2022 Coast Hills Classic Mountain Bike Race


                                
                            Coast Hills Classic
                            Mountain Bike Race
                         Newport, OR    05/15/2022
 

                 ********* 24M BY DIVISION **************

                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1   130 Landon Farnsworth       23 Bend               OR 1:53:01.8 11.5 
    2    65 Andrew Loaiza           34 Portland           OR 2:02:26.1 10.6 
    3    89 Evan Plews              46 Wenatchee          WA 2:03:05.7 10.5 
               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1    64 Jenna Lingwood          41 Portland           OR 2:37:20.9  8.2 
    2    91 Jenna Raymond           16 Bend               OR 2:45:54.7  7.8 
    3    40 Jennifer Hart           52 North Bend         OR 2:57:38.9  7.3 
DIVISION:  Elite Men
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1   130 Landon Farnsworth       23 Bend               OR 1:53:01.8 11.5 
    2    89 Evan Plews              46 Wenatchee          WA 2:03:05.7 10.5 
    3    28 Paul Furst              23 Vancouver          WA 2:05:42.9 10.3 
    4    80 Jonathan Myers          55 Portland           OR 2:08:51.8 10.1 
    5    49 Shane Johnson           38 Redmond            OR 2:12:22.2  9.8 
DIVISION:  Elite Women
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1    91 Jenna Raymond           16 Bend               OR 2:45:54.7  7.8 
DIVISION:  Cat 1 Men 19-44
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1    65 Andrew Loaiza           34 Portland           OR 2:02:26.1 10.6 
    2    13 Sean Corey              38 Vancouver          WA 2:08:56.4 10.1 
    3   105 Andrzej Stadnik         32 Portland           OR 2:12:47.9  9.8 
    4   122 Kenneth Wahrenberger    26 Portland           OR 2:18:38.7  9.3 
    5    17 Kieron Crossley         22 Vancouver          WA 2:22:42.8  9.1 
    6    70 Pierce Martin           32 Hood River         OR 2:25:10.8  8.9 
    7   113 Ben Taber               32 Bend               OR 2:34:16.9  8.4 
    8   116 Quinn Tirpak            24 Bend               OR 2:46:47.0  7.8 
DIVISION:  Cat 1 Men 45+
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1    44 Scott Hood              48 North Bend         OR 2:07:21.2 10.2 
    2   129 Andy Olsson             47 Hood River         OR 2:11:03.5  9.9 
    3    72 John McCaffrey          56 Portland           OR 2:16:13.4  9.5 
    4    95 Ryan Russell            48 Beaverton          OR 2:25:53.2  8.9 
    5   138 Carl Brakenhielm        50 Lake Oswego        OR 2:37:03.5  8.3 
    6   133 Joe Cooper              55 Ashland            OR 2:43:50.6  7.9 
    7    24 Jonathon Fogarty        46 Sisters            OR 2:51:04.3  7.6 
DIVISION:  Cat 1 Women 19+
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1    64 Jenna Lingwood          41 Portland           OR 2:37:20.9  8.2 
    2    40 Jennifer Hart           52 North Bend         OR 2:57:38.9  7.3 
    3    35 Abbi Hamlin             26 Bend               OR 3:18:01.8  6.5 
    4    55 Taylor Kennedy          31 Hood River         OR 3:32:54.4  6.1 
DIVISION:  Cat 1 Junior Men 14-18
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1   108 Sylas Storer            16 Corvallis          OR 2:11:43.0  9.8 
    2    25 William Fogarty         16 Sisters            OR 2:12:26.4  9.8 
    3     6 Jack Billowitz          14 Bend               OR 2:23:15.2  9.0 
    4    60 Owen Kuhl               15 Medford            OR 2:42:01.7  8.0 
DIVISION:  Cat 1 Junior Women 14-18
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
DIVISION:  Cat 2 Junior Men 14-18
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1    59 Dylan Kuhl              13 Medford            OR 3:01:31.0  7.1 
    2    69 Ryan Mares              15 Beaverton          OR 3:03:11.4  7.1 
DIVISION:  Cat 2 Men 19-39
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1    54 Brooks Kary             38 Dallas             OR 2:27:26.7  8.8 
    2   100 Aaron Slowik            34 Amity              OR 2:29:38.4  8.7 
    3   103 Witali Spuling          39 Portland           OR 2:31:48.7  8.5 
    4    11 Sam Conklin             30 Portland           OR 2:36:12.1  8.3 
DIVISION:  Cat 2 Men 40-49
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1   128 Ryan Younkin            41 Medford            OR 2:37:52.4  8.2 
    2   120 Robert Umberhandt       44 Portland           OR 2:49:50.3  7.6 
    3    94 Peter Rudge             44 Bend               OR 2:59:20.7  7.2 
DIVISION:  Cat 2 Men 50-59
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1    36 Terry Hamness           51 Washougal          WA 2:29:26.9  8.7 
    2    51 Erik Johnson            54 Hornbrook          CA 2:36:34.9  8.3 
    3    12 Jesse Coombs            52 Corvallis          OR 2:41:02.0  8.0 
    4   137 Mike Hamness            50 Vancouver          WA 2:42:22.9  8.0 
    5    62 Andy Leritz             55 Portland           OR 2:47:01.6  7.8 
    6   126 Brian Wise              51 Vancouver          WA 2:47:08.0  7.8 
    7     8 Joe Buffalino           50 Eugene             OR 2:50:51.4  7.6 
    8     3 Michael Abel            53 Portland           OR 2:54:07.0  7.4 
    9   104 David Staczek           53 Portland           OR 2:59:54.4  7.2 
   10    99 James Sipe              50 Bend               OR 3:09:15.4  6.8 
   11    75 John Mersmann           56 Corvallis          OR 3:09:26.5  6.8 
   12    56 Darryl Kent             59 Toutle             WA 3:27:50.0  6.2 
DIVISION:  Cat 2 Men 60+
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1   125 John Wilson             63 Corvallis          OR 2:44:32.1  7.9 
    2     5 Todd Anderson           59 Sequim             WA 2:47:57.7  7.7 
    3    77 Mark Miller             66 Corvallis          OR 3:09:12.7  6.8 
    4    68 Nick Madronio           63 Kelso              WA 3:15:05.0  6.6 
    5    29 Stefan Furst            64 Vancouver          WA 3:18:49.7  6.5 
DIVISION:  Cat 2 Junior Women 14-18
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
DIVISION:  Cat 2 Women 19-39
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1   131 Kira Corbett            22 Bend               OR 3:13:13.8  6.7 
    2    31 Taylor Gilbert          34 Redmond            OR 3:42:53.2  5.8 
DIVISION:  Cat 2 Women 40-49
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1     7 Layla Billowitz         49 Bend               OR 3:23:27.0  6.4 
    2   106 Dani Stiles             45 Vancouver          WA 3:36:43.3  6.0 
DIVISION:  Cat 2 Women 50+
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
DIVISION:  Clydesdale 200+
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1    22 Jonathan Elek           48 Sw Bend            OR 3:04:51.2  7.0 
    2    96 Chirs Sarrett           43 Albany             OR 3:07:21.5  6.9 
DIVISION:  Singlespeed Men
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ==== 
    1    85 Seth Patla              45 Forest Grove       OR 2:06:00.9 10.3 
    2    30 Dain Gilbert            34 Redmond            OR 3:57:48.6  5.4 
DIVISION:  Singlespeed Women
Place No.   Name                    Ag City               St Time      Rate    
===== ===== ======================= == ================== == ========= ====