2022 Coast Hills Classic Mountain Bike Race


                                                            Coast Hills Classic
                            Mountain Bike Race
                         Newport, OR    05/15/2022
 
                     Results By Eclectic Edge Racing 

                               24M Results          

Place No.   Name                    Ag S Div/Tot  Div                                      City            St Time      Rate Start    Ahead Time Leader Ahead  City Place City Total Teamname                                    
===== ===== ======================= == = ======== ======================================== =============== == ========= ==== ======== ========== ============= ========== ========== ======================================== 
    1   130 Landon Farnsworth       23 M   1/5    Elite Men                                Bend            OR 1:53:01.8 11.5 10:01:59                                   1         11                                          
    2    65 Andrew Loaiza           34 M   1/8    Cat 1   19-44 Men                        Portland        OR 2:02:26.1 10.6 10:01:59    9:24.3     9:24.3              1         14 Mettle Cycling                           
    3    89 Evan Plews              46 M   2/5    Elite Men                                Wenatchee       WA 2:03:05.7 10.5 10:01:59    0:39.6    10:03.9              1          1 RIDGE Cyclesport                         
    4    28 Paul Furst              23 M   3/5    Elite Men                                Vancouver       WA 2:05:42.9 10.3 10:01:59    2:37.2    12:41.1              1          8 Dialed Cycling Team                      
    5    85 Seth Patla              45 M   1/2    Singlespeed Men                          Forest Grove    OR 2:06:00.9 10.3 10:04:59    0:18.0    12:59.1              1          1 PDXTI p/b Elevator Coffee                
    6    44 Scott Hood              48 M   1/7    Cat 1   45+ Men                          North Bend      OR 2:07:21.2 10.2 10:04:59    1:20.3    14:19.4              1          3 Moe’s Bike Shop                        
    7    80 Jonathan Myers          55 M   4/5    Elite Men                                Portland        OR 2:08:51.8 10.1 10:01:59    1:30.6    15:50.0              2         14 Team S&M                                 
    8    13 Sean Corey              38 M   2/8    Cat 1   19-44 Men                        Vancouver       WA 2:08:56.4 10.1 10:01:59    0:04.6    15:54.6              2          8 Mettle Cycling                           
    9   129 Andy Olsson             47 M   2/7    Cat 1   45+ Men                          Hood River      OR 2:11:03.5  9.9 10:04:59    2:07.1    18:01.7              1          3                                          
   10   108 Sylas Storer            16 M   1/4    Cat 1    14-18 Junior Men                Corvallis       OR 2:11:43.0  9.8 10:04:59    0:39.5    18:41.2              1          5 Marys Bicycle Club/Team Tacovore         
   11    49 Shane Johnson           38 M   5/5    Elite Men                                Redmond         OR 2:12:22.2  9.8 10:01:59    0:39.2    19:20.4              1          3 Dryve Racing                             
   12    25 William Fogarty         16 M   2/4    Cat 1    14-18 Junior Men                Sisters         OR 2:12:26.4  9.8 10:04:59    0:04.2    19:24.6              1          2 Cascadia Junior Cycling                  
   13   105 Andrzej Stadnik         32 M   3/8    Cat 1   19-44 Men                        Portland        OR 2:12:47.9  9.8 10:01:59    0:21.5    19:46.1              3         14 Mudslinger Adventure Squad               
   14    72 John McCaffrey          56 M   3/7    Cat 1   45+ Men                          Portland        OR 2:16:13.4  9.5 10:04:59    3:25.5    23:11.6              4         14                                          
   15   122 Kenneth Wahrenberger    26 M   4/8    Cat 1   19-44 Men                        Portland        OR 2:18:38.7  9.3 10:01:59    2:25.3    25:36.9              5         14 Team Oregon p/b Rodda Paint              
   16    17 Kieron Crossley         22 M   5/8    Cat 1   19-44 Men                        Vancouver       WA 2:22:42.8  9.1 10:01:59    4:04.1    29:41.0              3          8 Gene Johnson Cycling                     
   17     6 Jack Billowitz          14 M   3/4    Cat 1    14-18 Junior Men                Bend            OR 2:23:15.2  9.0 10:04:59    0:32.4    30:13.4              2         11 Cascadia Junior Cycling                  
   18    70 Pierce Martin           32 M   6/8    Cat 1   19-44 Men                        Hood River      OR 2:25:10.8  8.9 10:01:59    1:55.6    32:09.0              2          3 Team Finger                              
   19    95 Ryan Russell            48 M   4/7    Cat 1   45+ Men                          Beaverton       OR 2:25:53.2  8.9 10:04:59    0:42.4    32:51.4              1          2 Elevation Fitness & Performance          
