2023 Prefontaine Memorial Run

F01-09

F10-14

F15-19

F20-24

F25-29

F30-34

F35-39

F40-44

F45-49

F50-54

F55-59

F60-64

F65-69

F70-74

F80-89

M01-09

M10-14

M15-19

M20-24

M25-29

M30-34

M35-39

M40-44

M45-49

M50-54

M55-59

M60-64

M65-69

M70-74

M75-79

M80-89

None

Division Results for the F01-09

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 235 229 Hazel Millet F 9 F01-09 Coquille OR 1:03:08.6 1:03:08.6 10:10 90 213 1 57.01

Division Results for the F10-14

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 114 303 Isabelle Smith F 10 F10-14 Coos Bay OR 52:41.1 52:41.1 8:29 29 213 5 66.43
2 150 20 Elsie Baumann F 14 F10-14 Klamath Falls OR 55:59.9 55:59.9 9:01 43 213 5 57.53
3 227 398 Cleo Desurra F 12 F10-14 Langlois OR 1:02:46.0 1:02:46.0 10:07 85 213 5 53.21
4 230 399 Scarlett Girard F 13 F10-14 Port Orford OR 1:02:57.3 1:02:57.3 10:08 87 213 5 52.02
5 330 142 Hope Hartley F 14 F10-14 Klamath Falls OR 1:20:18.0 1:20:18.0 12:56 142 213 5 40.12

Division Results for the F15-19

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 23 209 Bela Marshak F 18 F15-19 Grants Pass OR 42:54.1 42:54.1 6:55 3 213 18 71.48
2 139 309 Hazel Squibb F 15 F15-19 Klamath Falls OR 55:42.8 55:42.8 8:58 36 213 18 57.05
3 140 149 Leona Higgins F 15 F15-19 Klamath Falls OR 55:43.3 55:43.3 8:59 37 213 18 57.04
4 141 325 Aubrey Syrnyk F 17 F15-19 Klamath Falls OR 55:43.5 55:43.5 8:59 38 213 18 55.60
5 142 58 Isabela Coffman F 17 F15-19 Klamath Falls OR 55:44.5 55:44.5 8:59 39 213 18 55.59
6 149 281 Eleanor Rodriguez F 15 F15-19 Klamath Falls OR 55:59.6 55:59.6 9:01 42 213 18 56.76
7 202 311 Lina Stanfield F 17 F15-19 Klamath Falls OR 1:00:45.9 1:00:45.9 9:47 72 213 18 50.99
8 208 130 Eli Haas F 17 F15-19 Klamath Falls OR 1:01:02.4 1:01:02.4 9:50 77 213 18 50.76
9 248 18 Elaina Barnes F 15 F15-19 Klamath Falls OR 1:05:51.6 1:05:51.6 10:36 95 213 18 48.26
10 257 228 Callie Millet F 16 F15-19 Coquille OR 1:06:56.1 1:06:56.1 10:47 100 213 18 46.89
11 271 377 Caleigh Tompkins F 18 F15-19 Coos Bay OR 1:09:20.0 1:09:20.0 11:10 105 213 18 44.23
12 319 330 Zoe Thomas F 18 F15-19 Coos Bay OR 1:16:34.2 1:16:34.2 12:20 134 213 18 40.05
13 320 365 Emily Kirk F 18 F15-19 Coos Bay OR 1:16:34.9 1:16:34.9 12:20 135 213 18 40.05
14 327 430 Lissett Watah F 15 F15-19 Klamath Falls OR 1:20:04.7 1:20:04.7 12:54 140 213 18 39.69
15 384 442 Emily Ryan F 18 F15-19 North Bend OR 1:49:09.9 1:49:09.9 17:35 186 213 18 28.09
16 386 393 Sierra Bell F 18 F15-19 Coos Bay OR 1:49:12.5 1:49:12.5 17:35 187 213 18 28.08

Division Results for the F20-24

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 128 162 Ashley Hutton F 23 F20-24 Bandon OR 54:28.4 54:28.4 8:46 33 213 11 55.69
2 129 145 Nicole Henderson F 23 F20-24 Monmouth OR 54:50.3 54:50.3 8:50 34 213 11 55.32
3 146 262 Crystal Ramirez-Garcia F 21 F20-24 North Bend OR 55:48.9 55:48.9 8:59 41 213 11 54.35
4 172 73 Payton Davidson F 22 F20-24 Coos Bay OR 57:57.6 57:57.6 9:20 55 213 11 52.34
5 253 416 Maria Isenhart F 23 F20-24 Broadbent OR 1:06:24.8 1:06:24.8 10:42 97 213 11 45.67
6 323 77 Drew Diefenbaugh F 24 F20-24 North Bend OR 1:18:44.9 1:18:44.9 12:41 138 213 11 38.52
7 331 84 Liz Dreveskracht F 24 F20-24 Coos Bay OR 1:20:19.4 1:20:19.4 12:56 143 213 11 37.77
8 335 47 Marisela Casas F 23 F20-24 Vancouver WA 1:21:05.5 1:21:05.5 13:04 146 213 11 37.41
9 348 9 Imogen Anthony F 20 F20-24 Coos Bay OR 1:27:22.9 1:27:22.9 14:04 156 213 11 34.73
10 352 208 Faith Manus F 23 F20-24 Coos Bay OR 1:29:12.2 1:29:12.2 14:22 160 213 11 34.01
11 373 98 Maddie Finnigan F 21 F20-24 North Bend OR 1:40:17.4 1:40:17.4 16:09 178 213 11 30.25

