2021 OTC Monthly Run/Walk Series #7


                                                           OTC Running Series #7
                             Dorris Ranch Park
                       Springfield, OR    09/16/2021

                      Results By Eclectic Edge Racing

                                    5K Results

Place No.           Name            Ag S Div/Tot  Div    City          St City Place City Total Time      Pace  Agegrade   Ahead Time Leader Ahead  Start       
===== ===== ======================= == = ======== ====== ============= == ========== ========== ========= ===== ========== ========== ============= ======== 
    1   665 Jack Chambers           20 M   1/2    M2024  Eugene        OR          1         50   17:15.6  5:34  75.52                              18:01:20 
    2   673 Joshua Gordon           47 M   1/1    M4549  Eugene        OR          2         50   17:52.9  5:46  80.53        0:37.3     0:37.3     18:01:20 
    3   706 Brian Fox               33 M   1/2    M3034  Eugene        OR          3         50   19:04.6  6:09  68.38        1:11.7     1:49.0     18:01:25 
    4   664 Lance Casey             27 M   1/1    M2529  Eugene        OR          4         50   19:26.0  6:16  66.38        0:21.4     2:10.4     18:01:22 
    5   697 Malachi Schoenherr      14 M   1/3    M1114  Eugene        OR          5         50   19:35.8  6:19  72.40        0:09.8     2:20.2     18:01:22 
    6   681 Keaton Ibendahl         19 F   1/2    F1519  Eugene        OR          6         50   19:53.2  6:25  74.66        0:17.4     2:37.6     18:01:22 
    7   674 Renee Gordon            41 F   1/3    F4044  Eugene        OR          7         50   20:06.1  6:29  76.50        0:12.9     2:50.5     18:01:22 
    8   694 Rodrigo Rivas           19 M   1/3    M1519  Springfield   OR          1          7   20:55.5  6:45  62.95        0:49.4     3:39.9     18:01:29 
    9   715 Christie Lowell         33 F   1/1    F3034  Pleasant Hill OR          1          3   21:02.7  6:47  70.61        0:07.2     3:47.1     18:01:26 
   10   686 Anna Mare               21 F   1/1    F2024  Eugene        OR          8         50   21:20.0  6:52  69.38        0:17.3     4:04.4     18:01:25 
   11   670 Sam Galyen              20 M   2/2    M2024  Eugene        OR          9         50   21:41.7  6:59  60.09        0:21.7     4:26.1     18:01:25 
   12   685 Craig Leonard           41 M   1/2    M4044  Creswell      OR          1          1   21:45.2  7:01  63.18        0:03.5     4:29.6     18:01:28 
   13   684 Trisha Kluge            61 F   1/5    F6064  Eugene        OR         10         50   22:26.1  7:14  86.41        0:40.9     5:10.5     18:01:29 
   14   620 Trevor Adams            19 M   2/3    M1519  Eugene        OR         11         50   22:38.0  7:18  58.22        0:11.9     5:22.4     18:01:34 
   15   695 Rob Rotert              38 M   1/1    M3539  Eugene        OR         12         50   22:56.1  7:23  58.60        0:18.1     5:40.5     18:01:31 
   16   709 Joe Griffin             61 M   1/7    M6064  Springfield   OR          2          7   23:05.6  7:26  70.05        0:09.5     5:50.0     18:01:27 
   17   714 Livingstone Schartz     13 M   2/3    M1114  Eugene        OR         13         50   23:09.0  7:28  62.65        0:03.4     5:53.4     18:01:27 
   18   708 Jeffrye Barbisan        62 M   2/7    M6064  Eugene        OR         14         50   23:14.6  7:29  70.22        0:05.6     5:59.0     18:01:25 
   19   691 Tom Pattee              55 M   1/4    M5559  Springfield   OR          3          7   23:51.2  7:41  64.38        0:36.6     6:35.6     18:01:31 
   20   677 John Hall               64 M   3/7    M6064  Eugene        OR         15         50   24:40.4  7:57  67.34        0:49.2     7:24.8     18:01:30 
   21   633 Jake Brantley           40 M   2/2    M4044  Eugene        OR         16         50   25:07.3  8:06  54.31        0:26.9     7:51.7     18:01:32 
   22   666 Richard Clark           67 M   1/4    M6569  Eugene        OR         17         50   26:08.9  8:25  65.34        1:01.6     8:53.3     18:01:31 
   23   716 Cal Lowell              30 M   2/2    M3034  Pleasant Hill OR          2          3   26:15.6  8:28  49.23        0:06.7     9:00.0     18:01:36 
   24   650 Cody Campbell           19 M   3/3    M1519  Eugene        OR         18         50   26:26.4  8:31  49.82        0:10.8     9:10.8     18:01:35 
   25   711 Ginger Thramer          60 F   2/5    F6064  Eugene        OR         19         50   26:47.9  8:38  71.37        0:21.5     9:32.3     18:01:39 
   26   679 Tammy Hines             61 F   3/5    F6064  Eugene        OR         20         50   26:48.4  8:38  72.34        0:00.5     9:32.8     18:01:38 
