2018 Autumn Trails Eugene


Eugene, Oregon
Sun Nov 04, 2018
Race Name # Entries # Finishers
16 Mile 30 13
10 Mile 50 30
6 Mile 30 50
3 Mile 30 18

Top Finishers: 16 Mile

Place Male Finisher Age Net Time Diff
1 Devin Vanscoy 34 1:52:24.0 +:00 / +:00
2 Cristopher Niell 45 2:10:56.1 +18:32 / +18:32
3 Joe Griffin 58 2:24:27.7 +13:31 / +32:03
4 Jesse Klein 28 2:30:06.8 +05:39 / +37:42
5 Mike Morgan 54 2:33:05.1 +02:59 / +40:41
6 Garrett Surgeon 30 2:34:06.6 +01:01 / +41:42
Place Female Finisher Age Net Time Diff
1 Allison Churchill 24 2:12:47.5 +:00 / +:00
2 Zara Lukens 29 2:39:03.6 +26:16 / +26:16
3 Christina Roe 27 2:42:59.5 +03:56 / +30:12
4 Amber Hill 40 2:46:47.9 +03:48 / +34:00
5 Valerie Smith 32 2:54:48.8 +08:01 / +42:01
6 Stacie Truitt 43 2:58:39.4 +03:51 / +45:52
7 Maureen Sweda 43 3:09:16.1 +10:37 / +56:29

Top Finishers: 10 Mile

Place Female Finisher Age Net Time Diff
1 Stefanie Albert 38 1:21:50.2 +:00 / +:00
2 Shannon Harty 37 1:30:59.1 +09:09 / +09:09
3 Bree Maier 40 1:31:37.8 +:38 / +09:47
4 Sloan Storie 27 1:31:47.7 +:10 / +09:57
5 Jill Lovrin 34 1:34:05.4 +02:18 / +12:15
6 Lisa Alverson 52 1:37:06.5 +03:01 / +15:16
7 Brandi Libby 41 1:44:12.2 +07:06 / +22:22
8 Emily Keady 41 1:48:22.8 +04:10 / +26:32
9 Jennifer Kirkwood 40 1:48:58.4 +:36 / +27:08
10 Amanda Robinson 29 1:57:40.5 +08:42 / +35:50
Place Male Finisher Age Net Time Diff
1 Joey Smits 21 1:15:42.2 +:00 / +:00
2 Ronn Clark 51 1:21:42.0 +06:00 / +06:00
3 Elijah Orland 23 1:24:49.9 +03:07 / +09:07
4 Lee Fouste 34 1:25:11.0 +:22 / +09:29
5 Joe Volpi 36 1:27:37.8 +02:26 / +11:55
6 Larry Coxe 62 1:29:38.9 +02:01 / +13:56
7 Ben Coutant 58 1:32:04.3 +02:26 / +16:22
8 Zack Foote 36 1:35:19.8 +03:15 / +19:37
9 Sean Breslin 41 1:36:31.9 +01:12 / +20:49
10 Kyle Reardon 32 1:40:38.0 +04:07 / +24:56

Top Finishers: 6 Mile

Place Female Finisher Age Net Time Diff
1 Jenna Godfrey 38 54:18.7 +:00 / +:00
2 Lynn Albert 42 57:40.1 +03:22 / +03:22
3 Deanna Love 53 59:45.3 +02:05 / +05:27
4 Leia Pitcher 39 1:00:55.3 +01:10 / +06:37
5 Lauren Moe 35 1:01:24.6 +:29 / +07:06
6 Angila Franklin 37 1:02:18.7 +:54 / +08:00
7 Jill Conbere 29 1:02:59.9 +:41 / +08:41
8 Andrea Imhof 29 1:03:30.2 +:31 / +09:12
9 Mary Brown 56 1:03:46.2 +:16 / +09:28
10 Andrea Stanton 54 1:03:50.4 +:04 / +09:32
Place Male Finisher Age Net Time Diff
1 Thomas Kreuzpeintner 53 42:24.0 +:00 / +:00
2 Josh Marean 47 45:33.4 +03:09 / +03:09
3 Lars Osterberg 29 50:28.4 +04:55 / +08:04
4 Jeff Lehrbach 49 50:35.7 +:07 / +08:11
5 Mark Stroble 50 51:39.5 +01:04 / +09:15
6 Kelly Henry 43 52:07.7 +:28 / +09:43
7 John Brown 57 52:22.3 +:15 / +09:58
8 Darren Simmie 49 54:36.1 +02:14 / +12:12
9 Kenneth Jackson 56 55:16.2 +:40 / +12:52
10 Dennis Garboden 52 56:57.1 +01:41 / +14:33

Top Finishers: 3 Mile

Place Male Finisher Age Net Time Diff
1 Soren Gustafson 15 24:54.4 +:00 / +:00
2 David D Elliott 46 28:30.9 +03:36 / +03:36
3 Jackson Bagley-Bonner 28 29:25.7 +:55 / +04:31
4 David J. Elliott 73 30:47.7 +01:22 / +05:53
5 Lou Kaczenski 53 31:32.8 +:45 / +06:38
6 Jeff Lange 52 35:14.2 +03:42 / +10:20
7 Derrick Sorweide 51 37:11.3 +01:57 / +12:17
8 Craig Hass 46 38:52.8 +01:41 / +13:58
9 Vinnie Burnett 10 42:53.5 +04:01 / +17:59
Place Female Finisher Age Net Time Diff
1 Brede Gaston 15 28:23.5 +:00 / +:00
2 Rachel Harris 27 35:29.9 +07:06 / +07:06
3 Ashley Furrer 30 43:23.6 +07:54 / +15:00
4 Jaime McEvoy 41 45:12.1 +01:49 / +16:49
5 Julie Henning 41 45:12.8 +:00 / +16:49
6 Stacey Wetherell 35 46:02.5 +:50 / +17:39
7 Zoe Smith 36 48:20.2 +02:18 / +19:57
8 Jacqueline Lambert 52 53:37.9 +05:17 / +25:14
9 Sydney Burnett 14 1:04:46.9 +11:09 / +36:23