Division Results for the F25-29

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 51 287 Katelyn Rossback F 27 F25-29 Coos Bay OR 46:45.6 46:45.6 7:32 6 213 18 64.87
2 69 134 Jessica Hall F 26 F25-29 Coos Bay OR 48:34.5 48:34.5 7:50 10 213 18 62.45
3 112 79 Jessica Dixon F 27 F25-29 Coquille OR 52:40.6 52:40.6 8:29 27 213 18 57.59
4 134 143 Rachel Haugen F 26 F25-29 Beaverton OR 55:25.6 55:25.6 8:56 35 213 18 54.73
5 153 39 Syvannah Burnem F 29 F25-29 Florence OR 56:10.7 56:10.7 9:03 44 213 18 53.99
6 165 389 Alisasa McCord F 25 F25-29 North Bend OR 56:53.0 56:53.0 9:10 51 213 18 53.33
7 182 420 Alysen Barker F 26 F25-29 Coos Bay OR 59:24.7 59:24.7 9:34 59 213 18 51.06
8 185 440 Iris Ward F 27 F25-29 McKinleyville CA 59:26.3 59:26.3 9:34 61 213 18 51.03
9 242 186 Haley Lake F 27 F25-29 Medford OR 1:04:37.6 1:04:37.6 10:25 93 213 18 46.94
10 266 367 Emily Matlock F 26 F25-29 Eugene OR 1:08:29.8 1:08:29.8 11:02 103 213 18 44.28
11 273 174 Rande Jones F 28 F25-29 Coos Bay OR 1:09:43.0 1:09:43.0 11:14 107 213 18 43.51
12 283 357 Aria Woodruff F 26 F25-29 Coquille OR 1:11:01.3 1:11:01.3 11:26 113 213 18 42.71
13 306 159 Kimberly Huff F 27 F25-29 Coos Bay OR 1:14:26.5 1:14:26.5 11:59 128 213 18 40.75
14 333 260 Casey Quayle F 26 F25-29 Coos Bay OR 1:20:51.7 1:20:51.7 13:01 145 213 18 37.51

Division Results for the F30-34

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 14 67 Marisa Cortright F 31 F30-34 Salem OR 39:20.4 39:20.4 6:20 1 213 29 77.19
2 55 437 Orie Gonzales F 34 F30-34 Prinevill OR 47:05.4 47:05.4 7:35 7 213 29 64.84
3 72 231 Vanessa Mohrbacher F 33 F30-34 Bandon OR 48:50.5 48:50.5 7:52 11 213 29 62.38
4 98 188 Ann Landis F 34 F30-34 Vancouver WA 51:28.5 51:28.5 8:18 20 213 29 59.32
5 143 368 Nina Norton F 34 F30-34 Portland OR 55:45.5 55:45.5 8:59 40 213 29 54.76
6 154 353 Amanda Wolfe F 30 F30-34 Central Point OR 56:23.5 56:23.5 9:05 45 213 29 53.82
7 163 364 Mallory Ingalls F 32 F30-34 North Bend OR 56:50.0 56:50.0 9:09 49 213 29 53.49
8 164 111 Vera Gerega F 34 F30-34 Kalama WA 56:50.6 56:50.6 9:09 50 213 29 53.72
9 176 300 Courtney Slack F 30 F30-34 Coos Bay OR 58:38.8 58:38.8 9:27 58 213 29 51.75
10 199 65 Valerie Cooper F 33 F30-34 Roseburg OR 1:00:28.9 1:00:28.9 9:44 69 213 29 50.38
11 203 11 Danielle Arrington F 34 F30-34 Roseburg OR 1:00:47.3 1:00:47.3 9:47 73 213 29 50.23
12 206 450 Cherina Cordell F 32 F30-34 Coos Bay OR 1:01:01.2 1:01:01.2 9:50 75 213 29 49.82
13 219 124 Alison Green F 30 F30-34 Coos Bay OR 1:01:50.8 1:01:50.8 9:58 81 213 29 49.07
14 225 160 Destiny Hunt F 31 F30-34 Roseburg OR 1:02:40.4 1:02:40.4 10:06 83 213 29 48.45
15 226 362 Tyler Gimlin F 30 F30-34 North Bend OR 1:02:44.8 1:02:44.8 10:06 84 213 29 48.37
16 233 165 Hayley Hyatt F 33 F30-34 Coos Bay OR 1:03:07.6 1:03:07.6 10:10 89 213 29 48.26
17 255 52 Sarah Chenausky F 32 F30-34 Bandon OR 1:06:30.0 1:06:30.0 10:43 99 213 29 45.72
18 267 43 Mikaylah Camozzi F 31 F30-34 Roseburg OR 1:08:36.2 1:08:36.2 11:03 104 213 29 44.26
19 293 3 Katie Adams F 34 F30-34 Bandon OR 1:12:26.9 1:12:26.9 11:40 119 213 29 42.15
20 312 127 Keri Gross F 34 F30-34 Albany OR 1:15:07.0 1:15:07.0 12:06 131 213 29 40.65
21 328 24 Alexis Blaylock F 31 F30-34 Coquille OR 1:20:11.7 1:20:11.7 12:55 141 213 29 37.87
22 338 294 Chloe Seets F 32 F30-34 Coos Bay OR 1:22:37.4 1:22:37.4 13:18 149 213 29 36.79
23 351 272 Joandrea Renfrow F 30 F30-34 Coos Bay OR 1:29:12.1 1:29:12.1 14:22 159 213 29 34.02
24 354 93 Brandie Feger F 34 F30-34 Coos Bay OR 1:29:14.7 1:29:14.7 14:22 162 213 29 34.21
25 362 17 Cody Barkdull F 34 F30-34 Bandon OR 1:35:35.4 1:35:35.4 15:24 168 213 29 31.94
26 377 245 Patricia Nunez F 33 F30-34 Coos Bay OR 1:40:58.6 1:40:58.6 16:16 182 213 29 30.17
27 389 396 Hannah Brooks F 34 F30-34 Queen Creek AZ 1:50:19.2 1:50:19.2 17:46 189 213 29 27.68

