2023 First Run - New Year's Eve


                                                     First Run - New Year's Eve & Day
                           The Year Starts Here
                           Eugene, OR    1/1/23
 
                      Results By Eclectic Edge Racing

                                     5K Results

Place No.   Name                    Ag S Div/Tot  Div    City          St First 1k  Middle 3k Last 1k   Time      Pace  Behind     Behind Leader    
===== ===== ======================= == = ======== ====== ============= == ========= ========= ========= ========= ===== ========== ============= 
    1   219 Jerik Embleton          23 M   1/8    M20-24 Tulsa         OK    3:13.1    9:39.1    3:14.3   16:06.5  5:12                          
    2   182 Malachi Schoenherr      15 M   1/3    M15-19 Eugene        OR    3:15.5    9:44.9    3:15.0   16:15.3  5:14    0:08.8     0:08.8     
    3   227 Gabe Garboden           22 M   2/8    M20-24 Eugene        OR    3:37.4   11:25.6    3:36.6   18:39.6  6:01    2:24.3     2:33.1     
    4   248 Connor Moore            22 M   3/8    M20-24 Brownsville   OR    3:36.5   11:47.6    3:45.0   19:08.9  6:10    0:29.3     3:02.4     
    5   306 Athens Piechowicz       15 M   2/3    M15-19 Elmira        OR    3:32.1   11:53.6    3:46.0   19:11.6  6:11    0:02.7     3:05.1     
    6   267 Michael Vance           14 M   1/4    M01-14 Eugene        OR    3:37.6   11:47.5    3:51.8   19:16.8  6:13    0:05.2     3:10.3     
    7   185 Caleb Shea              15 M   3/3    M15-19 Eugene        OR    3:37.4   11:46.6    3:53.1   19:17.1  6:13    0:00.3     3:10.6     
    8  1414 Tommy Vu                35 M   1/4    M35-39 Salem         OR    3:40.3   12:07.8    4:20.9   20:08.9  6:30    0:51.8     4:02.4     
    9   269 Kacia Woldridge         32 F   1/5    F30-34 Eugene        OR    3:50.1   12:17.0    4:04.6   20:11.7  6:30    0:02.8     4:05.2     
   10   109 Jenner Higgins          24 M   4/8    M20-24 Eugene        OR    4:13.1   12:34.9    3:44.0   20:31.9  6:37    0:20.2     4:25.4     
   11    76 Nicholas Clark          21 M   5/8    M20-24 Eugene        OR    3:39.2   12:36.2    4:25.3   20:40.6  6:40    0:08.7     4:34.1     
   12   215 Luke Demoe              43 M   1/3    M40-44 Eugene        OR    4:12.2   13:04.4    4:11.8   21:28.2  6:55    0:47.6     5:21.7     
   13   225 Isaiah Gallegos         27 M   1/1    M25-29 Eugene        OR    3:48.6   13:16.2    4:23.6   21:28.3  6:55    0:00.1     5:21.8     
   14    79 Adrien Crochette        34 M   1/5    M30-34 Eugene        OR    4:27.0   13:54.9    4:29.2   22:51.1  7:22    1:22.8     6:44.6     
   15   181 Finley Schoenherr       11 M   2/4    M01-14 Eugene        OR    4:32.8   14:00.9    4:32.0   23:05.6  7:26    0:14.5     6:59.1     
   16   110 Kenna Higgins           15 F   1/2    F15-19 Eugene        OR    4:24.8   14:27.0    4:36.5   23:28.2  7:34    0:22.6     7:21.7     
   17   118 Jessie Keeler           31 F   2/5    F30-34 Eugene        OR    4:24.7   14:29.3    4:37.3   23:31.2  7:35    0:03.0     7:24.7     
   18   134 Jesse Mast              20 M   6/8    M20-24 Halsey        OR    4:59.5   14:59.6    4:30.5   24:29.5  7:53    0:58.3     8:23.0     
   19   226 Dennis Garboden         56 M   1/5    M55-59 Eugene        OR    4:42.6   15:04.6    4:49.3   24:36.3  7:56    0:06.8     8:29.8     
   20   271 Brice Zetlmaier         13 M   3/4    M01-14 Eugene        OR    4:20.2   15:34.7    4:50.9   24:45.7  7:59    0:09.4     8:39.2     
