   M4049  Harrisburg    OR 1:11:49.7 11:34  42.07        0:12.8    39:13.8     8:00:20           4          6 
  115 Deborah Sanders           53 F   9/10   F5059  Junction City OR 1:11:54.1 11:35  49.63        0:04.4    39:18.2     8:00:17          19         22 
  116 Jannalyn Speedy           27 F  14/15   F2029  Veneta        OR 1:12:22.0 11:39  41.92        0:27.9    39:46.1     8:00:16           2          2 
  117 Michelle Moody            32 F  10/14   F3039  Roseburg      OR 1:12:35.8 11:41  41.88        0:13.8    39:59.9     8:00:17           1          1 
  118 Andrea Bard               15 F   7/7    F1119  Junction City OR 1:12:36.0 11:42  43.78        0:00.2    40:00.1     8:00:17          20         22 
  119 Kory Bowlin               27 F  15/15   F2029  Eugene        OR 1:12:55.7 11:45  41.59        0:19.7    40:19.8     8:00:15          49         61 
  120 John Wood                 54 M  10/10   M5059  Harrisburg    OR 1:14:19.4 11:58  42.67        1:23.7    41:43.5     8:00:14           5          6 
  121 Jessica Crabtree          38 F  11/14   F3039  Junction City OR 1:15:26.7 12:09  41.09        1:07.3    42:50.8     8:00:26          21         22 
  122 Lisa Duiker               56 F  10/10   F5059  Eugene        OR 1:17:16.2 12:27  48.04        1:49.5    44:40.3     8:00:04          50         61 
  123 Heather Lembrick          33 F  12/14   F3039  Eugene        OR 1:19:26.6 12:48  38.35        2:10.4    46:50.7     8:00:22          51         61 
  124 Katie Schweitzer          34 F  13/14   F3039  Eugene        OR 1:25:44.8 13:48  35.61        6:18.2    53:08.9     8:00:15          52         61 
  125 Rosa Ramirez              39 F  14/14   F3039  Harrisburg    OR 1:27:53.9 14:09  35.46        2:09.1    55:18.0     8:00:10           6          6