Division Results for the F35-39

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 59 268 Emily Reinig F 35 F35-39 Coos Bay OR 47:34.6 47:34.6 7:40 8 213 20 64.39
2 73 7 Kat Anderson F 39 F35-39 Coos Bay OR 48:51.2 48:51.2 7:52 12 213 20 63.80
3 75 382 Tara Ranegar F 37 F35-39 Coos Bay OR 49:06.9 49:06.9 7:55 13 213 20 62.81
4 83 428 Jenny McGriff F 39 F35-39 Coos Bay OR 50:02.3 50:02.3 8:04 16 213 20 62.29
5 100 63 Nora Collins F 38 F35-39 Coos Bay OR 51:43.7 51:43.7 8:20 21 213 20 59.93
6 113 103 Megan Free F 39 F35-39 Kelso WA 52:40.9 52:40.9 8:29 28 213 20 59.16
7 167 432 Catherine Stout F 37 F35-39 North Bend OR 57:37.9 57:37.9 9:17 52 213 20 53.53
8 168 62 Alexis Coleman F 37 F35-39 Coos Bay OR 57:42.1 57:42.1 9:18 53 213 20 53.47
9 197 280 Tiffany Robertson F 37 F35-39 Coos Bay OR 1:00:18.5 1:00:18.5 9:43 67 213 20 51.15
10 198 374 Jessica Tobiska F 38 F35-39 Coos Bay OR 1:00:28.6 1:00:28.6 9:44 68 213 20 51.26
11 201 320 Olivia Sund F 39 F35-39 Salem OR 1:00:43.5 1:00:43.5 9:47 71 213 20 51.32
12 231 405 Melanie Stevens F 37 F35-39 Coos Bay OR 1:03:00.1 1:03:00.1 10:09 88 213 20 48.97
13 237 46 Alexa Carleton F 39 F35-39 Coos Bay OR 1:04:04.3 1:04:04.3 10:19 91 213 20 48.64
14 275 123 Sara Gray F 38 F35-39 Myrtle Point OR 1:10:30.3 1:10:30.3 11:21 108 213 20 43.97
15 291 335 Miranda Trupp F 39 F35-39 Coos Bay OR 1:12:23.6 1:12:23.6 11:40 118 213 20 43.05
16 315 202 Heather Loper F 36 F35-39 Coos Bay OR 1:15:19.0 1:15:19.0 12:08 132 213 20 40.81
17 375 120 Joanna Goslin F 39 F35-39 North Bend OR 1:40:19.0 1:40:19.0 16:09 180 213 20 31.07

Division Results for the F40-44

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 22 2 Sarah Adamek F 44 F40-44 Medford OR 41:42.0 41:42.0 6:43 2 213 21 77.38
2 40 355 Amarissa Wooden F 43 F40-44 Coos Bay OR 45:04.9 45:04.9 7:16 4 213 21 70.98
3 82 95 Sara Ferrell F 42 F40-44 Coos Bay OR 49:55.8 49:55.8 8:03 15 213 21 63.62
4 96 264 Leah Rector F 42 F40-44 North Bend OR 51:09.4 51:09.4 8:14 19 213 21 62.10
5 101 148 Laurie Higgins F 42 F40-44 Klamath Falls OR 51:47.4 51:47.4 8:21 22 213 21 61.34
6 104 351 Sarah Williams F 40 F40-44 Klamath Falls OR 52:15.4 52:15.4 8:25 24 213 21 59.99
7 106 60 Amy Cohee F 43 F40-44 Medford OR 52:21.5 52:21.5 8:26 25 213 21 61.12
8 121 242 Katherine Nordholm F 40 F40-44 Salem OR 53:34.8 53:34.8 8:38 32 213 21 58.51
9 156 278 Amber Robertson F 41 F40-44 North Bend OR 56:31.2 56:31.2 9:06 46 213 21 55.79
10 159 203 Melissa Loudenbeck F 41 F40-44 Coos Bay OR 56:36.3 56:36.3 9:07 47 213 21 55.71
11 175 100 Shannon Fisher F 41 F40-44 Coquille OR 58:23.3 58:23.3 9:24 57 213 21 54.01
12 184 376 Sequoya Russ F 41 F40-44 North Bend OR 59:26.2 59:26.2 9:34 60 213 21 53.06
13 207 136 Jennifer Ham F 44 F40-44 Independence OR 1:01:01.7 1:01:01.7 9:50 76 213 21 52.87
14 240 152 Bonnie Holdahl F 42 F40-44 Portland OR 1:04:27.9 1:04:27.9 10:23 92 213 21 49.28
15 278 75 Bridget Deemer F 41 F40-44 Hood River OR 1:10:39.4 1:10:39.4 11:23 110 213 21 44.63
16 288 326 Leslie Terry F 44 F40-44 Coos Bay OR 1:11:52.0 1:11:52.0 11:34 117 213 21 44.90
17 301 191 Tammy Lee F 42 F40-44 Portland OR 1:14:03.9 1:14:03.9 11:56 124 213 21 42.89
18 308 313 Andrea Steele F 41 F40-44 Coos Bay OR 1:14:37.0 1:14:37.0 12:01 129 213 21 42.26
19 332 249 Andrea Paullus F 44 F40-44 North Bend OR 1:20:51.5 1:20:51.5 13:01 144 213 21 39.91
20 346 57 Rhiannon Cochrane F 43 F40-44 Brightwood OR 1:26:45.8 1:26:45.8 13:58 154 213 21 36.88
21 363 90 Jennifer Faraci F 41 F40-44 Bandon OR 1:35:36.4 1:35:36.4 15:24 169 213 21 32.98

