2021 OTC Monthly Run/Walk Series #8


                                                           OTC Running Series #8
                                Pre's Trail
                         Eugene, OR    10/14/2021
 
                     Results By Eclectic Edge Racing 

                               5K Results          

Place No.           Name            Ag S Div/Tot  Div    City          St Time      Pace  Agegrade   Ahead Time Leader Ahead  Start    City Place City Total    
===== ===== ======================= == = ======== ====== ============= == ========= ===== ========== ========== ============= ======== ========== ========== 
    1   783 Joshua Gordon           47 M   1/3    M4549  Eugene        OR   17:31.8  5:39  82.15                              18:02:06          1         49 
    2   764 Luke Cheek              15 M   1/6    M1519  Harrisburg    OR   18:37.3  6:00  74.74        1:05.5     1:05.5     18:02:06          1         13 
    3   742 Ben Marean              47 M   2/3    M4549  Eugene        OR   19:16.9  6:13  74.69        0:39.6     1:45.1     18:02:05          2         49 
    4   753 Travis Seehafer         15 M   2/6    M1519  Harrisburg    OR   19:27.8  6:16  71.51        0:10.9     1:56.0     18:02:05          2         13 
    5   765 Tim Cheek               46 M   3/3    M4549  Harrisburg    OR   19:53.3  6:25  71.82        0:25.5     2:21.5     18:02:06          3         13 
    6   760 Daniel Vance            39 M   1/2    M3539  Eugene        OR   19:58.0  6:26  67.86        0:04.7     2:26.2     18:02:08          3         49 
    7   766 Curtis Talmadge         16 M   3/6    M1519  Harrisburg    OR   20:42.0  6:40  66.18        0:44.0     3:10.2     18:02:06          4         13 
    8   750 Rodrigo Rivas           19 M   4/6    M1519  Springfield   OR   20:51.2  6:43  63.22        0:09.2     3:19.4     18:02:07          1          7 
    9   748 Tom Reitmann            61 M   1/7    M6064  Los Angeles   CA   21:05.3  6:48  76.75        0:14.1     3:33.5     18:02:05          1          1 
   10   668 Bret Bellingham         33 M   1/2    M3034  Albany        OR   21:22.3  6:53  61.06        0:17.0     3:50.5     18:02:10          1          1 
   11   777 Ian Brown               59 M   1/7    M5559  Springfield   OR   21:27.9  6:55  74.08        0:05.6     3:56.1     18:02:06          2          7 
   12   744 Alex Muvua              32 M   2/2    M3034  Eugene        OR   21:41.8  6:59  59.92        0:13.9     4:10.0     18:02:08          4         49 
   13   767 Abe Noll                15 M   5/6    M1519  Harrisburg    OR   21:56.6  7:04  63.42        0:14.8     4:24.8     18:02:07          5         13 
   14   786 Joe Schwarte            57 M   2/7    M5559  Eugene        OR   22:20.2  7:12  69.99        0:23.6     4:48.4     18:02:08          5         49 
   15   768 Carter Daggett          14 M   1/3    M1114  Monroe        OR   22:33.0  7:16  62.90        0:12.8     5:01.2     18:02:05          1          1 
   16   747 Tom Pattee              55 M   3/7    M5559  Springfield   OR   22:54.7  7:23  67.07        0:21.7     5:22.9     18:02:10          3          7 
   17   735 David Jacobs            58 M   4/7    M5559  Eugene        OR   23:02.1  7:25  68.45        0:07.4     5:30.3     18:02:15          6         49 
   18   698 Rebekah Cook            18 F   1/5    F1519  Harrisburg    OR   23:04.2  7:26  64.88        0:02.1     5:32.4     18:02:07          6         13 
   19   741 Michelle Lopez          17 F   2/5    F1519  Harrisburg    OR   23:06.9  7:27  65.40        0:02.7     5:35.1     18:02:07          7         13 
   20   781 Hannah Henderson        15 F   3/5    F1519  Harrisburg    OR   23:08.8  7:27  66.97        0:01.9     5:37.0     18:02:07          8         13 