   27   683 Brian Kau               57 M   2/4    M5559  Eugene        OR         21         50   26:48.5  8:38  58.28        0:00.1     9:32.9     18:01:32 
   28   712 Dale Coulombe           52 M   1/2    M5054  Eugene        OR         22         50   26:58.8  8:42  55.55        0:10.3     9:43.2     18:01:37 
   29   704 Rick Ohlson             69 M   2/4    M6569  Springfield   OR          4          7   27:01.7  8:42  64.47        0:02.9     9:46.1     18:01:32 
   30   721 Tim Cochran             51 M   2/2    M5054  Eugene        OR         23         50   27:12.1  8:46  54.63        0:10.4     9:56.5     18:01:35 
   31   705 Cambra Ward             58 F   1/2    F5559  Medford       OR          1          1   27:39.3  8:55  67.24        0:27.2    10:23.7     18:01:33 
   32   629 Teresa Bowen            58 F   2/2    F5559  Eugene        OR         24         50   27:40.7  8:55  67.20        0:01.4    10:25.1     18:01:39 
   33   713 Rosi Coulombe           49 F   1/1    F4549  Eugene        OR         25         50   27:42.9  8:56  59.75        0:02.2    10:27.3     18:01:37 
   34   675 Steven Grube            59 M   3/4    M5559  Eugene        OR         26         50   28:07.5  9:04  56.52        0:24.6    10:51.9     18:01:33 
   35   707 Don McLean              76 M   1/3    M7579  Eugene        OR         27         50   28:12.2  9:05  68.37        0:04.7    10:56.6     18:01:29 
   36   672 Michael Gibson          12 M   3/3    M1114  Junction City OR          1          1   28:40.0  9:14  51.87        0:27.8    11:24.4     18:01:37 
   37   710 Kelly Petewon           63 M   4/7    M6064  Springfield   OR          5          7   29:03.6  9:22  56.67        0:23.6    11:48.0     18:01:41 
   38   689 Wally Miller            67 M   3/4    M6569  Eugene        OR         28         50   30:19.9  9:46  56.33        1:16.3    13:04.3     18:01:42 
   39   667 Amy Davidson            44 F   2/3    F4044  Eugene        OR         29         50   30:46.4  9:55  51.14        0:26.5    13:30.8     18:01:45 
   40   693 Michael Richardson      57 M   4/4    M5559  Eugene        OR         30         50   30:46.8  9:55  50.77        0:00.4    13:31.2     18:01:40 
   41   651 Maggie Campbell         19 F   2/2    F1519  Corvallis     OR          1          1   30:47.0  9:55  48.27        0:00.2    13:31.4     18:01:35 
   42   669 Timothy Fassbender      62 M   5/7    M6064  Dexter        OR          1          1   31:01.5 10:00  52.60        0:14.5    13:45.9     18:01:47 
   43   717 Greig Lowell            61 M   6/7    M6064  Pleasant Hill OR          3          3   31:25.1 10:07  51.48        0:23.6    14:09.5     18:01:50 
   44   626 Robyn Anderson          37 F   1/1    F3539  Springfield   OR          6          7   31:27.0 10:08  47.87        0:01.9    14:11.4     18:01:44 
   45   702 Larry Wilson            76 M   2/3    M7579  Springfield   OR          7          7   31:28.9 10:08  61.27        0:01.9    14:13.3     18:01:43 
   46   688 Teresa Mason            60 F   4/5    F6064  Eugene        OR         31         50   34:42.1 11:11  55.09        3:13.2    17:26.5     18:01:54 
   47   718 Mimi Raiter             60 F   5/5    F6064  Eugene        OR         32         50   35:21.1 11:23  54.08        0:39.0    18:05.5     18:01:44 
   48   687 Dyana Mason             50 F   1/1    F5054  Eugene        OR         33         50   36:01.0 11:36  46.55        0:39.9    18:45.4     18:01:45 
   49   682 Marcia Isenberg         67 F   1/2    F6569  Eugene        OR         34         50   36:10.0 11:39  58.67        0:09.0    18:54.4     18:01:53 
   50   701 Jerry Stromme           60 M   7/7    M6064  Eugene        OR         35         50   37:24.1 12:03  42.87        1:14.1    20:08.5     18:01:40 
   51   671 Barbara Gaston          67 F   2/2    F6569  Eugene        OR         36         50   48:24.6 15:35  43.83       11:00.5    31:09.0     18:01:50 
   52   699 Jonathan Stafford       76 M   3/3    M7579  Eugene        OR         37         50   48:58.1 15:46  39.38        0:33.5    31:42.5     18:01:54 
   53   700 Molly Stafford          77 F   1/1    F7579  Eugene        OR         38         50   49:00.9 15:47  51.31        0:02.8    31:45.3     18:01:53 
   54   676 Robert Gustafson        69 M   4/4    M6569  Eugene        OR         39         50   49:05.6 15:49  35.49        0:04.7    31:50.0     18:01:51 
   55   723 Thomas Cochran           8 M   1/1    M0110  Eugene        OR         40         50   52:27.1 16:53  32.44        3:21.5    35:11.5     18:01:56 
   56   722 Sarah Cochran           43 F   3/3    F4044  Eugene        OR         41         50   53:00.8 17:04  29.45        0:33.7    35:45.2     18:01:57