2020 Mountain Shop Teacup Classic


Mt. Hood, Oregon
Sun Feb 09, 2020
Race Name # Entries # Finishers
15K 60 55
5K 51 41
2K 7 7
1K 3 2

Top Finishers: 15K

Place Female Finisher Age Net Time Diff
1 Carina Hamel 35 52:41.6 +:00 / +:00
2 Alison Crocker 35 54:44.4 +02:03 / +02:03
3 Mary Wellington 49 56:08.2 +01:24 / +03:27
4 Karen Jenkins 46 1:01:16.1 +05:08 / +08:35
5 Cassi Knight 31 1:02:53.5 +01:37 / +10:12
6 Ellen Sheedy 40 1:05:21.0 +02:28 / +12:40
7 Kathryn Roberts 43 1:06:38.2 +01:17 / +13:57
8 Sophie Kaden 16 1:07:06.5 +:28 / +14:25
9 Kathleen Welland 55 1:09:06.3 +02:00 / +16:25
10 Diana Petrmichlova 24 1:11:34.9 +02:28 / +18:53
Place Male Finisher Age Net Time Diff
1 Matt Briggs 32 47:52.0 +:00 / +:00
2 Duncan Roberts 44 49:17.3 +01:25 / +01:25
3 Dan Packman 55 50:17.4 +01:00 / +02:25
4 Tom Jeanne 40 50:48.4 +:31 / +02:56
5 Sage Fox 21 52:01.6 +01:13 / +04:09
6 Austin Ross 33 52:29.2 +:28 / +04:37
7 Justin Peck 17 53:20.4 +:51 / +05:28
8 David Edic 62 53:51.0 +:31 / +05:59
9 Gordon Freeman 35 55:09.1 +01:18 / +07:17
10 James Bradley 38 58:08.8 +02:59 / +10:16

Top Finishers: 5K

Place Female Finisher Age Net Time Diff
1 Sophie Corkran 15 17:55.8 +:00 / +:00
2 Piper Widmer 14 20:26.9 +02:31 / +02:31
3 Aimee Ritter 24 21:14.5 +:48 / +03:19
4 Neve Gerard 13 21:38.3 +:24 / +03:43
5 Kailua Balazs 12 21:51.9 +:13 / +03:56
6 Peyton Widmer 14 23:32.8 +01:41 / +05:37
7 Anneka Shaffner 11 24:33.0 +01:01 / +06:38
8 Jacque Lee 31 24:47.8 +:14 / +06:52
9 Arden Conde 13 24:56.5 +:09 / +07:01
10 Ashley Lee 31 25:23.1 +:27 / +07:28
Place Male Finisher Age Net Time Diff
1 Benjamin Balazs 15 15:53.0 +:00 / +:00
2 Aidan Jacobus 13 16:48.3 +:55 / +:55
3 Reed Wuepper 13 19:03.5 +02:15 / +03:10
4 Evan Kaeding 25 21:00.3 +01:57 / +05:07
5 Fergus Waag 13 21:51.4 +:51 / +05:58
6 Gavin Willard 13 24:22.2 +02:31 / +08:29
7 Edyn Teitge 10 25:20.0 +:58 / +09:27
8 Nick Fox 13 25:52.3 +:32 / +09:59
9 Connor Olsen 9 26:53.9 +01:01 / +11:00
10 Liam Carmichael 10 27:28.8 +:35 / +11:35

Top Finishers: 2K

Place Female Finisher Age Net Time Diff
1 Alida Burt 10 10:47.3 +:00 / +:00
2 Vivian Silva 12 12:39.6 +01:52 / +01:52
Place Male Finisher Age Net Time Diff
1 Brayden Grobelny 8 11:05.0 +:00 / +:00
2 Finn Winter 10 13:30.1 +02:25 / +02:25
3 Pavlik Zavadsky 8 13:33.0 +:03 / +02:28
4 Asher Olsen 6 14:16.5 +:43 / +03:11
5 Bodhi Matulich 10 18:55.3 +04:39 / +07:50

Top Finishers: 1K

Place Female Finisher Age Net Time Diff
1 Anja Merkens 9 4:54.0 +:00 / +:00
2 Evelyn McCoy 8 6:59.5 +02:05 / +02:05