2022 Ridgeline Ramble


                                                             Ridgeline Ramble
                           Run Big Trail Series
                         Eugene, OR    05/28/2022
 
                     Results By Eclectic Edge Racing 

                               10K Results          

Place No.   Name                    Ag S Div/Tot  Div   City          St Time      Pace  Start    Ahead Time Leader Ahead  Start    City Place City Total    
===== ===== ======================= == = ======== ===== ============= == ========= ===== ======== ========== ============= ======== ========== ========== 
    1    50 Rachel Hawkins          29 F   1/3    F2529 Glide         OR   43:19.1  6:59 8:32:10                           8:32:10           1          1 
    2    34 Macie Gale              27 F   2/3    F2529 Eugene        OR   43:57.0  7:05 8:32:10     0:37.9     0:37.9     8:32:10           1         31 
    3     2 Drew Anderson           32 M   1/4    M3034 Eugene        OR   47:00.9  7:34 8:32:12     3:03.9     3:41.8     8:32:12           2         31 
    4   122 Reid Weaver             39 M   1/4    M3539 Eugene        OR   48:03.9  7:45 8:32:13     1:03.0     4:44.8     8:32:13           3         31 
    5   131 Breckyn Kornachuk       16 F   1/2    F1519 Lake Oswego   OR   48:41.7  7:51 8:32:11     0:37.8     5:22.6     8:32:11           1          2 
    6    54 Kelly Henry             46 M   1/7    M4549 Harrisburg    OR   50:30.5  8:08 8:32:14     1:48.8     7:11.4     8:32:14           1          3 
    7    43 Stanley Hall            68 M   1/1    M6569 Dexter        OR   51:06.3  8:14 8:32:21     0:35.8     7:47.2     8:32:21           1          2 
    8    51 Chris Hazen             53 M   1/5    M5054 Eugene        OR   52:17.7  8:25 8:32:13     1:11.4     8:58.6     8:32:13           4         31 
    9    17 Judah Calhoun           15 M   1/3    M1519 Harrisburg    OR   53:37.8  8:38 8:32:12     1:20.1    10:18.7     8:32:12           2          3 
   10    52 David Hazen             33 M   2/4    M3034 Oregon City   OR   53:49.9  8:40 8:32:18     0:12.1    10:30.8     8:32:18           1          1 
   11    45 David Harpel            31 M   3/4    M3034 Springfield   OR   54:36.3  8:48 8:32:20     0:46.4    11:17.2     8:32:20           1          8 
   12    88 Jaci Nixon              14 F   1/1    F1114 Turner        OR   54:42.8  8:49 8:32:11     0:06.5    11:23.7     8:32:11           1          1 
   13   129 Eliza Appleyard         16 F   2/2    F1519 Lake Oswego   OR   56:06.2  9:02 8:32:11     1:23.4    12:47.1     8:32:11           2          2 
   14   130 Sean Danaher            32 M   4/4    M3034 Manzanita     OR   57:58.0  9:20 8:32:12     1:51.8    14:38.9     8:32:12           1          2 
   15    64 Cameron James           24 M   1/3    M2024 Eugene        OR   58:27.0  9:25 8:32:11     0:29.0    15:07.9     8:32:11           5         31 
   16    77 Marek Maker             39 M   2/4    M3539 Eugene        OR   58:54.5  9:29 8:32:16     0:27.5    15:35.4     8:32:16           6         31 
   17   105 Jon Schneider           40 M   1/2    M4044 Eugene        OR   59:02.2  9:31 8:32:27     0:07.7    15:43.1     8:32:27           7         31 
   18     7 Megan Banks             56 F   1/3    F5559 Eugene        OR   59:12.9  9:32 8:32:15     0:10.7    15:53.8     8:32:15           8         31 
   19   138 Micaela Russo           31 F   1/2    F3034 Manzanita     OR   59:23.9  9:34 8:32:13     0:11.0    16:04.8     8:32:13           2          2 
   20   141 Mark Nystrom            53 M   2/5    M5054 Eugene        OR   59:25.1  9:34 8:32:18     0:01.2    16:06.0     8:32:18           9         31 
