2019 Autumn Trails Eugene


Eugene, Oregon
Sun Nov 03, 2019
Race Name # Entries # Finishers
3.5M 30 26
6M 44 41
10M 28 24
16M 32 23

Top Finishers: 3.5M

Place Female Finisher Age Net Time Diff
1 Alicia McGraw 53 33:05.5 +:00 / +:00
2 Damara Gonzalez 37 36:03.0 +02:58 / +02:58
3 Danielle Driscoll 27 36:09.3 +:06 / +03:04
4 Jessica Kindley 24 36:26.1 +:17 / +03:21
5 Kate Ross 42 36:59.1 +:33 / +03:54
6 Lela Ross 38 37:32.0 +:33 / +04:27
7 Brenda Wilson 56 39:52.2 +02:20 / +06:47
8 Antonia Peone 34 40:18.9 +:26 / +07:13
9 Joyce Settelmeyer 57 41:02.0 +:44 / +07:57
10 Trina McClure-Gwaltney 42 41:36.7 +:34 / +08:31
Place Male Finisher Age Net Time Diff
1 Nick Brown 30 30:08.9 +:00 / +:00
2 David D Elliott 47 30:33.7 +:25 / +:25
3 David J. Elliott 74 31:34.4 +01:01 / +01:26
4 Matt Flanagan 29 31:34.9 +:00 / +01:26
5 Sean Hahn 50 31:48.7 +:14 / +01:40
6 Lukas Vrana 42 33:00.8 +01:12 / +02:52
7 Mark McConnell 57 33:14.6 +:14 / +03:06
8 Jeremiah Peone 15 34:48.7 +01:34 / +04:40
9 Eddie Rawlinson 64 34:54.7 +:06 / +04:46
10 Craig Hass 47 38:52.8 +03:58 / +08:44

Top Finishers: 6M

Place Female Finisher Age Net Time Diff
1 Jennifer Fedorov 48 49:23.6 +:00 / +:00
2 Jill Pettibone 52 54:18.5 +04:55 / +04:55
3 Stephanie Crownover 33 55:58.1 +01:40 / +06:35
4 Rebecca Sams 42 57:45.9 +01:47 / +08:22
5 Shauna Hartz 57 58:11.9 +:26 / +08:48
6 Meredith Mills 45 58:39.6 +:28 / +09:16
7 Sam Brown 28 1:00:00.7 +01:21 / +10:37
8 Rayna Wilde 43 1:02:19.8 +02:19 / +12:56
9 Angila Franklin 38 1:02:24.8 +:05 / +13:01
10 Sarah Kehl 47 1:04:28.5 +02:04 / +15:05
Place Male Finisher Age Net Time Diff
1 Ben Marean 45 43:46.7 +:00 / +:00
2 Mark Stroble 51 49:00.2 +05:14 / +05:14
3 Kelly Henry 44 52:11.3 +03:11 / +08:25
4 Gary Bean 48 52:55.7 +:44 / +09:09
5 Mike Morgan 55 54:05.4 +01:10 / +10:19
6 Paul Shirkey 51 54:16.1 +:11 / +10:30
7 Elijah Smith 16 54:16.7 +:00 / +10:30
8 Jackson Bagley-Bonner 29 57:29.6 +03:13 / +13:43
9 Robert Gustafson 67 57:40.6 +:11 / +13:54
10 Bart Johnson 66 59:42.4 +02:02 / +15:56

Top Finishers: 10M

Place Female Finisher Age Net Time Diff
1 Stefanie Albert 39 1:20:45.9 +:00 / +:00
2 Ashley Walker 38 1:23:12.6 +02:27 / +02:27
3 Elena Delgado Vazquez 31 1:42:16.6 +19:04 / +21:31
4 Emily Fisken 35 1:42:29.3 +:13 / +21:44
5 Elizabeth Martin Akretch 38 1:52:12.9 +09:43 / +31:27
6 Kate Lange 57 2:00:45.8 +08:33 / +40:00
7 Kristin Judy 36 2:03:47.3 +03:02 / +43:02
8 Garian Cika 36 2:11:26.3 +07:39 / +50:41
9 Jan Griffin 58 2:17:32.9 +06:06 / +56:47
Place Male Finisher Age Net Time Diff
1 Sam Settelmeyer 28 1:11:46.9 +:00 / +:00
2 Andy Clifford 39 1:18:01.9 +06:15 / +06:15
3 Lee Fouste 35 1:18:59.2 +:58 / +07:13
4 Rudy Peone 49 1:19:50.3 +:51 / +08:04
5 Reid Weaver 37 1:20:57.4 +01:07 / +09:11
6 Tim Cheek 44 1:21:20.5 +:23 / +09:34
7 Myles Blasey 28 1:23:39.6 +02:19 / +11:53
8 Joe Griffin 59 1:23:49.6 +:10 / +12:03
9 Quinn Michalek 41 1:39:53.2 +16:04 / +28:07
10 Charlie Burnett 42 1:42:21.5 +02:28 / +30:35

Top Finishers: 16M

Place Female Finisher Age Net Time Diff
1 Stacie Truitt 44 2:57:35.3 +:00 / +:00
2 Marie Drakes 54 2:57:38.3 +:03 / +:03
3 Holland Lee 35 3:39:37.2 +41:59 / +42:02
4 Daniela Rico 33 3:56:05.2 +16:28 / +58:30
5 Cheri Jo Pascoe 45 3:59:02.1 +02:57 / +1:01:27
6 Sarah Diefendorf 33 3:59:02.2 +:00 / +1:01:27
Place Male Finisher Age Net Time Diff
1 Tony Clement 33 1:52:15.5 +:00 / +:00
2 Eric Schumm 32 2:11:25.5 +19:10 / +19:10
3 Ryan Solberg 36 2:19:05.1 +07:40 / +26:50
4 Aaron Dryden 30 2:27:28.8 +08:23 / +35:13
5 Brent Adler 35 2:28:43.0 +01:15 / +36:28
6 Jason Dobson 41 2:31:03.6 +02:20 / +38:48
7 Jeff Lehrbach 50 2:31:44.4 +:41 / +39:29
8 Joseph Volpi 37 2:36:04.3 +04:20 / +43:49
9 Eric Utz 51 2:40:20.4 +04:16 / +48:05
10 Darren Simmie 50 2:48:46.7 +08:26 / +56:31