Division Results for the F45-49

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 65 10 Carol Aron F 49 F45-49 North Bend OR 48:21.6 48:21.6 7:47 9 213 30 70.17
2 102 293 Chelsey Seedborg F 45 F45-49 Coos Bay OR 51:54.9 51:54.9 8:22 23 213 30 62.70
3 115 417 Danielle Jensen F 45 F45-49 North Bend OR 52:52.8 52:52.8 8:31 30 213 30 61.56
4 118 4 Heather Allen F 48 F45-49 Grants Pass OR 53:20.6 53:20.6 8:36 31 213 30 62.90
5 162 72 Jill Davidson F 46 F45-49 Coos Bay OR 56:48.9 56:48.9 9:09 48 213 30 57.82
6 170 384 Barb Yost F 49 F45-49 Coos Bay OR 57:44.1 57:44.1 9:18 54 213 30 58.77
7 174 267 Astrid Reichelt F 48 F45-49 Coos Bay OR 58:10.7 58:10.7 9:22 56 213 30 57.67
8 189 172 Katryn Johnson F 46 F45-49 Salem OR 59:44.2 59:44.2 9:37 62 213 30 54.99
9 204 257 Siobhan Preston F 45 F45-49 North Bend OR 1:00:52.4 1:00:52.4 9:48 74 213 30 53.47
10 209 274 Felecia Richards F 48 F45-49 Lebanon OR 1:01:03.9 1:01:03.9 9:50 78 213 30 54.94
11 211 298 Jane Sievers F 45 F45-49 Corvallis OR 1:01:16.8 1:01:16.8 9:52 79 213 30 53.12
12 247 222 Stephanie Messerle F 46 F45-49 Coos Bay OR 1:05:48.1 1:05:48.1 10:36 94 213 30 49.92
13 254 183 Jennifer Knight F 49 F45-49 North Bend OR 1:06:27.5 1:06:27.5 10:42 98 213 30 51.06
14 258 78 Jeana Dixon F 46 F45-49 Coos Bay OR 1:07:08.0 1:07:08.0 10:49 101 213 30 48.93
15 264 347 Amanda Whitlatch F 46 F45-49 North Bend OR 1:07:47.2 1:07:47.2 10:55 102 213 30 48.46
16 281 153 Liza Holland F 47 F45-49 Coos Bay OR 1:10:50.1 1:10:50.1 11:24 112 213 30 46.85
17 284 230 Melinda Millet F 46 F45-49 Coquille OR 1:11:13.9 1:11:13.9 11:28 114 213 30 46.12
18 287 158 Tiffany Hubbard F 45 F45-49 Coos Bay OR 1:11:51.6 1:11:51.6 11:34 116 213 30 45.30
19 298 86 Amie Edwards F 45 F45-49 Coos Bay OR 1:13:15.9 1:13:15.9 11:48 121 213 30 44.43
20 302 144 Amy Hedgpeth F 48 F45-49 Coos Bay OR 1:14:08.4 1:14:08.4 11:56 125 213 30 45.25
21 343 332 Paula Thompson F 45 F45-49 Bandon OR 1:23:16.3 1:23:16.3 13:25 153 213 30 39.09
22 349 312 Rachel Stappler F 47 F45-49 North Bend OR 1:27:32.5 1:27:32.5 14:06 157 213 30 37.91
23 350 132 Angela Haga F 46 F45-49 Coos Bay OR 1:28:45.7 1:28:45.7 14:18 158 213 30 37.01
24 356 390 Michelle Winfield F 48 F45-49 North Bend OR 1:29:30.1 1:29:30.1 14:25 164 213 30 37.49
25 358 206 Ali Mageehon F 47 F45-49 Coos Bay OR 1:32:23.8 1:32:23.8 14:53 166 213 30 35.91
26 365 392 Samantha Beckett F 49 F45-49 Coos Bay OR 1:36:03.0 1:36:03.0 15:28 171 213 30 35.33
27 372 341 Billie Waldrop F 47 F45-49 Coos Bay OR 1:40:17.1 1:40:17.1 16:09 177 213 30 33.09
28 374 331 Mindi Thompson F 49 F45-49 Coos Bay OR 1:40:18.9 1:40:18.9 16:09 179 213 30 33.83

