2023 First Run - New Year's Day


                                                     First Run - New Year's Eve & Day
                           The Year Starts Here
                           Eugene, OR    1/1/23
 
                     Results By Eclectic Edge Racing  
                                10K Results

Place Name                    No.   Ag S Div/Tot  Div    City          St First 1k  Middle 8k Last 1k   Time      Pace  Behind     Behind Leader    
===== ======================= ===== == = ======== ====== ============= == ========= ========= ========= ========= ===== ========== ============= 
    1 Ryan Alexander             57 25 M   1/1    M25-29 Ashland       OR    3:07.1   26:25.6    3:12.7   32:45.2  5:17                          
    2 Andrew Larkin             124 42 M   1/4    M40-44 Corvallis     OR    4:10.8   32:19.0    3:41.4   40:11.0  6:29    7:25.8     7:25.8     
    3 Jesse Rice                171 35 M   1/4    M35-39 Eugene        OR    3:45.3   33:08.8    4:04.5   40:58.5  6:36    0:47.5     8:13.3     
    4 Tim McDade                289 42 M   2/4    M40-44 Eugene        OR    3:40.7   33:40.3    4:08.9   41:29.8  6:41    0:31.3     8:44.6     
    5 Robert Wood              1473 34 M   1/2    M30-34 El Cerrito    CA    3:51.9   33:48.3    4:12.0   41:52.1  6:45    0:22.3     9:06.9     
    6 Jonathan Aispuro           24 36 M   2/4    M35-39 Portland      OR    4:13.9   35:57.0    4:11.6   44:22.4  7:09    2:30.3    11:37.2     
    7 Joshua Ladau              328 43 M   3/4    M40-44 Eugene        OR    4:25.4   36:52.7    4:18.7   45:36.7  7:21    1:14.3    12:51.5     
    8 Rebecca McKenzie          137 41 F   1/3    F40-44 Eugene        OR    4:26.0   37:03.2    4:22.3   45:51.4  7:23    0:14.7    13:06.2     
    9 Patrick Noonan            153 35 M   3/4    M35-39 Salem         OR    4:37.2   38:00.7    4:31.5   47:09.3  7:36    1:17.9    14:24.1     
   10 Denise Bourdage            68 38 F   1/4    F35-39 Eugene        OR    5:13.6   38:30.7    4:27.1   48:11.3  7:46    1:02.0    15:26.1     
   11 Ben Coutant               282 62 M   1/3    M60-64 Eugene        OR    4:38.5   39:20.8    4:42.8   48:42.0  7:51    0:30.7    15:56.8     
   12 Jeffrye Barbisan          202 64 M   2/3    M60-64 Eugene        OR    4:39.7   40:51.7    4:51.9   50:23.1  8:07    1:41.1    17:37.9     
   13 Isaias Padilla            249 54 M   1/4    M50-54 Junction City OR    4:53.3   40:38.7    4:52.2   50:24.1  8:07    0:01.0    17:38.9     
   14 Desiree Robinson          329 36 F   2/4    F35-39 Eugene        OR    4:44.2   41:46.2    5:09.8   51:40.1  8:19    1:16.0    18:54.9     
   15 Mark Page-Botelho         157 55 M   1/2    M55-59 Eugene        OR    5:48.9   44:50.2    5:08.9   55:47.9  8:59    4:07.8    23:02.7     
   16 Andrea Welsh              303 36 F   3/4    F35-39 Eugene        OR    4:56.9   45:29.0    5:41.0   56:06.7  9:02    0:18.8    23:21.5     
   17 Angila Franklin           224 41 F   2/3    F40-44 Springfield   OR    5:19.2   45:42.3    5:16.3   56:17.7  9:04    0:11.0    23:32.5     
   18 Jake Whiting             1471 33 M   2/2    M30-34 Veneta        OR    6:58.9   43:18.6    6:12.8   56:30.3  9:06    0:12.6    23:45.1     
   19 Frank Skorina             261 62 M   3/3    M60-64 Walla Walla   WA    5:12.3   45:46.0    5:37.9   56:36.0  9:07    0:05.7    23:50.8     