   21   740 Albert Lopez            14 M   2/3    M1114  Harrisburg    OR   23:29.1  7:34  60.40        0:20.3     5:57.3     18:02:06          9         13 
   22   729 John Hall               64 M   2/7    M6064  Eugene        OR   23:45.5  7:39  69.94        0:16.4     6:13.7     18:02:10          7         49 
   23   680 Jen Brennan             54 F   1/3    F5054  Eugene        OR   23:49.1  7:40  74.03        0:03.6     6:17.3     18:02:12          8         49 
   24   730 David Helder            42 M   1/1    M4044  Eugene        OR   23:55.6  7:43  57.89        0:06.5     6:23.8     18:02:11          9         49 
   25   751 Rob Rotert              38 M   2/2    M3539  Springfield   OR   24:05.2  7:46  55.84        0:09.6     6:33.4     18:02:13          4          7 
   26   724 Gretta Freyermuth       31 F   1/4    F3034  Eugene        OR   24:31.5  7:54  60.42        0:26.3     6:59.7     18:02:21         10         49 
   27   769 Ben Coutant             61 M   3/7    M6064  Eugene        OR   24:43.8  7:58  65.44        0:12.3     7:12.0     18:02:09         11         49 
   28   728 Robert Gustafson        69 M   1/4    M6569  Eugene        OR   24:45.0  7:58  70.44        0:01.2     7:13.2     18:02:16         12         49 
   29   692 Jeni Chambers           49 F   1/2    F4549  Eugene        OR   25:13.0  8:07  65.70        0:28.0     7:41.2     18:02:16         13         49 
   30   771 Richard Clark           67 M   2/4    M6569  Eugene        OR   25:13.5  8:08  67.73        0:00.5     7:41.7     18:02:09         14         49 
   31   785 Renee Gordon            41 F   1/3    F4044  Eugene        OR   25:14.1  8:08  60.96        0:00.6     7:42.3     18:02:19         15         49 
   32   784 Joelie Gordon            3 F   1/1    F0110  Eugene        OR   25:14.8  8:08  58.62        0:00.7     7:43.0     18:02:17         16         49 
   33   739 Kristen Lang            48 F   2/2    F4549  Harrisburg    OR   25:39.0  8:16  63.81        0:24.2     8:07.2     18:02:08         10         13 
   34   759 Kaya Taylor             15 F   4/5    F1519  Harrisburg    OR   25:49.7  8:19  60.01        0:10.7     8:17.9     18:02:07         11         13 
   35   732 Tammy Hines             61 F   1/4    F6064  Eugene        OR   25:53.5  8:20  74.93        0:03.8     8:21.7     18:02:12         17         49 
   36   733 Sarah Hovet             24 F   1/1    F2024  Eugene        OR   26:18.0  8:28  56.27        0:24.5     8:46.2     18:02:15         18         49 
   37   736 Brian Kau               57 M   5/7    M5559  Eugene        OR   26:26.9  8:31  59.11        0:08.9     8:55.1     18:02:16         19         49 
   38   776 Sue Philip              57 F   1/2    F5559  Eugene        OR   26:50.9  8:39  68.35        0:24.0     9:19.1     18:02:14         20         49 
   39   782 Michael Gibson          12 M   3/3    M1114  Junction City OR   27:08.5  8:45  54.78        0:17.6     9:36.7     18:02:12          1          1 
   40   770 Sean Hahn               52 M   1/2    M5054  Eugene        OR   27:11.5  8:46  55.10        0:03.0     9:39.7     18:02:09         21         49 
   41   696 Tim Cochran             51 M   2/2    M5054  Eugene        OR   27:21.7  8:49  54.34        0:10.2     9:49.9     18:02:09         22         49 
   42   761 Emmaline Williams       17 F   5/5    F1519  Harrisburg    OR   27:44.7  8:56  54.48        0:23.0    10:12.9     18:02:06         12         13 
   43   746 Rick Ohlson             69 M   3/4    M6569  Springfield   OR   27:47.9  8:57  62.72        0:03.2    10:16.1     18:02:18          5          7 
   44   703 Ben Davis               27 M   1/1    M2529  Eugene        OR   28:00.1  9:01  46.07        0:12.2    10:28.3     18:02:21         23         49 