Division Results for the F50-54

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 79 314 Jennifer Stephens F 51 F50-54 Coos Bay OR 49:21.8 49:21.8 7:57 14 213 21 70.47
2 191 338 Adela Villers F 52 F50-54 Coos Bay OR 59:49.0 59:49.0 9:38 63 213 21 58.90
3 200 254 Deborah Piccirilli F 52 F50-54 Salem OR 1:00:43.3 1:00:43.3 9:47 70 213 21 58.03
4 221 201 Lynn Longan F 50 F50-54 Medford OR 1:02:14.5 1:02:14.5 10:02 82 213 21 55.22
5 251 369 Deborah Rudd F 54 F50-54 Coos Bay OR 1:06:19.5 1:06:19.5 10:41 96 213 21 54.51
6 280 21 Hydee Berger F 50 F50-54 Tillamook OR 1:10:48.3 1:10:48.3 11:24 111 213 21 48.54
7 303 31 Kim Brady F 54 F50-54 Coos Bay OR 1:14:09.4 1:14:09.4 11:57 126 213 21 48.75
8 311 375 Jennifer Hampel F 52 F50-54 Coos Bay OR 1:14:42.9 1:14:42.9 12:02 130 213 21 47.16
9 321 391 Catherine Hampton F 50 F50-54 Coos Bay OR 1:18:00.6 1:18:00.6 12:34 136 213 21 44.06
10 322 441 Jessica Engelke F 50 F50-54 North Bend OR 1:18:00.9 1:18:00.9 12:34 137 213 21 44.05
11 326 337 Bee Vilalay F 50 F50-54 Bandon OR 1:19:34.5 1:19:34.5 12:49 139 213 21 43.19
12 336 76 Karla Delgado F 51 F50-54 Coos Bay OR 1:22:28.2 1:22:28.2 13:17 147 213 21 42.18
13 339 181 Taryn Kirk F 51 F50-54 Coos Bay OR 1:22:42.7 1:22:42.7 13:19 150 213 21 42.05
14 364 68 Julene Cox F 50 F50-54 Coos Bay OR 1:35:43.9 1:35:43.9 15:25 170 213 21 35.90
15 366 394 Ruth Bell F 52 F50-54 Coos Bay OR 1:36:03.2 1:36:03.2 15:28 172 213 21 36.68
16 370 97 Aimee Finnigan F 52 F50-54 North Bend OR 1:40:16.1 1:40:16.1 16:09 175 213 21 35.14
17 376 147 Rebecca Herring F 50 F50-54 Coos Bay OR 1:40:19.2 1:40:19.2 16:09 181 213 21 34.26
18 393 261 Jennifer Raimondo F 51 F50-54 Myrtle Point OR 2:23:52.0 2:23:52.0 23:10 191 213 21 24.18

Division Results for the F55-59

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 94 328 Chandra Thomas F 56 F55-59 Sacramento CA 50:53.6 50:53.6 8:12 17 213 12 72.93
2 95 243 Kris Norris F 58 F55-59 Paisley OR 50:56.6 50:56.6 8:12 18 213 12 74.86
3 192 179 Leah Justesen-Brown F 55 F55-59 Washougal WA 59:50.0 59:50.0 9:38 64 213 12 61.20
4 193 192 Kerstin Lemay F 57 F55-59 Coos Bay OR 59:55.6 59:55.6 9:39 65 213 12 62.77
5 272 118 Laurie Goolsby F 58 F55-59 Klamath Falls OR 1:09:37.4 1:09:37.4 11:13 106 213 12 54.77
6 299 33 Michelle Brewer F 56 F55-59 Tillamook OR 1:13:16.0 1:13:16.0 11:48 122 213 12 50.66
7 342 251 Joyce Pell F 58 F55-59 Bandon OR 1:23:15.6 1:23:15.6 13:24 152 213 12 45.80
8 347 322 Joy Suppes F 55 F55-59 Coquille OR 1:27:16.0 1:27:16.0 14:03 155 213 12 41.96
9 353 81 Karin Donnelly F 55 F55-59 Reedsport OR 1:29:13.3 1:29:13.3 14:22 161 213 12 41.04
10 368 297 Amy Siegmund F 56 F55-59 Springfield OR 1:39:21.2 1:39:21.2 16:00 173 213 12 37.36
11 371 255 Kristi Pierson F 55 F55-59 North Bend OR 1:40:16.9 1:40:16.9 16:09 176 213 12 36.51
12 383 263 Cherie Reber F 58 F55-59 Roseburg OR 1:45:58.8 1:45:58.8 17:04 185 213 12 35.98

Division Results for the F60-64

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 43 310 Janet Stamper Holland F 64 F60-64 Tucson AZ 45:25.0 45:25.0 7:19 5 213 11 91.45
2 195 133 Ginny Hall F 61 F60-64 Bandon OR 1:00:07.6 1:00:07.6 9:41 66 213 11 66.14
3 276 70 Lee D'Anna F 64 F60-64 West Des Moines IA 1:10:34.6 1:10:34.6 11:22 109 213 11 58.85
4 297 411 Robin Petrucelli F 60 F60-64 Akron OH 1:12:54.8 1:12:54.8 11:45 120 213 11 53.76
5 300 360 Gina Young F 61 F60-64 North Bend OR 1:13:38.9 1:13:38.9 11:52 123 213 11 54.00
6 355 246 Joan Oakey F 60 F60-64 Coquille OR 1:29:22.9 1:29:22.9 14:24 163 213 11 43.86
7 357 218 Jan Mendenhall F 61 F60-64 Madras OR 1:31:16.2 1:31:16.2 14:42 165 213 11 43.57
8 369 214 Wendy McCord F 64 F60-64 Coos Bay OR 1:39:23.7 1:39:23.7 16:00 174 213 11 41.79
9 394 2065 Michelle Russell F 62 F60-64 Martinez CA 2:23:52.0 2:23:52.0 23:10 192 213 11 28.04

Division Results for the F65-69

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 107 288 Lynn Saaranen F 67 F65-69 Gold Hill OR 52:22.6 52:22.6 8:26 26 213 10 83.02
2 213 358 Heidi Woodruff F 65 F65-69 Coos Bay OR 1:01:23.6 1:01:23.6 9:53 80 213 10 68.68
3 228 352 Elizabeth Witt F 65 F65-69 Eugene OR 1:02:48.2 1:02:48.2 10:07 86 213 10 67.14
4 305 221 Sandra Merritt F 66 F65-69 Coos Bay OR 1:14:26.0 1:14:26.0 11:59 127 213 10 57.52
5 318 8 Susan Anderson F 65 F65-69 Coos Bay OR 1:16:27.9 1:16:27.9 12:19 133 213 10 55.15
6 337 140 Patricia Harrington F 66 F65-69 Bandon OR 1:22:30.7 1:22:30.7 13:17 148 213 10 51.89
7 359 333 Diane Thorn F 69 F65-69 Bandon OR 1:32:50.0 1:32:50.0 14:57 167 213 10 48.37
8 381 427 Bonnie Richmond F 69 F65-69 North Bend OR 1:44:14.5 1:44:14.5 16:47 184 213 10 43.07

