2022 Eugene Peace Run


                                                                 Peace Run
                       Presented by the Palmo Center
                         Eugene, OR    06/18/2022
 
                     Results By Eclectic Edge Racing 

                               5K Results          

Place No.           Name            Ag S Div/Tot  Div    City          St Time      Pace  Start    Agegrade   Back       Leader     Cityplace Citytotal    
===== ===== ======================= == = ======== ====== ============= == ========= ===== ======== ========== ========== ========== ========= ========= 
    1    95 Dylan Robichaud         28 M   1/3    M2529  Eugene        OR   20:12.5  6:31 9:04:12   63.84                                   1        60 
    2    20 Maren Garcia            17 M   1/2    M1519  San Rafael    CA   21:09.9  6:49 9:04:13   63.79        0:57.4     0:57.4          1         1 
    3    23 Finn Gordon             15 M   2/2    M1519  Eugene        OR   21:18.7  6:52 9:04:13   65.30        0:08.8     1:06.2          2        60 
    4    18 Sam Friedman            57 M   1/1    M5559  Roseburg      OR   23:49.6  7:41 9:04:18   65.62        2:30.9     3:37.1          1         2 
    5    91 Barbara Counsil         32 F   1/1    F3034  Eugene        OR   24:51.3  8:00 9:04:17   59.68        1:01.7     4:38.8          3        60 
    6    27 Steven Grube            60 M   1/1    M6064  Eugene        OR   25:55.7  8:21 9:04:13   61.84        1:04.4     5:43.2          4        60 
    7    70 Robert Thomas           35 M   1/2    M3539  Eugene        OR   26:26.4  8:31 9:04:14   49.86        0:30.7     6:13.9          5        60 
    8    19 Simon Friedman          14 M   1/3    M1114  Roseburg      OR   26:42.6  8:36 9:04:19   53.10        0:16.2     6:30.1          2         2 
    9    74 Jackie Turle            68 F   1/6    F6569  Veneta        OR   26:46.3  8:38 9:04:13   80.50        0:03.7     6:33.8          1         2 
   10    24 Kevin Gordon            50 M   1/3    M5054  Eugene        OR   28:00.4  9:01 9:04:21   52.67        1:14.1     7:47.9          6        60 
   11    42 Cuong Nguyen            33 M   1/2    M3034  Eugene        OR   28:01.5  9:02 9:04:15   46.57        0:01.1     7:49.0          7        60 
   12    59 Abram Smith             14 M   2/3    M1114  Springfield   OR   29:04.7  9:22 9:04:22   48.78        1:03.2     8:52.2          1        11 
   13    62 Randy Spalding          67 M   1/2    M6569  Eugene        OR   29:36.8  9:32 9:04:15   57.69        0:32.1     9:24.3          8        60 
   14    47 Hal Pfeifer             76 M   1/1    M7579  Eugene        OR   30:19.6  9:46 9:04:17   63.59        0:42.8    10:07.1          9        60 
   15    60 Lola Smith              15 F   1/1    F1519  Springield    OR   30:29.8  9:49 9:04:22   50.83        0:10.2    10:17.3          1         1 
   16    90 Voula Weaver            66 F   2/6    F6569  Eugene        OR   30:41.9  9:53 9:04:17   68.08        0:12.1    10:29.4         10        60 
   17    73 Rodney Trammel          53 M   2/3    M5054  Cottage Grove OR   31:05.0 10:01 9:04:25   48.63        0:23.1    10:52.5          1         2 
   18    71 Maren Tomblin           48 F   1/4    F4549  Eugene        OR   31:24.4 10:07 9:04:20   52.11        0:19.4    11:11.9         11        60 
   19    64 Charlise Stewart        20 F   1/4    F2024  Eugene        OR   31:55.7 10:17 9:04:14   46.36        0:31.3    11:43.2         12        60 
   20    17 Jan Fillinger           67 M   2/2    M6569  Eugene        OR   32:11.5 10:22 9:07:26   53.07        0:15.8    11:59.0         13        60 
   21    81 Christella Smith        37 F   1/6    F3539  Springfield   OR   32:41.3 10:32 9:04:19   46.04        0:29.8    12:28.8          2        11 