   20 Ashley Conklin             77 54 M   2/4    M50-54 Eugene        OR    4:59.1   47:36.0    5:18.6   57:53.6  9:20    1:17.6    25:08.4     
   21 Ry Robinson               330 41 M   4/4    M40-44 Eugene        OR    5:04.1   47:14.9    5:35.8   57:54.7  9:20    0:01.1    25:09.5     
   22 John Hall                 325 66 M   1/1    M65-69 Eugene        OR    5:27.3   47:05.8    5:27.8   58:00.8  9:21    0:06.1    25:15.6     
   23 Sierra Sparks             264 32 F   1/3    F30-34 Junction City OR    5:35.7   48:51.0    5:23.8   59:50.3  9:38    1:49.5    27:05.1     
   24 Brooklyn Walker          1419 30 F   2/3    F30-34 Eugene        OR    5:54.1   48:44.1    5:39.6 1:00:17.8  9:43    0:27.5    27:32.6     
   25 Lyndee Prill              168 45 F   1/1    F45-49 Eugene        OR    5:56.1   48:40.5    5:42.5 1:00:19.0  9:43    0:01.2    27:33.8     
   26 Greg Wobbe               1472 53 M   3/4    M50-54 Bend          OR    5:26.4   49:09.0    5:59.2 1:00:34.5  9:45    0:15.5    27:49.3     
   27 Bruno Francia              98 54 M   4/4    M50-54 Eugene        OR    5:27.0   51:07.5    6:17.9 1:02:52.4 10:08    2:17.9    30:07.2     
   28 Adam Zahner               304 38 M   4/4    M35-39 Eugene        OR    6:59.3   51:08.5    5:37.1 1:03:44.7 10:16    0:52.3    30:59.5     
   29 Brian Nicol               151 71 M   1/1    M70-74 Corvallis     OR    6:26.9   53:59.5    7:10.8 1:07:37.1 10:53    3:52.4    34:51.9     
   30 Cindy Nicol               152 69 F   1/3    F65-69 Corvallis     OR    6:26.9   54:35.4    6:39.5 1:07:41.7 10:54    0:04.6    34:56.5     
   31 Michael Richardson        172 59 M   2/2    M55-59 Eugene        OR    6:03.3   56:11.4    6:43.8 1:08:58.5 11:07    1:16.8    36:13.3     
   32 Megan Brewer               74 40 F   3/3    F40-44 Eugene        OR    7:04.9   57:50.2    6:36.4 1:11:31.4 11:31    2:32.9    38:46.2     
   33 Nichole Zahner            305 34 F   3/3    F30-34 Eugene        OR    7:00.8   54:58.3    9:42.6 1:11:41.6 11:33    0:10.2    38:56.4     
   34 Lourdes Sanchez           258 50 F   1/3    F50-54 Eugene        OR    7:09.4   59:11.8    6:34.0 1:12:55.1 11:45    1:13.5    40:09.9     
   35 Darci Francia              99 51 F   2/3    F50-54 Eugene        OR    6:53.8   59:58.6    7:45.4 1:14:37.8 12:01    1:42.7    41:52.6     
   36 Sharon Smith              196 63 F   1/1    F60-64 Eugene        OR    7:57.4 1:06:48.8    7:01.9 1:21:47.9 13:10    7:10.1    49:02.7     
   37 Hilary Roach              173 36 F   4/4    F35-39 Florence      OR    7:20.5 1:06:41.6    8:18.5 1:22:20.5 13:16    0:32.6    49:35.3     
   38 Kara Henry                108 50 F   3/3    F50-54 Monroe        OR    7:57.7 1:06:35.6    8:16.9 1:22:50.2 13:20    0:29.7    50:05.0     
   39 Anna Houpt                288 68 F   2/3    F65-69 Creswell      OR    8:08.7 1:07:50.2    8:16.4 1:24:15.2 13:34    1:25.0    51:30.0     
   40 Roxane Torres             265 57 F   1/1    F55-59 Bothell       WA    8:32.7 1:12:54.8    8:30.0 1:29:57.3 14:29    5:42.1    57:12.1     
   41 Dorene Morris             146 69 F   3/3    F65-69 Eugene        OR    8:37.2 1:16:04.7    9:39.0 1:34:20.8 15:11    4:23.5  1:01:35.6     
   42 Barbara Davis             211 72 F   1/1    F70-74 Philomath     OR    9:45.7 1:25:16.2   10:21.6 1:45:23.4 16:58   11:02.6  1:12:38.2