Division Results for the F70-74

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 286 348 Diane Williams F 72 F70-74 Coquille OR 1:11:29.1 1:11:29.1 11:31 115 213 3 65.98
2 341 345 Lora Wehner F 73 F70-74 Bandon OR 1:23:15.1 1:23:15.1 13:24 151 213 3 57.64
3 388 82 Jan Doyle F 74 F70-74 Coos Bay OR 1:49:39.4 1:49:39.4 17:39 188 213 3 44.53

Division Results for the F80-89

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 380 386 Nora Terwilliger F 81 F80-89 Coos Bay OR 1:44:13.3 1:44:13.3 16:47 183 213 2 53.65
2 392 2079 Marna Tippin F 81 F80-89 Alameda CA 2:23:52.0 2:23:52.0 23:10 190 213 2 38.87

Division Results for the M01-09

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 161 164 Derrick Hyatt M 9 M01-09 Coos Bay OR 56:46.0 56:46.0 9:09 113 227 1 59.98

Division Results for the M10-14

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 28 34 Jonah Brown M 13 M10-14 Bandon OR 43:37.1 43:37.1 7:02 25 227 9 69.20
2 33 182 Tristan Klecker M 14 M10-14 Klamath Falls OR 44:01.9 44:01.9 7:06 30 227 9 67.08
3 86 306 Jonas Southwell M 14 M10-14 Klamath Falls OR 50:15.6 50:15.6 8:06 70 227 9 58.76
4 99 49 Finley Chase M 14 M10-14 Klamath Falls OR 51:33.5 51:33.5 8:18 79 227 9 57.28
5 110 23 Thomas Biggs M 14 M10-14 Klamath Falls OR 52:32.7 52:32.7 8:28 83 227 9 56.21
6 123 227 Caleb Millet M 12 M10-14 Coquille OR 53:53.2 53:53.2 8:41 90 227 9 57.44
7 125 187 Micah Lambson M 12 M10-14 Coquille OR 53:59.5 53:59.5 8:42 92 227 9 57.33
8 131 204 Dominick Low M 10 M10-14 Coos Bay OR 55:10.1 55:10.1 8:53 96 227 9 59.58

Division Results for the M15-19

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 1 106 Alex Garcia-Silver M 18 M15-19 Coos Bay OR 31:31.1 31:31.1 5:05 1 227 18 88.10
2 5 388 Jacob Moyer M 18 M15-19 Parker CO 35:24.8 35:24.8 5:42 5 227 18 78.41
3 15 151 John Hinkel M 17 M15-19 Coos Bay OR 39:35.3 39:35.3 6:23 14 227 18 71.02
4 27 139 Carter Harmon M 17 M15-19 Klamath Falls OR 43:35.9 43:35.9 7:01 24 227 18 64.49
5 29 324 Ben Swank M 19 M15-19 North Bend OR 43:43.7 43:43.7 7:03 26 227 18 62.74
6 62 35 Logan Brown M 15 M15-19 Klamath Falls OR 47:58.0 47:58.0 7:44 54 227 18 60.42
7 84 253 Brent Peterson M 15 M15-19 Klamath Falls OR 50:15.4 50:15.4 8:06 68 227 18 57.67
8 85 256 Johnny Potter M 17 M15-19 Klamath Falls OR 50:15.4 50:15.4 8:06 69 227 18 55.95
9 90 30 Tryson Bradford M 15 M15-19 North Bend OR 50:39.2 50:39.2 8:10 74 227 18 57.22
10 108 339 Leif Villers M 17 M15-19 Coos Bay OR 52:23.9 52:23.9 8:26 81 227 18 53.66
11 111 259 Jonah Putman M 17 M15-19 Coos Bay OR 52:39.3 52:39.3 8:29 84 227 18 53.40
12 116 193 James Lenninger M 16 M15-19 Coquille OR 53:00.4 53:00.4 8:32 85 227 18 53.77
13 270 92 Bohdan Fedorchak M 16 M15-19 Klamath Falls OR 1:09:11.6 1:09:11.6 11:09 164 227 18 41.19
14 290 315 Sebastian Stephens M 15 M15-19 Klamath Falls OR 1:12:14.0 1:12:14.0 11:38 171 227 18 40.13
15 385 425 Cooper Davis M 18 M15-19 North Bend OR 1:49:10.7 1:49:10.7 17:35 196 227 18 25.43