   21   214 Peter De Jong           45 M   1/4    M45-49 Eugene        OR    4:53.5   15:08.1    4:46.8   24:48.3  8:00    0:02.6     8:41.8     
   22  1472 Greg Wobbe              53 M   1/6    M50-54 Bend          OR    5:00.7   15:22.6    5:07.2   25:30.4  8:13    0:42.1     9:23.9     
   23   205 Edward Baumgart         51 M   2/6    M50-54 Eugene        OR    5:18.1   15:35.0    5:04.6   25:57.6  8:22    0:27.2     9:51.1     
   24  1359 Robert Thomas           33 M   2/5    M30-34 Troutdale     OR    5:12.3   15:52.1    4:59.3   26:03.5  8:24    0:05.9     9:57.0     
   25   148 Holly Moulton           33 F   3/5    F30-34 Eugene        OR    5:04.4   16:08.7    5:18.5   26:31.6  8:33    0:28.1    10:25.1     
   26   236 Julia Kehl              11 F   1/3    F01-14 Eugene        OR    5:07.3   16:14.9    5:13.4   26:35.5  8:34    0:03.9    10:29.0     
   27   157 Mark Page-Botelho       55 M   2/5    M55-59 Eugene        OR    5:48.3   15:47.8    5:04.1   26:40.2  8:36    0:04.7    10:33.7     
   28   154 Jordan O'Brien          36 F   1/4    F35-39 Portland      OR    5:33.7   16:29.8    5:06.4   27:09.8  8:45    0:29.6    11:03.3     
   29   213 Henry De Jong           14 M   4/4    M01-14 Eugene        OR    5:04.0   17:03.7    5:34.8   27:42.5  8:56    0:32.7    11:36.0     
   30   284 Brian Finck             51 M   3/6    M50-54 Eureka        CA    5:05.7   17:16.0    5:38.6   28:00.2  9:01    0:17.7    11:53.7     
   31   192 David Sinclair          51 M   4/6    M50-54 Eugene        OR    5:18.4   17:37.5    5:51.1   28:46.9  9:16    0:46.7    12:40.4     
   32   251 Bee Phillips            59 F   1/4    F55-59 Eugene        OR    5:25.8   17:59.2    5:35.3   29:00.2  9:21    0:13.3    12:53.7     
   33   292 Mercia Petewon          44 F   1/3    F40-44 Eugene        OR    6:00.7   17:25.8    5:47.2   29:13.7  9:25    0:13.5    13:07.2     
   34   240 Jeff Lange              56 M   3/5    M55-59 Eugene        OR    5:43.2   18:03.2    5:44.2   29:30.5  9:30    0:16.8    13:24.0     
   35    66 Daniel Borbon           47 M   2/4    M45-49 Wilsonville   OR    5:27.8   18:39.1    6:07.5   30:14.3  9:44    0:43.8    14:07.8     
   36    67 Jackson Borbon          21 M   7/8    M20-24 Wilsonville   OR    5:33.0   18:34.2    6:10.4   30:17.5  9:45    0:03.2    14:11.0     
   37   113 Jessica Howell          34 F   4/5    F30-34 Eugene        OR    5:41.9   19:00.5    6:05.7   30:48.0  9:55    0:30.5    14:41.5     
   38   129 Andrew Lopez            34 M   3/5    M30-34 Vancouver     WA    6:26.9   18:47.8    6:03.1   31:17.7 10:05    0:29.7    15:11.2     
   39   208 Ran Cheng               28 F   1/8    F25-29 Redmond       WA    5:35.3   20:00.9    6:18.2   31:54.3 10:17    0:36.6    15:47.8     
   40   132 Linda Luu               29 F   2/8    F25-29 Salem         OR    5:57.9   19:51.0    6:13.7   32:02.5 10:19    0:08.2    15:56.0     
   41   268 Kelly Voll              49 F   1/9    F45-49 Springfield   OR    6:14.7   19:55.6    6:45.1   32:55.3 10:36    0:52.8    16:48.8     
   42   216 Daryll Dorman           39 M   2/4    M35-39 Eugene        OR    5:43.9   21:16.3    6:28.9   33:29.0 10:47    0:33.7    17:22.5     
   43   272 Ellie Zetlmaier         12 F   2/3    F01-14 Eugene        OR    5:38.8   20:54.9    6:57.5   33:31.1 10:48    0:02.1    17:24.6     
