2022 Coast Hills Classic Mountain Bike Race


                                                            Coast Hills Classic
                            Mountain Bike Race
                         Newport, OR    05/15/2022
 
                     Results By Eclectic Edge Racing 

                               12M Results          

Place No.   Name                    Ag S Div/Tot  Div                                      City            St Time      Rate Ahead Time Leader Ahead  Start    City Place City Total Teamname                                    
===== ===== ======================= == = ======== ======================================== =============== == ========= ==== ========== ============= ======== ========== ========== ======================================== 
    1   140 Ryan Crouter            27 M   1/4    Cat 3   19-39 Men                        Bend            OR 1:14:06.3  8.7                          10:25:59          1         10                                          
    2    20 Joshua Dicks            14 M   1/5    Cat 3   Junior Men 14-18                 Sherwood        OR 1:19:52.2  8.1    5:45.9     5:45.9     10:22:59          1          4 Rooster Racing                           
    3   135 Jake Williams           16 M   2/5    Cat 3   Junior Men 14-18                 North Bend      OR 1:24:10.2  7.7    4:18.0    10:03.9     10:22:59          1          1                                          
    4   119 James Umberhandt        12 M   1/5    Cat 3   Junior Men 10-13                 Portland        OR 1:27:48.7  7.4    3:38.5    13:42.4     10:22:59          1          9 Stumptown Cycling                        
    5    67 Ethan Lyster            15 M   3/5    Cat 3   Junior Men 14-18                 Sherwood        OR 1:29:19.0  7.3    1:30.3    15:12.7     10:22:59          2          4                                          
    6    37 Patrick Harrington      48 M   1/5    Cat 3   40-49 Men                        West Linn       OR 1:31:05.0  7.1    1:46.0    16:58.7     10:25:59          1          3 Diamond Dogs                             
    7   123 Jaclyn Walles           29 F   1/4    Cat 3   19-39 Women                      Bend            OR 1:31:48.3  7.1    0:43.3    17:42.0     10:34:59          2         10                                          
    8    58 Raleigh Kraynik         11 M   2/5    Cat 3   Junior Men 10-13                 Bandon          OR 1:32:16.9  7.0    0:28.6    18:10.6     10:22:59          1          1                                          
    9     9 Monte Bump              14 M   4/5    Cat 3   Junior Men 14-18                 Lake Oswego     OR 1:32:23.6  7.0    0:06.7    18:17.3     10:22:59          1          1                                          
   10    92 Steve Rearden           70 M   1/1    Cat 3   70+ Men                          Portland        OR 1:34:12.0  6.9    1:48.4    20:05.7     10:28:59          2          9 Blondie Velo                             
   11    14 Doug Cousineau          61 M   1/2    Cat 3   60-69 Men                        Bend            OR 1:34:39.8  6.8    0:27.8    20:33.5     10:28:59          3         10 diamond dogs                             
   12   132 Florence Perez          34 F   2/4    Cat 3   19-39 Women                      Bend            OR 1:36:22.0  6.7    1:42.2    22:15.7     10:34:59          4         10                                          
   13    27 Jon Friese              53 M   1/2    Cat 3   50-59 Men                        Bend            OR 1:39:28.5  6.5    3:06.5    25:22.2     10:28:59          5         10                                          
   14    86 Michael Pearce          40 M   2/5    Cat 3   40-49 Men                        Newport         OR 1:39:31.5  6.5    0:03.0    25:25.2     10:25:59          1          3                                          
   15    74 Adam Mendel             36 M   2/4    Cat 3   19-39 Men                        Bend            OR 1:41:42.4  6.4    2:10.9    27:36.1     10:25:59          6         10                                          
   16   134 Shaun Slowik            60 M   2/2    Cat 3   60-69 Men                        Amity           OR 1:43:56.9  6.2    2:14.5    29:50.6     10:28:59          1          1                                          