Division Results for the M20-24

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 2 301 Bailey Smith M 23 M20-24 Monmouth OR 31:46.2 31:46.2 5:07 2 227 13 84.52
2 3 163 Hunter Hutton M 23 M20-24 Bandon OR 32:24.7 32:24.7 5:13 3 227 13 82.84
3 10 423 Aero Franklin M 21 M20-24 Bandon OR 38:20.4 38:20.4 6:11 10 227 13 70.29
4 11 211 Dilan Mathieu M 20 M20-24 Medford OR 38:30.5 38:30.5 6:12 11 227 13 70.46
5 37 305 Omar Solano Gomez M 23 M20-24 Waldport OR 44:50.2 44:50.2 7:13 34 227 13 59.88
6 68 397 Donovan Oakes M 23 M20-24 North Bend OR 48:33.0 48:33.0 7:49 59 227 13 55.31
7 93 112 Jake Gerhardt M 24 M20-24 Coos Bay OR 50:49.8 50:49.8 8:11 77 227 13 52.82
8 119 110 Tim Gerega M 23 M20-24 Kalama WA 53:26.3 53:26.3 8:36 87 227 13 50.25
9 256 424 Javier Rodriguez M 22 M20-24 Coos Bay OR 1:06:47.4 1:06:47.4 10:45 155 227 13 40.23
10 279 212 Rachelle Maxon M 22 M20-24 Coos Bay OR 1:10:46.6 1:10:46.6 11:24 167 227 13 37.96
11 294 446 Michael Walling M 21 M20-24 Coos Bay OR 1:12:28.3 1:12:28.3 11:40 173 227 13 37.19
12 334 48 Pedro Casas M 21 M20-24 Coos Bay OR 1:21:05.1 1:21:05.1 13:03 186 227 13 33.24

Division Results for the M25-29

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 4 96 Manuel Finley M 28 M25-29 Port Orford OR 34:27.4 34:27.4 5:33 4 227 17 77.92
2 6 154 Zachary Holloway M 29 M25-29 Independence OR 35:26.7 35:26.7 5:43 6 227 17 75.80
3 7 439 Nate Ditton M 27 M25-29 Bend OR 36:43.3 36:43.3 5:55 7 227 17 73.12
4 21 438 Nathan Carmack M 26 M25-29 Prineville OR 41:37.6 41:37.6 6:42 20 227 17 64.50
5 35 370 Austin Sand M 29 M25-29 Eugene OR 44:36.4 44:36.4 7:11 32 227 17 60.23
6 38 219 Jaime Mendoza M 25 M25-29 Chula Vista CA 44:50.5 44:50.5 7:13 35 227 17 59.88
7 53 371 Chandler Sand M 27 M25-29 Eugene OR 46:53.1 46:53.1 7:33 47 227 17 57.27
8 122 113 Justin Gerhardt M 25 M25-29 Coos Bay OR 53:47.1 53:47.1 8:40 89 227 17 49.92
9 124 117 Grant Goodwin M 25 M25-29 Bandon OR 53:54.4 53:54.4 8:41 91 227 17 49.81
10 138 80 Tristan Dixon M 28 M25-29 Coquille OR 55:41.2 55:41.2 8:58 102 227 17 48.22
11 145 38 Dara Burnem M 27 M25-29 Florence OR 55:47.2 55:47.2 8:59 104 227 17 48.13
12 160 196 Dominic Librie M 26 M25-29 Coos Bay OR 56:41.4 56:41.4 9:08 112 227 17 47.36
13 171 41 Juan Caballero M 27 M25-29 Coos Bay OR 57:52.2 57:52.2 9:19 116 227 17 46.40
14 274 15 Elijah Baker M 26 M25-29 Coquille OR 1:10:12.1 1:10:12.1 11:18 165 227 17 38.25
15 292 275 Levi Richards M 26 M25-29 Lebanon OR 1:12:26.1 1:12:26.1 11:40 172 227 17 37.07

Division Results for the M30-34

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 8 412 Karl Smith M 31 M30-34 Myrtle Point OR 37:24.4 37:24.4 6:02 8 227 29 72.14
2 12 317 Paul Strike M 31 M30-34 Florence OR 38:42.9 38:42.9 6:14 12 227 29 69.70
3 25 170 McKay Jensen M 34 M30-34 Coos Bay OR 43:15.3 43:15.3 6:58 22 227 29 63.08
4 26 177 Ryan Joyce M 33 M30-34 Coquille OR 43:33.9 43:33.9 7:01 23 227 29 62.36
5 32 42 Tyler Caldwell M 32 M30-34 Bellflower CA 43:54.9 43:54.9 7:05 29 227 29 61.63
6 47 318 Byron Sullivan M 31 M30-34 Coos Bay OR 46:03.5 46:03.5 7:25 42 227 29 58.59
7 48 12 Sean Arrington M 34 M30-34 Roseburg OR 46:11.7 46:11.7 7:27 43 227 29 59.06
8 58 273 Aubrey Reynolds M 32 M30-34 Carrollton GA 47:27.6 47:27.6 7:39 51 227 29 57.03
9 63 445 Nick Galbreath M 31 M30-34 Bandon OR 48:11.9 48:11.9 7:46 55 227 29 55.98
10 89 200 Ricky Logsdon M 33 M30-34 Roseburg OR 50:34.7 50:34.7 8:09 73 227 29 53.71
11 97 213 Jesse McClintock M 33 M30-34 Coos Bay OR 51:19.7 51:19.7 8:16 78 227 29 52.93
12 126 194 David Leslie M 32 M30-34 Lakeside OR 54:00.2 54:00.2 8:42 93 227 29 50.12
13 158 185 Jacob Lacasse M 30 M30-34 North Bend OR 56:35.9 56:35.9 9:07 111 227 29 47.56
14 180 115 Gatlon Giorgis M 33 M30-34 Coos Bay OR 59:02.9 59:02.9 9:31 121 227 29 46.01
15 183 419 Kyle Erm M 32 M30-34 Coos Bay OR 59:24.9 59:24.9 9:34 123 227 29 45.56
16 188 22 Jon Bigelow M 34 M30-34 Cadillac MI 59:41.3 59:41.3 9:37 126 227 29 45.71
17 214 29 Logan Boyles M 33 M30-34 Eugene OR 1:01:24.8 1:01:24.8 9:53 133 227 29 44.24
18 234 169 Yusuke Iwamoto M 32 M30-34 Coos Bay OR 1:03:08.6 1:03:08.6 10:10 144 227 29 42.87
19 238 215 Aaron McKeefry M 32 M30-34 North Bend OR 1:04:12.9 1:04:12.9 10:21 146 227 29 42.15
20 245 114 Callum Gill M 30 M30-34 Coos Bay OR 1:05:22.8 1:05:22.8 10:32 150 227 29 41.17
21 246 431 Michael Mitchell M 30 M30-34 Coos Bay OR 1:05:30.1 1:05:30.1 10:33 151 227 29 41.09
22 265 241 Tyler Nestor M 34 M30-34 North Bend OR 1:08:21.8 1:08:21.8 11:01 161 227 29 39.91
23 268 45 Steven Cannon M 34 M30-34 Coos Bay OR 1:08:46.3 1:08:46.3 11:05 162 227 29 39.67
24 269 240 Tyler Nelson M 34 M30-34 Coos Bay OR 1:09:04.1 1:09:04.1 11:07 163 227 29 39.50
25 304 247 Derrick Oaxaca M 33 M30-34 Bandon OR 1:14:13.0 1:14:13.0 11:57 176 227 29 36.60
26 317 16 Joey Ballard M 33 M30-34 Coos Bay OR 1:16:12.4 1:16:12.4 12:16 182 227 29 35.65
27 387 295 Tony Seets M 34 M30-34 Coos Bay OR 1:49:30.8 1:49:30.8 17:38 197 227 29 24.91