   20    54 Brooks Kary             38 M   1/4    Cat 2    19-39 Men                       Dallas          OR 2:27:26.7  8.8 10:13:59    1:33.5    34:24.9              1          1                                          
   21    36 Terry Hamness           51 M   1/12   Cat 2    50-59 Men                       Washougal       WA 2:29:26.9  8.7 10:16:59    2:00.2    36:25.1              1          1 Dialed cycling team                      
   22   100 Aaron Slowik            34 M   2/4    Cat 2    19-39 Men                       Amity           OR 2:29:38.4  8.7 10:13:59    0:11.5    36:36.6              1          1                                          
   23   103 Witali Spuling          39 M   3/4    Cat 2    19-39 Men                       Portland        OR 2:31:48.7  8.5 10:13:59    2:10.3    38:46.9              6         14                                          
   24   113 Ben Taber               32 M   7/8    Cat 1   19-44 Men                        Bend            OR 2:34:16.9  8.4 10:01:59    2:28.2    41:15.1              3         11 Team 10 Barrel                           
   25    11 Sam Conklin             30 M   4/4    Cat 2    19-39 Men                       Portland        OR 2:36:12.1  8.3 10:13:59    1:55.2    43:10.3              7         14                                          
   26    51 Erik Johnson            54 M   2/12   Cat 2    50-59 Men                       Hornbrook       CA 2:36:34.9  8.3 10:16:59    0:22.8    43:33.1              1          1                                          
   27   138 Carl Brakenhielm        50 M   5/7    Cat 1   45+ Men                          Lake Oswego     OR 2:37:03.5  8.3 10:04:59    0:28.6    44:01.7              1          1                                          
   28    64 Jenna Lingwood          41 F   1/4    Cat 1   Women 19+                        Portland        OR 2:37:20.9  8.2 10:07:59    0:17.4    44:19.1              8         14 Point S Nokian                           
   29   128 Ryan Younkin            41 M   1/3    Cat 2    40-49 Men                       Medford         OR 2:37:52.4  8.2 10:13:59    0:31.5    44:50.6              1          3 Ashland Devo                             
   30    12 Jesse Coombs            52 M   3/12   Cat 2    50-59 Men                       Corvallis       OR 2:41:02.0  8.0 10:16:59    3:09.6    48:00.2              2          5 Byzick + Company Cycling                 
   31    60 Owen Kuhl               15 M   4/4    Cat 1    14-18 Junior Men                Medford         OR 2:42:01.7  8.0 10:04:59    0:59.7    48:59.9              2          3 Ashland Devo / Handlebar                 
   32   137 Mike Hamness            50 M   4/12   Cat 2    50-59 Men                       Vancouver       WA 2:42:22.9  8.0 10:16:59    0:21.2    49:21.1              4          8                                          
   33   133 Joe Cooper              55 M   6/7    Cat 1   45+ Men                          Ashland         OR 2:43:50.6  7.9 10:04:59    1:27.7    50:48.8              1          1                                          
   34   125 John Wilson             63 M   1/5    Cat 2    60+ Men                         Corvallis       OR 2:44:32.1  7.9 10:16:59    0:41.5    51:30.3              3          5 Team S+M                                 
   35    91 Jenna Raymond           16 F   1/1    Elite Women                              Bend            OR 2:45:54.7  7.8 10:07:59    1:22.6    52:52.9              4         11 Cascadia Junior Cycling                  
   36   116 Quinn Tirpak            24 M   8/8    Cat 1   19-44 Men                        Bend            OR 2:46:47.0  7.8 10:01:59    0:52.3    53:45.2              5         11 Team 10 Barrel                           
   37    62 Andy Leritz             55 M   5/12   Cat 2    50-59 Men                       Portland        OR 2:47:01.6  7.8 10:16:59    0:14.6    53:59.8              9         14 Team Lazy Tarantulas                     
   38   126 Brian Wise              51 M   6/12   Cat 2    50-59 Men                       Vancouver       WA 2:47:08.0  7.8 10:16:59    0:06.4    54:06.2              5          8 Dialed Cycling Team                      
   39     5 Todd Anderson           59 M   2/5    Cat 2    60+ Men                         Sequim          WA 2:47:57.7  7.7 10:16:59    0:49.7    54:55.9              1          1 NONE                                     
   40   120 Robert Umberhandt       44 M   2/3    Cat 2    40-49 Men                       Portland        OR 2:49:50.3  7.6 10:13:59    1:52.6    56:48.5             10         14 Stumptown Cycling                        
   41     8 Joe Buffalino           50 M   7/12   Cat 2    50-59 Men                       Eugene          OR 2:50:51.4  7.6 10:16:59    1:01.1    57:49.6              1          2                                          