   44   231 Mike Hartsfield         49 M   3/4    M45-49 Eugene        OR    5:48.9   21:11.4    6:37.0   33:37.2 10:50    0:06.1    17:30.7     
   45   183 Nora Sharp              13 F   3/3    F01-14 Eugene        OR    6:07.7   21:03.7    6:32.1   33:43.5 10:52    0:06.3    17:37.0     
   46   184 Sean Sharp              58 M   4/5    M55-59 Eugene        OR    6:05.4   21:07.0    6:31.9   33:44.2 10:52    0:00.7    17:37.7     
   47   308 Kevin Marino            44 M   2/3    M40-44 Eugene        OR    6:02.7   21:14.1    6:48.3   34:05.0 10:59    0:20.8    17:58.5     
   48  1401 Tina Vu                 26 F   3/8    F25-29 Salem         OR    5:36.6   21:35.4    7:13.5   34:25.4 11:05    0:20.4    18:18.9     
   49   232 Craig Hass              50 M   5/6    M50-54 Springfield   OR    6:19.0   20:53.0    7:16.1   34:28.0 11:06    0:02.6    18:21.5     
   50    59 Emily Atkinson          26 F   4/8    F25-29 Eugene        OR    7:41.8   22:20.7    6:57.5   36:59.9 11:55    2:31.9    20:53.4     
   51   139 Cary Midwood            30 M   4/5    M30-34 Eugene        OR    7:37.5   22:26.1    6:58.6   37:02.1 11:56    0:02.2    20:55.6     
   52   252 Mimi Raiter             61 F   1/1    F60-64 Eugene        OR    6:50.3   22:47.5    7:39.6   37:17.4 12:01    0:15.3    21:10.9     
   53   204 Edith Baumgart          49 F   2/9    F45-49 Eugene        OR    7:28.5   22:41.0    7:09.4   37:18.8 12:01    0:01.4    21:12.3     
   54   307 Darby Sinclair          46 F   3/9    F45-49 Eugene        OR    7:11.0   23:22.2    7:18.0   37:51.2 12:11    0:32.4    21:44.7     
   55   140 Lauren Midwood          29 F   5/8    F25-29 Eugene        OR    7:35.8   22:30.8    7:53.3   37:59.8 12:14    0:08.6    21:53.3     
   56   250 Angie Pebworth          46 F   4/9    F45-49 Eugene        OR    7:40.2   22:25.8    7:56.3   38:02.3 12:15    0:02.5    21:55.8     
   57   206 Brian Bermingham        44 M   3/3    M40-44 Veneta        OR    7:44.4   22:24.7    7:54.8   38:03.8 12:16    0:01.5    21:57.3     
   58   266 Amber Valenzuela        40 F   2/3    F40-44 Veneta        OR    7:42.1   22:25.5    7:57.5   38:05.0 12:16    0:01.2    21:58.5     
   59   194 Erin Skoubo             36 F   2/4    F35-39 Eugene        OR    7:00.0   24:25.6    7:16.6   38:42.2 12:28    0:37.2    22:35.7     
   60   195 Jesse Skoubo            39 M   3/4    M35-39 Eugene        OR    7:02.1   24:25.3    7:18.7   38:45.9 12:29    0:03.7    22:39.4     
   61   265 Roxane Torres           57 F   2/4    F55-59 Bothell       WA    7:32.5   23:36.1    7:46.6   38:55.1 12:32    0:09.2    22:48.6     
   62   277 Christina Tran          30 F   5/5    F30-34 Springfield   OR    6:42.9   25:50.3    7:56.5   40:29.5 13:02    1:34.4    24:23.0     
   63  1400 Jocelyn Valencia-Chavez 29 F   6/8    F25-29 Eugene        OR    7:21.9   24:29.2    8:51.9   40:42.9 13:07    0:13.4    24:36.4     
   64   108 Kara Henry              50 F   1/3    F50-54 Monroe        OR    8:14.4   24:50.9    7:54.8   40:59.9 13:12    0:17.0    24:53.4     
   65   243 Julia Miller            74 F   1/3    F70-74 Portland      OR    7:49.2   25:09.3    8:19.7   41:18.1 13:18    0:18.2    25:11.6     
   66   209 John Coon               46 M   4/4    M45-49 Woodburn      OR    7:03.3   26:29.7    8:24.1   41:57.0 13:31    0:38.9    25:50.5     
   67   310 Noah Durbin             20 M   8/8    M20-24 Springfield   OR    3:47.3   34:35.3    4:06.0   42:28.5 13:41    0:31.5    26:22.0     