   45   749 Michael Richardson      57 M   6/7    M5559  Eugene        OR   28:54.6  9:19  54.08        0:54.5    11:22.8     18:02:12         24         49 
   46   763 Victoria Yznaga         30 F   2/4    F3034  Eugene        OR   28:57.7  9:20  51.10        0:03.1    11:25.9     18:02:21         25         49 
   47   738 Astar Lambert           43 F   2/3    F4044  Eugene        OR   29:01.7  9:21  53.80        0:04.0    11:29.9     18:02:21         26         49 
   48   778 Jennifer Oneal          44 F   3/3    F4044  Eugene        OR   29:13.7  9:25  53.83        0:12.0    11:41.9     18:02:11         27         49 
   49   678 Molly Blancett          39 F   1/2    F3539  Eugene        OR   30:30.0  9:49  49.84        1:16.3    12:58.2     18:02:14         28         49 
   50   719 Mike Dibos              63 M   4/7    M6064  Eugene        OR   30:43.8  9:54  53.59        0:13.8    13:12.0     18:02:14         29         49 
   51   774 Karen Gates             56 F   2/2    F5559  Eugene        OR   30:51.3  9:56  58.66        0:07.5    13:19.5     18:02:18         30         49 
   52   743 Teresa Mason            61 F   2/4    F6064  Eugene        OR   31:36.9 10:11  61.36        0:45.6    14:05.1     18:02:23         31         49 
   53   637 Robyn Anderson          37 F   2/2    F3539  Springfield   OR   31:56.7 10:17  47.11        0:19.8    14:24.9     18:02:17          6          7 
   54   775 Mimi Raiter             60 F   3/4    F6064  Eugene        OR   33:03.4 10:39  57.88        1:06.7    15:31.6     18:02:18         32         49 
   55   773 John Spencer            67 M   4/4    M6569  Green Valley  AZ   33:15.0 10:43  51.38        0:11.6    15:43.2     18:02:10          1          1 
   56   779 Joan Brown              63 F   4/4    F6064  Eugene        OR   34:20.5 11:04  58.14        1:05.5    16:48.7     18:02:19         33         49 
   57   725 Will Gompert            56 M   7/7    M5559  Eugene        OR   34:21.1 11:04  45.12        0:00.6    16:49.3     18:02:16         34         49 
   58   780 David Brown             63 M   5/7    M6064  Eugene        OR   34:21.2 11:04  47.94        0:00.1    16:49.4     18:02:20         35         49 
   59   745 Nicole Newall           34 F   3/4    F3034  Eugene        OR   34:45.8 11:12  42.86        0:24.6    17:14.0     18:02:11         36         49 
   60   731 Stephanie Hewitt-Pellet 33 F   4/4    F3034  Eugene        OR   34:46.4 11:12  42.75        0:00.6    17:14.6     18:02:11         37         49 
   61   754 Michael Shriver         61 M   6/7    M6064  Eugene        OR   36:44.1 11:50  44.06        1:57.7    19:12.3     18:02:15         38         49 
   62   726 Zach Gompert            19 M   6/6    M1519  Eugene        OR   37:03.7 11:56  35.57        0:19.6    19:31.9     18:02:17         39         49 
   63   720 Elizabeth Fellman       13 F   1/1    F1114  Eugene        OR   37:05.4 11:57  43.05        0:01.7    19:33.6     18:02:17         40         49 
   64   758 Jerry Stromme           60 M   7/7    M6064  Eugene        OR   40:12.3 12:57  39.88        3:06.9    22:40.5     18:02:13         41         49 
   65   756 Jonathan Stafford       77 M   1/1    M7579  Eugene        OR   47:17.2 15:14  41.59        7:04.9    29:45.4     17:49:00         42         49 
   66   757 Molly Stafford          77 F   1/1    F7579  Eugene        OR   47:20.9 15:15  53.12        0:03.7    29:49.1     17:49:00         43         49 
   67   755 Keri Smith              50 F   2/3    F5054  Eugene        OR   55:26.2 17:51  30.25        8:05.3    37:54.4     18:02:24         44         49 
   68   772 Rebecca McMahon         51 F   3/3    F5054  Eugene        OR   55:49.0 17:58  30.40        0:22.8    38:17.2     18:02:25         45         49