Division Results for the M35-39

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 9 321 Reid Sund M 36 M35-39 Salem OR 38:10.6 38:10.6 6:09 9 227 25 72.30
2 16 37 Jon Buel M 36 M35-39 Central Point OR 40:08.1 40:08.1 6:28 15 227 25 68.77
3 19 137 Nicolas Haney M 37 M35-39 Portland OR 41:18.4 41:18.4 6:39 18 227 25 67.26
4 20 74 Ben Davis M 37 M35-39 Eugene OR 41:24.9 41:24.9 6:40 19 227 25 67.09
5 24 413 Josh Wagner M 39 M35-39 Monmouth OR 43:07.6 43:07.6 6:57 21 227 25 65.39
6 45 291 Jeffrey Schiro M 36 M35-39 Bandon OR 45:34.2 45:34.2 7:21 40 227 25 60.57
7 46 269 Zach Reinig M 35 M35-39 Coos Bay OR 45:48.4 45:48.4 7:23 41 227 25 59.89
8 50 429 Matt Morrell M 39 M35-39 Eugene OR 46:19.5 46:19.5 7:28 45 227 25 60.88
9 70 359 Jake Wright M 36 M35-39 Coos Bay OR 48:36.9 48:36.9 7:50 60 227 25 56.77
10 88 155 Nicholas Horn M 38 M35-39 Coos Bay OR 50:31.1 50:31.1 8:08 72 227 25 55.43
11 132 205 Jason Low M 38 M35-39 Coos Bay OR 55:11.1 55:11.1 8:53 97 227 25 50.74
12 133 308 Michael Sperling M 37 M35-39 Coos Bay OR 55:19.9 55:19.9 8:55 98 227 25 50.21
13 135 236 James Murray M 37 M35-39 Coos Bay OR 55:30.2 55:30.2 8:56 99 227 25 50.06
14 136 366 Yuya Kuwana M 36 M35-39 North Bend OR 55:31.0 55:31.0 8:57 100 227 25 49.72
15 137 138 Jon Hanson M 39 M35-39 Coos Bay OR 55:31.6 55:31.6 8:57 101 227 25 50.79
16 148 6 Jonathan Anderson M 38 M35-39 North Bend OR 55:55.6 55:55.6 9:01 106 227 25 50.07
17 152 258 Kelsey Purvis M 37 M35-39 Coos Bay OR 56:10.4 56:10.4 9:03 108 227 25 49.46
18 155 173 Drew Jones M 36 M35-39 Coos Bay OR 56:26.3 56:26.3 9:05 109 227 25 48.90
19 173 343 Michael Wallis M 35 M35-39 Coos Bay OR 58:09.1 58:09.1 9:22 117 227 25 47.17
20 210 289 Kyle Sanchez M 36 M35-39 Gresham OR 1:01:16.6 1:01:16.6 9:52 131 227 25 45.04
21 212 32 Matthew Brandt M 38 M35-39 Coos Bay OR 1:01:21.3 1:01:21.3 9:53 132 227 25 45.64
22 250 109 Slavik Gerega M 38 M35-39 Kalama WA 1:06:14.0 1:06:14.0 10:40 153 227 25 42.27

Division Results for the M40-44

Div Place Place Bib Name Sex Age Div City State Gun
Time
Net
Time
Pace Sex
Place
Sex
Total
Div
Total
Age Graded
Score
1 30 323 Justin Surprise M 40 M40-44 North Bend OR 43:45.4 43:45.4 7:03 27 227 23 64.94
2 31 102 Nicholas Franco M 40 M40-44 North Bend OR 43:49.9 43:49.9 7:04 28 227 23 64.83
3 44 265 Lucas Rector M 41 M40-44 North Bend OR 45:30.4 45:30.4 7:20 39 227 23 62.88
4 54 235 Jared Moyer M 44 M40-44 Parker CO 46:55.6 46:55.6 7:34 48 227 23 62.40
5 61 252 Dan Perry M 42 M40-44 North Bend OR 47:41.4 47:41.4 7:41 53 227 23 60.46