   68   309 Becky Chineworth        70 F   2/3    F70-74 Eugene        OR    8:45.2   27:34.1    9:12.0   45:31.3 14:40    3:02.8    29:24.8     
   69   156 Aspen Padilla           46 F   5/9    F45-49 Salem         OR    8:38.3   28:17.2    8:51.4   45:46.8 14:45    0:15.5    29:40.3     
   70   138 Allene McKnight         57 F   3/4    F55-59 Springfield   OR    8:53.4   27:40.9    9:22.6   45:56.8 14:48    0:10.0    29:50.3     
   71   125 Sarina Leete            29 F   7/8    F25-29 Vancouver     WA    7:52.8   29:50.0    8:57.8   46:40.6 15:02    0:43.8    30:34.1     
   72   165 Rebekah Postupak        48 F   6/9    F45-49 Battle Ground WA    8:49.0   28:39.8    9:15.8   46:44.5 15:03    0:03.9    30:38.0     
   73   276 Derrick Nguyen          32 M   5/5    M30-34 Springfield   OR    6:13.1   28:57.3   11:37.5   46:47.8 15:04    0:03.3    30:41.3     
   74   163 Lilly Pittman           25 F   8/8    F25-29 Junction City OR    8:39.1   29:45.6    9:34.8   47:59.4 15:27    1:11.6    31:52.9     
   75   149 Andrea Muzikant         48 F   7/9    F45-49 Eugene        OR    8:59.8   29:27.5    9:34.2   48:01.4 15:28    0:02.0    31:54.9     
   76   212 Melvin Davis            75 M   1/1    M75-79 Portland      OR    8:20.2   29:17.4   10:53.4   48:31.0 15:37    0:29.6    32:24.5     
   77   211 Barbara Davis           72 F   3/3    F70-74 Philomath     OR    9:21.6   30:03.2    9:50.4   49:15.2 15:52    0:44.2    33:08.7     
   78   187 David Shoop             60 M   1/1    M60-64 Eugene        OR   10:39.4   31:01.7    8:18.4   49:59.5 16:06    0:44.3    33:53.0     
   79   189 Pam Shoop               59 F   4/4    F55-59 Eugene        OR   10:43.3   30:29.0    8:53.2   50:05.4 16:08    0:05.9    33:58.9     
   80   285 Cindy Finck             51 F   2/3    F50-54 Eureka        CA   10:05.0   30:37.4    9:47.5   50:29.8 16:16    0:24.4    34:23.3     
   81   286 Hannah Finck            16 F   2/2    F15-19 Eureka        CA   10:08.9   30:33.4    9:48.2   50:30.3 16:16    0:00.5    34:23.8     
   82   223 Judith Finck            81 F   1/1    F80-99 Dickinson     ND   10:04.5   30:37.3    9:54.7   50:36.4 16:18    0:06.1    34:29.9     
   83   228 Nancy Garboden          54 F   3/3    F50-54 Eugene        OR   10:05.8   30:35.4    9:56.4   50:37.5 16:18    0:01.1    34:31.0     
   84   188 Kevin Shoop             50 M   6/6    M50-54 Eugene        OR   10:40.7   31:01.0    9:20.9   51:02.5 16:26    0:25.0    34:56.0     
   85   174 Stephanie Robertson     49 F   8/9    F45-49 Eugene        OR   10:18.3   33:24.1   11:04.3   54:46.6 17:38    3:44.1    38:40.1     
   86   186 Cindy Shoop             46 F   9/9    F45-49 Eugene        OR   10:42.7   30:57.3   17:59.1   59:39.0 19:12    4:52.4    43:32.5     
   87  1494 Robin Zygaitis          39 F   3/4    F35-39 Eugene        OR   12:00.2   36:23.8   11:48.3 1:00:12.2 19:23    0:33.2    44:05.7     
   88  1480 Erin Zygaitis           42 F   3/3    F40-44 Eugene        OR   12:04.1   36:20.9   11:49.2 1:00:14.1 19:24    0:01.9    44:07.6     
   89    83 Scott Dean              57 M   5/5    M55-59 Cottage Grove OR   12:47.4   37:43.8   12:10.5 1:02:41.6 20:11    2:27.5    46:35.1     
   90   175 Jesse Robinson          35 M   4/4    M35-39 Cottage Grove OR   12:45.6   39:02.6   13:40.9 1:05:29.0 21:05    2:47.4    49:22.5     
   91   176 Nancy Robinson          38 F   4/4    F35-39 Cottage Grove OR   12:50.4   39:00.6   13:41.7 1:05:32.5 21:06    0:03.5    49:26.0