   21   142 Eric Nystrom            55 M   1/3    M5559 Minneapolis   MN   59:38.2  9:36 8:32:18     0:13.1    16:19.1     8:32:18           1          2 
   22   106 Jean Schulz             60 F   1/2    F6064 Eugene        OR   59:58.8  9:40 8:32:15     0:20.6    16:39.7     8:32:15          10         31 
   23    60 Michelle Holcomb        28 F   3/3    F2529 Oakland       OR 1:00:04.3  9:41 8:32:20     0:05.5    16:45.2     8:32:20           1          1 
   24    22 Andrea Castelli-Mccourt 46 F   1/5    F4549 Eugene        OR 1:00:07.3  9:41 8:32:18     0:03.0    16:48.2     8:32:18          11         31 
   25    67 Anna Kelly              36 F   1/4    F3539 Eugene        OR 1:00:14.4  9:42 8:32:17     0:07.1    16:55.3     8:32:17          12         31 
   26    16 Charlie Burnett         45 M   2/7    M4549 Eugene        OR 1:00:33.2  9:45 8:32:15     0:18.8    17:14.1     8:32:15          13         31 
   27    32 Angila Franklin         41 F   1/5    F4044 Springfield   OR 1:01:09.8  9:51 8:32:22     0:36.6    17:50.7     8:32:22           2          8 
   28     9 John Beltran            35 M   3/4    M3539 Springfield   OR 1:01:20.6  9:53 8:32:21     0:10.8    18:01.5     8:32:21           3          8 
   29    38 Kimberly Gill           37 F   2/4    F3539 Eugene        OR 1:01:33.1  9:55 8:32:19     0:12.5    18:14.0     8:32:19          14         31 
   30    37 Brittni Gibson          23 F   1/1    F2024 Roseburg      OR 1:01:34.5  9:55 8:32:13     0:01.4    18:15.4     8:32:13           1          1 
   31    70 Cody Leish              20 M   2/3    M2024 Oakridge      OR 1:02:15.7 10:02 8:32:25     0:41.2    18:56.6     8:32:25           1          2 
   32    68 Christopher Lamas       22 M   3/3    M2024 Pacoima       CA 1:02:17.5 10:02 8:32:25     0:01.8    18:58.4     8:32:25           1          1 
   33    44 Travis Hamper           46 M   3/7    M4549 Cheshire      OR 1:02:38.7 10:05 8:32:17     0:21.2    19:19.6     8:32:17           1          1 
   34     4 Brad Asher              45 M   4/7    M4549 Lowell        OR 1:03:30.7 10:14 8:32:17     0:52.0    20:11.6     8:32:17           1          2 
   35    80 Nicole Martinez         36 F   3/4    F3539 Eugene        OR 1:03:38.9 10:15 8:32:28     0:08.2    20:19.8     8:32:28          15         31 
   36    47 Shauna Hartz            60 F   2/2    F6064 Veneta        OR 1:03:48.2 10:17 8:32:22     0:09.3    20:29.1     8:32:22           1          1 
   37    13 Nick Brown              35 M   4/4    M3539 Noti          OR 1:03:56.5 10:18 8:32:24     0:08.3    20:37.4     8:32:24           1          1 
   38    30 Lydia Fazzio            51 F   1/4    F5054 Springfield   OR 1:04:45.5 10:26 8:32:16     0:49.0    21:26.4     8:32:16           4          8 
   39   136 Rachel Michalek         30 F   2/2    F3034 Eugene        OR 1:04:52.4 10:27 8:32:15     0:06.9    21:33.3     8:32:15          16         31 
   40   126 Brendalee Wilson        58 F   2/3    F5559 Eugene        OR 1:06:11.3 10:40 8:32:15     1:18.9    22:52.2     8:32:15          17         31 
   41    39 Danuta Greblowska       40 F   2/5    F4044 Eugene        OR 1:06:23.4 10:42 8:32:26     0:12.1    23:04.3     8:32:26          18         31 
   42    75 Jenny Lupton            42 F   3/5    F4044 Eugene        OR 1:06:24.4 10:42 8:32:25     0:01.0    23:05.3     8:32:25          19         31 
   43   118 Sarah Tumpane           38 F   4/4    F3539 Creswell      OR 1:07:13.7 10:50 8:32:30     0:49.3    23:54.6     8:32:30           1          2 
   44    96 David Reesor            48 M   5/7    M4549 Eugene        OR 1:07:19.2 10:51 8:32:20     0:05.5    24:00.1     8:32:20          20         31 