   22    43 Gina Olson              49 F   2/4    F4549  Eugene        OR   32:52.7 10:35 9:04:19   50.39        0:11.4    12:40.2         14        60 
   23    93 Laura Brown             20 F   2/4    F2024  Yalaha        FL   33:12.4 10:42 9:04:21   44.57        0:19.7    12:59.9          1         1 
   24    61 Julie Sonam             51 F   1/4    F5054  Springfield   OR   33:39.4 10:50 9:04:21   50.41        0:27.0    13:26.9          3        11 
   25    21 Sara Gilmer             70 F   1/5    F7074  Eugene        OR   33:41.5 10:51 9:04:20   66.09        0:02.1    13:29.0         15        60 
   26    38 Tamara McCuistion       44 F   1/2    F4044  Philomath     OR   34:02.2 10:58 9:04:17   46.23        0:20.7    13:49.7          1         1 
   27    69 Doris Tai               63 F   1/5    F6064  Eugene        OR   34:41.5 11:10 9:04:20   57.56        0:39.3    14:29.0         16        60 
   28    13 Terry Falkenstern       65 F   3/6    F6569  Eugene        OR   35:12.5 11:20 9:04:20   58.46        0:31.0    15:00.0         17        60 
   29     3 Andrea Baker            50 F   2/4    F5054  Cottage Grove OR   35:14.2 11:21 9:04:26   47.58        0:01.7    15:01.7          2         2 
   30    79 Emily Scott             25 F   1/1    F2529  Springfield   OR   36:33.9 11:47 9:04:18   40.48        1:19.7    16:21.4          4        11 
   31    80 Nick Russell            30 M   2/2    M3034  Springfield   OR   36:35.6 11:47 9:04:18   35.34        0:01.7    16:23.1          5        11 
   32    28 Willamette Johnson      25 M   2/3    M2529  Eugene        OR   37:07.4 11:57 9:04:24   34.75        0:31.8    16:54.9         18        60 
   33     9 Alison Coluccio         50 F   3/4    F5054  Eugene        OR   39:01.0 12:34 9:04:23   42.98        1:53.6    18:48.5         19        60 
   34    84 Lizeth Perez            23 F   3/4    F2024  Eugene        OR   39:58.8 12:53 9:04:22   37.02        0:57.8    19:46.3         20        60 
   35    41 Natalie Narvid          70 F   2/5    F7074  Eugene        OR   39:59.0 12:53 9:04:25   55.69        0:00.2    19:46.5         21        60 
   36    89 Samantha Zapata         22 F   4/4    F2024  Hermiston     OR   39:59.6 12:53 9:04:22   37.01        0:00.6    19:47.1          1         1 
   37    83 Shawna Newcomb          35 F   2/6    F3539  Eugene        OR   40:14.7 12:58 9:04:21   37.15        0:15.1    20:02.2         22        60 
   38    87 Maya Skoubo              9 F   1/1    F0110  Eugene        OR   40:26.4 13:01 9:04:30   43.40        0:11.7    20:13.9         23        60 
   39    88 Nathaniel Skoubo         9 M   1/3    M0110  Eugene        OR   40:27.8 13:02 9:04:32   40.41        0:01.4    20:15.3         24        60 
   40    86 Jesse Skoubo            39 M   2/2    M3539  Eugene        OR   40:33.2 13:04 9:04:33   33.41        0:05.4    20:20.7         25        60 
   41     2 Tristin Andersen        51 F   4/4    F5054  Springfield   OR   40:38.9 13:05 9:04:35   41.74        0:05.7    20:26.4          6        11 
   42    72 Mark Torrence           51 M   3/3    M5054  Springfield   OR   40:40.0 13:06 9:04:35   36.56        0:01.1    20:27.5          7        11 
   43   100 Pala Pala               73 M   1/3    M7074  Eugene        OR   47:02.6 15:09 9:04:11   39.01        6:22.6    26:50.1         26        60 
   44    97 Izumi Vialpando         57 F   1/2    F5559  Eugene        OR   49:16.2 15:52 9:04:20   37.24        2:13.6    29:03.7         27        60 
   45    11 Peggy Dame              71 F   3/5    F7074  Eugene        OR   49:38.4 15:59 9:04:32   45.60        0:22.2    29:25.9         28        60 
   46    67 Robin Swenson           62 F   2/5    F6064  Eugene        OR   49:42.6 16:00 9:04:33   39.60        0:04.2    29:30.1         29        60 