   17   102 Julian Smith            49 M   2/2    Cat 3   50-59 Men                        Portland        OR 1:45:59.1  6.1    2:02.2    31:52.8     10:28:59          3          9                                          
   18   127 Porter Younkin          11 M   3/5    Cat 3   Junior Men 10-13                 Medford         OR 1:46:59.7  6.1    1:00.6    32:53.4     10:22:59          1          1 Ashland Devo                             
   19     2 Jack Abel               11 M   4/5    Cat 3   Junior Men 10-13                 Portland        OR 1:47:02.0  6.1    0:02.3    32:55.7     10:22:59          4          9 Planet PDX                               
   20    32 Alberto Gonzalez        45 M   3/5    Cat 3   40-49 Men                        Newport         OR 1:48:12.1  6.0    1:10.1    34:05.8     10:25:59          2          3                                          
   21   110 Jason Stowers           12 M   4/5    Cat 3   40-49 Men                        Corvallis       OR 1:49:22.6  5.9    1:10.5    35:16.3     10:25:59          1          4                                          
   22    79 Benjamin Morgan         37 M   3/4    Cat 3   19-39 Men                        Milwaukie       OR 1:50:59.5  5.8    1:36.9    36:53.2     10:25:59          1          1 Firestone Walker/805 Brewing Co          
   23   112 Porter Stowers          14 M   5/5    Cat 3   Junior Men 14-18                 Corvallis       OR 1:52:22.4  5.8    1:22.9    38:16.1     10:22:59          2          4 Marys Bicycle Club                       
   24    39 Scout Harrington        13 F   1/1    Cat 3   Junior Women 10-13               West Linn       OR 1:52:34.2  5.8    0:11.8    38:27.9     10:31:59          2          3                                          
   25    82 Darryl O Beirne         52 M   1/1    Cat 2    50-59 Men                       Portland        OR 1:53:32.0  5.7    0:57.8    39:25.7     10:28:59          5          9                                          
   26    61 Casey Lamora            28 F   3/4    Cat 3   19-39 Women                      Sherwood        OR 1:54:12.5  5.7    0:40.5    40:06.2     10:34:59          3          4                                          
   27    73 Avie Meadows            42 F   1/3    Cat 3   40-49 Women                      Corvallis       OR 1:55:29.1  5.6    1:16.6    41:22.8     10:34:59          3          4 Marys Bicycle Club                       
   28     1 Amanda Abel             55 F   1/1    Cat 3   50-59 Women                      Portland        OR 1:57:29.1  5.5    2:00.0    43:22.8     10:34:59          6          9 Planet PDX                               
   29    18 Nick Davis              39 M   5/5    Cat 3   40-49 Men                        Burns           OR 1:59:09.2  5.4    1:40.1    45:02.9     10:25:59          1          1 Team 10 Barrel                           
   30    90 Brian Quigley           55 M   1/1    Fat Bike                                 Stayton         OR 2:00:35.2  5.4    1:26.0    46:28.9     10:28:59          1          1 Capitol Velo                             
   31    41 David Hawkins           31 M   4/4    Cat 3   19-39 Men                        Fairchild Afb   WA 2:01:14.0  5.3    0:38.8    47:07.7     10:25:59          1          1                                          
   32   124 Michelle Willet         43 F   2/3    Cat 3   40-49 Women                      Wenatchee       WA 2:11:38.8  4.9   10:24.8    57:32.5     10:34:59          1          1 RIDGE Cyclesport                         
   33    23 Konnor Elek             10 M   5/5    Cat 3   Junior Men 10-13                 Bend            OR 2:39:31.2  4.1   27:52.4  1:25:24.9     10:22:59          7         10 Team 10 Barrel                           
   34    33 Ana Grecu               35 F   4/4    Cat 3   19-39 Women                      Portland        OR 2:50:55.3  3.8   11:24.1  1:36:49.0     10:34:59          7          9 Rocco's Chicken                          
   35   118 Isabelle Umberhandt     16 F   1/1    Cat 3  Junior Women 14-18                Portland        OR 2:56:35.7  3.7    5:40.4  1:42:29.4     10:31:59          8          9 Stumptown Cycling                        
   36    26 Jennifer Friese         49 F   3/3    Cat 3   40-49 Women                      Bend            OR 3:06:00.7  3.5    9:25.0  1:51:54.4     10:19:59          8         10