   45   137 Roger Nichols           72 M   1/2    M7074 Dexter        OR 1:09:58.7 11:16 8:32:23     2:39.5    26:39.6     8:32:23           2          2 
   46    62 Sun Hospital            45 F   2/5    F4549 Corvallis     OR 1:10:54.8 11:25 8:32:30     0:56.1    27:35.7     8:32:30           1          4 
   47    91 Connor Park             15 M   2/3    M1519 Albany        OR 1:11:30.4 11:31 8:32:23     0:35.6    28:11.3     8:32:23           1          2 
   48    92 Eric Park               50 M   3/5    M5054 Albany        OR 1:11:30.9 11:31 8:32:23     0:00.5    28:11.8     8:32:23           2          2 
   49    53 Ruth Hazen              67 F   1/1    F6569 Elkton        OR 1:13:32.5 11:51 8:32:22     2:01.6    30:13.4     8:32:22           1          1 
   50   112 Charlie Skoog           71 M   2/2    M7074 Eugene        OR 1:13:44.4 11:53 8:32:24     0:11.9    30:25.3     8:32:24          21         31 
   51   128 Heather Young           51 F   2/4    F5054 Eugene        OR 1:14:10.5 11:57 8:32:39     0:26.1    30:51.4     8:32:39          22         31 
   52    82 Keith McConnell         78 M   1/1    M7579 Eugene        OR 1:14:36.0 12:01 8:32:29     0:25.5    31:16.9     8:32:29          23         31 
   53    41 Suzanne Grey            54 F   3/4    F5054 Corvallis     OR 1:14:40.1 12:01 8:32:38     0:04.1    31:21.0     8:32:38           2          4 
   54    24 Jody Chilvers           47 F   3/5    F4549 Corvallis     OR 1:14:42.4 12:02 8:32:38     0:02.3    31:23.3     8:32:38           3          4 
   55    20 John Caroon             41 M   2/2    M4044 Oakridge      OR 1:15:59.2 12:14 8:32:25     1:16.8    32:40.1     8:32:25           2          2 
   56    48 Craig Hass              50 M   4/5    M5054 Springfield   OR 1:16:20.6 12:18 8:32:27     0:21.4    33:01.5     8:32:27           5          8 
   57    56 Edward Hiatt            51 M   5/5    M5054 Eugene        OR 1:16:34.2 12:20 8:32:36     0:13.6    33:15.1     8:32:36          24         31 
   58    57 Jesse Hoisington        45 F   4/5    F4549 Tacoma        WA 1:17:55.5 12:33 8:32:31     1:21.3    34:36.4     8:32:31           1          1 
   59    99 Tim Romanowski          49 M   6/7    M4549 Corvallis     OR 1:19:56.1 12:52 8:32:33     2:00.6    36:37.0     8:32:33           4          4 
   60    55 Tanner Henry            15 M   3/3    M1519 Harrisburg    OR 1:22:19.1 13:15 8:32:16     2:23.0    39:00.0     8:32:16           3          3 
   61   114 Lauren Sommers          42 F   4/5    F4044 Pleasant Hill OR 1:22:29.6 13:17 8:32:32     0:10.5    39:10.5     8:32:32           1          1 
   62    31 Shawn Fenneran          56 M   2/3    M5559 Springfield   OR 1:33:46.4 15:06 8:32:26    11:16.8    50:27.3     8:32:26           6          8 
   63    83 Allene McKnight         56 F   3/3    F5559 Springfield   OR 1:39:34.8 16:02 8:32:43     5:48.4    56:15.7     8:32:43           7          8 
   64   127 Nou Yang                46 F   5/5    F4549 Minneapolis   MN 1:49:28.2 17:38 8:32:36     9:53.4  1:06:09.1     8:32:36           2          2 
   65   140 Mai Vang                40 F   5/5    F4044 Brooklyn Cent MN 1:49:29.2 17:38 8:32:35     0:01.0  1:06:10.1     8:32:35           1          1 
   66    84 Bryan McVay             47 M   7/7    M4549 Eugene        OR 2:00:49.2 19:27 8:32:40    11:20.0  1:17:30.1     8:32:40          25         31 
   67    90 David Owens             56 M   3/3    M5559 Eugene        OR 2:00:49.9 19:27 8:32:41     0:00.7  1:17:30.8     8:32:41          26         31 
   68   117 Dee Taylor              54 F   4/4    F5054 Bandon        OR 2:01:02.7 19:29 8:32:09     0:12.8  1:17:43.6     8:32:09           1          1