   47    66 Karen Svenson           76 F   1/2    F7579  Eugene        OR   49:47.7 16:02 9:04:32   49.57        0:05.1    29:35.2         30        60 
   48    65 Beth Straw              37 F   3/6    F3539  Eugene        OR   49:50.7 16:03 9:04:28   30.19        0:03.0    29:38.2         31        60 
   49    99 Evie Matthews           85 F   1/1    F8099  Eugene        OR   52:17.9 16:50 9:04:35   58.99        2:27.2    32:05.4         32        60 
   50     6 Cylus Brandt             9 M   2/3    M0110  Eugene        OR   53:43.4 17:18 9:04:40   30.43        1:25.5    33:30.9         33        60 
   51    76 Kelli Williamson        35 F   4/6    F3539  Eugene        OR   53:44.4 17:18 9:04:38   27.82        0:01.0    33:31.9         34        60 
   52    75 Deborah Vukson          70 F   4/5    F7074  Dexter        OR   55:08.2 17:45 9:04:11   40.38        1:23.8    34:55.7          1         2 
   53    96 Brooklyn Moore          37 F   5/6    F3539  Knoxville     TN   57:41.4 18:35 9:04:25   26.09        2:33.2    37:28.9          1         1 
   54    92 Tulsi Strickland        47 F   3/4    F4549  Veneta        OR   57:41.5 18:35 9:04:24   28.08        0:00.1    37:29.0          2         2 
   55    94 Ally Kramer             46 F   4/4    F4549  Eugene        OR   57:47.3 18:37 9:04:25   27.75        0:05.8    37:34.8         35        60 
   56    85 Erin Skoubo             36 F   6/6    F3539  Eugene        OR 1:02:00.0 19:58 9:04:33   24.19        4:12.7    41:47.5         36        60 
   57    98 Oliver Skoubo            6 M   3/3    M0110  Eugene        OR 1:02:21.4 20:05 9:04:11   29.99        0:21.4    42:08.9         37        60 
   58    49 Kai Poffenberger        13 M   3/3    M1114  Eugene        OR 1:02:23.6 20:05 9:07:55   23.24        0:02.2    42:11.1         38        60 
   59    53 Melanie Reicher         44 F   2/2    F4044  Eugene        OR 1:02:33.2 20:09 9:06:43   25.15        0:09.6    42:20.7         39        60 
   60     8 Patricia Coldeen        58 F   2/2    F5559  Springfield   OR 1:02:34.1 20:09 9:06:45   29.73        0:00.9    42:21.6          8        11 
   61    40 Jayne Mondello          61 F   3/5    F6064  Eugene        OR 1:02:34.9 20:09 9:06:44   31.00        0:00.8    42:22.4         40        60 
   62    31 Walter Libby            72 M   2/3    M7074  Eugene        OR 1:04:10.3 20:40 9:04:33   28.18        1:35.4    43:57.8         41        60 
   63    29 Emma Kim                60 F   4/5    F6064  Eugene        OR 1:04:11.5 20:40 9:04:34   29.81        0:01.2    43:59.0         42        60 
   64    46 Diane Peterson          77 F   2/2    F7579  Eugene        OR 1:04:35.8 20:48 9:07:55   38.93        0:24.3    44:23.3         43        60 
   65     7 Taylor Camelio          28 M   3/3    M2529  Eugene        OR 1:08:19.2 22:00 9:04:42   18.88        3:43.4    48:06.7         44        60 
   66     1 Donna Adams             65 F   4/6    F6569  Eugene        OR 1:08:19.4 22:00 9:04:40   30.13        0:00.2    48:06.9         45        60 
   67    26 Margaret Graham         67 F   5/6    F6569  Eugene        OR 1:08:21.2 22:01 9:04:41   31.04        0:01.8    48:08.7         46        60 
   68    56 Adelka Shawn            64 F   5/5    F6064  Eugene        OR 1:08:43.5 22:08 9:04:28   29.49        0:22.3    48:31.0         47        60 
   69    63 Sheryl Stassi-Lampman   74 F   5/5    F7074  Eugene        OR 1:08:49.2 22:10 9:04:30   34.61        0:05.7    48:36.7         48        60 
   70    16 Terri Feinberg          66 F   6/6    F6569  Eugene        OR 1:09:14.3 22:18 9:04:38   30.19        0:25.1    49:01.8         49        60 
   71    15 Steven Feinberg         71 M   3/3    M7074  Eugene        OR 1:09:15.8 22:18 9:04:39   25.77        0:01.5    49:03.3         50        60