   42    24 Jonathon Fogarty        46 M   7/7    Cat 1   45+ Men                          Sisters         OR 2:51:04.3  7.6 10:04:59    0:12.9    58:02.5              2          2                                          
   43     3 Michael Abel            53 M   8/12   Cat 2    50-59 Men                       Portland        OR 2:54:07.0  7.4 10:16:59    3:02.7  1:01:05.2             11         14 Planet PDX                               
   44    40 Jennifer Hart           52 F   2/4    Cat 1   Women 19+                        North Bend      OR 2:57:38.9  7.3 10:07:59    3:31.9  1:04:37.1              2          3 Moe’s Bike Shop                        
   45    94 Peter Rudge             44 M   3/3    Cat 2    40-49 Men                       Bend            OR 2:59:20.7  7.2 10:13:59    1:41.8  1:06:18.9              6         11 Peter Rudge                              
   46   104 David Staczek           53 M   9/12   Cat 2    50-59 Men                       Portland        OR 2:59:54.4  7.2 10:16:59    0:33.7  1:06:52.6             12         14 Rolling Thunder p/b The Missing Link     
   47    59 Dylan Kuhl              13 M   1/2    Cat 2    14-18 Junior Men                Medford         OR 3:01:31.0  7.1 10:10:59    1:36.6  1:08:29.2              3          3 Ashland Devo / HandleBar                 
   48    69 Ryan Mares              15 M   2/2    Cat 2    14-18 Junior Men                Beaverton       OR 3:03:11.4  7.1 10:10:59    1:40.4  1:10:09.6              2          2 Team Oregon p/b Rodda Paint              
   49    22 Jonathan Elek           48 M   1/2    Clydesdale 200+ Men                      Sw Bend         OR 3:04:51.2  7.0 10:16:59    1:39.8  1:11:49.4              1          1 Team 10 Barrel                           
   50    96 Chirs Sarrett           43 M   2/2    Clydesdale 200+ Men                      Albany          OR 3:07:21.5  6.9 10:16:59    2:30.3  1:14:19.7              1          1 Dialed Cycling Team                      
   51    77 Mark Miller             66 M   3/5    Cat 2    60+ Men                         Corvallis       OR 3:09:12.7  6.8 10:16:59    1:51.2  1:16:10.9              4          5 Marys Bicycle Club                       
   52    99 James Sipe              50 M  10/12   Cat 2    50-59 Men                       Bend            OR 3:09:15.4  6.8 10:16:59    0:02.7  1:16:13.6              7         11 Dudah                                    
   53    75 John Mersmann           56 M  11/12   Cat 2    50-59 Men                       Corvallis       OR 3:09:26.5  6.8 10:16:59    0:11.1  1:16:24.7              5          5                                          
   54   131 Kira Corbett            22 F   1/2    Cat 2    19-39 Women                     Bend            OR 3:13:13.8  6.7 10:19:59    3:47.3  1:20:12.0              8         11                                          
   55    68 Nick Madronio           63 M   4/5    Cat 2    60+ Men                         Kelso           WA 3:15:05.0  6.6 10:16:59    1:51.2  1:22:03.2              1          1                                          
   56    35 Abbi Hamlin             26 F   3/4    Cat 1   Women 19+                        Bend            OR 3:18:01.8  6.5 10:07:59    2:56.8  1:25:00.0              9         11 Riders Inc.                              
   57    29 Stefan Furst            64 M   5/5    Cat 2    60+ Men                         Vancouver       WA 3:18:49.7  6.5 10:16:59    0:47.9  1:25:47.9              6          8 Dialed cycling team                      
   58     7 Layla Billowitz         49 F   1/2    Cat 2    40-49 Women                     Bend            OR 3:23:27.0  6.4 10:19:59    4:37.3  1:30:25.2             10         11 Team 10 Barrel                           
   59    56 Darryl Kent             59 M  12/12   Cat 2    50-59 Men                       Toutle          WA 3:27:50.0  6.2 10:16:59    4:23.0  1:34:48.2              1          1                                          
   60    55 Taylor Kennedy          31 F   4/4    Cat 1   Women 19+                        Hood River      OR 3:32:54.4  6.1 10:07:59    5:04.4  1:39:52.6              3          3 Team Finger                              
   61   106 Dani Stiles             45 F   2/2    Cat 2    40-49 Women                     Vancouver       WA 3:36:43.3  6.0 10:19:59    3:48.9  1:43:41.5              7          8 Team 10 Barrel                           
   62    31 Taylor Gilbert          34 F   2/2    Cat 2    19-39 Women                     Redmond         OR 3:42:53.2  5.8 10:19:59    6:09.9  1:49:51.4              2          3 Boneyard                                 
   63    30 Dain Gilbert            34 M   2/2    Singlespeed Men                          Redmond         OR 3:57:48.6  5.4 10:04:59   14:55.4  2:04:46.8              3          3 Boneyard